Blog: Podpísanie stopéra teraz v zime môže byť alfou a omegou úspechu

Pôvodne som tento text písal ako príspevok na FB lfcway.com, kde mala byť len do protikladu postavená aktuálna situácia so stopérmi a Kloppova motivačná reč. Napokon z toho vznikol pomerne dlhý text. Tak snáď vás úplne neotrávi.

NAOZAJ TO KLOPP VIE?

Ako vyhrať ligu či byť úspešný v sezóne:
🔴 pri dlhodobej absencii van Dijka a J. Gomeza
🔴 opakovaných zdravotných peripetiách Matipa
🔴 so „záskokárom“ Fabinhom, ktorý proste musí zostať zdravý inak nám na stopéra zostávajú len neskúsení a v podstate nekvalitní R. Williams a N. Phillips (prípadne out of line stále stojaci van den Berg, Koumetio a Boyes), či alternatívy v podobe J. Hendersona, Wijnalduma či Robertsona, pričom už to, že Fabinho nehrá v strede zálohy má na našu hru i výsledky zrejmý vplyv.

❓❓❓❓❓ Toto sa pýtame mnohí, pričom nebude veľa tých, ktorí by supernaivne verili, že sa Fabinhovi nemôže nič stať. Ako tomu bolo napr. pri van Dijkovi pred jeho vážnym zranením.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

NEMCOVA MOTIVAČNÁ REČ. NEMINIE SA ÚČINKU?

Jürgen Klopp na situáciu reaguje najnovšie aj verejne:

👉“Musíme jednoducho bojovať proti celému svetu. Bojovať proti okolnostiam. A udrieť späť so všetkou vervou, so všetkým, čo máme, pričom z toho všetkého urobiť čo najšpeciálnejšiu sezónu aká môže byť.“ 👈

🤔

OK, ako motivácia super. Fakt. Ale rovnako tak aj ako ospravedlnenie toho, že sa proste v januári nakupovať nebude. Stará a už toľkokrát obohraná pesnička hovorí, že nakupovať síce môžeme, ale len hráča, ktorý sa nám hodí a ten, samozrejme, musí byť za správnu cenu.

Som prvý, kto rešpektuje nepreplácanie hráčov, som ten, kto v lete vravel, že sa nám Timo Werner do tímu (systému) nehodí až tak, aby sme ako fans porovnávali ceny aktuálneho prestupového trhu a bolo nám ľúto toho, že 40 m libier by sme za neho dali, ale 40 m a jeden cent k tomu (toto nie je narážka na Arsenal ;)) už nie a na tom stroskotal celý transfer útočníka, o ktorom sme si ešte pred štvrťrokom mnohí mysleli, že keď ho nekúpi LFC, ale napr. Chelsea, tak je koniec, amen, tma. S našimi ambíciami i všetkým vôkol. Veď Werner musí okamžite v PL zažiariť a dať minimálne toľko gólov, ako v Lipsku.

Jordan Henderson a Jürgen Klopp. (foto: Reuters)

SYSTÉM JE VIAC NEŽ DÔLEŽITÝ

Absolútne rešpektujem a dokonca s tým v 100% miere sympatizujem, že si Klopp vyberá hráčov podľa toho, či sa mu hodia do systému a nie podľa toho, ktorý má akú výkonnosť vo FIFA game, Football Manageri či ho vo svojej podstate a existencii vlastne absolútne neinformovaní, ale zato renomovaní novinári spoja s prestupom do Liverpoolu.

Absolútne rešpektujem, že by sme všetci mali byť trpezliví a to aj vtedy, keď si mnohí pamätáme aj ďaleko horšie liverpoolske éry, kedy sme boli trpezliví až až.

Verím nemeckému šéfovi liverpoolskej lavičky, že presne vie, čo robí. A to aj v optike ostatných ligových strát, možno nevhodne zvolených taktík, neskorých striedaní, nereagovania na to, čo sa v danom zápase deje, whatever.

Ani Jürgen Klopp ale nie je neomylný, predsa len, je to ľudská bytosť, je teda úplne prirodzené, že robí chyby. A aj ich robí. Takže ak ho niekto kritizuje, je to úplne namieste.

Dôležité je potom aj to, čo mu vyčíta, pretože dnes žijeme vo svete, kde pokojne môžete futbalového trénera viniť aj za to, že vonku prší, pričom hlásili, že nemalo, a ešte sa pritom cítiť v práve.

