Je tu doba, ktorá zadefinuje kariéru Joa Gomeza. Dokáže vystúpiť z tieňa?

Po ostatnom derby s Evertonom (2:2) sme celkom nečakane v úplne inej situácii. V situácii, ktorá výrazne zrazila celkové ambície The Reds. Žiaľ, zrazila ich o niečo dole. A až čas ukáže, ako veľmi, pričom „kľúčom“ môže byť stále mladý Joe Gomez.

Virgil van Dijk si po vážnom zranení kolena v tejto sezóne už podľa všetkého nezahrá. Brankár The Toffees Pickford mu na dlhú dobu nevyberaným kung-fu zákrokom odpálil zdravie a my sme nestratili len hráča svetovej úrovne, ale aj výraznú istotu v obrane, samotný rešpekt u súperov i futbalistu, ktorého roky zdobí vysoká konzistentnosť výkonov. A vlastne v neposlednom rade aj kvalitná rozohrávka či zakončenie.

A tak sa nielen my fanúšikovia, ale dovolím si povedať, že aj samotní hráči liverpoolskeho kádra či Klopp opakovane pýtajú, čo teraz. Mať tak vešteckú guľu, asi by to bolo celé jednoduchšie. Keďže ju ale nemáme, bude každá jedna ofenzívna akcia brejk, či štandardka súpera, resp. inak povedané – každá lopta smerujúca do 16-ky LFC pre nás fans riadne stresujúca. A s istotou sa dá povedať, že sa časť situácií, ktoré doteraz „pochytal“ van Dijk, skončí pre The Reds malými tragédiami. Jedine, že by …

Sme bez lídra na veľmi dlho. Van Dijk ide na operáciu kolena

Limitované možnosti. To je nepríjemná realita

Nechce sa mi tu polemizovať nad tým, či mali Mersysiders v lete po tom, ako pustili do Petrohradu Lovrena, kúpiť ďalšieho seniorského stopéra. Chcem vychádzať z Kloppom opakovaného faktu, že síce na jednej strane nemá problém pracovať s 24-25 členným kádrom, na tej druhej má ale radšej tie užšie. Má svoje „kone“, kde sa mu lepšie manažuje celková spokojnosť kolektívu, čo potom v druhom pláne výrazne ovplyvňuje celkovú náladu v tíme.  Možno takáto odpoveď tým, ktorí Kloppovi či klubu vyčítajú letné neprivedenie stredného obrancu, nestačí, ale toto ani nie je hlavnou líniou článku.

Pri analýze možností, a nemusí byť ani nijako rozvláčna či komplexná, sa nám priamo pred zorné pole vyhodí práve tá vidiaca v základe na stopéroch dvojicu Joe Gomez – Joël Matip. Pri skúsenostiach so zdravotnými patáliami druhého menovaného sa ešte v úplne reálnych kontúrach vynára alternant Fabinho. Pri ňom jedným dychom dodám, že ho bude v strede obrany škoda. Nemusím rozpisovať, prečo.

Spomenúť trio členov užšieho kádra je pri súčasnom van Dijkovom dlhodobom výpadku úplne logická ponuka pri riešení vzniknutej situácie. Mladíci s minimom skúseností ako sú N. Phillips a R. Williams (van den Berga a Koumetia spomínať netreba – ešte aspoň 2 roky nie, pozn.) sú nielen podľa mňa u Kloppa celkom logicky až za možno trochu krkolomnými možnosťami vidiacimi na stopérovi J. Hendesona či Wijnalduma. A možno v istej sci-fi rovine Milnera.

Prestupové leto 2020: Wilson do Cardiffu, Woodburn do tretej ligy

Prečo Liverpool hneď niekoho nepodpíše?

Ešte predtým, ako sa dostanem k leitmotívu týchto riadkov, páči sa zodpovedanie v podtitulku uvedenej otázky, ktorá je v týchto hodinách či dňoch na perách či klávesniciach fans The Reds viac než omieľaná. Prečo LFC, teda hneď a zaraz (veď už včera bolo neskoro), niekoho (ideálne poriadneho, samozrejme) nekúpi?

