Výkriky do tmy (3.): Keď sa svet stavia na hlavu

Tento po čase ďalší príspevok do blogu som mal už viackrát rozpísaný a zakaždým ho zahodil do koša.

Pôvodne mal obsahovať myšlienky ohľadom neformy LFC, prehrávania ľahších zápasov, resp. výkonu tímu ala drevorubači z Dolnej Marikovej – bez tempa, rýchlosti, myšlienky, … Ale potom prišiel skvelý zápas s Realom, strata bodov s Leedsom a „spása“ futbalu na spôsob Krista, ktorá skončila po 3 dňoch, len trochu inak, ako si aktéri predstavovali.

Podcast #10: European Soccer/Super League. Jaymz a kwop mudrujú o 100 600

LFC v aktuálnej sezóne

V poslednom článku som písal o tom, ako sa tímu nedarí z dôvodu chýbajúcich stopérov a čo to všetko vyvoláva v systéme a spôsobe hry. Návrat Fabinha do zálohy viedol k zlepšeným výkonom, napriek tomu sme však nedokázali udržať ani sériu troch kvalitných výkonov okorenených víťaznými výsledkami.

Vyzerá to, že chyba nie je iba v obrane, kde najvyťaženejšou, teda najviac využívanou, stopérskou dvojicou bude N. Philips – Kabak, pričom prvý začínal sezónu ako 6. stopér a druhý prišiel až v januári.

Opačný koniec ihriska nám spôsobuje oveľa väčšie problémy. Nedávame góly. Postup cez Lipsko nám zabezpečili fatálne chyby obrancov súpera. Víťazstvá v lige začínajú byť skôr sporadické ako pravidelné a viac gólové nástrely dosahuje LFC snáď už iba pri hraní „FIFA game od EA Sports“. Po hlavičkou FA to proste nejde.

Divock Origi je v LFC na „odstrel“. (foto: Twitter)

Možno je to slabou konkurenciou, kde Origi už aj zabudol ako vonia či vyzerá trávnik na Anfielde. Jota sa síce vrátil po zranení, ale aktuálne nastupuje na polčasy a pri kolektívnom výkone tímu to nie sú zázraky ani od neho.

Mané si vybral strelecké voľno v posledných mesiacoch, kedy by som bol ochotný pri kurze 1,5 tipovať, že netrafí prázdnu bránu z 5-ky. Salah zahadzuje šance jednu za druhou, až by si jeden povedal, že Alah prešiel zo zápalných obiet na akceptovanie pálenia šancí ako ich náhrady. Spomínať Shaqiriho, ktorého Klopp posiela výlučne na posledných maximálne 20 minút, alebo Oxa (Oxlade-Chamberlain), ktorého krivka z „úžasného nákupu“ po zraneniach klesla na „snáď sa vráti jeho dávna (bájna) forma“.

Ak si myslíte, že som si nakoniec nechal Firmina a jeho spiacu genialitu, ktorá sa raz za pár zápasov ponaťahuje, prevráti sa na posteli a spí ďalej, nezabúdajte, že ešte kdesi v tzv. „akadémii“ LFC sa rozohráva Minamino, ktorého dni v LFC sú pravdepodobne už spočítané, keďže ten bájny prestup Konatého a posledné záchvevy tabloidov o Sanchovi nebude Henry platiť z vlastného vrecka.

Ale možno by som mal skončiť s týmto sarkazmom vyplývajúcim z mojej frustrácie z toho, čo aktuálne LFC predvádza. Pravda je taká, že hoci túžim po trofejach, som za jedno s Kloppom v tom, že dôležité nie sú len 3 body v zápase, ale tiež i predvedená hra a výkon tímu. Keď sa však človek pozrie na dnešný Liverpool, tak i v prípade zisku bodov vypína obrazovku sklesnutý, lebo oduševnenejšie hrajú i chlapci vonku za plotom, ktorých tam rodičia konečne pustili, keďže sa vo veľkom uvoľňujú opatrenia.

Napriek všetkému však stále verím v menší zázrak, ktorým je kvalifikácia do budúcosezónnej Ligy majstrov. Tie šance nie sú veľké a hoci som si chcel spraviť pravdepodobnostnú štatistiku s ohľadom na očakávaných súperov všetkých 5 tímov bojujúcich o 3. a 4. priečku v PL, radšej som sa toho nápadu vzdal, aby mi to nevzalo všetku nádej.

Super nápad, super liga, super průser

Vraj pozitívne veci, treba nechať nakoniec, aby vybalansovali negativitu ostatných, ale mne to proste nedá. Jediným pozitívom celého uplynulého týždňa bolo, že sme mohli po čase počuť konečne Henryho rozprávať. Nie, že by na tom záležalo a bolo to potrebné, ale proste viac pozitív tu nie je.

Fakt, že sa fanúšikovia zomkli a vášnivo protestovali, je skôr čosi tak prirodzene typické pre Anglicko. Skutočnosť, že sa vzoprela UEFA a FIFA komentovať snáď ani netreba. Veď týmto dvom futbal zastrešujúcim organizáciám ide v prvom rade len o futbal. Ok, priznávam. Nechal som sa uniesť. O peniaze z futbalu.

Realita toho, že sa tento nápad rozpadol ako domček z karát, je už proste faktom. Síce tu, po posledných správach od UEFA, ako chce dodatočne trestať tieto tímy, mám pocit, že keď všetci majitelia cukli, tak je rada na UEFA, aby tento nápad znovu vzkriesila. Keďže príliš slabý trest bude na smiech a príliš veľký môže tímy primäť prerátať si to ešte raz a tentokrát už s jasným nepriateľom v podobe Európskej futbalovej únie, ktorá im chce ublížiť, tú ligu zorganizovať. (Ideálny trest v tomto prípade je vylúčenie z európskych súťaží na 2-3 sezóny.)

