Fans súperov, čo takto aj teraz zmienka o LiVARpoole? Máte skvelú možnosť

Deväť rozhodnutí Video Assistant Referee, videotechnológie, od ktorej sme si sľubovali posun futbalu do 21. storočia, väčšiu férovosť i negovanie vplyvu ľudského faktora na výsledky, bolo v aktuálnej ligovej sezóne proti The Reds. A to máme za sebou 10 kôl!

Fanúšikovia, hráči, či po ostatnom zápase s Brightonom už aj Klopp, majú toho dosť. Kapitán The Reds Jordan Henderson po strate dvoch bodov na American Express Community Stadium odpovedal na otázku BT Sport či je stále zástancom VAR-u, zrejmé NIE.

A v kádri Merseysiders bude po skúsenosti z poslednej doby určite viac tých, ktorí by celú videotechnológiu vykopali z futbalu.

Pri frustrácii z výsledkovej straty, navyše takej, ktorá prišla v nadstavenom čase po, čo si budeme klamať, obyčajnom Robertsonovom odkope lopty, pričom sa situácia, kedy zasiahol Welbeckovu nohu pokojne dala vyhodnotiť ako „šlapák“ súperovho hráča, sú ale emócie vyburcované a viniť VAR tak pohodlné.

Opakovanie je matka múdrosti – VAR nie je problém

Lenže technológia, ktorá mala futbal posunúť tak o 50 rokov dopredu, nie je problém. Hovorím to po niekoľkýkrát – v celkovom, a musím povedať, že úplne prirodzenom hate, ktorý je navyše posunutý do polohy neznášania videotechnológie či označovaním ho za fakt blbý nápad, sa ako keby zabudlo na to, že software ovládajú ľudia. V Premier League sú to riadni licencovaní rozhodcovia. Presne tí, ktorých môžeme vidieť behať s píšťalkou v ruke po ligových trávnikoch.

Tu sa zastavím a bez zbytočného otáľania podčiarkujem, že anglickí arbitri nie sú (možno až na Olivera, Frienda či Atkinsona – toho Atkinsona, ktorý práve nerozhoduje zápasy jeho „milovaného“ Liverpoolu) ani z diaľky top class úroveň. Sú to lokálni šašovia, ktorých schopnosti neprekračujú hranice Anglicka, navyše sú ich pravidelné kiksy ospravedlňované Football Association – jednou z najskostnatenejších organizácii v aktuálnom svete športu.

Keď nám VAR v minulej sezóne tak 4x pomohol, fans tímov súpera, konkurencie i Evertonu – už asi tak 2 mesiace novopečeného anglického majstra, nás označovali za LiVARpool. Práve videotechnológia mala byť podľa viacerých z nich tým, čo nám po 30 rokoch zabezpečilo ligový titul.

OK, nech je aj tento šialene hlúpy názor legitímny, pýtam sa však, kde sú títo priaznivci teraz, keď ľudia za VAR-om ovplyvňujú v pravidelnom a zrejmom negatívnom rozmere naše zápasy? Či to už nie sme LiVARpool?

Penalta v nadstavenom čase vzala LFC 2 body

Rozhodcovia zlyhávajú a zlyhávajú a zlyhávajú

Video Assistant Referee naozaj nie je problém. Problémom je ľudský faktor, ktorý zostal omylným aj naďalej, navyše sa zdá, že sa chyby rozhodcov ešte o čosi navýšili. Problémom je hlavne to, že rovnaké situácie nie sú posudzované rovnako. Ak raz mám špičku nosa v ofsajde a podľa aktuálneho výkladu pravidel si počínam ich rámca, tak nech to sudí odpíska. Ale keď má nosný chlp v ofsajde aj Rudo z iného tímu, dokonca v tom istom zápase, tak je úplne prirodzené sa pýtať, prečo jeho postavenie mimo hry odpískané nebolo.

Sme na konci roka 2020. Dnes sú technológie tak ďaleko, že si pokojne môžeme v domácnostiach cez smartfóny regulovať kúrenie, zapnúť práčku, pustiť hudbu, tlesknutím rúk zažať či si nabiť telefón bez toho, aby sme do neho museli pichnúť nabíjačku. Sme v dobe, kedy nám sú najrôznejšie druhy softwaru schopné naplánovať cestu na dovolenku, plne automaticky updatnúť operačný systém, na diaľku si vyhriať v zime auto, prípadne povysávať bez toho, aby sme vôbec museli byť doma.

