LFC odrovnal ofenzívny Salzburg 2:0. Je vo vyraďovačke Ligy majstrov

Až záverečný zápas E-skupiny aktuálneho vydania Ligy majstrov dal definitívnu odpoveď na otázku o postupujúcich do vyraďovačky. Sú nimi favorizovaní Liverpool a Neapol.

Najmä v I. polčase divoký zápas vidiel dva, ale mohol pokojne aj 10 gólov. Liverpool v úvode stretnutia, v ktorom hral domáci Red Bull Salzburg (v Chamions League kvôli reguliam len FC Salzburg, pozn.) stále sa reálne snažiaci o postup do jarného osemfinále, dvakrát pri superšanciach súpera podržal Alisson. Postupne sme videli zaujímavý ofenzívny futbal množstva šancí, avšak rakúsky majster i Liverpool toho pozahadzovali až až – napr. Mohamed Salah spáli 4 obrovské príležitosti.

Napokon rozhodla famózna akcia ex-hráčov Salzburgu z 57. minúty, kedy Mané zľava vnikol do 16-ky a presným centrom našiel hlavu Nabyho Keïtu. Druhý – poisťujúci gól pridal o pár sekúnd neskôr z obrovského uhlu Salah.

Najbližšie hráme v sobotu 14.12. domáci ligový zápas proti Watfordu, výkop je o 13.30.

Champions League 19/20 (10.12.), Red Bull Arena (Stadion Salzburg), Wals-Siezenheim

FC Salzburg - LIVERPOOL FC 0:2 (0:0)

góly: 57. N. Keïta (Mané), 58. Salah (J. Henderson)
ŽK: Mané
ČK:
rozhodca: Danny Makkelie (NED)
TV: Orange Sport 1 (SK), O2 Sport (CZ)

zostava FCS

Stankovic - Kristensen, Onguéné, Wöber, Ulmer, Szoboszlai (89. Ashimeru), Junuzović (68. Daka), Mwepu, Minamino, Haaland (75. Okukawa), Hwang

lavička: Coronel - Valcci, Ramalho, Ashimeru, Okukawa, Prevljak, Daka

Alisson - Alexander-Arnold, Lovren (53. J. Gomez), van Dijk, Robertson, J. Henderson, Wijnaldum, N. Keïta (87. Origi), Salah, Mané, Firmino (75. Milner)

lavička: Adrián - Milner, J. Gomez, Oxlade-Chamberlain, C. Jones, Origi, Shaqiri

I. polčas

Zápas začal vo vysokom tempe. Domáci Salzburg hnaný publikom robil starosti obrane The Reds od začiatku zápasu. No v prvej veľkej šanci sa ocitol Salah po skvelej prihrávke od Lovrena ale zoči-voči brankárovi domácich stroskotal.

O dve minúty neskôr sa v šestnástke ocitol útočník domácich Hwang Hee-Chan, ktorý si zasekol Lovrena a ratovať musel reflexným zákrokom Alisson. V zápätí sa pred šestnástkou Salzburgu zjavil Mané, no technickou strelou neprekonal Stankovica. V 20. minúte si Mané nabehol na Firminovu kolmicu a z ľavej strany pokutového územia strieľal, brankár Stankovic ale jeho strelu vyboxoval. Dve dorážky hostí spoza pokutového územia potom zablokovali obrancovia Salzburgu.

Šance sa striedali na oboch stranách a ešte pred koncom tridsiatej minúty najväčšia hrozba domácich Haaland zamestnala Alissona a následne Keïta ponúkol obrovskú šancu Salahovi, ktorý loptu zle trafil a skončila vedľa brány domácich. V nadstavenom čase prvého polčasu Firmino vysunul Salaha, ktorý v šestnástke posunul loptu Keïtovi, ale i ten stroskotal na Stankovicovi. Prvý polčas nám skončil výsledkom 0:0 aj napriek veľkým šanciam na oboch stranách.

II. polčas

Do druhého polčasu Liverpool vstúpil s lepším výkonom ako v prvom dejstve a nedostával Salzburg vlastnými chybami do šancí. Práve naopak v 48. minúte Mané skvelou prihrávkou z ľavej strany vysunul za obranu Salzburgu Salaha, ktorý zblízka pred brankárom Stankovicom nadvihol loptu tesne nad jeho bránu.

