Sumár sezóny Premier league 2020/21. Ako to Liverpoolu šlo?

Konečné 3. miesto a tým pádom aj vybojovaná miestenka do Champions League je maximom, čo mohol Liverpool FC získať v tejto sezóne.

Nečakané prekážky, hlavne v podobe zranenia kľúčových hráčov, VAR-u a strata formy /strieľanie gólov/ nášho útočného trojzáprahu znamenalo, že po Vianociach LFC postupne strácal šancu obhájiť majstrovský titul. Pozrime sa bližšie na účinkovanie nášho klubu v sezóne.

Liverpool FC

• Bilancia sezóny: 38 zápasov, 20 výhry, 9 remíz, 9 prehry skóre 68:42 , 69 b. úspešnosť 60,5 %.
  • Bilancia doma: 19 zápasov , 10 výhier, 3 remízy, 6 prehier skóre 29:20, 33 b. úspešnosť 57,9 %.
  • Bilancia vonku: 19 zápasov, 10 výhry, 6 remíz, 3 prehry skóre 39:22, 36 b. úspešnosť 63,1 %

Doma a vonku dosiahol LFC rovnaký počet víťazných zápasov /10/. Vďaka 3 remízam vonku bol na štadiónoch súperov úspešnejší. Vonku strelil o 10 gólov viac ako doma.

• Bilancia jesene /prvá polovica sezóny/: 9 výhry, 7 remíz, 3 prehry 37:22, 34 b. úspešnosť 59,6 %.
  • Bilancia jari /druhá polovica sezóny/: 11 výhry, 2 remízy, 6 prehry 31:20, 35 b. úspešnosť 61,4 %.

Pri porovnaní jesene a jari bilancia skoro zhodná , iba o jeden bod lepšia jar. Ale v jeseni strelil LFC o 6 gólov viac.

• Bilancia 1.polčasov: 38 zápasov , 14 výhry, 17 remíz,7 prehry skóre 28:20, 59 b. úspešnosť 51,7 %.
  • Bilancia 1.polčasov doma: 19 zápasov, 8 výhry, 7 remíz, 4 prehry 15:10, 31 b. úspešnosť 54,3 %.
  • Bilancia 1.polčasov vonku: 19 zápasov, 6 výhry , 10 remíz, 3 prehry 13:10, 28 b. úspešnosť 49,1 %.
  • Bilancia 2.polčasov: 38 zápasov, 19 výhry, 10 remízy, 9 prehry skóre 40:22, 67 b. úspešnosť 58,7 %.
  • Bilancia 2.polčasov doma: 19 zápasov, 9 výhry, 4 remízy, 6 prehier 14:10, 31 b. úspešnosť 54,3 %.
  • Bilancia 2.polčasov vonku: 19 zápasov, 10 výhier, 6 remíz, 3 prehry 26:12, 36 b. úspešnosť 63,1 %.

Čo sa týka polčasov, tak LFC bol lepší o 8 bodov v 2. polčase ako v prvom. Pri porovnaní prvého polčasu doma a vonku bol doma lepší o 3 body. No pri porovnaní druhého polčasu doma a vonku to vychádza opačne, lepší o 5 bodov vonku ako doma.

• Zápasy bez streleného gólu: 8 zápasov, z toho iba 2 vonku, až 6 zápasov doma.
  • Zápasy bez inkasovaného gólu: 12 zápasov, z toho 5 doma, vonku 7 zápasov.
  • Alisson 10-krát čisté konto, Adrián 1x, aj Kelleher 1x. Všetci traja gólmani s aspoň jedným čistým kontom.

nastavený čas 90+ padli 2 góly /Alexander-Arnold, Alisson/

V 1.polčase padlo spolu 28 gólov, ale v 2.polčase až 40 gólov. Zaujímavosť – v posledných 15 minútach 1. aj 2. polčasu najviac po 14 gólov. V nastavenom čase 5 gólov /3 góly v 1.polčase a 2 góly v 2.polčase/.

Zľava Firmino, Mané a Alexander-Arnold sa tešia z gólu. (foto: Twitter)

• Najlepšia bilancia: Crystal Palace 6b. /9:0/, Arsenal 6 b. /6:1/, Wolves 6b. /5:0/, West Ham 6b. /5:2/, Tottenham 6b. /5:2/, Sheffield Utd. 6b. /4:1/.
  • Najhoršia bilancia: Manchester City 1b. /2:5/, Everton 1b. /2:4/, Brighton 1b. /1:2/, Fulham 1b./1:2/, Newcastle 2b. /1:1/.