Technológie nám výrazne uľahčujú život, bežné povinnosti sa vďaka nim stávajú pohodlnejšie, nevyžadujú si toľko času, ktorý môžeme využiť inak.

Veľmi veľa otázok

V Anglicku, kde sa ale zavše rozum v nerovnom boji stretáva s prihlúplym konzervativizmom a marazmom, je ale aktuálne situácia s VAR-om nastavená tak, že proste nasiera. Nechápem, ako tak dobrý nápad ako je videorozhodca mohli kompetentní posunúť až do roviny, kedy je väčšina hráčov, manažérov a ešte viac fanúšikov oprávnene nahnevaných a dnes už aj zásadne proti jeho prítomnosti vo futbale.

Nechápem aj to, ako v dobe, kedy môže výkonný software na milimeter presne vyhotoviť napr. model lietadla, kedy je virtuálna realita tak ďaleko, že dokáže „monitorovať“ dokonca aj naše prdy, je situácia s videorozhodcom vo futbale tak diletantsky devalvovaná na úroveň niečoho, čo vlastne škodí. Prečo nemôže software podľa jedného modelu či „príkazu“ kresliť ofsajdové línie samostatne? Prečo to robia rozhodcovia, ktorí sú (na našu smolu pravidelne a miestami v šialenej forme) omylní?

Prečo sa prepánajána neujednotnia pravidlá, ako prihliadať na situácie – čo je šľapák, čo nie, čo je faul, filmovanie, prečo sa raz penalta po gólmanovom „opustení“ bránkovej čiary opakuje a inokedy nie. Ďalej či je ofsajdom aj línia potného oparu okolo hráča, alebo prečo sa za ofsajdovú časť tela posudzuje aj tá, ktorou napr. hráč nemôže v medziach pravidiel zakončiť.

A prečo, keď rozhodca zlým verdiktom ovplyvní zápas, nie je riadne potrestaný? Prečo po opakovaní takýchto chýb to nie je v exemplárnej podobe? Taký David Coote by po jeho ostatných výstrelkoch nemohol momentálne pískať ani zápas priaznivcov lobotómie.

Sú vôbec rozhodcovia (ľudia) v aktuálnom futbale potrební?

Niekde som čítal názor, že rozhodcovia sú pri dnešnej prítomnosti technológií úplne zbytoční. Nebude to úplne od veci. Po tom, čoho sme v ostatných mesiacoch svedkami, istotne nie.

V FA sedia ľudia, ktorí sa futbalu venujú roky. Zarábajú slušné prachy a ich jediným viditeľným výsledkom práce je len to, že k**via futbal.

Áno, sme nahnevaní a frustrovaní. Mnohí už aj unavení a zničení. Máme veľa zranených, ďalší maródi pribúdajú, šialene nahustený program tu bude ešte niekoľko týždňov a výsledkovo i herne strádame. Ale úplne inak by sme sa na to pozerali, keby sa tak dialo len vlastným pričinením.

Keby ligovými rozhodcami a Futbalovou asociáciou neboli prehliadané zákroky, kedy napr. Pickford odpáli na neurčito koleno van Dijka, a potom na druhej strane sa legitimizuje napr. Robertsonov obyčajný odkop zo 16-ky ako faul na Welbecka, ktorý šiel do súboja šlapákom. Nehovoriac o tom, že presne tento konkrétny zákrok by sa mimo pokutového územia úplne pokojne prehliadol.

Ale áno, na „keby“ sa futbal nehrá. Takže světlu vstříc, milý LiVARpool. Táto sezóna je a bude rozhodne náročnejšia ako ostatná majstrovská. A to sme si po príchode Thiaga s Jotom mohli myslieť niečo úplne opačné.

