Merseyside derby Face Off

Na duel mestských rivalov sme sa pozreli veľmi zblízka. V pomyselnom oku búrky sme konfrontovali svoje názory s antipólom nášho webu – evertonfc.cz

238. stretnutie rivalov prináša možnosť čeliť druhej strane barikády. A hoci na západe nič nové, stále sa nájde ochota zdieľať pohľady na vývoj večnej bitky sebe vlastného „dobra a zla“. Toto nie je tradičný predzápasový rozhovor. Toto je tvárou v tvár, bez masiek, bez zábran a chvalabohu aj bez oplzlostí. Tie pre vás aspoň na chvíľu odhodili za modrú stranu Roman, a.k.a BlueBlooded z evertonfc.cz, a za červenú redaktor lfcway.com Pali, alias Fabio21.

BlueBlooded:

Ako oslovený si beriem slovo takto drzo na úvod. Ale len pre zištné účely. Ako tomu bolo pri našom prvom rozhovore pre váš web ešte v októbri, kde ma už teda poznajú, pri tomto prvom spoločnom pre oba weby ťa poprosím o vizitku pre naše modré obecenstvo. Ako si sa dostal k uctievaniu takej pochybnej bandy The Reds a redaktorčine na lfcway.com?

Fabio21:

Trošku sa rozpíšem, traduje sa o mne totiž, že som „držka nevymáchaná“. Futbal ako taký sledujem od 1994. Najprv som fandil Juventusu, ešte keď zaň hrali Del Piero, Ravanelli, Torricelli, Deschamps a podobne. Potom som sa k LFC dostal cca v 1999, kedy som ako zberateľ suvenírov prišiel k materiálom klubu z Anfieldu a zaujímal sa oň. Ako inak, vtedy len prostredníctvom relácie Eurogóly, v pondelok večer na STV. Následne záujem o futbal vyprchal, keďže pri pobyte na internáte sú okrem štúdia iné priority 🙂

Teraz rýchly časový presun. Na náš web som narazil až po tom, čo som našiel iný, venujúci sa tiež LFC. No tam to pre mňa pôsobilo dosť chaoticky a keďže mám rád poriadok, ďalej som to neriešil. Na lfcway.com pôsobím cca 3 roky a baví ma to. Všeobecne mám rád slohy a písanie článkov. Takže som skôr slohový tanečník, ako literárny akrobat.

BlueBlooded:

No, to ja som mal popri štúdiu presne opačný problém, futbalu mi bolo vždy málo. No ale k téme, na L4 sa opäť schyľuje k ostrej výmene futbalových názorov! Tešíš sa? Ja momentálne neviem opísať tento môj stav. Zároveň sa teším, ale niekde vnútri panuje istá nervozita z výsledku a jeho dopadov na zvyšok na našej sezóny. Predpokladám, že niečo podobné môže byť aj u vás, alebo sa mýlim?

Fabio21:

Teším sa na každý zápas LFC, aj keď tej radosti pri ich sledovaní je v poslednom čase pomenej. Preto si nedovolím odhadnúť, čo zvyšok sezóny prinesie, či už u nás alebo všeobecne v rámci celej ligy. Je to klišé, ale najdôležitejší je najbližší zápas. Čaká nás derby, nepochybne ostro sledovaný duel. Takže si so sebou v sobotu nezabudnite vziať vrece na góly. Musíme sa chytiť, ako inak, než v susedskom dueli, hejže?

Na druhú stranu, prichádza prekvapenie sezóny, aj keď teraz sa už tabuľka mieša každým týždňom, ak nie častejšie. Vyznie to síce divne, kedže sme pustili perie s Burnley či Brightonom, ale nedá mi: vy sfackujete Mourinha v FA Cupe, Carlo si v kľude upíja kávičku, a potom sú tu tímy z podpalubia (Newcastle a Fulham) a nie ste schopní doma skórovať? To už zaváňa plagiátorstvom z Anfieldu.