Hráči:

• Góly: Najviac dal Salah 22 gólov, druhý Mané 11 gólov, tretí Firmino a Jota dali po 9 gólov.
    Po 2 góly dali Wijnaldum a Trent Alexander-Arnold (ďalej ako TAA) . Po 1 góle dalo 10 hráčov : Van Dijk, Robertson, Minamino,Henderson,Matip,C.Jones,Thiago,Phillips,Oxlade-Chamberlain a tiež aj brankár Alisson Becker.
  • Vlastné góly boli tri: Evans/Leicester/,Semedo/Wolves/ a Bryan/Sheffield Utd./
    68 gólov si rozdelilo 16 našich hráčov a 3 vlastné góly hráčov súpera.
  • Najviac asistencií /A/ dosiahli 4 hráči : Andy Robertson, Trent Alexander-Arnold, Mané a Firmino po 7 , Salah 5 A. Po 2 gólové prihrávky mali Matip, Shaqiri a C. Jones.
    A jednu asistenciu má J. Henderson, Milner, N. Phillips a Oxlade-Chamberlain. Jota ani jedna asistencia.

Tzv. kanadské bodovanie /góly, asistencie/ vyzerá v LFC takto: 1. Salah 27 /22g+5A/, 2. Mané 18/11+7/, 3. Firmino 16 /9+7/, 4. Jota 9/9+0/, 5. TAA 9/2+7/, 6. Robertson 8/1+7/….

• Žlté karty: Najviac ich dostal Fabinho – 6x, nasleduje Thiago 4 x, Milner a Kabak po 3, Po 2 žlté karty inkasovali 9 naši hráči: Firmino, Alexander-Arnold, Mané, Matip, C. Jones, N. Phillips, Robertson, Shaqiri a Jota. A len jednu žltú kartu má na svojom konte van Dijk, N. Williams, N. Keïta, Wijnaldum a brankár Aisson.
    Kuriozita: aj náš manager Jürgen Klopp dostal v 15. kole proti WBA žltú kartu.
  • Červená karta: za celú sezónu 2020/2021 ani jeden hráč LFC nebol vylúčený.

• Penalty: LFC dostal v sezóne možnosť kopať jedenástku 6-krát. Všetky sme premenili zásluhou Salaha, v 1. kole dokonca 2x proti Leedsu. Ani jednu sme nezahodili.
    Proti nám rozhodcovia odpískali spolu 7 penált. V zápase 10. kola dokonca dvakrát .
    Zo 7 boli premenené 3 /Berge, Gross, Sigurðsson/ a 4 zahodené /Jorginho, K. De Bruyne, Maupay, Gündoğan/.
    Zaujímavosť: Manchester City proti nám kopal doma aj vonku penaltu, no nedal ani jednu. LFC v týchto zápasoch s Cityzens tiež kopal doma a aj vonku penaltu, ale túto výhodu Salah nezahodil ani raz.
  • Rozhodcovia: najviac zápasov nám odpískali Friend a Pawson – po 5 zápasov, Tierney a Taylor po 4 zápasy, 3 zápasy nám odpískali Oliver, Atkinson, Dean, Kavanagh, Marriner a Moss. A najmenej Attwell – 2 zápasy. Dokopy nám pískalo 11 anglických rozhodcov.
    Penaltu pre nás odpískali Oliver- 3x /až dve v 1.kole/, po jednej Pawson, Friend a Marriner. Na druhej strane proti nám odpískali penaltu Attwell – 2x /v nešťastnom zápase 10. kola v Brightone/, po jednej Kavanagh, Dean, Pawson, Tierney a M.Oliver.

Video Assistent Referee

videosystém nám neuznal v sezóne spolu 7 gólov, ktoré nás pripravili o dosť bodov.
Konkrétne: 5.kolo J. Henderson – ofsajd, 6.kolo Salah – ofsajd, 7. kolo Jota – faul, 10. kolo Salah – ofsajd a v tom kole aj Mané – ofsajd, 20. kolo Salah – ruka, 31. kolo Firmino – ofsajd.
Takže Salah prišiel kvôli VAR-u o 3 góly.

Manažér

Jürgen Klopp nasadil počas celej sezóny 28 hráčov, z toho 25 hráčov v poli a 3 brankári.
Iba v jednom zápase nestriedal a to v 13. kole doma proti Tottenhamu /2:1/.

