Academy Watch: Ako to vyzerá v juniorke, ktorí hráči sú perspektívni smer prvý tím LFC?

V priebehu rokov sme mali v Akadémii hneď niekoľko mladíkov, ktorí pútali pozornosť až tak, že by si jeden v okamihu pomyslel veľavravné „fúha, tento mladý je fakt dobrý, mohol by to dať aj v áčku“.

A väčšinou nedal.

Čo je ale úplne v poriadku. Teda ak si odmyslíme fakt, že sú vo svetovom futbale aj akadémie, ktoré čo ja viem za dekády dokážu pre potreby prvého tímu vyprodukovať ďaleko viac futbalistov.

Krátky exkurz do histórie nám ukazuje mená ako Owen, Gerrard (hlavne Gerrard), Carragher, S. Warnock, Coady (aj keď ten to v áčku The Reds nedal, vo Wolves áno, pričom ho to dostalo až do repre Anglicka, pozn.), Shelvey, Insúa, Sterling, Suso, Flanagan, J. Robinson, Kelleher, C. Jones či Alexander-Arnold. Niektoré sa v prvom tíme Merseysiders presadili viac, iné menej, niektorí z hráčov boli priame produkty mládežníckych štruktúr Liverpoolu, iní v nich po príchode strávili nejaký čas.

Poďme ale ďalej.

Na lfcway.com sa z času načas objaví článok, ktorý čitateľom ukazuje, akých hráčov vlastne v juniorke máme. Jasné, je to okrajová téma, ktorá zaujíma len pár skalných, ale na druhej strane to slúži v dobe, kedy sa napr. na tréningu, či počas predsezónnej prípravy objavia mená, ktoré radový fanda nikdy nepočul či ksichty, ktoré nikdy nevidel.

Ešte predtým, ako v mainstreame fungujúcich fans priblížim „nové mená“, je tu pár tých „starých“, „známejších“. A k nim krátka poznámka.

Mená, ktoré to už skôr nedajú

Ben Woodburn bol už pred vyše štyrmi rokmi pravidelným účastníkom tréningov prvého tímu, a to mal 16 či čerstvo 17. Odohral aj pár zápasov (dokopy v prvom tíme 11), prišla ponuka od vtedy druholigového Sheffieldu Utd, následne dlhšie pretrvávajúce zdravotné problémy a z pre nás mnohých veľmi zaujímavého hráča – playmakera sa razom stal len mladík, ktorý už asi nenaplní očakávania. A to sa bavíme o 21 ročnom futbalistovi.

Nikoho by teda nemalo prekvapiť, keď sa waleský reprezentant bude pokojne aj v najbližšom prestupovom období z klubu porúčať, navyše keď mu v lete začne plynúť posledný rok kontraktu a klub bude za neho istotne chcieť dostať aspoň milión či dva.

Taiwo Awoniyi je 23-ročný nigérijský útočník, ktorého sme nikdy nevideli v drese áčka The Reds. A podľa všetkého ani nikdy neuvidíme.

Môže za to problém s vybavením pracovného povolenia a predpokladajme, že aj kvalita. Aj keď zasa, na aktuálnom hosťovaní v berlínskom Unione je priemerne vyťažovaný a v Nemecku strelil aj 5 gólov a na 3 prihral.

Opäť ale, myslieť si, že má v LFC budúcnosť bude skôr scestné.

Podobným príkladom je aj poľský gólman Kamil Grabara, ktorý po druhý raz, čo je v Liverpoole, hosťuje v dánskom Aarhuse v miestnom AGF. A úprimne, pri konkurencii Alisson, Kelleher, Adrián, Pitaluga, H. Davies apod. to len ťažko pôjde.

Pomaly ale isto sú „na odstrel“ aj hráči, o ktorých sme si viacerí pred rokmi mysleli, že to v liverpoolskom A-teame proste musia dať. Dvojica Sheyi OjoHarry Wilson hrá aktuálne spoločne v Championship za Cardiff City a podľa všetkého je najvyšší čas, aby sa ich pravidelné sezónne hosťovania zmenili na trvalý prestup.

Klopp ani z jedným z nich dlhodobo pre to či ono nepočíta, už ich len ideálne v lete speňažiť. A za mňa k tomuto celému len jedno nostalgické „škoda“, lebo oboch poznám roky, roky ma v mládežníckych súťažiach presviedčali, že za to stoja.

Stopér Sepp van den Berg šiel v zime hosťovať rovnako do II. Ligy, aby ho pri prvej reálnej seniorskej skúsenosti šupli na pravého beka. V 2021/22 by ale bolo obrovským prekvapením, keby sa objavil v kádri prvého tímu The Reds.

Hráčom s najväčším „impactom“ v rámci players, ktorých máme vonku z klubu na krátkodobých kontraktoch je Harvey Elliott. 18-ročný tínedžer je jedným z ťahúňov Blackburnu, a rovnako tak adeptom na ocenenie Young Player of the Year. Spomedzi doteraz spomenutých futbalistov je rozhodne tým, ktorému sa predpovedá najjagavejšia budúcnosť, ideálne v Liverpoole.

Uvidíme teda, čo v lete, aké má s ním Klopp plány. A snáď sa mu nestane prekvapenie ako naposledy Brewsterovi, pri ktorom sme si pred štartom 20/21 mysleli, že bude v áčku aspoň backupom, aby napokon klub kývol na tučný offer Sheffieldu United a mladý pri rieke Mersey nadobro dohral.