Najsmutnejšie na tomto celom je však diletantstvo majiteľov. Nie, toto nie je nárek, akí sú to hajzli, a že nemajú radi futbal. Predsa len, každý aspoň trochu príčetný fanúšik, si je vedomý toho, že majitelia klubov nie sú filantropi, ktorí nemali kam dávať peniaze, a tak si ako hračku kúpili tieto kluby. Je síce pravda, že to poznáme z našich reálií (Sparta, Slovan), ale títo, zväčša Američania, fungujú na princípe tvrdého biznisu, kde na konci roka má byť zisk a nie len „barcelonský mínus“ a nejaký „pochybný“ pohár, ktorý sa ani speňažiť nedá.

John Henry, majiteľ LFC a Jürgen Klopp. (foto: Twiter)

Na druhej strane, hlavne liverpoolskym majiteľom môžeme byť vďační za to, že nesledujeme zápasy LFC s Queens Park Rangers v niektorej z nižších súťaží, prípadne veľké derby LFC – Chester, či Tranmere. O trofejach, ktoré sme aj vďaka nim a ich biznis modelu získali, o hráčoch, ktorí prišli s Kloppom na čele, ani nehovorím.

To diletantstvo spočíva v tom, že to vôbec nemali premyslené. Že zjavne vôbec nepočítali s tým, ako sa zachovať, keď to celé vypnukne. Že komunikácia celej superligy bola nulová. Predsa len, keď si už rozdelili funkcie v riadiacom orgáne tejto neexistujúcej súťaže, mohli si zvoliť jedného hovorcu a mali mať zrátané všetky eventuality, a teda i prípadné kompromisy, či dôvody a odkomunikovať ich. My sme však videli len jedno vyhlásenie o vzniku a následne 9 odhlásení z 12 tímov, ktoré to chceli zorganizovať. Proste kvalitka.

Nehovoriac o tom, že samotný nápad ako taký bol hlúposť, keďže im šlo len o separátnu súťaž na spôsob Ligy majstrov. Teda veľmi konzervatívny a všetkými, vrátane fanúšikov, ťažko uchopiteľný koncept. Tým to celé zhodili len na úroveň peňazí, a keďže už roky (podčiarkujem, že je to roky v zmysle desaťročia, nie mesiace) platí, že „hru chudobných si uzurpovali bohatí“, tak bolo jasné, že tí „chudobní“ sa ozvú.

A samozrejme zástupcovia čistej, priamej, dokonalej, neskorumpovanej UEFA, ktorá nemá problém minimálne naštrbiť, ak nie priamo zničiť, kariéru akémukoľvek hráčovi, len preto že mal tú smolu (vravia že šťastie) narodiť sa o odtieň svetlejší, ako ktosi iný, kto dostane potľapkanie po rameni za to, že „v zápale boja“ odkopol protihráčovi hlavu. (Ide o alegóriu, nie popis skutočných udalostí, keby ma chcete zažalovať. Podoba s reálnymi ľuďmi je čisto náhodná.)

Takže s napätím sledujem, ako toto celé skončí. Čo si ešte UEFA vymyslí za tresty a ako veľmi budú po****ní majitelia tímov. Pravdupovediac je to napínavejšie ako závery zápasov LFC, kde sa mu konečne v zápase s Villou podarilo streliť rozhodujúci gól aj po 85. minúte. Mimochodom len 2. gól v tomto čase v tomto kalendárnou roku a prvý rozhodujúci od zápasu so Spurs v polovici decembra 2020.

ESL sa plány zrútili za 2 dni. Henryho „I am sorry“ fans a Hendo ide na hrad

Fandiť, nefandiť, čo tak skúsiť šípky

Každý dobrý psychológ odporúča dostať zo seba negatívnu energiu. Som teda rád, že ste mohli byť súčasťou tejto mojej terapie. Samozrejme, že budem naďalej zarytým fanúšikom LFC. Bol som ním, keď sme vyhrali Pohár UEFA. Bol som ním aj o 4 roky, keď sme vyhrali Ligu majstrov. Bol som ním však aj v sezónach medzi tým a hlavne potom, keď nás trofeje obchádzali ako malomocného na rázcestí. Bol som ním v čase, kedy prišiel Fernando Torres a aj v čase, keď si L. Suárez pochutnával na súperoch (a nie nutne po športovej stránke). Dokonca i vtedy, keď sme sa porúčali z pohárov s tímami, ktoré zvládli poraziť aj TJ Prachatice. Predsa len, som fanúšik LFC, nie fanúšik PL, LM, tobôž UEFA.

Ono v celom tomto viac menej úplne súhlasím s tým, čo napísal kwop v blogu. Po odchode McManamana, Owena, Sterlinga si nerobím ideály o tom, ako v LFC hrajú len srdciari. Prestupy ako ten Neymarov, tiež neboli len o túžbe víťaziť, ak vôbec. Futbal je fenomén a baví ma. A či ho budem sledovať na spôsob americkej NFL alebo európsky, Liverpool FC bude stále Liverpool FC.

PS: Každý z nás robí chyby. Kto nie, nech nadáva Henrymu koľko chce.

 

autor: johnysheek

5 1 hlasuj
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
6
0
Podeľ sa v diskusii o názor. Zaujíma nás ;)x
()
x
| Reply