(bitky o Liverpool boli stále vyhrotené: mirror.co.uk)

BlueBlooded:

Ale, a čo tak predimenzovane? Vzhľadom na vaše februárové trojgólové suchoty si myslím, že nám bude v pohode stačiť nejaká príručná taštička. Niečo praktické, nech k sebe ladíme. A inak si nemyslím, že by sme niečo plagiovali. Ako inak, aj v tomto sme boli prví, minimálne túto sezónu.

Zaváhania s najslabšími akosi máme v krvi už nejaký ten rok. Čo ma mrzí samozrejme, ale zároveň napĺňa dôverou. Pretože práve proti ťažkým váham sa vieme namotivovať. A toho by ste sa možno mali báť pri vašej súčasnej situácii. Ste tam u vás všetci už zmierení s neobhájením ligového trónu?

Fabio21:

No, vzhľadom k posledným výsledkom už asi nie sme ťažká váha, takže ohľadom motivácie ostane len pri prívlastku „mestské derby“. Presne ako píšeš, po tých turbulenciách sám za seba vravím, že titul nie že je v nedohľadne, ale až za horizontom. Šmolkovia sa na čele utrhli a zvyšok si to rozdá o TOP4, resp. pohárové priečky. Potrebujeme kdejaký, čo i len minimálny impulz, aby si to zase sadlo. Ešteže sme zvládli prvý zápas osemfinále proti Lipsku, to je vzpruha. Snáď sa od toho dokážeme odraziť.

Sužujú nás zranenia, daň za úzky, a miestami neskúsený káder, je namieste. Takže hore hlavy bedač, nič nie je stratené. Bolo by neúspechom skončiť sezónu bez pohárov resp. Európy. O to sa ale nebojím, verím, že TOP4 urveme, aj keď to bude hnusný futbal, chcem body.

BlueBlooded:

Hnusný futbal. To je niečo, čo si s LFC neasociujem. Bohužiaľ. A ak som si vedomý, tak takým spôsobom sa neprezentujete. Ver mi, zažili sme si so Samom Allardyceom. A okrem toho, neverím, že by sa Klopp vedel uchýliť k niečomu takému, tobôž fanúšikovia. Jedine, že by vám päť rokov nonstop heavy metalu začalo vadiť, či?

Ale spomenul si tú daň. Mňa vlastne až zarazilo, keď som zistil, ako ste posledné dva roky, dá sa povedať podcenili vystuženie labilného kádra. Na koho plecia to ide? Klopp nechce masy, alebo Fenway nemá prostriedky/nechce financovať? Predsa len, boli ste vicemajstrami, aj majstrami Európy, potom titul…

Fabio21:

Áno, ak bodujeme, tak na ihrisku aj dominujeme, herne a aj na krásu. Skôr to teraz smerujem tak, že aj keď to nebude oku lahodiaci futbal, ale zvíťazíme, budem spokojný. Osobne mám radšej futbal hore-dole a 4:3, než v 10. minúte gól a potom čínsky múr. Toto je ale proti Kloppovej stratégii, takže nemám obavy, že by sa radikálne menil štýl. Na druhú stranu, v zálohe ani nie je playmaker, ktorý by tvoril hru. Thiago ešte nenaplnil to, čo ho zdobilo v Bayerne.

Hmm, toľko omieľaná otázka, na ktorú by vedel odpovedať iba tréner Klopp a páni z FSG. Je verejným tajomstvom, že Klopp rád pracuje s úzkym kádrom a práve na to teraz doplatil. Takže netuším, či mal zviazané ruky a FSG zavrela kohútiky, ale teraz sa „efekt“ dostavil. 10 hráčov na listine zranených a nahustený kalendár.

Takže nie, aby ste sa zase premotivovali (pozdravujeme Jordana „Air“ Pickforda a Richarlisona) a doplnili nám lazaret. Alebo očakávaš snáď opatrné a taktické stretnutie, pozorne sledované elegánom Carlom s kľudom jemu typickým, či vyhecovaný duel, s penaltou, červenou kartou, úradujúcim VAR-om a na čiare „besniacim“ Kloppom?

