Don Carlo vs Jürgen a minimálne 4 góly. Tak to vidí modrá strana Liverpoolu

Blížiace sa derby sľubuje zaujímavú konfrontáciu a my vám prinášame pohľad zo strany súpera.

Reprezentačná prestávka je za nami, s ňou aj nočná mora mnohých fans LFC v podobe posledného ligového vystúpenia The Reds. Reputáciu si môžeme napraviť hneď v mestskom derby proti Evertonu. O názory nielen na samotný duel sa s nami podelil Roman, redaktor webu evertonfc.cz.

Premier League 20/21 (17.10.), Goodison Park, Liverpool

Everton FC - LIVERPOOL FC 13.30


kto s kým: 1. vs 5.
rozhodca: Michael Oliver
TV: Premier Sport (SK/CZ)

Najprv ťa poprosím o krátke predstavenie sa. Ako a kedy si sa dostal k Evertonu, resp. redakcii evertonfc.cz ?

Zdravím fanúšikov červenej časti Merseyside! Moje meno je Roman a som redaktor a jeden z administrátorov našich stránok, ktoré si uviedol a kde ma môžu vaši čitatelia registrovať pod nickom BlueBlooded. V súčasnosti pôsobím aj ako predseda Oficiálneho českého a slovenského klubu podporovateľov Evertonu. Tak to by bolo krátke predstavenie sa. Zvyšok bude už len dlhý. To je daň za oslovenie (ne)správneho Evertoniana 🙂

Môj príbeh s Evertonom bol tak trochu náhoda. Ono totiž nikdy ma to k futbalu moc neťahalo. Hrával som ho príležitostne, ale moje vedomosti, prehľad v ňom, boli na takmer na mínusovej hodnote. A potom to prišlo…

Jedného nudného dňa som si prepínal kanály na novej satelitnej televízii, keď som zrazu natrafil na zápas Evertonu proti Manchestru United. Pravdepodobne by som prepínal ďalej, lenže ma upútala taká absurdita. Bránili sme (vtedy ešte oni) štandardku ďalej od vápna. A hráči v modrom, miesto toho aby pokrývali nabiehajúcich súperov, sa pochytali za ruky a vytvorili tým ľudskú reťaz, čiže nikto cez nich neprešiel. Nechápal som…

Doteraz neviem nájsť zostrih z toho zápasu, ale bolo to niečo tak divné a nevídané, že ma to absolútne očarilo a zaujalo moju pozornosť na zvyšok života. Logicky potom nasledoval stupňujúci sa „following“ zápasov, klubu samotného a sveta futbalu celkovo. Postupom času som objavil aj česko-slovenskú scénu fanúšikov The Toffees.

Tam som sa dovzdelával a objavil fascinujúce klubové fakty, úspechy i duševné hodnoty, o ktorých som nemal predtým ani tušenia. To len prehĺbilo moju závislosť a dnes som denne ponorený do kvánt informácii s karamelovou príchuťou a neviem sa nasýtiť.

V lete 2016 som bol oslovený, či nechcem pomôcť vtedy len dvojčlennej redakcii. Nakoľko som bol hyperaktívny v pridávaní dlhých (snáď aj zmysluplných) komentárov, neváhal som. Potom mi prischla rola pokladníka fanklubu, minulý rok predsedu. Ach jo, kiež by som bol taký úspešný v normálnom živote. Vlani som sa dokonca podujal s pomocou na vytvorenie nového, modernejšieho webu pre našu tuzemskú enklávu.

Gini Wijnaldum pozná Merseyside derby veľmi dobre. (foto: Twitter)

Everton zastihol priam rozprávkový začiatok sezóny. Čo je podľa teba za plným bodovým ziskom zo štyroch stretnutí? Posily, Ancelottiho skúsenosti, charizma…?

Doplním ťa ešte – úspešne sme sa prebojovali aj do štvrťfinále Ligového pohára. To je tiež pri Evertone úspech vzhľadom na nedávnu históriu. Čo je za tým? Hmm… zo všetkého trochu v poradí, akom si to vymenoval. Ale bol výslovne draho vykúpený, takže všetci modrí vrátane mňa sa modlia, aby mal dlhšieho trvania. Vysvetlím prečo.

Everton od nástupu nového majiteľa Moshiriho (2016) sa vydal na hurá cestu za úspechom. Veľmi nekoncepčne. Svoju chybu si však po blamáži s nekompetentnými manažérmi a športovým riaditeľom uvedomil. Prehajdákané stovky miliónov sa však už nevrátia. Týmto pozdravujem Kwopa. Mal pravdu, keď nám pred tromi rokmi na pive tvrdil, že dať za Pickforda 30 miliónov je bláznovstvo.