Dôvod je prostý. 16.10. 2020 sa o 18 h SEČ skončilo tohtoročné letné prestupové obdobie. Pre všetky tímy spadajúce pod Premier League a Football League, teda Championship, League One a League Two, platí od tohto dátumu zákaz realizovania prestupov. Takže si nemôžeme namiesto van Dijka kúpiť niekoho z Leicestru, Brightonu, QPR, ani Mansfieldu. Áno, ani na hosťovanie.

Pravidlá sú jasné, nikoho nemusí zaujímať, že máme aktuálne v kádri len 2 seniorských stopérov.

Čo ale môžeme, je podpísať tzv. free agenta. Na zozname voľných hráčov sú aj niektoré známe mená – napr. portugalský veterán Pepe. 37-ročný niekdajší pacient ústavu pre mentálne narušených, ktorého si môžeme pamätať, ako mu pravidelne prepínalo v nároďáku či v drese Realu Madrid, je k dispozícii. Stačí ho len osloviť.

Rovnako aj ďalšie známe meno – Ezequiel Garay. Dnes 34-ročný argentínsky vicemajster sveta z MS 2014 už vo Valencii skončil, takže mu tiež stačí len cinknúť. A ešte si checknúť jeho zdravotný stav, lebo, a nie je to žiadna irónia, aj on v ostatnom čase riešil poškodené väzy v kolene.

Mien je, samozrejme, viacero – od Daniela Schwaaba, ktorý kariéru urobil v Leverkusene, Stuttgarte či PSV, cez dajme tomu 26-ročného Chorváta Joza Šimunovića (donedávna ešte Celtic FC), ktorý je snáď väčší lazar ako Sturridge či Lallana, až po futbalistov ako Mariappa (ex-obranca Watfordu), André Pinto (ex-Sporting, Benfica), Shotton (poznáme ho zo Stoke City) či Kevin Stewart. Áno, ten Kevin Stewart, ktorý v lete 2017 putoval v rámci výmeny za Andyho Robertsona do Hullu. Odchovanec Tottenhamu má dnes 27 rokov a čo nemá, to je kontrakt s futbalovým klubom.

Pravidlá, ktoré si nie vždy uvedomujeme

Na záver tejto pasáže ešte veľmi dôležitý fakt. Mnohí správne vedia, že voľných hráčov môžu kluby podpisovať kedykoľvek im napadne, Liverpool nevynímajúc. Čo už ale nie je až také známe je fakt, že súpisky pre Premier League i Ligu majstrov sú aktuálne do štartu zimného prestupového termínu uzavreté. Navyše podľa aktuálnych pravidiel Premier League musí mať každý tím na súpiske fixne 8 domácich hráčov, ktorí vo veku od 16 do 21 rokov aspoň 3 roky trénovali (boli zaregistrovaní) v anglickom klube (alebo waleskom, írskom či severoírskom), a celkom pochopiteľne sú aj danej národnosti.

V tomto kontexte ešte dodatok, že Škóti sú braní s jemnými nuansami, preto ani napr. taký Andy Robertson nie je považovaný za tzv. homegrown playera. Na našej aktuálnej súpiske sú takí Alexander-Arnold, Oxlade-Chamberlain, Kelleher, N. Phillips, J. Henderson, J. Gomez, Milner a Hardy z U23.

Platí teda, že ak by Klopp niekoho priviedol, bude musieť najprv zo súpisky vyškrtnúť nejaké zahraničné meno. Shaqiriho napríklad.

Liverpool teda čaká do konca kalendárneho 19 zápasov s touto zostavou. A či môže hneď a zaraz stiahnuť z registrovaných súpisiek pre PL a LM van Dijka, ktorého už podľa všetkého v 20/21 nevyužije? Nie. Môže ho stiahnuť pre najvyššiu anglickú súťaž až v januári – v najskoršom možnom termíne 1.1. 2021, a pre Champions League až keď sa skončí skupinová fáza. A aj tá je naviazaná na najbližšie transfer window.

Podľa mňa rovnako tak, ako prípadné liverpoolske ambície na privedenie nového stopéra. V súvislosti s týmto si tak dovolím povedať, že Klopp radšej v januári podpíše reálneho beka za prachy, ako by mal do tímu priviesť free agenta pochybnej kvality či vyššieho veku. Jasné, v prípade, že mu majiteľ (FSG) peniaze dá.

Je čas, milý Joe

Po pomerne širšom odbočení prechádzam k pointe. Ktorú som celkom zrejme naznačil v titulku článku.