Fabinho odchádza v dueli s Mydtjyllandom (2:0) pre zranenie zadného stehenného svalu z trávnika už v 30. minúte duelu. (foto: liverpoolfc.com)

OBAVY SÚ JEDNA VEC, VIERA V TÍM DRUHÁ, ALE NAD VŠETKÝM JE AJ TAK REALITA

Čo ma ale zaujíma najviac – teda v súboji fanúšikovské obavy vs Kloppovo presvedčenie, že bude všetko ok (ktoré, nepochybujem, že celkom isto vychádzajú z jeho čistej skúsenosti s tímom, hráčmi, s ktorými na dennej báze pracuje, z toho, že o LFC toho vie rádovo viac ako my tu čumiaci na displej), je to, čo naozaj bude, keď sa Matipova telesná schránka zázračne nefixne až na úroveň, že bude schopný bez zranení dohrať sezónu (jasné, je to úplná fikcia), či keď zdravie zradí Fabinha, ktorý už, mimochodom, v tejto sezóne zranený bol. 🤔

Nie, N. Phillips ani R. Williams – aj napriek tomu, že neurobili žiadnu vážnejšiu chybu, že nedostávame výprasky a teda stred obrany ako tak funguje – nie sú kvalitní stopéri. Ešte nejakí čas určite nebudú, navyše až čas ukáže, či sa tak vôbec stane.

Nie sú kvalitní preto, lebo hráči pred nimi nemajú istotu, že môžem urobiť, čojaviem o kľučku navyše, môžem zariskovať, lebo viem, že za mnou ma istone niekto kvalitne zaskočí – toľko nostalgia za dobou, kedy bol van Dijk zdravý. Alebo aspoň Joe Gomez.

Psychika, to je ti záludná „vecička“. Raz ti vyjde všetko, každá kľučka, strela, tackle. Si dobre že nie za poloboha. A na druhý deň môžeš vyzerať, ako keby si po prvý raz videl loptu. Curtis Jones či pred sezónou koronavírusom chytený a doposiaľ ním afektovaný Trent Alexander-Arnold by vedeli rozprávať.

Prestupová zima 2021: Liverpool získal mladého Angličana

ZREJMÝ SÚVIS

A R. Williams s N. Phillipsom pri objeme skúseností, ktoré so seniorským futbalom majú, proste psychiku nemajú tak vysoko, ako by sa patrilo – napr. Nat Phillips v dueli s Newcastlom (0:0) bol reálne dosratý, keď k nemu smerovala lopta. Z tohoto najdôležitejšie je potom, že to vplýva na celkovú psychiku tímu, ktorá je v tomto rozmere pochopiteľne najdôležitejšia.

Nie som si istý tvojou rozohrávkou, tak ti ako záložník neprihrám, nepomôžem si v zložitejšej situácii „malou domov“, lebo ti proste neverím.

V Southamptone hral stopéra kapitán J. Henderson. V strede obrany nastúpil asi tretí krát v kariére. A bolo to vidieť. Opäť – neurobil žiadnu výraznejšiu chybu, odvrátil zo 16-ky pár lôpt, zastavil pár akcií súpera, ale na jeho hre bolo vidieť, že to proste nie je jeho flek.

Nathaniel Phillips. (foto: Twitter)

FSG BY MALA ZMENIŤ POSTOJ. 20 MIL NA STOPÉRA BY ICH FINANČNÉ PLÁNY ANI BANKOVÉ ÚČTY ZRUINOVAŤ NEMALO

A práve toto by si mal Klopp všímať, ktorý síce parádne svoj tím motivuje a ako nejaký bojovník z hollywoodskeho výpravného filmu pripomínajúceho starovekých hrdinov nabáda, aby sa jeho tím postavil doslova celému svetu (áno, aj FA, rozhodcom na trávniku i tým za VAR-om, súperom, názorom tých fans, ktorí neveria, že môžeme byť úspešní, a pod.) a bojoval, čo mu sily stačia. Na druhej strane ale jednoznačne naznačuje, resp. potvrdzuje, že aktuálna finančná podpora od majiteľa LFC Fenway Sports Group minimálne v tomto januárovom prestupovom termíne nie je. 🤔

Zopakujem, Liverpool aktuálne ide pre mňa veľmi sympatickou cestou nepreplácania hráčov, navyše kupovania len takých, ktorí sa hodia do Kloppovho systému. Ak ale zástanca obrany zloženej z neskúsených a kvalitou pokulhávajúcich hráčov, či alternantov na spôsob J. Hendersona či Wijnalduma, ktorí tam jednak nemajú čo robiť, a potom aj sú platnejší na svojich obvyklých postoch, jedným dychom dodáva, že je namieste spoliehanie sa na to, že napr. Fabinho naisto zostane zdravý, tak potom neviem.