Hráči

• Brankári: Alisson Becker odchytal 33 zápasov, Adrián 3 zápasy, Kelleher 2 zápasy.
  • Obrana: Na kraji obrany odohrali väčšinu zápasov Alexander-Arnold a hlavne Andy Robertson, ktorý odohral prvých 22. kôl celých 90 minút bez striedania, pričom až v 23. kole bol striedaný v 85. minúte.
  • Stopéri: Čo sa týka stopérskej dvojice, tak Klopp použil až 16 rôznych dvojíc. Najviac zápasov odohrali dvojica Matip – Fabinho a N. Phillips – R. Williams po 6-krát , N. Phillips – Kabak 4x, Fabinho – Kabak a aj van Dijk – J. Gomez po 3 zápasy.
  • Záloha: Najviac kombinácií použil J. Klopp v strede poľa a to až 18 rôznych trojíc. Z 9 trojíc v 1. polovici sezóny /1.-19. kolo/ bola najviac nasadená trojica C. Jones – J. Henderson – Wijnaldum 5x, potom Keïta – J. Henderson – Wijnaldum 3x a trojica Keïta – Fabinho – Wijnaldum 2x.
  • Takisto v 2.polovici sezóny /20.-38.kolo/ bolo Kloppom nasadených do zálohy 9 rôznych trojíc. Najčastejšie bola do zápasu nasadená záložná trojica Thiago – Fabinho – Wijnaldum 5x. 4 zápasy začali trojice Thiago – Wijnaldum – Milner a tiež aj Thiago – Wijnaldum – C. Jones.
  • Útok: Klopp použil až 10 rôznych útočných trojíc. Samozrejme, ako najčastejšie nasadená bolo naša hviezdna trojica Salah – Firmino – Mané, ktorá nastúpila v 22 zápasoch. Na 3 zápasy nastúpili v zložení. Salah – Firmino – Jota a tiež aj Salah – Firmino – Mané – Jota. A v dvoch zápasoch Salah – Jota – Mané a aj Jota – Firmino – Mané.

Rhys Williams debutoval v Premier League v dueli s Tottenhamom (2:1). Po zápase mu k výkonu gratulovali skúsení Brazílčania Alisson a Fabinho. (foto: Twitter)

Odohrané minúty pod Kloppom:

• Brankári: Alisson Becker – 2970 minút, Adrián – 270 minút, Kelleher – 180 minút.
  • Obrancovia: Najviac odohral Andy Robertson 3385 minút, nasledujú TAA 3033 min., N. Phillips 1455 min., Kabak 803 min., Matip 691 mim., Rhys Williams 660 min., J. Gomez 590 min., van Dijk 371 min., Neco Williams 248 min., a Tsimikas 6 minút.
  • Záložníci: Najviac odohraté má Wijnaldum 2948 minút, potom Fabinho 2565 min., Thiago Alcantara 1858 min., J. Henderson 1707 min., Curtis Jones 1178 min., Milner 1061 min., Shaqiri 552 min., Keïta 522 min. a Oxlade-Chamberlain 245 minút.
  • Útočníci: Najviac má odohraté Salah 3079 minút, nasledujú Firmino 2849 min., Mané 2810 min., Jota 1113 min., Minamino 289 min. a Origi 182 minút.

Odohraté celé zápasy /90 min. :

• Brankári : Alisson Becker – 33 zápasy, Adrián – 3 zápasy, Kelleher – 2 zápasy.
  • Obrancovia: Robertson – 35 zápasov, Alexander-Arnold– 30 záp., N. Phillips – 14 záp., Kabak – 7 záp., R. Williams-6 záp., J. Gomez a Matip – 5 záp., van Dijk – 4 záp., N. Williams a Tsimikas – 0 záp.
  • Založníci: Fabinho – 27 zápasov, Wijnaldum – 24 záp., J. Henderson – 16 záp., Thiago – 13 záp.,
  • Milner – 6 záp., C. Jones – 4 záp., Keïta – 2 záp., Shaqiri – 1 záp., Oxlade-Chamberlain – 0 záp.ň
  • Útočníci: Salah – 27 zápasov, Mané – 25 záp., Firmino – 16 záp., Jota – 5 záp., Minamino-2 záp., Origi-0 záp.

Z toho vyplýva, že najväčšie opory boli v sezóne brankár Alisson Becker, obrancovia Andy Robertson a Trent Alexander-Arnold, v strede poľa Fabinho a Wijnaldum a v útoku Salah a Mané. Týmto hráčom sa počas celého ročníka Priemer League +/- vyhýbali vážnejšie zranenia.

autor: Steve3465