A dám to zhurta. Nastal čas, „vďaka“ van Dijkovmu zraneniu, či práve preto, kedy sa Joe Gomez musí posunúť, vyjsť z tieňa síce naozaj talentovaného obrancu, ale stále len futbalistu, ktorý hrá na najvyššej úrovni iba vtedy, keď ho niekto (napr. práve Virgil či celkovo tím) potiahne.

Ak bude schopný takýto krok spraviť a posunúť ho do konzistentnej, na vysokej úrovni sa nachádzajúcej výkonnosti, bude v najbližších rokoch nielen jasnou voľbou do základu Liverpoolu, ale rovnako tak aj do národného výberu Albionu. Dokonca sa nebojím povedať, že by sa v prípade takéhoto upgradu stal nespochybniteľnou anglickou stopérskou jednotkou a tiež sa zaradil medzi naj stredných obrancov sveta.

Celkom pekná vízia, čo poviete? A určite by sa páčila aj samotnému Joeovi.

Lenže od snov k realite je často zapeklitá a miestami až šialene tŕnistá cesta. Odchovanec londýnskeho Charltonu bol navyše po príchode do Liverpoolu v lete 2015 častejšie ako by sa patrilo sužovaný zraneniami. Na jeseň 2015, keď prichádzal Klopp, laboroval s kolenom, čo ho stálo 9 mesiacov bez futbalu. V nasledujúcej sezóne vynechal vyše 4 mesiace pre problémy s achilovkou. A členok ho na približne rovnakú dobu vyradil aj v pre The Reds, čo sa Ligy majstrov týka, víťaznej sezóne 2018/19, kedy ho v základe výborne zastúpil práve Matip.

Zdravotné patálie na pohode nepridávajú a pochopiteľne obmedzovali aj tohto 23-ročného reprezentanta Anglicka, popri nich tiež aj sem-tam nie úplná koncentrovanosť i nie úplne špičková psychická odolnosť. Určite si mnohí z fans spomenú na momenty, kedy Gomezovi nevyšla prihrávka či dve, neprebral si hráča, nevyhral hlavičku a jeho psychika a tým pádom aj výkon šli výrazne dole.

Staré dobré časy. Zľava Alisson, van Dijk a Joe Gomez. (foto: Twitter)

Gomezovi by mohol pomôcť Alisson

Prečo ale ako priamu náhradu za strateného lídra obrany (van Dijk) neberiem staršieho a aj skúsenejšieho Matipa? Joël má 29 a je ako porcelán. Mal fakt výbornú pol sezónu 18/19, kedy náramne pomohol k úspešnému ťaženiu v Champions League, mal kopec veľmi dobrých zápasov v Premier League, ale nedokáže vydržať zdravý. Ono sa to možno vo vyššie uvedenom výčte Gomezových zranení javí divne, ale Matip je reálne o dosť väčší lazar. Okrem pol sezóny v 18/19 zostal fit dlhšie už len raz. Sezónu predtým od augusta do marca.

Plus kamerunský internacionál Gomeza nenaučí organizácii hry. Lebo je na tom veľmi podobne ako jeho mladší kolega. A my pri absencii van Dijka práve takéhoto lídra (alebo aj o čosi slabšieho, veď Virgil by nebol taký frajer, keby sa dal len tak ľahko nahradiť) proste potrebujeme. Bez toho to pôjde len veľmi ťažko.

Samozrejme, v prvom pláne mnohým napadne, že by to mohol na seba zobrať Fabinho. Tu si ale treba uvedomiť, že ak je Brazílčan obranca (čo prioritne nie je, lebo je to defenzívny záložník), tak potom pravý (čo potvrdzoval napr. v Monacu či repre) a nie stredný.

A tak v želanom a zároveň nutnom napredovaní Joa Gomeza sa ako ideálny parťák javí Alisson – word class brankár, veľká opora, ktorý je zavše poslednou a spoľahlivou inštanciou pri pochybeniach či herných výpadoch.