(Mason Holgate vs Roberto Firmino: sabcnews.com)

BlueBlooded:

Očakávam skôr perliaceho, než besniaceho Kloppa. A v podstate si to opísal celkom presne. Don Carlo sa rozohní len pri paberkujúcich pokusoch našich hráčov, alebo neplnení jeho jednoduchých taktických pokynov. Inak ho priebeh zápasu nedrása. Nejaký plán tam na mieru ušitý určite bude.

Klasicky budeme vami zavretí na vlastnej polovici a občas strašiť príležitostnými únikmi, doplnenými skvelými štadardkami. Ale že by nám to nejako ruky-nohy zväzovalo pri snahe vám záškodníčiť, to si rozhodne nemyslím. Dúfam ale, že Richarlison sa snáď poučil, Picky dostal konečne konkurenciu, tak dúfam, že stav na ukazovateli skóre bude chvalabohu začínať od 0:0. A keď už sme pri tom, zatnem do živého.

Virgil van Dijk. Nepochybne ide o stopéra svetových kvalít, o tom žiadna, ale nemôže mi neudrieť do očí akási všeobecná snaha zakaždým spomenúť jeho meno, ak sa téma dotýka vysvetlenia súčasného strádania Liverpoolu. Ja som to v našom pozápasovom reporte priznal – Pickford mal byť vylúčený. Ale následná „tsunami“, doslova mediálneho lynču a nekonečného neobjektívneho otrepávania doslovnej Shakespearovskej tragédie, snáď nemala ešte obdobu.

Ale to nie je moja pointa. Očividná zaujatosť väčšiny médií v prospech úspešnejších klubov je dobre zdokumentovaná. Mňa však zaujíma, čo si o tom ty myslíš, pretože keď sme sa v skorších riadkoch bavili o hlavných faktoroch vašej núdze, meno van Dijk nebolo výslovne spomenuté. A to mi nesedí v naratíve, ktorý som ti popísal.

Fabio21:

Ja to beriem inak, chýbajú nám predovšetkým stopéri, preto to nemám zamerané len na van Dijka. A ak spomínaš lynč a pod., ktorý nastal po jesennom dueli, tak v tomto som asi iný, pretože to neriešim. Stalo sa a hotovo. Nemá zmysel špekulovať, či mal byť gól, ofsajd, karta pre Pickforda atď. Nepozerám sa dozadu, tým smerom nejdem. Je lepšie to prijať tak, ako to je a hotovo. Sú veci, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Dôležité však je, ako na ne zareagujeme. Človek je bezprostredne po zápase frustrovaný, ale to je tak všetko.

Teraz budem oponovať, mám pocit, že túto sezónu nie sme ten úspešnejší klub, ktorý je či už v médiách, alebo aj na ihrisku protežovaný, pretože sme viac bití ako sýti. A to nepíšem ako nejaký plačko, len reálny pohľad na vec.

Liverpool stráda, o tom žiadna. V nadväznosti na vyššie mnou uvedené, nie sú adekvátni stopéri, tým pádom ide dozadu Fabinho a Henderson. A tu už stráda záloha, kam obaja patria a sú v nej platnejší. Takže v zálohe Thiago, Wijnaldum, či Milner a k nim rotácia zopár komparzistov. Takže jedno s druhým úzko súvisí a preto to nekonkretizujem len na van Dijka. Chýba aj Matip a J.Gomez.

Ale inak očami nezaujatého diváka som s aktuálnym priebehom ligy spokojný, pretože nemám rád hegemóniu (dobre, dobre, minulý ročník sme to mali v predstihu v kapse o parník). Sledujem aj ostatné výsledky paralelne s meniacou sa tabuľkou. Máš to rovnako či len Everton a bodka? Mimochodom, stačí zvládnuť dohrávky a ukážete nám v tabuľke chrbát, to asi poteší, že?

