Bill Shankly sa narodil pred 106 rokmi

„Futbal nie je otázka života a smrti. Je to oveľa viac.“ (Bill Shankly)

 

Pred 106. rokmi sa 2. septembra v roku 1913 narodil malý chlapec. V škótskom Glenbucku ho pokrstili Williamom. Začal hrať futbal a ako hráč nastupoval najmä za Preston, kde má svoju tribúnu. Za škótsku reprezentáciu odohral pár zápasov, do jeho (futbalového) života vstúpila vojna.

Po skončení hráčskej kariéry sa živil ako tréner. Trénoval mužstvá ako Carlise United, Grimbsley, Workington, Huddersfield a nakoniec Liverpool. Ako neraz hovorieval, Liverpool bol stvorený pre neho a on stvorený pre Liverpool.

Bil Shankly prišiel do mužstva v roku 1959. Bola to doba, keď klub hral v druhej lige. Ihneď sa rozhodol pre zmeny mužstva a to nieslo ovocie. Liverpool sa prebojoval do najvyššej súťaže a už z nej nikdy nevypadol.

V roku 1964 získal klub titul po 17. rokoch a klubu sa začalo dariť aj ďalej. Bill Shankly s Liverpoolom získal 3 ligové tituly, dvakrát vyhral FA Cup, štyrikrát Community Shield a raz pohár UEFA.

Nielen úspechmi je Bill Shankly ikonou Liverpoolu. Bol to on, ktorý vytvoril z klubu rodinu. Phil Tompson, futbalista Paisleyho éry (Shanklyho asistent a potom nástupca) hovorí, že jeho prvé stretnutie so Shanklym bola ako audiencia u pápeža. Pre každého chlapca, ktorý otvoril srdce livepoolskemu futbalu, bolo akýmsi snom hrať pod škótskym manažérom. (A nie len pe malých chlapcov.)

Bill Shankly ukázal ľuďom, že Anfield nie je obyčajný štadión. Veľa času trávil so svojimi asistentami v miestnosti s kopačkami. Tam pri cigare a whiskey rozprávali o futbale, vymýšľali taktiky a každý fanúšik sa dodnes pousmeje pri slove The Boot Room.

Pre fanúšika Reds je nesmierna česť vidieť a dotknúť sa plakety This is Anfield. Už na Anfielde nie je starý tunel, ale tá symbolika je tam dodnes. Bol to Bill Shankly, ktorý trval na tom, aby visela. Steven Gerrard spomína, že hráči Liverpoolu by sa mali dotýkať pred každým domácim zápasom spomínanej plakety.

Bill Shankly je otcom futbalovej dynastie Liverpoolu. Bol to on, kto klub vytiahol z biedy a za pár rokov klub dominoval nielen v Anglicku, ale aj v Európe. Jeho odkaz a symbolika ukázala aj po rokoch, že Liverpool je predovšetkým klub, kde musia hrať hráči, ktorí hrajú pre divákov. Cítime to aj po rokoch. Stále je to tvrdá drina a pre každého fanúšika LFC sviatok, keď sa ide pozrieť na futbal.

Dnes by sa dožil 106 rokov. Zomrel v roku 1981, ale aj po tých rokoch je tu jeho odkaz a radosť. Pred Anfieldom je jeho socha s popisom: „He made the people happy.“

PS: Ktorý je váš najobľúbenejší citát Billa Shanklyho?

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
keeno Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
keeno
keeno

je zaujimave , ze nikto nic v diskusii nenapisal