Výborný výkon nestačil, Atléti k postupu nasmeroval Adrián

Odveta osemfinále Ligy majstrov vyzerala z pohľadu The Reds dobre, napokon sa ale opakuje scenár po 15 rokoch. Obhajca je po šialenom predĺžení zo súťaže vonku.

Liverpool aj napriek výbornému druhému polčasu či úvodu prvého predĺženia i vedeniu 2:0 v Lige majstrov 2019/20 končí.

V zápase, ktorý bol akousi hitparádou zahodených príležitostí (najmä v podaní domácich) aj maximálne zaujímavého predĺženia, v dueli, kedy sme proste „zhoreli“ v zakončení, resp. mali viac než veľkú smolu, sa zrodil výsledok 3:2 v prospech Los Colchoenros. A ten im po domácej výhre 1:0 spred troch týždňov stačí na postup do štvrťfinále.

Prvý gól stretnutia strelil v 43. minúte Wijnaldum a pripomenul nám vyradenie Barcelony z minulej edície Champions League, a keď dal v 4. minúte predĺženia Firmino na 2:0, vyzeralo to viac než ružovo. Lenže potom prišli chyby v obrane a na konci prvého predĺženia to po dvoch góloch M. Llorenteho bolo 2:2 a na konci zápasu po úniku Moratu dokonca spomenutých 2:3.

Ako som už spomenul v perexe, LFC ako obhajca trofeje končí v sezóne na to už v prvom kole vyraďovacej fázy. Pred 15 rokmi sme nestačili na Benficu, teraz na iný tím spod Pyrenejí.

V ťažkej dobe, kedy svet zmáha coronavírus (hráč Juventusu Daniele Rugani bol pozitívne testovaný) sa momentálne s istotou nedá povedať, že sa Liga majstrov dohrá, platí to aj o Premier League, kde sa práve dnes pre fakt, že sa hráči Arsenalu dostali do kontaktu s infikovanými, odložila ligová dohrávka na pôde Man City.

Liverpool by mal najbližšie hrať v pondelok 16.3. od 21.00 Merseyside derby. V Goodison Parku sa výkop plánuje na 21 h. Uvidíme ale, aký postup epidémia, ktorá je dnes už WHO braná za celosvetovú pandémiu, bude v najbližších dňoch mať.

Champions League 19/20 (11.3.), Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - Atlético Madrid 2:3 pp (1:0, 0:0)

góly: 43. Wijnaldum (Oxlade-Chamberlain), 94. Firmino (Wijnaldum) - 97. M. Llorente, 105.+2 M. Llorente, 120.+2 Morata
ŽK: Alexander-Arnold - Morata, Saúl
ČK:
rozhodca: Danny Makkelie (HOL)
TV: Orange Sport 2 (SK), O2 TV Fotbal (CZ)

Adrián - Alexander-Arnold, J. Gomez, van Dijk, Robertson, J. Henderson (106. Fabinho), Wijnaldum (106. Origi), Oxlade-Chamberlain (81. Milner), Salah, Firmino (113. Minamino), Mané

lavička: Lonergan - Fabinho, Milner, Minamino, Lallana, Origi, Matip

zostava AM

Oblak - Trippier (91. Vrsaljko), Savić, Felipe, Lodi, Partey, Saúl, Koke, Á. Correa (106. Giménez), Félix (103. Morata), D. Costa (56. M. Llorente)

lavička: Adán - Giménez, Morata, Lemar, M. Llorente, Carrasco, Vrsaljko

I. polčas

Pre nezaujatého diváka to nebol úplne najlepší futbal, šance ale (a to na oboch stranách) boli. V úvode sa hlavička Wijnalduma neujala, po štvrťhodine hry zasa pálil Oxlade-Chamberlain, ale Oblak pohotovo vyrazil. V 18. min sa na opačnej strane po rohu takmer presadil Felipe, jeho hlavička skončila vedľa prednej žrdi.

V 34. min sa po akcii Salaha dostal do výbornej šance Mané, ale na Oblaka nevyzrel. O necelých 120 sekúnd neskôr ponúkol skvelý center z pravej strany Alexander-Arnold, ale na jemný Firminov teč opäť „vyzrel“ výborný Oblak.