Joe Gomez. (foto: Twitter)

Vyčkajme, buďme trpezliví. Čas ukáže

Joe Gomez má teda jedinečnú možnosť posunúť sa o level vyššie. Posunúť sa na úroveň, ktorú si istotne vysníval, ktorú by mu závideli mnohí. Na to ale potrebuje tak 200x lepšiu sústredenosť i psychiku. My všetci z liverpoolskej rodiny však potrebujeme, aby bol aspoň polovičnou skalou akou je van Dijk, aby bol aspoň polovičným lídrom v porovnaní s Holanďanom. Lídra defenzívy totiž potrebujeme ako soľ.

Nebudem naznačovať, že to pôjde lusknutím prsta, lebo nepôjde. Liverpoolska 12-ka už ale má dostatok skúseností z ťažkých zápasov i sa mala od koho učiť – od najlepšieho. Lebo Virgil van Dijk je objektívne najlepší stopér súčasnosti.

Takže buď – alebo….. Buď je krásne, také, ktoré nám pomôže obdobie bez van Dijka preklenúť bez výraznejšej bolesti. Alebo je zasa ponuré, hnusne realistické a zasadené do aktuálnej skúsenosti, také, ktoré Gomeza vidí na tej istej úrovni, ako je teraz, bez nutného i želaného posunu vyššie. Čo má, samozrejme, istý – nemalý dopad aj na (a treba povedať, že stále najvyššie) ambície klubu z Anfieldu.

Držme teda Joeovi palce, držme ich všeobecne Liverpoolu. Budeme to teraz niekoľko mesiacov naozaj potrebovať.

Joe Gomez. (foto: Twitter)

0 0 hlasuj
Article Rating
Haters gonna hate
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
24 Comments
Najnovšie
Najstaršie S najviac hlasmi
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
ar88
ar88
22. októbra 2020 18:49

nazdar vsetci,kwop som ti slubil,ze sa ozvem,akurat som musel zalozit novy ucet,lebo som sa stratil v tych heslach… Plne suhlasim s tym,co pises,je cas aby Gomez ukazal svoj potencial a ja som presvedceny,ze ked to psychicky ustoji,co neviem,ma vsetky preedpoklady na to,aby bol stavebny kamen nasej defenzivy bez Virgila.Velmi,ale naozaj velmi mu pomoze Allison,to je obrovska vzpruha pre tim,ked vie,ze za chrbtom ma oporu a pri vsetkej ucte,pri Adrianovi trpnem nielen ja,ale aj hraci,co sa zase stane. K tym nakupom.Neviem kto z vas a ci vobec niekto niekedy trenoval. Futbalovy tim,je zivy organizmus,kazdy hrac musi nielen futbalovo,ale aj a hlavne… Čítaj viac »

Ol!ver
Ol!ver
21. októbra 2020 8:24

Pekne zhodnotené takmer všetko, no ospravedlniť priamo či nepriamo nekúpenie stopéra tým, že Klopp rád pracuje s užším kádrom je smiešna absurdita.

kwop
kwop
Odpoveď na  Ol!ver
21. októbra 2020 9:31

Neviem, prečo kloppovi neveríš.. už aj väčším haterom ako si ty opakovane ukázal, že vie o futbale ci o vlastnom tíme tak miliónkrát viac..

Btw, preco absurdita? Zvolil si fakt nápaditú kombináciu slov, o to viac ma zaujíma vysvetlenie 😉

Ol!ver
Ol!ver
Odpoveď na  kwop
21. októbra 2020 10:56

Nenazývaj má prosím ťa haterom, nedávaj mi tu trápne nálepky, pretože hater nie som, aj ja by som ti mohol dať podobnú nálepku, ale je to pod úroveň. Nebol som u teba zvyknutý, že dávaš niekomu takéto čiernobiele nálepky:). Nie sú len hateri a ti správni trpezlivi fans :))). Kloppovým manažérskym a trénerským schopnostiam verím, ale neverím vedeniu celkovo z hľadiska investovania do nových hráčov. A Klopp len hovorí, čo môže a nebude si predsa v médiách otvárať ústa na vedenie. Je štandardom mať 4 seniorských stopérov alebo aspoň dvoch defenzívnych záložníkov typu Kehl či Bender, ktorí zahrajú stopéra s… Čítaj viac »

Ol!ver
Ol!ver
Odpoveď na  kwop
21. októbra 2020 13:20

V porovnaní s konkurenciou (top6) investujeme najmenej, veď máme pod Kloppom nižší net spend ako napr. Wolves… Tým rozprávkam o úzkom kádri (hlavne čo sa týka stopérov / defenzívnych hráčov) absolútne neverím… Sú to len reči.