Hráči, ktorí strávili 20/21 v Liverpoole

V liverpoolskej juniorke (áno, už menoslov posúvam do Kirkby), hráva aj Billy Koumetio, ktorý sa premiérovo do pamätí našich fans zapísal počas pre-season 20/21. Francúzsky stopér má za sebou aj debut v áčku a veľmi dobre vie, že ho čaká smer prvý tím ešte veľmi veľa tvrdej roboty. A k tomu aj viac než zdatná konkurencia v podobe van Dijka, J. Gomeza, Matipa, N. Phillipsa, R. Williamsa, B. Daviesa. A ktovie, či nie aj Ozana Kabaka.

Zostaňme pri obrancoch. Morgan Boyes (ok, keďže hrával čo to odohral aj za Fleetwood, až tak úplne nespadá do kategórie tých, čo v tomto ročníku hrali len za LFC) je tiež do istej miery zaujímavým menom, ale asi by sa zemeguľa musela začať točiť naopak, aby sa presadil v seniorskom celku tímu z Anfieldu. Veľmi podobným prípadom je aj jeho kamarát z juniorky Tony Gallacher, ktorý má skúsenosti z Toronta, a tým pádom z Major League Soccer.

Yasser Larouci, ktorý pred časom ukazoval, že by pokojne mohol byť Robertsonovým záskokárom, rovnako tak nemá v LFC budúcnosť. A treba povedať, že si ju pokazil sám. Klub mu ponúkol predĺženie zmluvy, mladý dal na agenta, ktorý mu „nabulíkal“ nejaké blbosti a teraz je zahrabaný v U23, kde aj kvôli istým zdravotným peripetiám toho v 20/21 veľa neodohral.

Naopak, v tíme (či už v U23, na tréningoch áčka, v Ligovom pohári či v FA Cupe) budú na 99% pokračovať záložníci Leighton ClarksonJack Cain, ktorí pravidelne s áčkom trénujú a je možné, že minimálne takáto príležitosť príde aj v ďalších mesiacoch.

4 mená pre budúcnosť?

OK, a teraz v záverečnej časti článku si dám taký svoj jemne zasnívaný pohľad ako svojho času pri futbalistoch ako Suso, Sterling, Morgan, K. Németh, R. McLaughlin atď. a v krátkosti predstavím 3-4 mladíkov, ktorí to predsa len musia dať, veď sú to noví Gerrardovia, Salahovia a ešte neviem kto.

Prvým do partie je Mateusz Musiałowski, reprezentant Poľska do 17 rokov, ktorý vyniká veľmi dobrou prácou s loptou, šikovnými nohami, prirodzenou futbalovou inteligenciou. Chalanisko, ktorý do našej Akadémie prišiel v auguste 2020, okamžite upútal „messiovským“ štýlom futbalu. Momentálne sa nájdu aj takí fans, ktorí o ňom vravia ako o novom Coutinhovi, ale s takýmito prívlastkami buďme radšej opatrní. Veď nový Coutinho bol napr. aj Woodburn a kde je teraz.

Musiałowski je stálicou výberov do 18 i 19 rokov, v premiérovej sezóne v Liverpoole strelil na poste ofenzívneho záložníka, pravého krídla či útočníka dovedna 11 gólov, čo určite nie je úplne prehliadnuteľná vizitka.

Druhým zaujímavým futbalistom je záložník James Balagizi, ktorý medzi rovesníkmi vyniká energickosťou, pohybom i zaujímavými technickými skills. Rodák z Manchestru, ktorý do Liverpoolu prišiel ešte ako 11-ročný z Man City, má aj konžské korene, čo je ale pre nás zaujímavejšie je, že je v U18 hráčom s najväčším postom asistencií (aktuálne 11).

Ak by som ho mal čitateľom k niekomu pripodobniť, tak potom k menám ako sú Fekir, Oxlade-Chamberlain či možno až Lampard so Gerrardom. Ale, samozrejme, to treba brať s nadsázkou.

Do tretice všetko dobé, hovorí staré klišé. Nevadí, pretože Layton Stewart rozhodne klišé futbalistom nie je. V tíme ho spoluhráči i trénerský personál obdivuje pre jeho neúnavnosť na tréningu, navyše má celkom fajn prah bolesti, keďže je z prostredia juniorky známe, že „knock“ pre neho nie je dôvod, aby vynechal zápas.

Najlepší strelec našej 19-ky (na konte má súťažných 15 gólov) síce nie je štatisticky tak „podkutým“ strelcom, ako boli svojho času Morgan, K. Németh, Linfield, Sterling a pod., ale o to viac je tímovým hráčom.

Na úplný záver si ešte dajme jedného forwarda – Paul Glatzel sa posledné 2 sezóny potýkal s obrovskými zdravotnými problémami. Koleno bolo v tomto ohľade TOP.

20-ročný rodák z Liverpoolu, a rovnako tak nateraz bývalý mládežnícky reprezentant Nemecka, sa po zdravotných peripetiách v závere sezóny 20/21 vrátil do hry, postupne dostáva minutáž a bude určite zaujímavé sledovať, čo sa s ním stane.

Lebo pred zranením kolena ukazoval, že je veľmi perspektívny. Ale to v tom čase aj jeho vtedajší parťák z útoku Bobby Duncan, ktorému agent pobláznil hlavu, a teraz je niekde v juniorke Derby County.

5 1 hlasuj
Article Rating
Haters gonna hate
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
0
Podeľ sa v diskusii o názor. Zaujíma nás ;)x
()
x
| Reply