No, takže prišiel holandský mág Brands (športový riaditeľ) a všemožne sa snaží vštiepiť klubu zmysel pre logické myslenie, siahajúce aj za roh ulice. Teraz som možno prehnane kritický, ale ak vezmeme do úvahy, že sa stále nevieme zbaviť hráčov aj spred štyroch rokov, ktorí majú zbytočne nadpriemerné platy, tam niet obhajoby.

Viac určite napovie v januári zverejnený dlh takmer 112 miliónov libier. Ten s novými posilami toto leto, a COVID-19 výdavkami, určite porastie a hrubé odhady informovanejších hovoria o cifre 250 miliónov v trojročnom období. Vrhá nás tým v nemilosť finančných pravidiel ligy aj UEFA (ak by sa nám podarilo kvalifikovať).

Ale ako píšem, klub sa poučil. Najnovšie výdavky investoval tam, kde treba a ešte aj do hráčov, ktorí sú svojou kvalitou okamžitým vylepšením tímu. Minulú sezónu nám po odchode Gueyeho do PSG (motorový defenzívny štít) vznikla v zálohe lenivá čierna diera, ktorú nebol nikto schopný zaplátať. Ancelotti preto stavil na overený materiál.

Everton hrá však investičný vabank. Všetko alebo nič. Už príchod talianskeho šesťdesiatnika dvíhal obočie. Áno, nikto jeho kvalít v Goodison Parku ešte nevelil, ale neprišiel si len po tučný dôchodok? A má ešte na to, vytiahnuť nevýrazný tím bez hviezd na piedestál? Ako iste vidíte, tieto pochybnosti sa začínajú postupne rozplývať.

Prvý polrok som bol u nás asi jeho najväčší kritik. Hoci zdvihol formu tímu, podľa môjho názoru nehral do niektorých silnejších stránok tímu, načo sme ku koncu sezóny niekoľkokrát doplatili. Ale treba uznať, že personál a duševná výbava niektorých hráčov, ktorých mal dispozícii, mu veľa možností nedalo. Často hovoril o mentalite a motivácii, čoho skutočný rozsah a dopad som túto sezónu konečne pochopil. Kompletne mi totiž zavrel ústa.

V šatni má neuveriteľný rešpekt, obdiv. A dotiahnutím mien (veľká osobná zásluha) ako James (Rodríguez) a Allan dal jasne najavo, že niet miesto pre poľavenie. Mentalita typu „každý je nahraditeľný“. Latka nielen vďaka novým hráčom, ale aj silným štartom do sezóny, je vyššie. Dnes sa niektoré stálice vlaňajška bijú o miesto na lavičke. Všetci sa s tým zžili a vidieť to na výkonoch a snahe jednotlivcov. Dúfam, že si to všimnete aj vy počas derby.

Everton v tejto sezóne vpredu naozaj hrozí. Stará sa o to dvojica Richarlison – Calvert-Lewin, pričom hlavne druhý menovaný má parádnu streleckú formu. (foto. Twitter)

Z Realu Madrid prišiel zdarma James Rodríguez, asi najznámejšie meno čo sa týka doplnenia kádra. Myslíš, že má na to, aby sa v PL presadil ?

Neviem kde sa vzala tá nezmyselnú reputácia, pochyby v médiách atď. Bez toho, aby som sa čo i len pozrel na štatistiky, ktoré už stihol nazbierať v tejto sezóne, by som ti povedal jednoznačné áno. James je skutočná hviezda. Stále má, resp. vždy mal všetky kvality viac než prvotriedneho futbalistu. A po angažmáne v Bundeslige som sa extra nebál, že by mu ostrovná hra do tela mohla prekážať.

Naopak. Aspoň ja žasnem s akou ľahkosťou sa aklimatizoval už od prvého zápasu. Momentálne hráva falošné pravé krídlo vo formácii 4-3-3, odkiaľ si často zbieha do stredu ihriska. Či už na streľbu svojou ľavačkou, preniesť hru, alebo len tak – pomôcť tímu vymotať sa z rozohrávky. Nestráca loptu pod tlakom a už vôbec nie vlastnou pokazenou prihrávkou.

Jeho prestup do Realu nebol žiadny omyl, ani hosťovanie v Bayerne z núdze cnosť. Na Bernabéu sa stal obeťou nelogickej politiky nákupov Peréza, kde niekto musel zo skladačky vypadnúť, aby mohli „Bieli“ okrem baletenia aj brániť. Bohužiaľ, padla voľba na hráča v zálohe, ktorý mal najmenšie defenzívne maniere. Ale ako som písal, ani to nie je výčitka, pretože stále mohol hrať na vyššej pozícii, na ktorú je primárne určený.