Ol!ver
Ol!ver
Odpoveď na  kwop
21. októbra 2020 13:37

Ako to myslíš? Kloppova práca je skvelá. Myslíš, že nie je risk a chyba ísť do sezóny s tromi stopérmi, z nich Joe je bez formy a bez sebavedomia a Matip je IP? Plus teda Fabinho, ktorý je lepší ako DM. Podľa mňa je to jednoznačná chyba a risk a reči o úzkom kádri sú len balalajky pre fans. Zaujímajú ma skôr iné záležitosti ako vyhlásenia Kloppa, ja len hodnotím neprivedenie stopéra ako chybu, či už je to chyba konkrétne Kloppa alebo niekoho iného je mi v podstate jedno. Môj tip je to, že stopéra by Klopp rozhodne bral. Prečo… Čítaj viac »

Saty7
Saty7
Odpoveď na  kwop
21. októbra 2020 18:07

hh kwop ale vies ze matip uz vlastne vypadol ? minimalne teda na zapas s Ajaxom… ze po stranke zdravia sa na neho neda spolahnut musi byt jasne fakt uz kazdemu … takze ano chyba to bola, neprivies stopera… to podla mna sa nam ukazalo hnet v zapase s evertonom po tom co vvd musel ist dole… mna len zaraza ako ludia hnet vedia odsudit majitelov ze to je ich chyba pritom fakt vieme prd ohladom toho … mozno to je fakt kloppom a tym ze povedal ze proste stopera nechce… no ako bolo pisane vyssie nech to bolo ako… Čítaj viac »

Trapy
Trapy
Odpoveď na  Saty7
21. októbra 2020 18:38

To uz je zname od pondelka,vcera sa vedelo,ze necestoval,opat ma knock po jednom zapase,asi sa tym knockom uz narodil.Realne mame 1 senior stopera-Gomeza.

kloppinho
kloppinho
Odpoveď na  Trapy
21. októbra 2020 20:29

mozno ho iba setri na vikend ako thiaga. a to ze nedosla nahrada namiesto dejana, tak to az cas ukaze aka to bola velka chyba. vedenie investovalo do lavej strany obrany, kde bola tiez diera 🙂 stred obrany sme asi podcenili.. ved virgil je zo zelezo-betonu. no nic prinajhorsom jurgen musi este niekoho prerobit na stopera 😉 ked sa mlady nechytaju. a ked vydrzime do januara a fakt bude zle, tak asi mozno niekto pride. niekto to tu uz spominal… minulu sezonu mal podobny scenar m.city…. odisiel im kompany a nenahradili ho, laporte sa zranil a fernandinho vzadu nestihal heheheh… Čítaj viac »

Ol!ver
Ol!ver
Odpoveď na  kwop
21. októbra 2020 21:30

1) podľa mňa príchody hráčov nie sú len na Kloppovi a vôbec na ňom nie sú vynaložené čiastky na prestupy nových hráčov. 2) kecy o úzkom kádri sú pre mňa reči do vzduchoprázdna, ako príklad som ti uviedol, že cez jeho úspešné sezóny (aj v BVB) mal co sa týka defenzívy, resp. stopérov širší káder. 3) net spend som spomenul v súvislosti aj s BVB, keďže tam sa tiež neinvestovalo tak, aby sa držal krok s Bayernom, u nás to nie je zatiaľ to isté, ale ak vlastníci do budúcna neinvestujú, môže sa situácia z BVB pre Kloppa opakovať, snáď… Čítaj viac »

Trapy
Trapy
Odpoveď na  Ol!ver
21. októbra 2020 21:56

Asi tak,ja to so stoperom vidim jednoducho,uz som to tu spomenul 2x.
Udrzime sancu na obhajobu a postupime zo skupiny,tak pride povedzme Kalibouly za 60,Neapol ho bude musiet predat,lebo su uz teraz v riti financne.
Ak budeme z kola von,nepride nik.
Na Boxing day budeme mudrejsi.

Ol!ver
Ol!ver
Odpoveď na  kwop
23. októbra 2020 12:07

Tak nabudúce možme dať moje názory do článku a potom si pod ním pokecať, budem rád.

