Jordan Henderson a jeho 9 rokov v klube

Dnes, 9.júna 2020, je tomu 9 rokov, kedy sa klub dohodol na podpise s vtedajším záložníkom Sunderlandu: Jordan Brian Henderson, ako znie jeho celé meno

Kapitán LFC si doteraz pripísal 359 štartov, v ktorých skóroval 28-krát a získal 4 trofeje, z toho 3 zdvíhal nad hlavu v pozícii kapitána. Pri príležitosti výročia jeho príchodu na Anfield si zosumarizujme to najpodstatnejšie, čo sa liverpoolskej Nr.14 týka.

Sezóna 2011/12

Henderson prišiel k „Merseysiders“ po dvoch sezónach resp. skúsenostiach v Premier League a bol prvou posilou pod vedením Kennyho Dalglisha. Debut zažil zhodou okolností proti bývalému klubu a na Anfielde sa prvýkrát predstavil proti Bolton Wanderers.V sezóne bol často využívaný na pravej strane zálohy a až na jednu výnimku odohral všetky duely. Vo finále League Cup vo Wembley získal prvú trofej, kedy LFC porazil na penalty Cardiff City. Druhé vyvrcholenie v rámci finále FA Cup Dalglishovi zverenci prehrali s Chelsea.

Zápasy: 48
Góly: 2
Umiestnenie LFC: 8.miesto

Sezóna 2012/13

V lete 2012 bol do funkcie manažéra menovaný Brendan Rodgers a objavili sa špekulácie ohľadom Hendersonovej budúcnosti. Tie sa však okamžite rozplynuli a ako priznáva sám Henderson, bolo to preňho nalepšie obdobie po stránke osobného progresu.

„Bolo to v mojej kariére rozhodujúce obdobie. Tým nemyslím kariéru v LFC, ale všeobecne vo futbale. Aby som bol spravodlivý a férový voči Brendanovi, pomáhal mi rásť nielen futbalovo, ale aj po osobnej stránke a pod ním som dozrel. Bolo to akési „požehnanie“.“

Zápasy: 44
Góly: 6
Umiestnenie LFC: 7.miesto

Sezóna 2013/14

Hendersonov prínos pre mužstvo je evidentný a je základom Rodgersovho systému. Má dôveru v strede zálohy, v útoku je nezastaviteľná dvojica Sturridge-Suárez a Liverpool tak prekvapivo atakuje najvyššie pozície. Boj o titul je vyrovnaný v podstate až do samého záveru ligy.

V 34.kole LFC porazil na Anfielde hlavného konkurenta v boji o titul, Manchester City, v pomere 3:2. Henderson v tom zápase vidí červenú kartu, ktorá mu vystavila stopku na najbližšie 3 zápasy.
V nich Liverpool nedokázal udržať vedenie na čele PL a musel sa napokon uspokojiť s druhým miestom. Ktovie, ako by to dopadlo, ak by bol „skipper“ k dispozícii…

Zápasy: 40
Góly: 5
Umiestnenie LFC: 2.miesto

Sezóna 2014/15

Hendersonovi sa dostáva uznanie v podobe jeho vymenovania za zástupcu kapitána, ktoré je naviac podporené priamo Stevenom Gerrardom. Štatisticky je to pre Jordana najproduktívnejšia sezóna v Anglicku: 54 zápasov a 7 gólov
Po kolektívnej stránke však LFC nenadviazal na v podstate famóznu predchádzajúcu sezónu a končí tak na šiestej priečke.

Nádej na víťazstvo v FA Cup, pri poslednej sezóne Stevena Gerrarda na Anfielde, zhatila v semifinále Aston Villa.

Zápasy: 54
Góly: 7
Umiestnenie LFC: 6.miesto

Sezóna 2015/16

Kapitánska páska patrí definitívne Jordanovi.