V 39. min Salah pri brejku zasebčil, čo bola škoda, pretože naľavo mal lepšie postavených spolujráčov. V 42. min minula technická strela Oxlada-Chamberlaina bránu.

Skóre sa ale napokon predsa len menilo. Aktivitu domácich podčiarkol po centri bojovného Oxlada-Chamberlaina presnou hlavičkou nepokrytý Wijnaldum – 1:0.

Strelec prvého gólu odvety Gini Winjaldum. (foto: Twitter)

II. polčas

LFC sa v 2. štyridsaťpäťminútovke oprel do súpera, čoho výsledkom bolo hneď niekoľko šancí a enormný tlak. Už v 48. min sa pri brejku dostal do šance Salah, ale slabo zakončil. Krátko na to center Oxlada-Chamberlaina, Mané bol v 100% šanci a aj eby dal gól, ten by pre ofsajd neplatil.

V 52. min Salan na Oxlada-Chamberalina, ale ten mieril nad bránu. Po hodine hry sme mali sľubný priamy kop, ktorý zahral Alexander-Arnold a v šanci sa ocitol Firmino, ale opäť ho vychytal Oblak.

O pár sekúnd pálil spoza 16-ky Félix a Adrián mal na ťažkom teréne s loptou problém, na 2x ju ale chytil. V 67. min brejk našich a na jeho konci hlavička Robertsona, ktorú zastavilo brvno. O pár chvíľ neskôr rana Alexandra-Arnolda, ale Oblak sa opäť činil, loptu vyrazil k Robertsonovi, ktorý ale obranu v šanci neprestrelil.

V 81. min ďalšia vyložená možnosť The Reds, ale Robertson zo 16 m prestrelil. 85. min ponúkla Milnerov prienik zľava, k lopte sa dostal Wijnaldum a na konci bola dobrá možnosť Maného, ten ale akrobaticky nožničkami minul. Senegalský útočník to rovnakým spôsobom zakončenia skúšal aj v 88. minúte, opäť neuspel.

V prvej minúte nastavenia ešte Salahov pokus z 15 m, ktorý ale zmenu skóre nepriniesol. A následne ani gólová hlavičku Correu, ktorý ale našťastie pre domácich zakončoval z ofsajdu.

Kapitán LFC Jordan Henderson sa práve na zápas s Los Colchoneros vrátil po zranení. (foto: Twitter)

Predĺženie

Liverpool začal predĺženie s vervou, rovnakou ako hral celý druhý polčas a mal aj jasný cieľ – postupový gól. Ten sa mu podarilo streliť v 94. minúte, keď Wijnaldum potiahol po pravej čiare, centrom našiel Firmina a ten na dvakrát (keď najprv hlavičkou trafil tyč) konečne v tejto sezóne na Anfielde skóroval. V najvyššom čase! 2:0 pre Merseysiders a Anfield burácal.

Lenže prišla 97. minúta a „malá domov“ v poddaní Alexandra-Arnolda, ktorá mala byť úplne neškodná, lenže Adrián loptu zle odkopol, tá sa dostala najprv k Félixovi, a potom k M. Llorentemu a od neho do brány. Záložník hostí dokonale nachytal krajana a pri stave 2:1 razom postupovalo Atlético.

LFC v prvom predĺžení síce dostal gólovú ranu, ale v snahe opäť to celé zvrátiť aj naďalej zvieral súpera pred jeho 16-kou. Simeoneho tím ale aj naďalej držal MOTM Jan Oblak.

A navyše sa v druhej minúte nastavenia prvého predĺženia sa situácia opakovala a Adrián po Llorenteho presnom zakončení (kedy J. Gomez a J. Henderson neviem na čo čakali) opäť vyťahoval loptu zo siete – 2:2.

The Reds vstupovali do druhej 15-minútovky predĺženia s ťažkou úlohou – dať 2 góly. A to sa už nepodarilo, domáci šli psychicky výrazne dole a AM si pozornou defenzívou postup ustrážilo. Navyše v samom závere ušiel Morata a pečatil na konečných 2:3 z pohľadu domácich.

Marcos Llorente dokonale zarmútil Anfield. (foto: Twitter)

100. zápas Joa Gomeza za The Reds.

400. zápas LFC v európskych pohároch priniesol smutný koniec.

Firmino dal v tejto sezóne prvý gól na Anfielde.