Trapy
Trapy
20. októbra 2020 23:19

Ty vole,Ty si sa rozpisal😂,ale dobre,napisal si uplne vsetko.Tak bodovo. 1.Prve,co sa musi zmenit,je taktika a volnost WB. Trent a Robo,budu mysliet viac na obranu,ako doteraz,lebo ked sa aj zabudli vpredu,ved tam bol vvd,ktory poupratoval. 2.Matipje zlaty chlapec,skromny,fesak😂,dobry stoper,ale uz ho nemozme povazovat za clena kadra,lebo ten sa uz s knockom narodil. 3.Stopera bolo treba uz davno kupit.Odchod Lovrena,bolo to najlepsie,co Klopp mohol spravit. Nema vyznam teraz panikarit a tahat sem nejakych vysluzilcov,ale vydrzat do konca roka v kontakte s celom tabulky PL a vyhrat skupinu v LM. Potom verim,ze v januari pride hotovy long-term centre back. 4.Neviem,ako by mohol… Čítaj viac »

Trapy
Trapy
Odpoveď na  Trapy
20. októbra 2020 23:23

Kurna a Vianoce su o dva mesiace😂😂😂

kwop
kwop
Odpoveď na  Trapy
21. októbra 2020 9:45

viem, ze tebe sa niekoľko týždňov, ci mesiacov čakať nechce 😃😎 .. čo tým ale mienim je uplne pochopiteľná a logická vec – gomez potrebuje čas (a práve trpezlivosť okolia), aby dokázal urobiť v článku spomínaný krok .. jasné, uvedomujem si, ze sú aj takí, kt uz dnes po ajaxe zhodnotia, ze na to nemá, ze sa mu to nepodarilo, ale tu by som sa na vec skôr pozeral v širšom kontexte, ved ani klopp nevyhral LM ci ligu zo dňa na deň – akokoľvek sa to nám fanúšikom nepáčilo a nahlas sme uvažovali nad zmenou… Proste joe potrebuje čas… Čítaj viac »

Trapy
Trapy
Odpoveď na  kwop
21. októbra 2020 18:34

Nepochopil si,Lfc nema cas, a nie Gomez.Mne je uplne na haku Gomezova kariera,kolko casu potrebuje na svoju sebarealizaciu,tych prilezitosti si zahrat s VVD mal uz viac,ako dost. Opakujem,musime sa zomknut,maximalne improvizovat v obrane,aby sme obstali v LM,aj PL.A ten cas je len do Vianoc!!!! Ak sa cteny pan Gomez zobudi v aprili,je nam to platne,ako mrtvemu nove polobotky.Gomez je pri vyknockovanom Matipovi,JEDINY senior stoper.Novy stoper mal prist uz davno,uz teraz v lete bolo neskoro.( pisal som o tom vela krat). Ak po Novom roku budeme vonku zLM a nebudeme v kontakte so spicou tabulky,tak nepride ziaden stoper,nech hraju juniori,Gomez bude… Čítaj viac »

robroy
robroy
20. októbra 2020 22:53

Až teraz v plnej nahote cítim, že my pomaly nemáme koho na stopera, že som (rozhodne)priaznivcom širšieho kádra, to nemusím opakovať a v tomto rozpore sa s JK nezhodnem 😀 . Gomez tú tvz. životnu šancu pred sebou práve má, ja si myslím, že ju jednoducho nedá . Gomez no on prakticky v mnohom pripomina „slávnejšieho“ Lovrena, fyzicky aj mentálne sú/boli na cca rovnakej úrovni. Zrejme cez január(dúfam že ten najbližší) budeme hladat vlastne lídra obrany, kedže žiadneho nemame, aj vdaka tomu že Matippov foter, slúžil zrejme cechu sklenárov. Dokonca si myslím, že stopérov by sme potrebovali asi aj dvoch… Čítaj viac »

kwop
kwop
Odpoveď na  robroy
21. októbra 2020 9:47

úplne na 100% by som neveril ani tomu, ze v januári stopér príde…. ktovie, aky by bol kurz na to, ze lfc podpise hneď 2…podľa mňa strašne vysoký.. 😃

2
0
Podeľ sa v diskusii o názor. Zaujíma nás ;)x
()
x
| Reply