Britská vláda povolila návrat fans na štadióny. Kedy sa tak stane?

 

4000. Už začiatkom decembra 2020 sa aspoň čiastočne skončí na Britských ostrovoch futbal bez prítomnosti divákov priamo na štadiónoch. Vláda povolila obmedzený pošet návštecníkov.

Pre Liverpool to má jedinú podmienku. Jedna z najzamorenejších oblastí Anglicka, čo sa koronavírusu týka, musí zostať v čo najlepšej kondícii. Situácia na Merseyside sa síce za posledné dni zlepšila, stále to ale nie je ani zďaleka ideálne.

Návrat ľudí na futbalové zápasy potvrdil premiér Veľkej Británie Boris Johnson opierajúci sa o rozhodnutie „pandemickej komisie“.

Všetko zo začalo po zápase LFC

Paradoxne, striktné opatrenia, ktoré „vyhnali“ priaznivcov z futbalových štadiónov, sa začali práve 12.3. 2020 po zápase The Reds s Atléticom Madrid. Kloppov tím vtedy v odvete 1. kola vyraďovačky Ligy majstrov ako obhajca trofeje nestačil na španielskeho zástupcu.

Pôvodný plán bol povoliť návštevy futbalových zápasov už v októbri tohto roka, pre vysoké riziko nákazy Covid-om ale od toho vláda napokon upustila. Dnes je celé Anglicko v tzv. lockdowne – je okrem výnimiek ako sú práca či nakupovanie zákaz vychádzania, ktorý sa ale skončí 2.12. Najbližší víkend po tomto dátume sa teda podľa všetkého opätovne otvoria brány štadiónov.

Štyri tisícky fans tak budú môcť naživo sledovať zápasy najvyššej anglickej súťaže, resp. maximálne 4000 ľudí bude môcť byť prítomných na jednom stretnutí. Má to ale svoje náležitosti.

Anfield. (foto: Twitter)

Tri kategórie

Krajina je aktuálne podľa zamorenosti rozdelená do niekoľkých kategórií. Štyri tisíc fans na zápase je možných len v tzv. „low-risk areas“, teda tam, kde je najmenej infikovaných, v tých častiach Anglicka, kde sa situácia ohľadne pandémia drží v istých prijateľných medziach.

V oblastiach, kde je situácia horšia, sa bavíme o druhej kategórii a v rámci nej vláda s podporou Ministerstva zdravotníctva povolí príchod na štadión dvom tisíckam návštevníkov. Tretia – posledná kategória, teda tá, kde je situácia najhoršia zostane v aktuálnom prísnom móde. V mestách, kde je najvyšší výskyt koronavírusu fanúšikov nateraz na štadiónoch nečakajme.

Nariadenie sa vo V. Británii stretlo so všeobecným optimizmom. Jasné, pár tisícok priaznivcov priamo na štadiónoch nejako výraznejšie finančné straty, ktoré kluby ostatné mesiace najmä na lístkoch vo výraznej miere pociťujú, nevyrovná, na druhej strane je to pozitívny signál smerom do snáď nie ďalekej budúcnosti, kedy budeme na štadiónoch opäť vidieť vypredané.

Prítomnosť fans na štadiónoch ale budú sprevádzať prísne bezpečnostné opatrenia. Johnson ako ministerský predseda Anglicka už rokuje napr. aj s poskytovateľmi dopravcov, veď ide o zrejmú súčinnosť – ľudia sa nejako na futbal dostať musia, jedným dychom ale treba dodať, že ide o húfnejšie zhromažďovanie sa, čím sa aj zvyšuje riziko prenosu infekcie.

Podpora fanúšikov priamo na štadiónoch je k nezaplateniu. (foto: Twitter)

A čo Liverpool?

Pri rieke Mersey sa ešte treba poriadne posnažiť. Je zrejmé, že Briti aj vďaka vlastnej hlúposti a populizmu vládnych špičiek na čele s Borisom Johnsonom (ktorý, mimochodom, pred pár mesiacmi Covid-19 prekonal) nie sú voči pandémii zodpovední tak, ako by sa žiadalo, množstvo opatrení prišlo v priebehu mesiacov v porovnaní s inými vyspelými krajinami neskôr.

Liverpool bol pred aktuálnym „zatvorením krajiny“ v tretej, teda najrizikovejšej kategórii. Masové testovanie ale v ostatných dňoch situáciu viditeľne zlepšilo. A možno práve opätovné návštevy futbalových štadiónov, a ďalej verejných podujatí, koncertov, barov bude pre obyvateľov Liverpoolu dostatočnou motiváciou, aby dodržiavali protipandemické opatrenia. Peniaze by som ale na to nevsadil.

Po 2. decembri sú teda dva reálne scenáre. Na Anfield sa nepozrie buď nikto, alebo potom dve tisícky fans.

Haters gonna hate

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of