Liverpool je červený (ako inak). The Reds zdemolovali „karamelky“

Jeden z najväčších a najstarších svetových derby zápasov hostil Anfield a bolo sa na čo pozerať. 6 gólov do prestávky, a napokon výhra 5:2.

Domáci potvrdili úlohu favorita a aj keď sa obzvlášť o derby hovorí, že ho nemá a stať sa v ňom môže hocičo, dnešný Evertom nesiaha The Reds ani … nikam. A to ešte Klopp urobil v porovnaní s predošlým zápasom s Brightonom 4 zmeny a ak sme pred zápasom nadávali, či sa aspoň neveriacky klepali po čelách, tak nemecký manažér ukázal, že tím pozná oveľa lepšie, ako ktokoľvek z nás.

Dá sa povedať, že zápas urobil Mané. Najprv prihral na dva góly (Origimu a Shaqirimu), a tak sme po 17 minútach viedli 2:0, aby v závere I. polčasu parádne zakončil ukážkový brejk. A v druhej 45-minútovke mohol pokojne po dvoch výborných vysunutiach od J. Hendersona skompletizovať hetrik.

Inak sa tešíme z pohodlných troch bodov, derby sme jasne ovládli a to celkom isto teší. BTW, Everton po zápase opúšťal Anfield v pásme zostupu.

Liverpool pokračuje v nahustenom programe už v sobotu 7.12., kedy sa v lige predstaví na trávniku Bournemouthu.

Premier League 19/20 (4.12.), Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - Everton FC 5:2 (4:2)

góly: 6. Origi (Mané), 17. Shaqiri (Mané), 32. Origi (Lovren), 45. Mané (Alexander-Arnold), 90. Wijnaldum (Firmino) - 21. Keane, 45.+2 Richarlison
ŽK: Alexander-Arnold - Richarlison, T. Davies
ČK:
rozhodca: Mike Dean
TV: žiadna SK/CZ

Adrián - Alexander-Arnold (83. J. Gomez), Lovren, van Dijk, Robertson, Wijnaldum, Milner, Lallana (J. Henderson), Shaqiri, Mané, Origi (72. Firmino)

lavička: Kelleher - J. Gomez, N. Keïta, J. Henderson, Oxlade-Chamberlain, Salah, Firmino

zostava EFC

Pickford - Sidibé (35. Bernard), Holgate, Mina, Keane, Digne, T. Davies (72. Schneiderlin), Sigurðsson, Iwobi, Richarlison, Carvert-Lewin (60. Kean)

lavička: Lössl - Baines, Schneiderlin, Bernard, Walcott, Tosun, Kean

I. polčas

Prvý polčas začal ako z rozprávky. Už v druhej minúte Robertson centroval na Maného, ale jeho hlavička šla mimo bránu. Netrvalo dlho a Adam Lallana vzal loptu z vlastnej šestnástky. Našiel Maného, ten famóznou prihrávkou Origiho a Divock  otvoril skóre peknou kľučkou a gólom do prázdnej brány. Zápas pokračoval, prišla 17. minúta, Trent Alexander-Arnold našiel Maného, ten šikovnou prihrávkou Shaqiriho a Švajčiar zvýšil na 2-0.

Everton mal svoju prvú šancu v 21. minúte, kde nikto nechápal ako znížili na 2-1. O pár minút na to mali Reds veľké šťastie. Zákrok Virgila van Dijka sa neposúdil ako penalta, hoci rozhodca Dean toto odpískať mohol. Potom nastalo obdobie, kde sa Everton snažil, ale našťastie ďaleko nedošiel. Okrem toho hral tvrdo, zákerne a provokoval koho mohol.

V 31. minúte Lovren našiel super pasom Divocka Origiho a Belgičan pekne zvýšil na 3-1. Polčas už pomaličky končil, ale Trent Alexander-Arnold zobral loptu a šiel dopredu. Našiel Maného, ktorý zaklincoval svoju strelu. 4-1! Do polčasu sa ešte raz stav menil, keď Richarlison znížil na 4-2.