BlueBlooded:

Keby bol futbal v podaní Evertonu tak jednoduchý ako píšeš, asi by sme boli pravidelnými účastníkmi pohárovej Európy a nevyhodili za posledných šesť rokov štyroch trénerov. S nami nikdy nič nie je jednoduché a už vôbec nie priamočiare. Preto bude boj 5./6. miesto ešte veľmi namáhavý a tvrdý, plný zvratov. Ale až do Top 4 by to chcelo vrece šťastia a životná forma všetkých zúčastnených.

Čo sa týka širšieho diania, tak to samozrejme sledujem. Hlavne dianie na ostrovoch, aj v nižších ligách. Avšak nesledujem zápasy iných tímov. Nie je tam citové zaangažovanie. Nebaví ma to, a už tobôž nie bez divákov. Nemôžem ani pochopiť, ako môže niekto fandiť viacerým klubom naraz. Lebo sú také nelogické prípady. A tým sa dostávam k úkazu, nad ktorým mi rozum zastal.

Ako sa staviaš k rivalite medzi našimi klubmi? Lebo bol som svedkom pár priznaní z radov slovenských Kopites, že Everton ako v pohode hej… sú radi, keď sa nám darí, pokiaľ im práve nekrížime cestu. Proste také absurdity. Je to normálne? U nás v opačnom garde som sa teda s niečím takým ešte nestretol. A opäť týmto pozdravujem Kwopa. Chválim, že je pravoverný neprajník.

Fabio21:

Tiež „naživo“ sledujem len LFC ale prejdem si aj ďalšie výsledky t. j. čisto informačný charakter.

Rivalitu beriem, tá skrátka musí byť, bez toho nemá zápas potrebný náboj, bitka o mesto a podobne. Neviem, či je to normálne, že sa červený na adresu modrého vyjadruje len v superlatívoch. Na druhú stranu nechápem nekonečné expresíva na City, United, Everton, resp. Fernandes je „pohlavný úd“ atď. To mi sedí na kvázi-fanúšikov, ktorí podporujú klub tým, že nadávajú na súpera, úroveň adolescentov. Na túto úroveň sa neznížim: fandi, ale zostaň človekom. Asi je to vekom.

A na druhej strane, tie kluby sa vzájomné potrebujú, preto má liga adekvátnu kvalitu. Inak by, pri všetkej úcte, nikoho nezaujímal duel Nottinghamu Forest proti Queens Park Rangers. No a keď sme už pri tom: čo teda sobota podvečer, ako to vidíš? A chcem gólový výsledok, strelcov, počet rohov, žltých príp. červených kariet a či bude penalta.

(Virgil van Dijk a Richarlison si majú čo povedať: liverpoolecho.co.uk)

BlueBlooded:

Rozumne. Až sa čudujem, že si nepíšem s fanúšikom iného klubu.

Sobota bude, si myslím, napínavá až do konca, no bez červeného incidentu. Padnú len dva góly, aj to na oboch stranách. Chvalabohu, alebo bohužiaľ? Mám pocit, že my skórujeme z hry a vám sa podarí niečo, pri čom bude zasahovať VAR – penalta by to mohla byť, už sme dlho žiadnu nemali.

Tipnem si, že nastúpime v tvare 4-4-1-1. Richarlison na hrote, pod ním James. Doucouré, Allan v strede a po krajoch Iwobi, možno aj King. Vzadu Coleman, Mina, Keane, Digne, a dúfam, že medzi žrďami nie Pickford (hoci vaše nútené striedanie by sa nám hodilo hehe). Richarlison nás v 76. minúte dostane do vedenia hlavou a vaše vykúpenie príde 4 minúty pred koncom so Salahom.

Fabio21:

U mňa dobrý futbal znamená veľa gólov, penalta a červená karta. Naopak, nemám rád odchodených 0:0, to nech radšej zostanú v šatni.