V Bavorsku sa tiež nestratil. Po odchode Ancelottiho ho dokázal perfektne využiť Heynckes, keď Kolumbijčan hral ako deep-lying playmaker. Jeho druhá sezóna by určite bola lepšia nebyť zranení, ale napokon to bol hráč, ktorý odmietol uplatnenie opcie. Po zmene trénera opäť nebol úplne obľúbený a herný čas mu nestačil.

Čiže naozaj nejde o nejaký stratený prípad typu Balotelli. James potrebuje tím, kde sa bude cítiť potrebný, dôležitý. A taký prístup mu Carlo vždy poskytol. Aj teraz ho Talian stráži ako oko v hlave, pravidelne strieda pred koncom zápasov, aby si niekde nenatiahol hamstring a podobne.

A keďže jeho hru v modrom drese sledujeme so slinou v kútiku úst, udržať ho zdravého a fit bude náš najťažší cieľ. Ten chlapec má stále obuté „zlaté“ kopačky. Preto tímy môžu urobiť len dve chyby pri jeho bránení: dopriať mu priestor, alebo opak, sústrediť sa iba neho.

James Rodríguez. (foto: thetimes.co.uk)

Pohľad na tabuľku je zatiaľ zaujímavý a pre ligu to je podľa mňa len dobre, keď sa darí mužstvám mimo tradičnej TOP 6. Kde reálne vidíš túto sezónu Everton? Umiestnenie, ciele klubu atď.

Jednoznačne. Dlhodobá dominancia v športe nikdy nič pozitívne pre nezaujatých fanúšikov nepriniesla. A každý má rád príbehy Dávida s Goliášom. Avšak tabuľka sa postupne utrasie a kvalita sa prejaví. Ojedinelé výnimky potom len potvrdzujú pravidlo.

Osobne si myslím, že Európskemu futbalu by jednoznačne prospel systém typu platový strop, či niečo podobné, ktorý by prinavrátil konkurencieschopnosť bližšie k dobám, kedy sa vo finále kontinentálnych súťaží mohli objaviť aj kluby ako Partizan Belehrad, Malmö, Saint-Étienne alebo Steaua Bukurešť. To platí aj pre ligový futbal. Koho baví reťaz Bayernu, Juventusu, PSG, španielskeho dua či anglickej VIP? Mňa nie.

Pred štartom sezóny by som ti nevedel odpovedať. S vysokými investíciami mal byť cieľ určite aspoň Európa. Everton mal už veľa falošných úsvitov a toto mohol byť ďalší z nich. Lenže zdá sa (nechcem to zakríknuť), že tá kvalita (tréner-noví hráči), ktorú som spomínal vyššie, sa prejavila. A to okamžite.

Teraz by bola určite chyba to nevyužiť, či podceniť nabraté sebavedomie, formu a hlad v kabíne po úspechu. Jednoznačne sa musíme snažiť a práve Merseyside derby veľa napovie. Ak vás náhodou vyprášime ako Villa, myslím, že sa to s nami povezie až do cieľa. No nebolo by super mať rok po Liverpoole majstrovský Everton?

Sadio Mané (vpravo) je po Covide-19 fit a The Reds sa na neho spoliehajú. (foto: Twitter)

Teraz už k samotnému zápasu, do ktorého vstupujú obaja protagonisti v odlišnom rozpoložení. The Toffees ešte nestratili, The Reds po poslednej facke vo Villa Parku budú chcieť ukázať, že to bol len krátkodobý výpadok. Ako vidíš sobotňajší duel?

Klasické klišé o nepodstatnosti štatistík v derby stačí? Rád by som veril, že po Barkleyho góle ste totálne na dne psychicky a chodíte po kanáloch. Pravda to ale asi nebude a Jürgen nastaví hlasný budíček „Schnell, schnell!“. Karamelky majú dlhodobo blok v hlavách čo sa The Reds týka. Ale kto vie, možno je to preč a práve Ancelotti načne novú éru.

Musím sa priznať inak, že absolútne neviem, ako sa teraz prezentujete na ihrisku. Nemám na starosti preview, takže moja príprava je v tomto ohľade slabá, sorry. A mám zvyk, že vás ignorujem až do momentu stretu, takže naozaj môžem písať len za nás. Don Carlo to myslí vážne a všetko tomu podriadi. Kiež by sme mali preto podporu plného Goodison Parku. Takto sa však budeme okopávať bez atmosféry.