Salah v súboji s Yedlinom v dueli Newcastle – Liverpool (0:0). (foto: Twitter)

Teda viem, je to len snívanie pokojne sa rovnajúce tomu, že ja zabehnem stovku ako Usain Bolt. Čo tam po tom, že som pomalý, vekovo za zenitom, s plávajúcim kolesom okolo pásu, netrénovaný a že namiesto posilky a rýchlostných tréningov sedím doma pred telkou s klobásou v jednej a pivom v druhej ruke.

Bojovať treba, v tom má Klopp pravdu a tým som si bol istý, že tak jeho tím hrať bude hneď po jeho príchode na Anfield. Z môjho pohľadu ale treba aj racionálny pohľad na vec – a tým je privedenie stopéra do prvého tímu ešte počas aktuálneho transfer window.

Známi anglickí novinári svoju nevedomosť o transfer aktivite The Reds zasa raz zakrývajú za vymyslené stories o tom, ako chce Liverpool radšej teraz ušetriť prachy, aby mohol v lete „urobiť niečo veľké“ (a podpísať Mpappého, Sancha, Haalanda a ešte neviem koho). Podľa nich chce LFC teraz šetriť, lenže dôvod, prečo sa šetrí, je podľa mňa iný.

So šetrením to teda realita istotne je, koronakríza má vplyv aj na viacero obchodných aktivít FSG, ktorá sa navyše prednostne venuje Bostonu Red Sox, a tak skôr toto bude dôvod, prečo si máme myslieť, že Nat Phillips, Rhys Williams či Hendo na stopérovi sú stále fajn voľba pre tím, ktorý určite chce obhájiť ligový titul.

A otázkou je, či sa to vôbec s takýmto materiálom dá.

SPOLIEHANIE SA NA IRACIONÁLNE MOŽNOSTI

Dovolím si povedať, že to by sa k nám musela povestná šťastena opäť raz otočiť tvárou, museli by hráči ako Thiago, N. Keïta, Matip, Jota a pod. zostať zdraví (+ samozrejme Robertson, Alisson, Mané, Salah, Firmino, Alexander-Arnold), vplyv rozhodnutí sudích (na trávniku či za VAR-om) by sa musel úplne otočiť. Alebo by proste stačilo, aby konkurenti pravidelne strácali. Ligu by sme tak vyhrali o bod alebo o skóre a o sezóne 2020/21 by sa ešte dlho hovorilo ako o najnapínavejšej v histórii.

Ale vážne teraz. Nie sme až v takej prdeli, ako sa nám po posledných stratách môže zdať. Z objektívnych príčin nemáme na čele poradia vyšší náskok, na druhej strane by sme ale mali vedieť rozlišovať medzi kvalitou a kvalitou. Medzi potrebami tímu a ilúziami o tom, že však to nejako zaplátame, že bude dobre nech sa udeje čokoľvek (napr. na dlhšie vypadne Fabinho, Robertson Mané, Salah, či sa opäť zraní Thiago).

Naozaj to nie je až také zlé, ako si mnohí maľujeme, ale nepodpísanie stopéra v tomto prestupovom období nás môže reálne stáť veľa. Veď úspešní chceme byť stále. A po tom, koľko dobrej roboty sa v ostatných rokoch odviedlo, by bolo veľkou chybou, to takto jednoducho „zazdiť“.

0 0 hlasuj
Article Rating
Haters gonna hate
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
31 Comments
Najnovšie
Najstaršie S najviac hlasmi
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
Wasco
Wasco
12. januára 2021 10:49

Až teraz som si orečítal tento tvoj blog… no tiež mi nedá nezareagovať. V niektorých veciach sa určite zhodneme…predovšetkým v tom že sme fanúškovia FC Liverpool a teda nás hra, dianie, všetko čo sa mužstva týka zaujíma a rozoberame to s fanúsikmi…a samozrejme každý ma svoje videnie, názori a pod. Ty, podľa nejedného tvojho príspevku, ktoré som čítal, vidíš viac pod pokrývku klubového diania, chodu, systému…za čo uprimne davam palec hore, ja som proste „len“ obrovský fanda už niekedy z konca 70tých rokov. (Už som to tu kdesi davnejsie spomínal.) …Ale k veci. Oceňujem tvoj prehľad, ako tu píšem, s… Čítaj viac »

