VIDEO: Chcete sa trochu rozcítiť? Slzy nie sú hanba. Pri LFC určite nie

Emócie, vášeň, zanietenosť, láska, zarputilosť, nezlomnosť, nohy na zemi, uvedomenie sa. Toto všetko definuje liverpoolsku éru Jürgena Kloppa. V priloženom videu je ale toho ešte o čosi viac – spomienky na minulosť, kedy hrdinami Merseysiders boli Shankly. Paisley, Gerrard, Dalglish a pod.

Po tridsiatich rokoch sme majstrom Anglicka. Miestami až nekonečné čakanie je na konci. Zahoďme teda aspoň na okamih vlastné často až príliš subjektívne predstavy o liverpoolskej realite, nároky na káder skôr pripomínajúce počítačovú hru ako realitu, a rozhodne si tento moment užime.

Keď Klopp pred rokom nekúpil vlastne nikoho (v dobe multimiliónových transferov vyzerali príchody Adriána, Lonergana, Elliotta a van den Berga ako naozaje nevdarený vtip), v čase, kedy ako otvorená rana plná soli pôsobil fakt, že sme v Premier League 2018/19 po famóznej jazde skončili o bod druhí, vyslovil nemecký šéf lavičky pre mnohých výrazne nepopulárnu vetu: „s kádrom som spokojný“.

Pépé, Pulišić, Ceballos, Willian, Fekir, Koulibaly, O. Démbélé, B. Fernandes, teda mená, ktoré sa pred 12 mesiacmi spájali s prestupom na Anfield, pričom z nezrealizovania týchto transferov bola veľká časť fanúšikovského spektra riadne sklamaná – rovnako ako v minulosti či teraz z mien ako Lemar, A. Sánchez, Werner, Sancho, Mpabbé, Harvetz, Goretzka, Zieliński, Ziyech, de Ligt, atď., atď. Navyše sa dali počúvať hlasné sťažnosti o tom, ako sme mali najväčšiu šancu na titul za posledných 30 rokov, a aj tak sme ju premárnili. O necelý rok na to, 7 kôl pred koncom Premier League 2019/20 si The Reds zaručili majstrovskú definitívu. A pritom do kádra ani v zime neprišiel žiadny hviezdny hráč za desiatky miliónov. Vlastne v januári len Minamino z RB Salzburg.

Klopp povedal, že svojim hráčom verí – a nie sú to len plané reči. Je to realita. Povedal, že verí ich schopnostiam, futbalovým kvalitám, sile kolektívu. A nie sú to len reči na uchlácholenie fans, ako to roky robili jeho predchodcovia. Klopp, Lijnders, Krawietz a spol. dokázali dokonali aplikovať koncept, svoju futbalovú víziu založenú na motte intenzita je naša identita aplikovať do praxe. Navyše tak impozantne, že mal LFC po reštarte PL pred najbohatším klubom sveta Man City 25-bodový náskok. Čo tam po tom, že po znovuobnovení najvyššej anglickej súťaže sme postrácali pár bodov, že náskok už nie je taký, že na pár rekordov nesiahneme.

Klopp nás za roky, čo je v Liverpoole naučil, že poctivým tréningom a zrejmým konceptom i vyskladaním si tímu časť po časti, kúsok po kúsku, môže prísť úspech. A predpoklad hovorí, že z väčšej strany aj príde. Zafungovalo mu to v Dortmunde, funguje to aj teraz. Veď sme sa za posledný rok stali víťazmi Ligy majstrov, Premier League, MS klubov a Európskeho Superpohára. Toto je argumentácia, ktorú Klopp stavia do debaty s kritikmi, snílkami i tými, čo reálny futbal vidia cez zreteľ PC hier Football Manager či FIFA.

Nie, netvrdím, že Klopp nemá byť kritizovaný – určite áno, nie je predsa neomylný. Na druhej strane sme ale ako fans mali dosť času pochopiť jeho filozofiu, slová, pochopiť to, ako pracuje a zobrať za realitu to, že úspech sa dá dosiahnuť aj bez toho, aby sa do tímu muselo v jednom prestupovom období natlačiť pol miliardy eur.

A tak na záver jedna prosba – užime si to, čo dnešný LFC dosiahol a zároveň si vážme to, čo tu po rokoch konečne máme. Za dôb hráčov ako J. Cole, Konchesky, Jovanović, Poulsen, Speating, N´Gog a pod., čo je len dekádu dozadu, by sme každý za takéto obdobie dali doslova všetko. A teraz tu je, tak skôr ako fakt zbytočné lamentovanie nad tým, že Werner či Pépé obliekajú farby iných klubov, si vyberme možnosť túto dobu si užiť.

Preto už konečne Kloppovi verme. Naozaj nás už nemá ako viac presvedčiť, že presne vie, čo robí. Pred rokom sme s aktuálnym kádrom nemali dosiahnuť na ligový primát.  Realita pritom ukázala, že sme ho vyhrali s takým náskokom, že Guardiolovi sa ešte stále z toho točí hlava a už prosí šejkov, aby mu dali ďalšie stovky miliónov na hotových hráčov. A to nie je len tak. Môžete mi veriť. Ako človek, roky si „vytvárajúc“ povesť ufrflaného hatera a hanby liverpoolskej komunity viem, o čom hovorím. Naozaj. 😉

Haters gonna hate

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
kloppinho Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
kloppinho
kloppinho

Čo k tomu dodať.. krásne napísané…. včera zas fotbal snov