Zostava sa u nás vzhľadom k lazaretu veľmi nemení. Takže Alisson, pred ním Alexander-Arnold, Henderson, Kabak a Robertson, záloha Thiago, Wijnaldum, Milner a vpredu Mané, Shaqiri a Salah.

Ale aby som bol konkrétny: zvíťazíme 2:1. Skóruje Mané a Shaqiri. Za „vás“ sa presadí vlastencom Henderson. Bohužiaľ, netrafíte ani vráta od stodoly a všetky (slovom dva) vaše pokusy skončia v 32. rade na tribúne Anfield Road 😉

Za redakciu týmto ďakujem Romanovi z evertonfc.cz za čas a ochotu podeliť sa pred Merseyside derby o názory na rôzne témy. Spoločne veríme, že tento FACE OFF bude pre obe webstránky len prínosom.

5 3 hlasy
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
4 Comments
Najnovšie
Najstaršie S najviac hlasmi
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
kwop
Admin
19. februára 2021 18:08

Skvelé, chalani…parádna práca, super čítanie..👏👏 A samozrejme ta pozdravujem, drahý BlueBlooded..a jedným dychom aj dodávam, ze keby si ako síce skúsený a sčítaný fanda karameloveho džúsu dávno po záruke vedel, aké je to prísť na sezónu o hráča van Dijkovych kvalít a impactu, tak by si dnes neprišiel s názorom, že absencia Holanďana je pre červenú časť LFC len otravným a v zásade hlúpym ospravedlňovaním všetkých našich tohtosezónnych neúspechov ci unavnym vyplakávaním, ale reálnou príčinou, problémom i pomerne objektívnym zhodnotením. ps: úprimne ti želám, aby si v modrom drese tvojho historicky azda najdlhšie urazeného lieblinga ever, niekedy takéhoto futbalistu zažil… Čítaj viac »

Wasco
Wasco
19. februára 2021 14:33

Napriek pomerne dlhemu článku, som si rozhovor prečítal celý…a ozaj zaujímavý, cítiac rivalitu, patrične pod.ebavanie, ale korektný, asi tak ako to Fabio vyjadril- fandi, ale zostaň človekom. Páči sa mi celkovo Fabiova triezvosť čo sa tyka diania v nášom klube, podčiarkujem najmä, že ( ako to postrehol i evertončan) za výsledkovou mizériou LFC nie je iba Dijk, ale celkovo absencia ďaľších stoperov a vôbe rozpad obrany i zálohy…čo niektorí nechcú vidieť a zaškatulkovane vyplakávajú, lebo VVD

Feri
Feri
19. februára 2021 13:00

výborný rozhovor. Klikol som si inak na tú ich stránku a ako klobuk dole.. veľmi dobrý a hodnotný web. Do diskusie prispejem len tým, že tiež patrím ku skupine ktorá Evertonu fandí, pokým teda nezasahujú di nás 🙂 …až na malú časovú výnimku ked tam bol Rooney

kwop
Admin
Odpoveď na  Feri
19. februára 2021 18:21

Toto napr nechápem az tak…ako sa da v športe, kde ide o body, a potom aj o súťaživosť, slávu, trofeje, whatever fandiť klubom stojacich na opačných stranách… ja Evertonu neprajem nič viac, ci nič lepšie ako návrat Moyesa, resp hranie sa na akože veľký klub .. ono mu to realita 45-bodovou stratou na majstra, ci 20-bodovou na LM aj tak rada pripomenie kopancom do miest, kde si napr blaha chodí po rady i akože gél na vlasy.. Nebudem o EFC hovoriť invektiva, za ktoré by sa nehanbil ani výkal, ani mu neprajem napr zostup, ale som vždy rad, keď ma… Čítaj viac »

4
0
Podeľ sa v diskusii o názor. Zaujíma nás ;)x
()
x
| Reply