Mané má Covid-19, Grujić, H. Wilson či Shaqiri by preto mali zostať

A nielen preto (dopĺňam titulok). Z netypicky dlhého letného prestupového obdobia 2020 sa napokon v rámci LFC vykľul pomerne zaujímavý príbeh. Ktorý pokračuje, pričom to môže byť dosť naprd.

Senegalský útočník, ktorý má po troch kolách Premier League na konte 3 presné zásahy je aktuálne v karanténe. Dôvodom je fakt, že sa nakazil koronavírom, a tak sa aspoň 10 dní bude liečiť. Podľa oficiálneho webu LFC má len jemné príznaky.

Z kádra Kloppovcov je tak po Thiagovi druhým infikovaným futbalistom.

LFC je v déčku Ligy majstrov. A s ním samé produktívne ofenzívy!

K prestupom

Thiago Alcântara ako TOP cieľ prestupovej aktivity The Reds je už členom kádra, rovnako tak veľmi zaujímavý Diogo Jota z Wolves či grécky ľavý bek Tsimikas.

Naopak z kádra sa po dlhých rokoch porúčali priemeráci Lallana, Lovren, Clyne a Chirivella, v tíme skončil aj brankársky sparing Lonergan, rovnako tak talentovaní mladíci Hoever a Brewster, či približne rovnako „stará“ niekdajšia nádej Ejaria. No a aby toho nebolo málo, na hosťovania si to zamierilo hneď niekoľko mladíkov – počnúc Awoniyim, pokračujúc menami ako Adam Lewis, Ojo či Grabara. A k nim ešte prirátajme „packala“ Kariusa.

Thiago Alcântara je najvýraznejšou posilou The Reds v letnom prestupovom období 2020. (foto: Twitter)

Prestupový príbeh

O týchto transferoch sa toho popísalo až až. V širšej optike dávajú, ako som to už spomenul v úvode, celkom zaujímavý príbeh, ktorý ale treba rozrozprávať, lebo to nie je len o tom, že do tímu prišlo čojaviem (vrátane Akadémie) 6 futbalistov a porúčalo sa vyše 20. A je len časťou „story“ povedať, že sme finančnú stránku príchodu word class futbalistu (Thiago) vyrovnali odchodom hot prospectu (Brewster), ktorý ale doposiaľ neodohral v najvyššej anglickej súťaži ani sekundu.

O ďalších častiach príbehu veľmi dobre viete – napríklad, že Tsimikas je backup pre Robertsona, Jota pre Maného so Salahom, alebo to, že Hoever i Brewster „museli“ odísť, pretože jednak za nich ich aktuálni zamestnávatelia „vysolili“ slušné prachy a jednak by si aspoň 2 roky v prvom tíme Merseysiders nekopli.

Mňa ale momentálne zaujíma niečo iné – chcel by som posledný part transfer window zasadiť do súčasnej koronasituácie, ktorá, zdá sa, bude svet ešte nejaký čas sužovať. Napr. teraz ma vystrašila už spomenutá správa o tom, že Sadio Mané mal pozitívny test na Covid-19. A to mi poskytuje mi to podporu pre to, čo vlastne chcem povedať.

Prestupové leto 2020: Karius do Nemecka, Hoever i Brewster nadobro preč

Dilema?

Tak skraja asi len toľkoto – chápem a plne to rešpektujem, že FSG (majiteľ LFC) chce mať minimálne výdavky na prestupy smerom do klubu. Ak teda, ako som spomínal v článku o Brewsterovom odchode, prišli hráči za približne 75 mil. libier, tak John Henry bude istotne rád, keď sa mu plus mínus rovnaká suma vráti na odchodoch. A tá je aktuálne na úrovni cca £47m, pričom dorovnať by ju mohli odchody tzv. fringe players ako sú Shaqiri, H. Wilson či Grujić.

V istom uhle pohľadu by to bola win-win situácia. Klub by zinkasoval prachy a hráči by si našli pôsobiská, kde by pravidelne hrávali.

Lenže dnes je situácia iná. Netvrdím, že sa do konca letného prestupového obdobia – teda do pondelka 5.10. už žiadny odchod neudeje, dovolil by som si ale predpokladať, že Klopp, a snáď tomu verí aj Henry, vidí transfer window v širších súvislostiach.

Sezóna bude nabitejšia ako tie minulé. Dobre vieme, že sa kvôli pandémii koronavírusu začala neskôr (aj prestupové okno je práve kvôli tomu otvorené dlhšie ako inokedy, pozn.), vieme aj to, že tímy viac ako inokedy potrebujú širšie kádre. Lebo nahustený program v Premier League, Liga majstrov, FA Cup.

John Henry (vľavo) s Jürgenom Kloppom. (foto: Twitter)

Klopp radšej pracuje s užším kádrom

Klopp po spečatení Brewsterovho transferu do Sheffieldu Utd povedal, že nemá problém pracovať v sezóne s 24-25 hráčmi, ale sú situácie, že nie každý by bol za takého stavu spokojný s tým, koľko dostáva, resp. nedostáva príležitostí. V opozite jeho slovám si dovolím povedať, že keďže je presne ten typ trénera, ktorý má radšej užší káder – lebo má svojich „koňov“ a čím je menej náhradníkov, tým je aj všeobecná nespokojnosť s tým, že nehrávam menšia, len kecá. Resp. by si takú situáciu neželal. A preto keď má v tíme futbalistov, ktorých by jednoducho nevyužil, tak ich pošle preč.

Ono si dnes veľa fans The Reds povie, že na čo je nám napr. Shaqiri, však máme lepších. Alebo prečo s Origim, však je to len priemerný útočník. Lenže si predstavme situáciu, že sa 5 hráčov užšieho kádra nakazí Covidom-19 a budú musieť byť nútene v karanténe. V praxi to znamená, že: 1. FA nám určite nevyjde v ústrety (lebo Liverpool, jeho postavenie a lobing boli a sú roky z jej povahy slabé) a hrať sa teda bude; 2. nemôžeš do ligového zápasu či duelu Champions League postaviť 4-5 akokoľvek odhodlaných a talentovaných juniorov a čakať výsledok. A dobre vieme, že fans Liverpoolu obzvlášť v tejto dobe výsledky, či lepšie povedané výhry, berú ako samozrejmosť.

Korona vs prestupy

A tak by som si dovolil povedať, že by bolo nanajvýš zodpovedné, aby obzvlášť v tejto pandémiou koronavírusu zmáhanej dobe, zabudli majitelia aspoň na okami na peniaze (čo je asi na samostatný článok … každopádne taký naivný nie som, že by som si to myslel;), či v istom zmysle úplne hlúpe dorovnávanie transferov IN a OUT, Klopp na radosť z práce s menším kádrom či toľko nevyužívaní hráči na to, že si zahrajú len raz za čas. Lebo to a priori nemusí byť pravda. Veď Covid-19 zmaril v tomto roku veľmi veľa plánov i predpokladov.

Takže ma na konci prestupového obdobia neprekvapí, keď H. Wilson, Grujić či napokon aj Shaqiri zostanú, a rovnako tak nebudem zaskočený ani tým, keď odídu. Potom ale budeme musieť spoločne s Kloppom dúfať, že sa jeho „koňom“ koronavírus vyhne. A ako to už s dúfaním býva, môže asi po miliónty krát dostať od reality po držke. Napr. ako aktuálne v prípade Thiaga a Maného.

0 0 hlasuj
Article Rating
Haters gonna hate
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
15
0
Podeľ sa v diskusii o názor. Zaujíma nás ;)x
()
x