Aj v tridsaťpäťke sa futbalistom plnia sny. A nie malé

Pred letom o mene Andy Lonergan, dovolím si povedať, nevedel nikto z liverpoolskych fans. A to má rodák z Prestonu čoskoro (nar. 1910. 1983) 36 rokov. Anglickému gólmanovi sa ale zo dňa na deň zmenil život.

Andy Lonergan sledoval liverpoolsky triumf v Lige majstrov spred televíznej obrazovky. Ako futbalový fanúšik. V momente, ako Jordan Henderson dvíhal „ušatý pohár“ nad hlavu, by mu ani v tej najdivokejšej predstave nenapadlo, že by sa raz mohol stať súčasťou Kloppovej družiny.

A stalo sa. V tom je ten život taký zaujímavý, nalinkované veci zavše nefungujú, naopak do popredia sa dostávajú tie nevšedné, nečakané.

„Je to pre mňa skvelá skúsenosť vykonávať dennodenne svoju prácu na najvyššom leveli,“ povedal Lonergan pre Liverpool Echo. Tréningové metódy, kvalita sparingpartnerov, úroveň trénerov, podmienky na tréning atď, atď. Toto všetko ex-brankár Prestonu, Darlingtonu, Blackpoolu, Wycombe, Swindonu, Leedsu, Boltonu, Fulhamu, Wolves, Middlesbrough a Rochdale doposiaľ nezažil. Veď už len spomenutý výpis klubov, v ktorých pôsobil.

Lonergan prišiel do Liverpoolu v lete. Zadarmo a viac než prakvapujúco. Bola to reakcia klubu na brankársku krízu počas prípravy. Alisson bol na dovolenke, mladíci Kelleher, Jaroš, George a Atherton zranení, a tak klub na US Tour zobral aj jedno úplne neznáme meno. Odchovanec Prestonu dokonca dostal v LFC kontrakt – vďačí zraneniu Alissona, pričom sa takmer stalo, že sa dokonca dostal do brány počas súťažného zápasu. Živo si pamätáme, ako po víťaznom rozstrele v európskom Superpohári  s Chelsea počas oslavy The Reds vbehol na trávnik jeden z fanúšikov Merseysiders, pred klbkom raducjúcich sa hráčov sa pošmykol a nohami napriamo „zajel“ do členka Adriána.

Andy Lonergan (vpravo) získal s LFC UEFA Super Cup.

Španiel sa napokon dal dokopy, a tak sa Lonerganov absolútne prehnaný sen doposiaľ na realitu nepremenil. Ale aj tak – z hráča treťoligovej úrovne po minulej sezóne bez angažmánu sa z hodiny na hodinu stal člen kádra víťaza Ligy majstrov. To nevymyslíš, to je futbal.

„Na tréningoch čelím špičkovým útočníkom. To je liverpoolska realita. Mám toho v mojom veku za sebou dosť, bol som v kluboch, v ktorých síce neboli až tak kvalitní hráči ako tu v Liverpoole, ale je to dobrá skúsenosť. V LFC sú tréningové štandardy proste skvelé. Zaujímavé je, že sú tu špičkoví futbalisti, ktorí dokážu v zápasoch priniesť výkon, výsledky, ale sú to na druhej strane bežní chalani s nohami pevne na zemi,“ hovorí.

Lonergan, futbalista, ktorý neodohral v Premier League ani sekundu, pochválil aj manažéra Jürgen Klopp. „Vo svojej práci je jednoducho skvelý.“

Haters gonna hate

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
keeno Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
keeno
keeno

Neuveriteľný príbeh, ktorý je skutočný, Henderson by o tom mohol rozprávať, aké šťastie má, keby si uvedomil, že ďaleko kvalitnejší hráči nemali toľko šťastia dostať sa do kvalitného tímu, na druhej strane, už tretí rok ho Klopp používa a určite nie preto, že mu líže zadok P.S. Rád by som ukradol citáciu Nedveda po včerajšom zápase v Olomouci exhibícii, čo sa hodí aj na naše laicke názory , keĎže nie sme súčasťou tímu , ktorí podporujeme a fandíme mu z vonku a nemáme šancu veľa vecí ani len zďaleka pochopiť, rozumieť, previdieť Citujem Nedvěd si opět zahrál pod vedením trenéra… Read more »