Haters gonna hate

11
Leave a Reply

avatar
4 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Stanislavar77Alex85robroykwop Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
robroy
robroy

Vystižný blog, v aktualny čas s lákavou myslienkou, či sú rozhodcovia potrební vôbec , ked tolko chýb a krívd vygenerujú

robbie66fowler
robbie66fowler

A ešte som zabudol k tej penalte. Toto nie je faul. Nikde. Ani v horskej lige, ani v Premier League. Ja si pamätám že za našich časov keď si išiel odkopnúť loptu a niekto ti tam strčil nohu, tak to bol šlapák. Akým spôsobom znevýhodnil Robbo Welbecka? Robbo mal kontrolu nad tým odkopom, Welbeck sa len nakláňal a naťahoval nohu. A nie, nie je to len kvôli tomu, že som LFC fan. Keby sme takúto penaltu dostali my, tak ma to serie takisto. Kontakt tam bol ale nie každý kontakt je faul. Keby si Welbeck preberal loptu a išiel sám… Read more »

robbie66fowler
robbie66fowler

V dobe keď replays v televízii zachytávajú v spomalenom zábere kvapôčky potu odletujúce z hráčovho čela máme pri posudzovaní ofsajdov VAR rozlíšenie porovnateľné s online pirátskym streamom cez dial-up internet. Šokujúce je to hlavne keď zápas pozeráte v UHD, ešte aj pri replays Robbovho zákroku vidno kúsky trávy odlietať z kopačiek ale keď sa jedná o offside, tak si chlapci v Stockley parku kreslia čiary v rozlíšení 320×200. Takisto moment prihrávky. Niekedy sa mi zdá že moment prihrávky posudzujú pri dotyku, niekedy je už lopta tak 10 cm od nohy. Tieto milimetrové rozdiely (niekedy možno 3 frames) sú rozdielové. A… Read more »

Alex85
Alex85

Robbie GENIALNE. Toto si napisal akoby si mi cital z hlavy. Obzvlast ten Bamford mata aj mna, to bola ze VRAZDA FUTBALU v priamom prenose. A potom ako brutalne sa zmenili oslavy golov. Kedysi po ocku na lajnoveho, vidis vlajku dole a tesis sa jak blazen. A dnes ? Lajnovy nic, hlavny piska a ukazuje do stredu…a Ty? Nic. Lebo este si bude stiskat ucho, 5 minut kreslit ciarky 320×200!!! a potom neostrihane chlpy v podpazusi v ofsajde, navyse minutu pred samotnym golom. GRC!!!

Stanislav
Stanislav

Pri citani vasich postrehov ma napadlo ako by VAR asi fungoval v tenise. Napriklad Roger alebo Rafa da podanie o rychlosti cez 220 km/h, ktore je na hranici a nie je jasne, ci sa jedna o eso alebo out (pripadne dvojchybu). Rozhodca teda zosadne z jeho vysokej stolicky, dokraca na roh kurtu, kde si na 15 palcovom monitore so rozlisenim 1280×1024 dvakrat pozrie zaznam z kamery, ktora zvlada 25 framov za sekundu a je od dopadu lopticky vzdialena minimalne 5 metrov a na zaklade toho sa rozhodne, ci sa jednalo o eso a podavajuci vyhra zapas alebo to bol out… Read more »

Fabio21

Je tu akási paralela s textom známej pesničky od kapely The Buggles. Názov vám možno nič nehovorí, no keď si to pustíte, a nie ste práve najmladší, spomeniete si. Video killed the football star, pictures came and broke your heart… Áno, presne toto je aktuálne zrkadlom posudzovania situácii prostredníctvom VAR. Nezmyselné čmáranie rovnobežky, ktoré naviac po nazoomovaní majú kvalitu low definition, takže ťažko posúdiť, či je v ofsajde šnúrka kopačiek alebo rameno hráča, ak vôbec. Nie, ako fanúšik LFC tu teraz nefňukám. Dokážem byť objektívny, ale toto už je fakt priveľa. Trefne tu pasuje hláška môjho známeho, nebudem to prekladať,… Read more »

marsur

minule som pozeral serial The English game: https://www.imdb.com/title/tt8403664/ no a tam v podstate vznika FA a plus vznika aj FA Cup….my mame nazor, ze rozhodca moze zobrat vidly a pichnut ich kadekomu kdekolvek, bude piskat dalsi zapas…..+ ten futbal Pickforda na van Dijka len jasne dokazuje, ako u nich funguje rasizmus, nacionalizmus a iny izmus. Zaujima ma otazka, co keby toto urobil brankar, ktory nie je anglickej narodnosti a ma inu farbu pleti ako ten saso z karameliek? (Napriklad by ma zaujimalo, keby niekto neanglckej narodnosti takto skocil na Harryho K.)…vsak by mu dali distanc na 20 rokov…. + fascinuje… Read more »

kwop
kwop

Logika končí presne tam, kde sa začína subjektívny výklad pravidel tými, čo za VAR-om sedia…