keeno
keeno
10. januára 2021 11:43

tento blog som nemal radšej čítať, ja som si až teraz uvedomil, že som si neuvedomoval, že Fabinho sa môže zraniť, každú sekundu hoci len na tréningu ako ktorýkoľvek hráč, tak toto som nemal čítať, ……. Ohľadom nákupov v januári som čítal pred pár dňami na bbc Kloppove vysvetlenie a podľa toho mi bolo jasné, že sa nakupovať v januári nebude, a teraz som si nemal prečítať tento blog, lebo murphyho zákon. Takže Klopp sa dal na gambling, resp. FSG ho do toho donútila, no neviem, ako si napísal vyššie kwop, ani najlepšia motivačná reč z priemerných hráčov neurobí špičkových… Čítaj viac »

Ol!ver
Ol!ver
8. januára 2021 14:22

Neodpustím si rypnutie. Týždeň dozadu bol obsahovo podobný článok panikou, dnes je realitou. Prečo asi? Lebo naša hra v tejto sezóne až na pár výnimiek je taká, aká je.

YNWA, športu zdar, futbalu zvlášť 😁:).

Ol!ver
Ol!ver
Odpoveď na  kwop
8. januára 2021 16:50

Oki. Len aby aj nadpis nesedel… a hlavne išlo o článok. Uvidíme, stopéra asi nekúpime, čo je veľmi zle. Kedy sa má vrátiť Matip?

Trapy
Trapy
Odpoveď na  kwop
8. januára 2021 23:37

Asi tak,ako napr.Lfc linked Ramos😂
Neviem,po dnesnom zapase s dorastencami,by som do lfc nevrazil ani cent.Prvy polcas katastrofa,Hendo o level horsi ako dorastenci,ako chce hrat proti ManU?
Ak sa Lfc v tomto zapase definitivne nezlomi k povodnemu,tak nas stoper nespasi a je po sezone.
Navyse ta skurvena corona nabera na sile,kym nebudu vsetci zaockovani,tak to bude zle,nevyspytatelne.

Ol!ver
Ol!ver
Odpoveď na  kwop
9. januára 2021 13:29

„kto je teda vaznym adeptom na majstra, ked nim liverpool prestava byt?“

To, že som napísal, že LFC nie je hlavným adeptom na titul neznamená, že ten hlavný adept na titul musí byť iný (jeden) klub. Stačí sa pozrieť na tabuľku, aj popredné umiestnenia sú veľmi vyrovnané. Čiže odpoveď – hlavným adeptom na titul nie je nikto, resp. nie jeden klub.
Adepti podľa mňa, vyrovnaní – Liverpool, Manchester City a o dve – tri kolá, ak udržia výsledky – aj Manchester United, žiaľ, nepodceňoval by som ich, majú kvalitných hráčov a Bruna v top forme.

kwop
kwop
Odpoveď na  Ol!ver
9. januára 2021 14:36

Nepodcemujem man utd,ale hlavný adept na titul to nie je ani keď na Anfielde o týždeň vyhrá 5:0…

Ano, maju b. fernandesa, kt ma velky impact na hru I výsledky, maju ešte rashforda, cavaniho a tu sme skončili…

Ok,ešte de gea ako tak, ci bailly….

A samozrejme náklonnosť sudich na trávniku I za VAR-om…

Maju ale aj solskjaera, maguira, stred zálohy, ze by si tam aj hendo v pohode zahral…

To man city ma ďaleko kvalitnejší, kompaktnej tim..a bolo to jasne vidieť aj tetaz v ligovom pohári..

Saty7
Saty7
Odpoveď na  kwop
10. januára 2021 15:08

no k tej zalohe… dost to podcenujes… McTominay hra velmi dobre a ak ho porovnam s nasim hendom tak je podla mna o level vyssie … fred v tejto sezone tiez nepodava zle vykony, rozhodne porovnatelne k ginimu a lepsie ako hendo… plus spominany fernandes…. takze ta zaloha nie je vobec zla … podla mna jediny traged u nich v zalohe je pogba, matic ako backup ujde … ich najvacsi problem je obrana tam su deravi … ale ze man city maju lepsi a kvalitenjsi tym ako utd to rozhodne ano o tom niet pochyb, bohuzial to iste vieme povedat… Čítaj viac »

Ol!ver
Ol!ver
Odpoveď na  Saty7
10. januára 2021 15:47

Že jediný tragéd v ich zálohe je Pogba? Dobrý vtip na nedeľu 😅🙈.

