18 rokov staré spomienky Gérarda Houlliera na pamätný zápas

Presne pred 18 rokmi sa na Anfielde odohral rozhodujúci duel v rámci Ligy majstrov (LM), ktorý posunul ďalej Liverpool FC

V ten večer, 19.marca 2002, sa na Anfielde schyľovalo k zápasu posledného kola základnej skupiny LM. Ten rozhodoval o tom, kto z dvojice Liverpool FC – AS Roma postúpi do vyraďovacej fázy.

Ohlušujúci rev na štadióne, objatia s Fabiom Capellom a taktické dohody s Dannym Murphym.

To sú len niektoré zo spomienok vtedajšieho trénera The Reds, Gerarda Houlliera.

Ten sa k tímu vrátil po 5 mesiacoch, kedy sa podrobil operácii srdca, ktorá mu, ako sám priznáva, zachránila život. Jeho zámer bol jednoduchý: byť v ten večer súčasťou tímu, podporiť mužstvo a po dlhých 17 rokoch priviesť klub medzi najlepších osem v Európe.

Počas Houllierovej neprítomnosti ho zastupoval jeho asistent Phil Thompson. A bola to práve táto dvojica, ktorá mala medzi sebou akési tajomstvo. Hráči totiž nevedeli, že je Houllier späť. Zistili to, až keď sa objavil na predzápasovej porade mužstva.

„Pamätám si ich tváre,“ smeje sa Houllier pri rozhovore pre liverpoolfc.com.

„Bola to dohoda, ktorú sme mali z Philom Thompsonom. Myslíš, že kým sa vrátim, dokážeš dať tímu čo i len 1 alebo 20 percent viac? Určite, šéfe,“ odvetil Phil.

Houllier pripomína: „Pamätám si, keď som išiel na ihrisko, nikto o tom nevedel. Stretol som len Capella, ktorý ma pozdravil a objal. Nechcel som, aby sa pozornosť z ihriska preniesla na mňa. Chcel som, aby sa všetci sústredili na zápas, ktorý sme potrebovali vyhrať.“

„Keby som dal o sebe vedieť 2 dni predtým, všetky články by sa venovali mne, mojej chorobe a môjmu návratu. No podstatný bol zápas. Všetci sa museli sústrediť na súboj proti AS Roma, ktorý sme potrebovali vyhrať 2:0,“ dodáva.

Začiatok bol ideálny. Jari Litmanen premenil pokutový kop už v 7. minúte, kedy Assunção fauloval Murphyho. V druhom polčase to bol práve Danny Murphy, ktorého center našiel hlavu Heskeyho a potrebná výhra bola na svete.

„Bol to veľmi pôsobivý výsledok, ak sa pozrieme na súpera, ktorému sme čelili. Gabriel Batistuta, Walter Samuel, či Francesco Totti, všetko skvelí hráči. Nám naopak chýbali Michael Owen, Didi Hamann a Nicolas Anelka.“

Houllier zostal počas celého zápasu pokojný, vzhľadom k jeho zdravotnému stavu. Na malú chvíľu však prejavil radosť, aby si uvedomil, že sa vracia tam, kde to miluje a čo miluje.

„Nebol som nervózny, veril som, že to zvládneme. Počas stavu sme zmenili systém, kedže sa hostia dostávali do hry. Prišiel za mnou Danny Murphy a opýtal sa: Vrátime sa k systému 4-4-2 ? Pretože v strede sme hrali povestný diamant.“

„Povedal by som, že toto bol moment kouča, moment manažéra.“

Záver bol sprevádzaný zdvihnutými rukami, zaťatými päsťami a potleskom zo strany Houlliera, a to počas hymny You ´ll Never Walk Alone.

„Fanúšikovia boli výnimoční a bol som jedným z nich. Bolo to veľmi emotívne. Viem, že na štadióne bola moja žena a bol tam aj môj chirurg,“ uzatvára Houllier.

(zdroj: liverpoolfc.com)

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of