Do druhého polčasu šli hráči Reds s tým, že Everton sa len tak nevzdá. (Hlavne to nepustiť!)

II. polčas

Začiatkom druhej 45-minútovky Reds čakali, čo vymyslí mestský súper. Everton vymyslel niečo v 52. minúte, ale strele Digneho z priameho kopu chýbala presnosť. Domáci šli dopredu dosť často, najmä zásluhou Alexandra-Arnolda. Nevytvorili si však veľké šance. Everton opäť pokračoval vo svojom agresívnom výkone, čo sa podpísalo aj na rozdaných žltých kartách. V obrane domácich dominoval najmä van Dijk.

V 81. minúte Sadio Mané mohol rozhodnúť zápas. Po výbornej prihrávke striedajúceho Jordana Hendersona sa sám ocitol pred brankárom Pickfordom, ale žiaľ netrafil bránu. Podobnú situáciu si zopakoval v 85. minúte (rovnako mu prihrával Henderson), ale skóre sa po jeho „blafáku“ nemenilo. Z protiútoku mohli znížiť aj hráči Evertonu, Kean ale vo výbornej možnosti našťastie netrafil bránu. V 90. minúte sa šťastie usmialo na domácich. Gini Wijnaldum po Firminovej prihrávke zvýšil na 5-2 a spečatil skóre.

Máme na konte šnúru 20 neprehratých Merseyside derbies v rade

Stále platí, že útočné trio Mané - Firmino - Salah nikdy v liverpoolskom derby spolu nenastúpilo

Adrián (8) - za góly nemohol, mal celkom dobré vybehnutie,ba aj mužstvo párkrát podržal. Je to sympatický brankár

Alexander-Arnold (8) - veľmi pekný výkon, občas až agresívny, za čo dostal aj žltú kartu. Smerom dopredu veľmi dobre, má výborné číatnie hry.

van Dijk (8) -  veľmi dobre organizoval obranu. Najmä v druhom polčase to bolo výborné, veľký palec hore aj za to, že sa nenechal vyprovokovať. (Za všelijaké kopance a iné zápasnické chvary od hráčov Evertonu:)

Lovren (7) - párkrát zazmätkoval a nepokryl dobre hráčov a boli z toho 2 góly. Škoda. Inak to nebolo zlé

Robertson (8) - Andy občas provokoval hráči hostí. Po ľavej strane behal, šprintoval a pripravoval šance. (Jeho typický výkon)

Wijnaldum (8) - nikto nečakal, čo urobí v tejto zálohe. Hral svoju hru, pokrýval loptu, pýtal si fauly. Strelil víťazný gól a rozhodol tak zápas

Milner (7) -  po ihrisku behal, skúšal vystreliť a proti takým súperom je potrebný. Hrajú tvrdo, zákerne a ešte kadekoho provokujú. Proti takým je Milner skvelý. (A dobre ťahá aj mladších spoluhráčov)

Lallana (7) -  pripravil prvý gol, rozohral vlastneútočnú akciu. Celkom milo ma prekvapil smerom dopredu, občas síce spravil nejakú tú svoju hovadinu (kľučka na piatich hráčov), ale nebol to zlý výkon

Origi (8) - strelil dva góly, sympatický výkon. Hral dravo, útočne. Držal loptu, šiel do súbojov.

Shaqiri (8) - prvý zápas v tejto sezóne, ktorý odohral celý. Strelil prvý gól v tomto ročníku. Inak veľmi dobrá hra a strašne sa mi páčilo ako sa vrátil dozadu a pomohol obrannej činnosti

Mané (10) - štatistika ako z hokeja; prihral na 2 góly, jeden dal a ku koncu zápasu mohol úplne rozhodnúť. Je to ďalší malý krok veľkého futbalistu