Liverpoolu v Nemecku rastie zaujímavý a efektívny futbalista

Taiwo Awoniyi. Útočník z Nigérie, ktorého zasa až tak veľa fans The Reds nepozná. Pochopiteľne preto, že od príchodu do Liverpoolu koncom leta 2015 neodohral za prvý tím ani jedno stretnutie.

Dôvodom je dlhodobo pracovné povolenie, ktoré do 1.1. 2021, kedy Veľká Británia oficiálne vystúpila z Európskej únie, bolo v rámci interných anglických regulí pre futbalistu, ktorý neodohrá aspoň 75% reprezentačných zápasov za ostatných 12 mesiacov vlastne nemožné získať. Po brexite sa ale spomenuté pravidlá ešte sprísňujú, takže Awoniyi môže mať problém aj naďalej.

Na druhej strane bude mať po sezóne 2020/21 na konte 3-ročné pôsobenie v Nemecku, a rovnako tak tri roky v Belgicku. Navyše je členom reprezentácie Nigérie do 23 rokov, čo pri zohľadňovaní príslušnými orgánmi hrá nie úplne zanedbateľnú rolu.

Je vo forme

Fyzicky a rýchlostne dobre vybavený útočník aktuálne púta veľmi dobrou formou v jednej z najlepších líg sveta – v nemeckej Budeslige. Tu vo farbách Unionu Berlín (hosťuje tam aj Loris Karius, pozn.) strelil v ostatných 7 dueloch strelil 6 gólov a na 2 prihral a aj jeho zásluhou sa klub z hlavného mesta drží na priečkach znamenajúcich účasť v Lige majstrov.

Formu 23-ročného zakončovateľa istotne sledujú aj v Liverpoole. Pričom šanca pre Awoniyiho už v nasledujúcej sezóne nemusí byť úplná utópia, veď stiahnuť z vlastných radov pomerne zaujímavý backup pre náš prvý sled útočníkov, je istotne v mysliach kompetentných.

Navyše netreba ani prílišnú dávku fantázie, aby sme si nemohli myslieť, že Taiwo Awoniyi, ktorý prišiel na severozápad Anglicka z Imperial Soccer Academy (pôsobisko má v nigérijskom Lagose), môže pokojne zaujať flek v ostatných mesiacoch viac než nevýrazného Divocka Origiho. Mimochodom, mladík má v LFC zmluvu do leta 2023.

Akým je futbalistom?

Otázkou ale potom je, či je Taiwo typologicky vhodným futbalistom pre Kloppov systém. A tá je, samozrejme, zásadná.

Úprimne, je to úplne odlišný futbalista ako Salah, Mané, Firmino, Jota i Minamino. Pri výške 1.83 m dominuje jeho priamočiarosť, navyše je na tom fyzicky veľmi dobre + je silný v hre vo vzduchu.

Futbalista narodený 12.8. 1997 je koncovým hráčom, ktorý ale nemá vo „vápne“ problém prihrať spoluhráčovi. To vyzdvihovali jeho zástupcovia ešte pred takmer 6 rokmi, keď do Liverpoolu prichádzal.

Ak by som ho mal k niekomu prirovnať, tak potom práve k Origimu – spôsobom hry, nábehmi za obranu i pohybom sú si dosť podobní.

Inak na MS 17-ročných v 2013 v Spojených arabských emirátoch dvomi gólmi zarmútil rovesníkov z Uruguaja. A už vtedy sa o ňom písalo ako o jednom z najväčších talentov nigérijského futbalu, čo sa mu ale doposiaľ potvrdiť nepodarilo.

0 0 hlasuj
Article Rating
Haters gonna hate
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
0
Podeľ sa v diskusii o názor. Zaujíma nás ;)x
()
x