kwop
kwop
Odpoveď na  Ol!ver
10. januára 2021 16:31

Vcera som sa práve prel s trapym, keď som mu povedal, ze hendo je aktuálne urcite nad pogbom 😉🙃

Ol!ver
Ol!ver
Odpoveď na  kwop
10. januára 2021 18:14

https://www.premierleague.com/players/3920/Paul-Pogba/stats

Len na margo

Trapy
Trapy
Odpoveď na  kwop
10. januára 2021 19:09

Mohol by si vyslovit jednu jedinu futbalovu prednost Henda. Ako som Ti povedal,mne je toho chlapca v podstate velmi luto,ze ho Pan obdaril takym mega antitalentom.
V sukromi je to mozno dobry clovek,ale s futbalom nema nic spolocne.

keeno
keeno
Odpoveď na  Trapy
10. januára 2021 19:20

trapy, je nám nesympatický, a áno nevyzerá futbalovo, ale odvádza skvelú prácu, a to je pre Kloppa najdôležitejšie

Trapy
Trapy
Odpoveď na  keeno
10. januára 2021 20:11

Ano,to je as tak,ako vyuceny banik nevie o medicine nic,ale ako chirurg moze odvadzat dobre operacie😂😂😂😂😂😂😂😂

Trapy
Trapy
Odpoveď na  Trapy
10. januára 2021 20:23

Keeno

keeno
keeno
Odpoveď na  Trapy
10. januára 2021 21:20

trapy, haha, nemal som, čítať tento blog, teraz sa budem nonstop báť , že sa zraní Fabinho, prečo mi to kwopor urobil?

keeno
keeno
Odpoveď na  Trapy
10. januára 2021 21:19

presne tak a ja s tebou v tomto súhlasím, a ešte aj vtipné to je, Henderson je proste anomália, dieťa šťasteny, maká a ide, a … poviem to inakšie, posledný titul, keď manunited vyhrali v PL, tak to bol tím zložený zo 60 tich percent priemerných futbalistov, ktorí ale mali za sebou nielen skúsenosti, ale aj menežéra , ktorý presne vedel ako zo 60 percentného futbalistu urobiť zápas, čo zápas 100 percentného, skúste si pozrieť mená a tím , s ktorým Sir Alex Ferguson v poslednej sezóne dominoval a vyhrali ligu neviem s desaťbodovým náskokom? Bez hráčov, ktorí by boli… Čítaj viac »

keeno
keeno
Odpoveď na  kwop
10. januára 2021 21:22

presne tak, ide o širší pohľad na vec, a tu jasne v tomto koncepte hendo prevlád nad pogbom

keeno
keeno
Odpoveď na  kwop
10. januára 2021 21:13

hendo je nad pogbom jednoznačne, lebo hendo ide nad svoje futbalové schopnosti, aPogba hrá hlboko za svojím potenciálom, nevedia mu nájsť miesto v ich systéme , takže pravda, že aktuálne je Hendo vyššie ako Pogba, čo nás musí tešiť

Saty7
Saty7
Odpoveď na  Ol!ver
11. januára 2021 11:12

no treba si okrem statistiky aj pozriet zapasy kde hral … ja mu neberiem ze da daky gol a da daku prihravku … ale kolko toho v tych zapasoch pokazi a casto krat vyzera ako hnila lemra co proste za loptou nepobehne … je rozhodne najhorsi z ich zaloznikov a paradoxne asi bere najviac penazi … ked si pozries diskusie fans UTD ta kritika tam nanho je velka takze to nevravim preto ze som fan LFC a nemam rad Pogbu 🙂 dokonca brat fandi LFC a ked ho vidi hrat vacsinou len nadava 😀

Saty7
Saty7
Odpoveď na  Saty7
11. januára 2021 12:39

malo tam samozrejme byt „brat fandi UTD“ 😀

Trapy
Trapy
Odpoveď na  Saty7
10. januára 2021 20:12

Vacsinou s Tebou suhlasim s komentami,lebo su uvazene a triezve,a je to tak aj teraz.

Trapy
Trapy
Odpoveď na  Trapy
10. januára 2021 20:22

Saty7

keeno
keeno
Odpoveď na  kwop
10. januára 2021 16:58

Manchester City môže vyťažiť, ďalší titul, a využiť oslabenie LFC, za posledných 5 rokov vydali najviac , sú v mínuse 600 mil, a už dva roky nepodávajú výkony a nemajú výsledky, také aký hráčšky potenciál a finančný majú

6
0
Podeľ sa v diskusii o názor. Zaujíma nás ;)x
()
x
| Reply