Ak sa nám nepritrafia zranenia, či korona výluky, budeme určite problémoví. Čoho sa dotkne Calvert-Lewin, to skončí v sieti, a že to k nemu bude chodiť, o to sa postará James. Už nás určite neubeháte k smrti. Na to tam teraz sú Allan s Doucourém a jediná slabina môže byť obrana. Nemáme zdravého Holgatea, ktorý vyrástol v našu jednotku na stopérovi. Mina je náchylný na zranenia a možno nenastúpi v sobotu. Takže tam pravdepodobne bude krst nováčika z Norwichu, Godfreyho. No a Picky je proste Picky. Vyberavý v tom, čo chytí…

A na záver tradičná otázka: tvoj tip na výsledok?

Niekde v boľavom bedre cítim, že toto môže byť zlomový moment. Koniec hanby. Ale určite to nebude zadarmo. Remíza je nutná vzhľadom na formu a iné okolnosti, tiež by však bola sklamaním. Gól dostaneme, to je jasné. A určite nejaký dáme. Verím ale, že budeme bojovnejší a hladnejší. 3:1 (1:1 polčas) – VAR vám zavarí a ku koncu rozhodneme. Tretí padne v nadstavenom čase. Tiket niekto? 🙂

Up The Toffees!!!

Romanovi týmto ďakujem za čas a ochotu a „dovidenia“ v sobotu 😉

0 0 hlasuj
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
10 Comments
Najnovšie
Najstaršie S najviac hlasmi
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
BAZHUKA
BAZHUKA
16. októbra 2020 9:38

Myslím, že výsledok tuto chalan Evertonianský uhádol ale v opačnom garde. Naši budú brániť a napádať tak že modrí cúkrúši nebudú vedieť kde je rieka Mersey. Nemôžme si dovoliť ďalšie zaváhanie a tento tlak dokáže našich nakopnúť, keď nie tak to nakopnutie zariadi Klopp. Máme najlepší team za posledných pár dekád nie je sa čoho báť. Strelci Mane 2x + Firmniho.

BTW: Zabudol som na efekt Ancelotti, kt. to na Kloppa vie. Ale tento krát použijeme jeho metódu a budeme mu ten futbal znechucovať my.

kwop
Admin
Odpoveď na  BAZHUKA
16. októbra 2020 12:53

praveze tento everton je, co sa fyzicky tyka i celkovej pohybovej znadnosti na tom velmi dobre … a od toho sa, podla mna, bude odvijat taktika EFC .. snad nasa high line nebude na 16-ke supera ..

kwop
Admin
15. októbra 2020 23:17

skvely rozhovor, Fabio palec hore, klobuk dole, smekam, tvoja prvotina v tomto ohlade je aj vdaka akterovi viac nez vyborna 🙂 Roman, asi neuveris, ze som si na ten nas vecer spred rokov tento tyzden spomenul. Siel som nieco vybavit a cestou k autu asi 30 m odo mna prechadzal typek naramne podobny Lacovi, ale nebol to on … a mne sa v hlave vynoril vecer, kedy ste sa opakovane cudovali, preco som si vybral cerveny a nie modry liverpool … to sa ale obzvlast pri vas dvoch pytam (sice zriedkavejsie, ved karamelky nemam na programe dna) tiez .. hovoris,… Čítaj viac »

kloppinho
kloppinho
15. októbra 2020 18:33

karamelky su rozbehnute, nabudene.. tazky zapas to bude. ale este nehrali proti big-6, sliepky v 1.kole neratam… big happy mou prskal ze jeho hraci boli lenivi. a ako zije rici? aky vysledok tipuje proti „majstrom“

Riči
Riči
Odpoveď na  kloppinho
15. októbra 2020 22:31

7:2

kloppinho
kloppinho
Odpoveď na  Riči
16. októbra 2020 7:25

Starý dobrý Riči má zas veľké oči 😉

Riči
Riči
Odpoveď na  kloppinho
16. októbra 2020 8:47

Je fakt, že jsem špatný tipér, ale nevadí. Když mě Blues zklamou, budu fňukat, že byli lenivý – pak se tedy výsledek nebude počítat. Heh, jsem nevěděl o tomto novém pravidlu „majstra“.

Dost siláckých řečí, těším se na zápas a přeji všem pevné zdraví 😉

kloppinho
kloppinho
Odpoveď na  Riči
16. októbra 2020 12:39

Dík, zdravíčko potrebujem, mám nejaký druh chrípky, sopel mi furt teče. Tak vieš jak to je, majstri majú silné reči.. však to poznáš. Jaj sorry nepoznáš 😘

Trapy
Trapy
Odpoveď na  kloppinho
16. októbra 2020 17:26

Tak chod na test,aby si nas nenakazil😂

kloppinho
kloppinho
Odpoveď na  Trapy
16. októbra 2020 22:09

vcera ked som si bol kupit lieky v nakupnom centre mi zmerali teplotu.. to musi stacit:))

10
0
Podeľ sa v diskusii o názor. Zaujíma nás ;)x
()
x