Kouč U23 pred League Cupom s áčkom Villans: Chceme zanechať pozitívny dojem

Liverpool pochopiteľne Jürgena Kloppa nevyhodil, aj tak ale bude štvrťfinále Ligového pohára z pozície šéfa lavičky viesť kouč U23 Neil Critchley. Lebo Katar, lebo priority.

Ako každá, aj táto minca má dve strany. Na tej jednej je túžba rozšíriť klubovú zbierku trofejí, kvôli kombinácii Football Association – FIFA – English Football League to ale ide len spolovice. Samozrejme, že byť na rozhodnutí Liverpoolu (takom bežnom, takom, kde nemá zviazané ruky), tak sa reálne posnaží vyhrať League Cup i blížiace sa MS klubov v katarskej Dohe. Ale žiaľ, takáto možnosť neexistuje.

A to Liverpool ako posledný víťaz európskej Ligy majstrov robí Anglicku po celom svete nie dobré, ale aktuálne sa nebojím povedať, že výborné meno. Stále málo. Navyše si dovolím tvrdenie, že stať sa toto pri klube, ktorý má na najvyšších fórach (riadiace orgány jednotlivých futbalových asociácií) lepšie vzťahy, tak sa nájde spôsob, ako bezpochyby nadupaný koncoročný zápasový harnomogram ešte o čosi natiahnuť, či zmeniť veci v prospech klubu. A ono ešte sa budú predstavitelia English Football League hnevať, keď veľké kluby nasadzovaním béčkarov či hráčov, ktorí v sezóne až tak nehrávajú, akože znevažujú vážnosť tohto pohára.

Vzťahy so „šéfmi“ ďaleko od ideálu

Ono ale Liverpool FC je roky svojský. Je to síce anglický klub, ale viac ako to, je to klub scouserov, v Liverpoole sa viac ako po anglicky hovorí tou zavše nezrozumiteľnou, ušušlanou hatlaninou.

Jeden príklad za všetky. Klub z Anfieldu sa pre tragédiu (udiala sa v roku 1989 v Hillsborough a na jej následky zomrelo 96 fanúšikov), rozhodol nadobro ignorovať printové periodikum The Sun. Lebo to hneď na druhý deň po tragédii vygrcalo niečo, čo je absolútnou žumpou – konkrétne, že fans The Reds po tom, ako sa tragédia udiala a na ploche trávnika v Sheffielde už ležali nevládne telá, okrádali zranených či mŕtvych spolukolegov, a keď nie to, tak na nich močili. Demagógia level milión a viac, niečo veľmi podobné tomu, s čím sa dnes takmer denne môžeme stretávať pri slovenských náckovciach, prechlastanom ex-premiérovi či rusofilnom bozkávačovi vojenských výložiek.

Liverpool sa k The Sun postavil rázne. A keďže má v tomto ohľade (roky) „gule“, nebude v rámci prípravy Anglicka na EURO 2020, ktoré výnimočne hostí 12 miest, duel s Rumunskom odohratý na Anfielde ako to bolo pôvodne v pláne. FA, samozrejme, proti superbulvárnemu srancu typu The Sun nič nemá, lebo nemá ani „gule“, a tak prezentuje, že Anfield prišiel o zápas reprezentácie Albionu.

Toto v istej rovine pomerne celkom jasne definuje vzťah Football Association s LFC, ktorý, na čo si klamať, nie je dlhú dobu vôbec ideálny. Azda aj preto, že obe „inštitúcie“ sa roky na veci pozerali veľmi zadubene. A FA sa aj pozerá.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt james milner arsenal 5:5

Zľava N. Williams, C. Jones, Chirivella a Brewster sa tešia z gólu v sieti Arsenalu v zápase 4. kola Ligového pohára. (foto: Twitter)

Padlo rozhodnutie

Takže tu máme situáciu, že sa Klopp musel rozhodnúť, čo uprednostniť. Ligový pohár, ktorý proste nemá cveng, alebo MS klubov, ktoré tiež nedosahujú úroveň, čojaviem Ligy majstrov či Premier League, ale sú ďaleko prestížnejšie ako nejaký Carabao Cup. Navyše do toho celého zasahujú už v úvode naznačené pravidlá. FIFA si totiž vymyslela, že 3 dni pred prvým zápasom konkrétneho tímu na tomto turnaji, musí mať ten celý káder, ktorý chce použiť, priamo v Dohe k dispozícii.

Teda padla alternatíva, že áčkari 17.12. vypomôžu juniorom vo štvrťfinále League Cupu, a potom odletia do Kataru, kde The Reds síce hrajú už 18.12., ale proti víťazovi súboja Al-Saad – Monterrey nepotrebujú nastúpiť v plnej sile. Čo sa pochopiteľne týka aj  Ligového pohára (ktorý je objektívne na vedľajšej koľaji), Klopp ale nechcel, aby si aj ten najmenej vyťažovaný futbalista prvého tímu myslel, že je na vedľajšej koľaji. A keby nechal „doma“ napr. Adriána, Shaqiriho, Lallanu, Brewstera, C. Jonesa, Milnera či Origiho (aby tí reálne zabojovali o postup do semifinále Carabao Cupu), tak by tým jednak nastolil zlú atmosféru v kabíne, a potom aj natvrdo ukázal, že nemá rovnaký meter na všetkých.

