U23 s najlepším výkonom v sezóne, je tu ale pár otáznikov

Reportov zo zápasov juniorských výberov je na lfcway.com v ostatnej dobe pramálo, resp. nie sú žiadne. Tento dnešný aktuálny stav trochu zmení. Píšem ho však aj v kontexte veľmi dobrých momentov mladíkov, ktorí sa predstavili v zápasoch áčka v Ligovom pohári proti The Villans a v Merseyside derby spadajúcom pod FA Cup.

Na úvod len veľmi rýchlo k pondelkovému zápasu (13.1.) liverpoolskej dvadsaťtrojky. Tá až na Hoevera, ktorý zostal len medzi náhradníkmi, zasiahla do súboja so Southamptonom, vo veľmi zaujímavej a dá sa povedať, že silnej zostave. Finálnych 5:0 to len potvrdzuje.

Výber Neila Critchleyho na hrote s novou posilou z béčka Brendfordu Joeom Hardym začal duel s The Saints vo veľkom štýle, a rovnako tak ho aj zavŕšil. Harvey Elliott otvoril skóre už v 3. minúte, Hardy dal do polčasu svoje prvé zásahy v červených farbách a The Reds razom a zaslúžene viedli 3:0.

Po zmene strán si domáci vypracovali hneď niekoľko zaujímavých situácií, ale do brány sa dostali až strely zo samého záveru, keď sa presadili Curtis Jones (ten mal v priebehu stretnutia až 10 streleckých pokusov, pozn.) a navrátilec z hosťovania v Kilmarnocku Liam Millar.

LFC U23 – Southampton U23 5:0

góly: Hardy 2, Elliott, C. Jones, Millar

zostava LFC: Winterbottom – N. Williams, van den Berg, Boyes, Larouci, Chirivella, Clarkson, Cain, H. Elliott, C. Jones, Hardy (Millar, 64)

Prebudený Chirivella?

Úprimne? Roky som mu neveril. Dokonca som si už tak 4-5 rokov dozadu myslel, že jeho odchod z klubu je na spadnutie. Pedro Chirivella ale zostal a vytrval. To druhé slovo dodávam preto, že byť roky trénermi áčka opomínaný, pozerať sa na iných (i mladších) kolegov z juniorky, ktorí šancu (väčšinou ale len sporadickú) dostali a nezabaliť to, tak to svedčí o istých charakterových vlastnostiach dnes už 22-ročného Španiela.

To „už“ je, pochopiteľne, v 22 rokoch jasným nezmyslom, ale treba si uvedomiť, že tento rodák z Valencie je v Liverpoole už ôsmu sezónu!

Odhliadnuc od jeho výborného vystúpenia v FA Cupe proti Evertonu, Pedro bol vždy futbalista, ktorý mal veľmi dobrý prehľad v hre. Ako Španiel to s loptou vie, to nie je žiadne prekvapenie. Chýba mu ale rýchlosť. Toľko niečo o typológii tohto hráča, ktorý, dovolím si tvrdiť, nemá v Liverpoole budúcnosť. Alebo má a prekvapí ako tomu bolo v spomínanom Merseyside derby?

Mať v tíme cover za Fabinha, ktorý to vie s loptou, ktorý sa nebojí s ňou hrať, to by sa istotne páčilo viacerým. Na druhej strane sú Wijnaldum, J. Henderson i ten nešťastník Lallana objektívne lepší futbalisti.

Pedro Chirivella (foto: Twitter)

Kedy bude Elliott pravidelne nastupovať v áčku?

Určite otázka, ktorú si položili mnohí. Kopec fans ho na to, že má 16 rokov berie za vyspelého futbalistu. A ex-krídelník Fulhamu ním aj do istej miery je. Ale ešte pretečie veľa vody, kým sa tento veľký talent anglického futbalu usadí v prvom tíme The Reds.

Klopp o Harveym Elliottovi vie, aký potenciál v ňom drieme. Vie aj to, že mu musí dať čas. A rovnako tak aj dávkovať minúty v prvom tíme. Lebo s nimi príde skúsenosť, fyzický upgrade.

Z tohto miesta teda len prianie, nech mladíkovi vydrží entuziazmus a vôľa zlepšovať sa. Rovnako tak božská trpezlivosť. Taký Alexander-Arnold čakal roky a šanca napokon prišla.

Neco Williams, Hoever, Larouci

Sranda, že na mnohých z nás najviac z mladíkov zapôsobili obrancovia. To jednak vôbec nie je zvykom, veď ofenzívni futbalisti dávajú góly, vytvárajú ich, no a v druhom rade to nateraz trochu zavádzajúco ukazuje našu obranu v svetlých farbách. Samozrejme, čo sa najbližších rokov týka.