„Od Stevieho som sa veľa naučil, ako sa správať v pozícii kapitána, na ihrisku, ale aj mimo neho. Vždy sa učíte od najlepších hráčov, a Stevie ním bol. Budem využívať to, čo som sa od neho naučil a zároveň robiť veci spôsobom, ktorý považujem za správny. Preberám zodpovednosť a spoločne chceme pokračovať čo najlepšie, aby sme pre klub získavali trofeje a odvďačili sa našim fanúšikom, ktorí nás neúnavne podporujú.“

Henderson a spol. majú nového „šéfa“. Brendana Rodgersa nahradil Jürgen Klopp. Henderson bol limitovaný zraneniami a oproti minulej sezóne nezasiahol až do takého počtu zápasov.

Zápasy: 26
Góly: 2
Umiestnenie LFC: 8.miesto

Sezóna 2016/17

Jordan má na ihrisku novú pozíciu a v stredovej formácii sa posúva hlbšie do poľa. Cieľ Kloppa ako aj samotného klubu je dostať sa opäť do Európskych pohárov. Henderson kvôli zraneniu nohy znovu vynecháva väčšinu sezóny a jeho posledná aktivita na ihrisku sa datuje k polovici februára.
Klub sa však kvalifikuje do Ligy majstrov. V poslednom zápase sezóny vyhráva nad Middlesbrough v pomere 3:0 a zaisťuje si tak konečné 4.miesto.

Zápasy: 27
Góly: 1
Umiestnenie LFC: 4.miesto

Sezóna 2017/18

Kvalitatívne si Liverpool udržal svoju pozíciu a okrem Premier League sa skvelo prezentuje aj v Lige majstrov. Po zdolaní FC Porto, Manchester City a AS Roma, sa dostal až do kyjevského finále, kde čelil Realu Madrid.

Po porážke 1:3 však Henderson neprejavil smútok, či ľútosť:
„Musíme byť hrdí, že sme sa sem dostali. Porazil nás fantastický tím. Aj my však máme fantastický tím a verím, že budeme úspešní v PL, LM ale aj ďalších pohároch.“

Zápasy: 41
Góly: 1
Umiestnenie LFC: 4.miesto

Sezóna 2018/19

Slová po finále LM z minulej sezóny sa ukázali ako motivačné: The Reds neokúsili v lige trpkosť prehry 20 zápasov a v LM postúpili zo skupiny v konkurencii Paris SG, SSC Neapol a Red Star Belehrad. Henderson vo svojej ôsmej sezóne v LFC predlžuje kontrakt do roku 2023. Na ihrisku má viac útočnejšie úlohy keďže na pozíciu defenzívneho záložníka prichádza Fabinho.

Heroický výkon v semifinálovej odvete LM proti Barcelone dáva LFC možnosť zopakovať si po roku finále. Liverpool ho proti Tottenhamu zvláda a Henderson ako piaty kapitán LFC, dvíha nad hlavu najcennejšiu klubovú trofej.

Zápasy: 44
Góly: 1
Umiestnenie LFC: 2.miesto

Sezóna 2019/20

Čoskoro dvíha nad hlavu ďalšiu trofej. Vo finále Superpohára Liverpool zdolal Chelsea na penalty.
Ďalšiu pridáva v decembri, kedy dovtedy neporazený tím v lige, absolvuje úspešné finále FIFA Club World Cup. V ňom pri jedinom góle Firmina do siete Flamenga zohráva Henderson dôležitú úlohu a ako prvý kapitán LFC získava pre klub trofej z majstrovstiev sveta klubov.

Pozoruhodnú 44 zápasovú šnúru bez ligovej prehry uťal Watford a následne je sezóna kvôli pandémii COVID-19 prerušená. Henderson a spol. majú na čele Premier League 25-bodový náskok a k zisku toľko vytúženého titulu chýba už len 6 bodov.

Po tom, ako pod Kloppom Henderson výkonnostne rástol, si zaslúži zdvihnúť nad hlavu trofej pre víťaza PL v pozícii kapitána tak, ako nikto iný.

Zápasy: 35 (neúplná štatistika)
Góly: 1 (neúplná štatistika)
Umiestnenie LFC: 1.miesto (neúplná štatistika)

(zdroj: liverpoolfc.com)

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of