Nemecký manažér sa tak vyhol neželanému precedensu, a tak 17.12.vo Villa Parku nastúpi U23. Navyše bez svojich naj ťahúňov Brewstera, C. Jonesa a Elliotta, ktorí ako členovia širšieho kádra prvého tímu cestujú do Kataru.

Neil Critchley (foto: lfc.com)

Príležitosť, ktorú nikto nečakal

Provizórne áčko The Reds tak v onen pohárový deň povedie kouč dvadsaťtrojky Neil Critchley, ktorý sa pre oficiálny web liverpoolfc.com vyjadril nasledovne:

„Je to pre mladíkov unikátna príležitosť.“

Zaujímavosťou, že debut v A-teame si odbije aj tento 41-ročný rodák z Crewe. Doposiaľ pôsobil vo výbere do 18 a 23 rokov.

„Je to výnimočná situácia, absolútne neobvyklá zhoda okolností. Neviem, či sa niečo také vôbec niekedy v minulosti stalo, pre nás ako klub to ale každopádne je priestor, ako sa so situáciou vysporiadať,“ hovorí.

„Tešíme sa však. Môžem za seba i hráčov povedať, že sa na túto príležitosť veľmi tešíme, k nečakanej povinnosti pristupujeme zodpovedne a zároveň aj optimisticky,“ snaží sa Critchley, síce vediac, že mladíci môžu hrať uvoľnene, lebo sú proti The Villans absolútnym outsiderom, aspoň trochu znížiť tlak, ktorý jeho mladý tím celkom pochopiteľne pociťuje.

Veď pre veľkú väčšinu tínedžerov z U23 ide o debut v prvom tíme a zároveň aj na seniorskej úrovni. Navyše 90% kádra nikdy na takom veľkom štadióne, resp. takou kulisou, aká bude vo Villa Parku, nehrali.

Ki-Jana Hoever sa raduje z gólu, ktorý strelil do siete MK Dons. (foto: liverpoolfc.com)

Množstvo premiér v prvom tíme

Pripomeňme si, že v tejto sezóne sme v Carabao Cupe nastupovali v základe zhruba pol na pol seniorskí a hráči juniorky. Z mlaďasov sa šance dostalo menám ako Hoever, van den Berg, Kelleher, Brewster, Herbie Kane, N. Williams, Chirivella, C. Jones, Eliott. Ki-Jana Hoever dokonca v dueli s MK Dons (2:0) skóroval. Neco Williams zasa v posledných sekundách riadneho hracieho času po skvelej individuálnej akcii poslal do 16-ky center, ktorým Origi akrobaticky vyrovnal na priebežných 5:5, aby sme napokon triumfovali v penaltovom rozstrele.

Aktuálne to ale bude ešte o väčšom hardcore. Teda, čo sa zostavy týka. Najviac skúseností so seniorským futbalom má Španiel Chirivella, Herbie Kane a ešte len 17-ročný van den Berg. Odohrať ale okolo 20 zápasov na tejto úrovni, to sa vlastne ani o skúsenostiach baviť nemusíme.

V Critchleyho zostave sa očakávajú aj hráči ako Christie-Davis, L. Longstaff, Cain, Clayton a pod. Teda takí, o ktorých bežný fanúšik The Reds nemá ani páru.

„Je to pre všetkých našich mladíkov výnimočná situácia. A nielen pre nich, ale aj pre ich rodiny a priateľov,“ pokračuje Critchley.

„Pokojne môžem povedať, že táto šanca je pre všetkých chalanov niečo určite lepšie, ako akékoľvek ich doterajšie víťazstvo, výkon, skúsenosť. Jasné, niekoľkí z nich sa už predstavili v dueloch s MK Dons či Arsenalom, za čo patrí veľká vďaka manažérovi Kloppovi. V dueli s Arsenalom vo všeobecnosti platilo, že to proste bude ťažký zápas, ale to, akú reakciu predviedol tím za stavu 1:3 či 4:5, tak to je kredit, ktorý sa ešte dlho bude pripisovať týmto chalanom,“ spomína si na pamätný zápas na Anfielde.

„Mentalita, ktorú sa Jürgen snaží hráčom vštepovať je niečo, o čo sa snažíme aj my na tejto úrovni. To, čo naši mladíci zažili (predviedli) práve v zápase s AFC, nie je len o jednom zápase, chceme, aby takých zápasov zažívali stále viac.“

„A či máme pred Aston Villou prehnaný rešpekt, či sa toho zápasu bojíme? Myslím si, že nemáme čo stratiť. Nemáme sa čoho báť, berieme to len ako príležitosť. Zápas na trávniku Aston Villy s touto zostavou, to pred pár dňami neočakával naozaj nikto. Vo Villa Parku bude určite výborná atmosféra, domáci nemajú dôvod niekoho šetriť. Ja len dúfam, že po záverečnom hvizde si naši priaznivci povedia, že bolo naozaj skvelé a pozitívne vidieť našich mladých hráčov,“ dodáva Critchley na záver.