Aj u tínedžerov ako sú Neco Williams, KI-Jana Hoever a Yasser Laroui ale platí, že bez entuziazmu, vášne, zanietenia ku každodenným povinnostiam, bez toho, že na tréningoch nebudú nechávať nie 100, ale 150%, tak bez toho to do prvého tímu nepôjde.

Ono je fakt, že sme za ostatné roky mali v juniorke kopec „nových Gerrardov i Fowlerov“, spomeňme si ale na mená ako Morgan, R. McLaughlin, T. Ince, Ejaria, Ngoo, Linfield, Dalla Valle, Yeşil, J. Sinclair, J. Teixeira, ale aj El Zhar, Insúa, Mavinga, Ibe, Canós, Darby, Flanagan, Dhanda či Camacho a aj na to, čo sa s nimi stalo/deje. A vlastne aj Kent, Ojo a H. Wilson sem spadajú.

Na druhej strane verím, že Klopp svojou charizmou, osobnosťou a prístupom týchto mladíkov pozitívne nainfikoval. Však čo už len môže byť pre mladého futbalistu lepším cieľom, ako sa presadiť do tímu absolútnej svetovej špičky, ako si vydobyť rešpekt u jedného z naj trénerov vôbec. Nehovoriac o možnosti si zahrať s tak inšpiratívnymi hviezdami ako sú Mané, Salah, van Dijk, Firmino či Alexander-Arnold. A možno najlepším príkladom je Robertson – chalan, ktorý pred rokmi, práve vo veku týchto juniorov, v dobe, kedy sa mu futbalovo vôbec nedarilo, zaťal zuby a z predavača niekde v obchode s handrami sa postupne stal jeden z najlepších bekov aktuálneho futbalu.

Stále tu ale vyvstáva otázka, či sa títo mladí (vrátane dlhodobo zranených Glatzela a Adama Lewisa) presadia. A či môžu byť niečo ako Trent Alexander-Arnold.

Curtis Jones a tí ďalší

A to sa týka aj Curtisa Jonesa, aktuálneho kapitána U19 i U23. Na jeho adresu sa Klopp po výhre nad Evertonom v FA Cupe vyjadril, že ak sa nič závažné nestane, tak rodák z Liverpoolu bude súčasťou prvého tímu LFC. Pravidelnou.

Zdravú drzosť, talent, kvalitu i prístup má.

K tomuto ale ešte jedna poznámka – Klopp nezvykne v médiách juniorov chváliť individuálne. Urobil tak len (pred rokmi) v prípade Joa Gomeza, potom v Brewsterovom, v lete takto vyzdvihol van den Berga, a teraz tak urobil v tom Jonesovom. A možno sa za takúto formu pochvaly dá zobrať aj jeho ostatná výtka smerom k novinárom, ktorý po Evertone mali na zreteli len Curtisa Jonesa, čoby strelca rozhodujúceho gólu. Nemec sa vtedy na plné ústa, prečo sa ho nepýtajú na výkony N. Williamsa, Larouciho či Chirivellu.

Ak mladých pochváli, tak potom ako tím.

Mimochodom, Jones sa parádne trafil aj v dueli so Sotonom U23.


Na záver ešte pár pre bežného fanúšika The Reds neznámych mien – Cain, L. Stewart, Clarkson, Boyes, Hill, Ojrzyński, Bearne, L. Longstaff, Gallacher, Millar, ktorý sa presadil v škótskom Kilmarnocku. A možno sa z tohto zoznamu o nejaký čas vytiajne meno či dve do prvého tímu. Lebo Klopp, lebo moja skúsenosť s cestou Alexandra-Arnolda, ktorý určite nebol najväčším talentom Akadémie a pozrime sa, kde je dnes.

Haters gonna hate

14
Leave a Reply

avatar
3 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
kwopCrabykeenorobroy Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
robroy
robroy
keeno
keeno

22 rokov mladý futbalista je stále veľká šanca a čas sa presadiť. Kariéra a život človeka sa dokáže ľahko zlomiť znenazdajky, a o tej sekunde , kedy sa to stalo nemá ani len páru. Alebo paru je gramaticky zmysluplné. Eliot dnes lieta ako blázon a má obrovské sebavedomie, ale je ešte ďaleká cesta pred ním. P.S. v živote treba mať šťastie aj na trénerov ( mal som na dvoch) , na zranenia ( tie sa mi nevyhýbali), na rodiča, ktorý ti rozumie a podporuje ťa, na spoluhráčov, na počasie niekedy, na susedovho psa napr, na zachovanie si chladnej hlavy, triezveho… Read more »