Hendo: Kritika je ako nástroj na vybudovanie sebavedomia

Za posledných 15 rokov nebude v Liverpoole veľa kritizovanejších persón. Jordan Henderson ale má zrejmú odpoveď – tituly v Lige majstrov, Premier League či na MS klubov.

Ex-futbalista Man City či QPR Nedum Onuoha si popri futbalovej kariére, ktorú aktuálne stále praktizuje v MLS, ide aj zaujímavý podcast, kde spovedá futbalistov. A jedným z respondentov je aj jeho bývalý spoluhráč zo Sunderlandu Jordan Henderson. Po odchode Stevena Gerrarda kapitán The Reds si za roky pôsobenia v Liverpoole vypočul na svoju adresu toho dosť. A to je aj predmetom nasledujúdich riadkov.

„Poznačilo ma to,“ spomína si dnes 30-ročný (17.6. 1990) záložník, ktorý smeruje k zavŕšeniu štvrtej stovky zápasov v červenom drese Merseysiders, na svoje začiatky v meste slávnych The Beatles i na to, ako mu to médiá ani fans vôbec neuľahčili.

„Chvíľu mi trvalo, kým som si naplno uvedomil veľkosť klubu i intenzite tlaku, ktorý v LFC vládne. Kritika je tu vlastne na dennom poriadku. Popravde, roky mi trvalo, kým som sa s tým vysporiadal, úprimne, aktuálne si myslím, že som si po tom všetko zaslúžil za tento klub hrať,“ myslí si celým menom Jordan Brian Henderson, ktorý v lete 2011 skompletizoval £16m prestup zo Sunderlandu.

LIVERPOOL, ENGLAND - Saturday, August 27, 2011: Liverpool's Jordan Henderson is congratulated by team-mate Jamie Carragher as he is substituted against Bolton Wanderers during the Premiership match at Anfield. (Pic by David Rawcliffe/Propaganda)

„Vždy som vedel, že by som sa v Liverpoole mohol presadiť, bolo to celé o načasovaní, výkonnosti i jednoducho povedané o odovzdaní celého seba tomuto úžasnému klubu,“ dopĺňa futbalista, ktorý nebyť toho, že za vzoprie autoritám a nezabojuje, dnes by len ťažko bol kapitánom európskeho, anglického i svetového šampióna. Je totiž dobre známe, že Henda chcel ex-manažér The Reds Brendan Rodgers svojho času vymeniť do Fulhamu za Clinta Dempseyho. Anglický stredopoliar ale povedal nie, rozhodol sa, že o svoje liverpoolske postavenie zabojuje. A ako vidíme, vyplatilo sa. Náramne.

„Pochopiteľne som musel dospieť, vyrásť nielen ako futbalista, ale aj ako človek. Keď si ale spomeniem na to, že som sa s úplne novou situáciou (po prestupe zo Sunderlandu, pozn.) musel potýkať ako 21-ročný, že som musel nájsť spôsob, ako s tlakom, požiadavkami a kritikou naložiť, myslím, že som sa musel poriadne zaprieť. Spomínané obdobie bolo pre mňa veľmi náročné, keď sa pozriem späť, tak musím jednoznačne povedať, že som sa z neho veľa naučil, pretransformovalo ma z chlapca na muža, zosilnel som ako osobnosť a pravdepodobne som teraz aj lepším futbalistom.“

„Jasné, že som aj v Sunderlande čelil istej forme kritiky, ako mladý chalan z mesta som pochopiteľne nejakej kritike čelil, vedel som s tým ale narábať. Keď som prišiel do Liverpoolu, tak nielen v tomto ohľade to bol úplne iný level. Polopate povedané, očakávania boli niekoľkonásobne vyššie.“

LONDON, ENGLAND - Saturday, January 11, 2020: Liverpool's captain Jordan Henderson celebrates after the FA Premier League match between Tottenham Hotspur FC and Liverpool FC at the Tottenham Hotspur Stadium. Liverpool won 1-0. (Pic by David Rawcliffe/Propaganda)