V 50. minúte sa opäť do šance dostával Salah, ale brankár domácich mu kľučku vystihol. Následne sa k nebezpečnej strele dostal Haaland a tesne minul ľavú tyč Alissonovej brány. V 53.minúte pre zdravotné problémy musel opustiť ihrisko Lovren, ktorého nahradil Joe Gomez.

V 57.minúte sme sa konečne dočkali gólu, keď Robertson pred šestnástkou vysunul Maného, ktorý si obhodil Onguéného a prenikol do šestnástky. Vybiehajúceho brankára Stankovica potom prehodil oblúčikom do stredu šestnástky, odkiaľ loptu hlavou cez vracajúcich sa obrancov Salzburgu poslal Naby Keïta, pre ktorého to bol druhý gól v druhom zápase – 0:1.

Minútu na to sa po chybe v obrane domácich dostal k lopte Salah, ktorý obišiel brankára a z ťažkého uhlu pochoval nádeje Salzburgu na pozitívny výsledok – 0:2.

Liverpool si výsledok do konca zápasu postrážil, do šanci sa ešte dostal dvakrát Salah a raz Mané, no svoje príležitosti nevyužili a tak si z horúcej pôdy Salzburgu odvážame víťazstvo 0:2 a postup z prvého miesta E-skupiny Ligy majstrov.

• Salahove nepremenené tutovky, ale gól z ťažkého uhla
  • Druhý gól v druhom zápase pre Keïtu
  • V prvom polčase veľa nepresností, z ktorých pramenili šance Salzburgu

Alisson Becker (8) - V dnešnom zápase si brazílsky reprezentant pripísal dôležitý zákrok v prvej desaťminútovke, neinkasoval a doviedol svoje mužstvo k výhre. Neurobil žiadnu chybu okrem jedného zlého odkopu.

Trent Alexander-Arnold (6) - K centrom sa veľmi v dnešnom taktickom zápase nedostával, prihrávky striedal dobré so zlými a svoj post si ustrážil.

Dejan Lovren (5) - Do svojho zranenia podal priemerný výkon, zaujala skvelá prihrávka na Salaha. Ako celé mužstvo prvý polčas nehral najlepšie, no výrazné chyby nerobil.

Virgil van Dijk (8) - Naša defenzívna stálica nepustila útočníkov domácich takmer k ničomu a skúsene dirigovala línie vyššie.

Andrew Robertson (6) - V prvom polčase kazil veľa prihrávok, no v tom druhom to bol lepší výkon a aj jeho zásluhou sa The Reds dostávali do šancí. Taktiež sa k centrom do šestnástky moc nedostával.

Georginio Wijnaldum (6) - Na svojom menej tradičnom poste, kde zaskakuje za zraneného Fabinha, si počínal priemerne, neurobil žiadnu chybu, no je vidieť, že je to hráč viac do ofenzívy.

Jordan Henderson (6) - Dnešný zápas mu moc nevychádzali prihrávky, no svojou bojovnosťou tento deficit nahrádzal. Doviedol mužstvo k trom bodom.

Naby Keïta (8) - Pre Nabyho ďalší dôležitý zápas v ktorom si po centri od Maného pripísal druhý gól v druhom po sebe idúcom zápase. Mal prsty aj v iných šanciach The Reds.

Sadio Mané (7) - Tak ako väčšina mužstva striedal lepšie momenty s horšími. Druhý polčas mu chutil a po krásnom centri Keïta otvoril skóre. Jeho šanca sa mu nepodarila zužitkovať na gól.

Roberto Firmino (5) - Takmer neviditeľný smerom dopredu. Plnil si taktické úlohy, ale smerom dopredu to dnes nebolo ono.

Mohamed Salah (7) - Dnes zahodil minimálne štyri tutové šance, ktoré mu spoluhráči pripravili, no jeho gól bol milimetrovo presný z ťažkého uhla. Bojoval, no niekedy to príliš bral na seba.

Joe Gomez (6) - Po príchode na ihrisku po zranení Lovrena nemal veľa práce.