Wijnaldum gólom a asistenciou pripomenul semifinále minulosezónneho vydania Ligy majstrov, resp. semifinálovú výhru nad Barcelonou (4:0), kedy dvakrát skóroval.

Adrián po prvý raz v bráne LFC prehral.

Adrián (4) - Po zhruba štvrťhodine si vyfúkol, že Felipe po rohu z nebezpečnej pozície nedostal loptu hlavou do brány. Inak istý výkon - toto ale platí len pre 90 minút. Predĺženia mu výrazne nevyšlo, v 97. min zle odkopol, čoho výsledkom bol Llrenteho gól. Španielsky gólman bol mimo tempa. Jeho najhorší zápas v našich farbách.

Alexander-Arnold (7) - Postupne si bral všetky štandardky, jeho najnebezpečnejší center ale prišiel v 26. min z hry, Oblak bol ale pozorný. V predĺžení šiel jeho výkon rapídne dole - dôvodom je výrazný úbytok fyzických síl i nalomená psychika. Mladý scouser sa ťažko vysporadúval s tým, že sa postup rozplýva.

J. Gomez (7) - Spoločne s van Dijkom si striedali Diega Costu, Ángela Correu i mladého Felixa a bolo to vo väčšine prípadov účinné. Aj tak si ale neodpustil pár chýb, ako keby chcel ripomenúť svoje ostatné zápasy. Pred druhým Llorenteho gólom zbytočne otáľal.

van Dijk (7) - Podobný výkon ako J. Gomez, pri rohoch sa tlačil do zakončenia, ale lopty sa k nemu nedostávali. V jeho hre bolo množstvo suverénnych momentov, na druhej strane ale aj tých slabších.

Robertson (8) -  Tradične behavý, v úvode aj zahrával rohy, ale nešlo mu to. Dozadu obetavý a spoľahlivý.  Smolu on i celý Liverpool mal v 67. minúte, kedy jeho hlavičku zastavilo brvno.

Wijnaldum (8) - Možmo sme ho mnohí v zostave nechceli, ale bol to práve Gini, ktorý v závere I. polčasu dorovnal priebežný stav konfrontácie - hlavou z podobnej pozície, ako tomu bolo v úvode stretnutia, kedy bol ale Oblak pozorný. To nebolo od Holanďana všetko - v 104. minúte potiahol po pravej strane a z jeho centra vyťažil Firmino druhý gól domácich.

Neúnavný záložník toho veľa nabehal, išiel aj cez bolesť a únavu. Za mňa MOTM.

J. Henderson (7) - Návrat do zostavy lemoval  poctivým, behavým výkonom, v I. polčase i nepresnou strelou v dobrej možnosti spoza 16-ky a bol aj rád, že pri brejku po faule na Correu nedostal žltú kartu. Na druhej strane bol celkom fajn lídrom, aj keď mu nie každá prihrávka vyšla.

Oxlade-Chamberlain (8) - Snaživý behavý výkon "korunoval" v závere I. polčasu presným pasom na Wijnaldumovu hlavu, z čoho bol vedúci gól. Mal tam ešte pár striel, ale Oblak či muška boli proti. Páčila sa mi jeho zarputilosť i odhodlanosť pobiť sa v každom momente o postup. Myslím si, že nemal ísť dole.

Salah (7) -  Hral dobre, ostatne ako naposledy v lige. Viazal protihráčov, bol hrozbou. Ale aj sebčil a aj v momentoch, kedy nemusel. A rovnako tak pozahadzoval dobré možnosti i nevedel presne prihrať.

Firmino (7) - Opäť ho nebolo až tak vidieť, tentoraz sa ale dokázal dostať do dobrých pozícií. Žiaľ, Oblak je extraklasa. a tak väčšinu jeho pokusov zmaril. V 4. min predĺženia ale rozjasal Anfield, kde sa mu premiérovo v sezóne podarilo skórovať.

Mané (6) - V 34. min mal po akcii Salaha veľkú šancu, ale neskóroval. V ďalšom priebehu zápasu to 2x akrobaticky skúšal nožničkami. Celkovo ale nie je v hernej pohode, nevychádzajú mu veci.

Milner (6) - Bojoval, čo sa očakávalo, nejaký výraznejší vplyv na hru ale nemal.