FSG predala zhruba 10% svojich akcií. Čo to pre LFC znamená?

Spoločnosť RedBird Capital potvrdila investíciu do Fenway Sports Group – už vyše dekády majiteľa Liverpoolu FC.

Čo táto investícia znamená pre LFC?

Istotne ste si po vydaní správy, že sa FSG chystá predať časť svojich akcií, všimli minimálne to, že sa v médiách okamžite začalo hovoriť o +/- drahých hráčoch, ktorí aktuálne v rámci svetového futbalu pomerne dobre znejú ako sú spájaní s LFC. Anglických, a vôbec už nie českých a slovenských komentátorov či športových novinárov, ktorí sa dajú zaradiť do rovnakej škatule s nápisom rozprávkari, ale radšej komentovať nebudem. Nie je tu na to priestor ani čas.

Nie sú to peniaze na nákupy

Fenway Sports Group zinkasuje v librách takmer 539 miliónov. Liverpool FC i Boston Red Sox, druhý športový brand, ktorý John Henry spoločne s Tomom Wernerom (i Mikeom Gordonom) vlastnia, ale pravdepodobne nebudú môcť z tohto balíka vyberať na doplnenie kádra.

Dôvodom odpredaja približne 10% akcií FSG je reakcia spoločnosti na fakt, že v celosvetovom meradle klesli príjmy zo športu ako takého. Dôvodom je samozrejme pandémia spôsobená koronavírusom.

FSG má hodnotu takmer 5,5 miliardy libier

Celému obchodu predchádzalo ocenenie Fenway Sports Group. Konkrétne na 7,35 miliárd dolárov.

Len zopakujem, že hlavou spoločnosti je John Henry, druhým najsilnejším mužom v rámci štruktúr je potom Tom Werner a trojkou je Mike Gordon.

Do klubových štruktúr ale aktuálne (na formálnej báze) vstupujú ďalšie tri mená z radov RedBird Capital. Konkrétne hrajúca basketbalová legenda LeBron James, ktorý už skôr vlastnil istý (zanedbateľný) podiel priamo v LFC; ďalej Maverick Carter, ktorý je Jamesov blízky spolupracovník, a rovnako tak ich dlhoročný obchodný partner Paul Wachter.

FSG rokovala o predaji časti akcií od októbra 2020 so spoločnosťou SPAC zaoberajúcou sa špeciálnymi akvizíciami. Tú založili americký miliardár Gerry Cardinale a guru pre bejzbalovú analýzu Billy Beane.

LeBron James si už stihol pozrieť zápas LFC v pozícii investora i fanúšika. (foto: Twitter)

Posun vpred? Vo vyrovnaní finančnej situácie určite

Oficiálne vyhlásenie FSG v súvislosti s touto zmenou vlastníckych pomerov je, ako sa to čakalo, až príliš formálne. Ale nič iné sa v tomto „fachu“ nečaká, veď na čo by potom Henry a jemu podobní platili tlačové oddelenia.

„V priebehu rokov dokázala skupina Fenway Sports Group prilákať špecializovanú skupinu vedúcich pracovníkov a partnerstvá, ktoré sa snažili uchádzať o tituly v najnáročnejších a najprínosnejších krajinách.

„Naše strategické partnerstvo s Gerrym (Cardinale) a celým tímom spoločnosti RedBird zvýši našu schopnosť rýchlejšie využívať možnosti budúceho rastu, ale s rovnakou selektívnosťou, ktorá nám tak dobre poslúžila.

Zľava T. Werner, J. Klopp, J. Henry a L. Pizutti Henry. (foto: twitter)

Rekonštrukcia Anfieldu má stále zelenú

FSG za ostatných 12 mesiacov vyprodukovala bližšie nešpecifikovanú resp. z pochopiteľných dôvodov nepotvrdenú finančnú stratu. Tá ale podľa aktuálneho stavu, ktorý podčiarkuje predaj približne 10% akcií, nebola zrovna na široký úsmev. Henry a spol. teda túto investíciu RedBird Capital použijú práve na vykrytie dlhov, ktoré by za posledný rok mali odhadom predstavovať sumu 120 miliónov libier.

Zároveň je to aj o oddialení, resp. zamedzeniu najčernejšieho scenára, ktorý hovoril o stopke pre naplánovanú rekonštrukciu tých častí Anfieldu, ktoré ňou ešte neprešli. Toto sa teda aktuálne diať nebude.

Cardinale, zakladateľ a riadiaci partner spoločnosti RedBird, uviedol: „Fenway Sports Group je jedinečná nielen pre kvalitu svojich športových vlastností a aktív, ale aj pre vysoko disciplinovanú a na výsledky zameranú organizáciu, ktorou sú John, Tom, Mike a tím FSG. vybudovali za posledných 20 rokov.

„Tešíme sa, že prispejeme našimi skúsenosťami s rozširovaním špičkových športových vlastností a prácou s týmto úžasným vedúcim tímom vrátane našich nových spoluvlastníkov LeBrona, Mavericka a Paula.“

Anfield.

5 1 hlasuj
Article Rating
Haters gonna hate
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
1 Comment
Najnovšie
Najstaršie S najviac hlasmi
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
Trapy
Trapy
1. apríla 2021 21:05

Palec hore,napisal si to strucne,jasne,a tak ako to je. Len doplnim,ze je tam aj 5.novy clen Sam Kennedy,CEO Red Sox. V TW politike,ako pises sa nic nemeni,bude sa nakupovat len za to,co sa preda. Aj to mozno. Investovat sa bude len do zvysenia kapacity a rekonstrukcie Anfield Road tribuny,cca 60 mil.”Investovane” peniaze vsak ostanu vo firme v podobe navysenia hodnoty majetku a hlavne zvysia sa prijmy zo vstupneho. Na druhej strane som trochu optimista prichodom Cardinaleho,lebo ten sa na rozdiel od suchara Henryho o sport zaujima,kupil aj Toulose,zvlast o europsky futbal a LeBrona hadam netreba predstavovat. Zaznela aj veta z… Čítaj viac »

3
0
Podeľ sa v diskusii o názor. Zaujíma nás ;)x
()
x