„Nie, že by mi kritika nejako výraznejšie zväzovala ruky, myslím, že keď sa stanete profíkom, tak s kritikou viete do nejakej miery narábať, nemusíte čítať všetko, čo sa o vás píše, naučíte sa veci filtrovať. Prílišné myslenie na to, čo o vás kto povedal proste nepomáha, určite to nezlepší vaše výkony. Keďže ale spôsob i intenzita kritizovania boli v LFC úplne niekde inde, nebolo to zrovna vždy, že som sa so situáciou vedel vysporiadať úplne najlepšie. Bolo to pre ma niečo nové, musel som sa naučiť, ako s tým zaobchádzať,“ hovorí pre Onuohov podcast Henderson.

„Musel som si teda nájsť vlastnú cestu, stáť nohami pevne na zemi a akési oporné body, ktoré by mi v ťažkých časoch pomohli prekonať to. A jedným z nich bolo proste skloniť hlavu a zamakať na tréningu ešte viac. A tak nielen ja, ale aj moji spoluhráči sme sa snažili v zápasoch podávať lepšie výkony, viac makať, rovnako tak v telocvični, na tréningoch. Jednoducho sme chceli ľuďom ukázať, že sa v nás mýlia.“

Hendo ďalej hovorí, že „keď ste v klube ako je Liverpool, očakáva sa po vás, že podáte veľmi dobrý výkon každý jeden zápas. Samozrejme, že som počas kariéry vedel, že som v tom či onom dueli nezahral dobre. Vtedy som sa proste pozrel späť na svoju hru, na to, čo som mohol a mal urobiť inak, bola to pre mňa motivácia neoľaviť v tréningoch, resp. ich ešte zintenzívniť . Boli obdobia, kedy som si vlastné výkony, futbal neužíval, kedy som bol výrazne kritizovaný. Preto dokážem pochopiť, že fans kritizujú, každému sa ale stane, že zavše to či ono zoberie príliš osobne. A to je práve najťažšia čas práce futbalistu i dôvod, prečo sa následne snažiť kritikom ukázať, že sa proste mýlia.“

Jordan Henderson si za 9 rokov v Liverpoole prešiel mnohým. Od posielania ho preč z klubu až po prirovnávanie ho k najlepším záložníkom sveta. Môj pohľad ako toho, kto nie je nejakým veľkým fanúšikom Hendovho herného štýlu, resp. toho, kto nerád jeho výkony preceňuje, poviem len jedno – Jordan je niečo ako bol pred rokmi Roy Keane v Manchestri United. Obaja mali/majú okolo seba výrazne lepších futbalistov, kvalitnejšie individuality, čo je ale dôležitejšie ako ich futbalové skills, je ale to, že takéto typy hráčov sú ako tmeľ. A ten je viac než potrebný.

Dá sa teda pokojne zopakovať myšlienka z nadpisu – kritika je pre mnohých nástrojom na zlepšenie sa. A Henderson sa za posledné mesiace objektívne zlepšil. A to ešte až tak nepoznáme jeho kvality mimo futbalového trávnika.

Haters gonna hate

2
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
robroyjano Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
robroy
robroy

Cením si na ňom jeho všestrannosť a pracovitosť, kt. zrejme nekočí len na trávnikoch a nekonečných treningoch. Podla kapítánových slov sa o kritiku sám zaujíma a čerpá z nej, aby pracoval na nedostatkoch aj svojich či záložnej formácie. Dnes však, ak Hendo nastúpi, citiť z práce zálohy viac istoty, hra je presnejšia a kapitán dokáže prekvapit obrany súperov. Je potrebným pre mužstvo. Boli časy ked mu to celkom šrípalo a kritiky bol príliš, hoci Jordan na LFCWAY iste nechodil.. (čo bolo dozaista pre neho škoda, 😀 – dnes by bol vďaka tunajšej kritike, o krok v pred.. ) 😀 Herná… Read more »

jano
jano

Aj teraz nám výrazne chýbal proti Arsenalu. Trebalo ich riadne zvoziť aby sa sústredili na hru.