Liverpool v 3. kole League Cupu porazil MK Dons. (foto: Twitter)

Haters gonna hate

14
Leave a Reply

avatar
3 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
keenolekwopkeenorobroyAlex85 Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
keeno
keeno

Kwop,
Absolútne špičková žurnalistika.
Jedno ti však vytknem, nemiešame vlastné politické názory do futbalu, netreba.

A áno, je to unikátna príležitosť a jedinečný moment pre hráčov, ktorí nemajú šancu byť súčasťou Áčka .

A zároveň, konečne fanúšikovia majú šancu uvidieť rozdiel v kvalite individuálne každého jedného hráča.

Kwop, špičková žurnalistika

Osobne sa na semifinále s Aston villa teším viacej ako na MS klubov

kwop
kwop

keeno, suhlasim, nepatri to sem, ale uprimne, lepsi priklad absolutneho idiotizmu ako to prirovnat k casti nasho politickeho spektra mi nenapadol .. a neviem, ci by niekomu ano 😉

keenole
keenole

Pravda

Alex85
Alex85

Jedna offtopic: na weboch sa objavilo ze LFC be dohodnuty so Salzburgom na prestupe Minaminu…
Je to real? Ci kacica?

Alex85
Alex85
kwop
kwop
Alex85
Alex85

Ak je to na LFCWAY, tak to rozhodne kacica nie je 😀

keeno
keeno

Mimo tému, vrátim sa na chvíľku k prepusteniu Ancelottiho

Last month the manager and Napoli players were in a high-profile dispute with president De Laurentiis, who had ordered the team to attend a week-long training camp. Ancelotti and his players all returned home.

keeno
keeno

Výkupná klauzula 7,5 , v dvoch zápasoch s Liverpoolom bol zo Salzburgu najlepším hráčom, ak on má záujem, tak 7,5 mil výkupná cena je absolútne unikátna v dnešných časoch za hotového futbalistu

robroy
robroy

Minamino príde a niekto možno pôjde.. (cez letné TW určite.)

kwop
kwop

je predpoklad, ze by uz v januari siel hostovat brewster (idealne niekde do championship, nech aj hrava v zaklade) … ked som pred touto sezonou hovoril, ze rhian nie, ze neda v 19/20 15 golov, ako kopec fans predpokladalo, ale bude rad ak nazbiera 10 startov za acko, tak to som bol za neznaboha .. a v lete pojde lallana, vsak mu konci kontrakt, rovnako tak clyneovi, kt. si uz pod kloppom nekopne, no a lonergan, co je vlastne len treningovy sparing sa tiez bude lucit .. zmluva v lete konci aj milnerovi, ale tam by som predpokladal rocne predlzenie… Read more »

robbie66fowler
robbie66fowler

Neviem si predstavit, ze by v podobnej situacii FA nariadila timu ako ManUre hrat 2 zapasy za 24 hodin na dvoch roznych kontinentoch. Vzdy by sa naslo nejake riesenie. Aj za cenu toho ze by cely ligovy program poprehadzovali

keeno
keeno

Kedysi, keď Busbyho Matta deti zažili letecké nešťastie, tak to bolo, aj kvôli tomu, že skostnatele vedenie anglickej ligy nesúhlasilo s preložením zápasu Manchestru United, kedy oni hrali zápas európskej ligy a kolidoval termín s ligovým zápasom.

Navyše , ja osobne som rád, že neprelozili Liverpoolu zápas, iba by prehustil, už tak intenzívny rozpis zápasov.

Plus si myslím, že ligový pohár majú hrať práve hráči béčka vo veľkých kluboch.

Viem, že tu existuje nejaká mánia túžba po pohároch, ale ligový pohár ? Nechápem, načo je Liverpoolu FC ligový pohár, ak ho nevyhraju mladíci?

kwop
kwop

logika je ta, ze prioritne ide o trofej … a to aj, ked sa ligovemu poharu nepripisuje nijaky veky kredit .. na druhej strane, ked sme dokazali nastupit na charity shield a kopec ludi to sralo, ze sme na man city napokon nestacili, tak si myslim, ze dufat v zisk ligoveho pohara je pre mnoho fans uplne prirodzene .. obzvlast po takom obrate, ako bol naposledy s arsenalom .. predstavitelia FA i EFL celkom pochopitelne apeluju na kluby, aby vytvarali, resp. posilnovali identutu a vaznost ligoveho pohara, aby do tych bojov neposielali jedenastky o vekovom priemere 12 rokov, na druhej… Read more »