LFC a výchova talentov. Presadí sa niekto v áčku?

Niečo k Akadémii. Dlhšie sme tu nemali taký dlhý článok, tak tu je pre fajnšmekrov niekoľko zaujímavých info.

Niektorí hráči používajú výťah, iní schody.

Tieto slová vyšli z úst Alexa Inglethorpa, riaditeľa LFC Akadémie. V rozhovore pre goal.com nimi naznačil náhľad na jednotlivé mládežnícke talenty. Lebo keď 2 robia to isté, nie je to vždy to isté. Keď dvaja rovnako talentovaní hráči dostanú rovnaké podmienky, nemusí sa ich cesta sme úspešná kariéra vyvíjať rovnako. Veď sú individuality s vlastnými nárokmi, zvládaním povinností, celkovo s progresom vo vývoji.

Image result for alex inglethorpe 2019

Alex Inglethorpe (vľavo, foto: liverpoolfc.com)

Prečo do áčka neprúdi viac hráčov z Akadémie?

Liverpoolski fanúšikovia sa zavše zamyslia nad tým, prečo z Akadémie neplynie do áčka viac futbalistov. Jasné, bolo by viac než super, keby sme mohli do prvého tímu každý rok presunúť aspoň jedného Alexandra-Arnolda. Alebo ešte lepšie Gerrarda, McManamana, Fowlera, Owena …

Keď sa ale pozrieme do nedávnej minulosti, napr. 15 rokov dozadu, tak po nástupe Rafaela Beníteza na post manažéra The Reds sa konečne začala pozornosť venovať aj Akadémii.

Mená ako Linfield či Dalla Valle ešte nemali nárok, neskôr kvôli rozhodnutiu Beníteza sa do užšieho kádra LFC nedostal ani maďarský ostrostrelec Krisztián Németh. Postupom rokov to skôr neúspešne ako úspešne skúšali Darby, Otsemobor, Pelosi, Brouwer, A. Phillips, Baio, Ngoo, Morgan, Adórjan, Bruna, Nacho Huertas, J.C. Teixeira, Tiago Ilori, K. Stewart, R. McLaughlin, Mavinga, Rossiter, Kačaniklić, Hobbs, Pacheco, Yeşil, Brannagan, T. Ince, Eccleston, Guthrie, P. Anderson, Gulácsi, D. Wilson, J. Sinclair, San José, Paletta, Dunn, Wisdom, atď. ale  mali sme tu aj svetlé výnimky – od jagavého Sterlinga so Susom (AC Milan), Shelveyho, Ibea, Warnocka, Flanagana, Jacka Robinsona či možno aj Brada Smitha.

Rafael Camacho (foto: goal.com)

Najnovšie sa ale vynorila vlna nových talentov, ktorých nebaví čakať. Už pred rokmi sa Watford či Crystal Palace začali zásobovať nevyužitými mladíkmi z Chelsea či Tottenhamu. Za akýsi styčný bod sa ale berie až Jadon Sancho. Dnes reprezentant Anglicka nevidel v 2017 v Man City budúcnosť, rozhodol sa pre prestup do Dortmundu a aby celý príbeh mal happyend, stal sa jednou z najvýraznejších hviezd Bundesligy.

V tomto zmysle sa z Liverpoolu pobrali mená ako Canós, Dhanda, najnovšie i Camacho a Adekanye.

A možno si „kanonieri“ 18-ky Glatzel s Duncanom či perspektívny gólman z Poľska Grabara v najbližšej dobe povedia to isté. Uvidíme.

Raheem Sterling v drese LFC (foto: Independent)

Jeden výťah, druhý schody

V úvode spomenutý Inglethorpov výrok slúži jednak k vysvetleniu postavenia mladých futbalistov v kluboch, resp. celkovo vo futbale, pričom na mysli teraz mám aj ich ambície, vyhliadky, možnosti, a potom je tu to, na čom záleží prednostne – ako sa konkrétny mladík v priebehu jednotlivých procesov vyvíja.

Pred časom sme mali v Akadémii Raheema Sterlinga. Ten si ako 15 či 16-ročný robil na leveli U21 so súpermi doslova čo chcel. Dostal šancu v áčku (za Dalglisha, neskôr už reálnu za Rodgersa) a aj vďaka okolnostiam sa jej chytil. A dnes je jedným z najlepších futbalistov sveta. Do liverpoolskej pokladnice navyše priniesol £50m.

Alex Inglethorpe, ktorý trénoval mládežnícke výbery LFC (najmä U21), prišiel do Liverpoolu z londýnskeho Tottenhamu. A tam stál za herným vývojom Harryho Kanea, dnešnej ofenzívnej hviezdy Spurs, hráča, ktorý je kapitánom Anglicka.

Kane ale pomyselným výťahom do áčka nešiel. Poctivo si to odšliapal 4 hosťovania. Podľa logiky, najprv sa so seniorským futbalom oťukaj v nižších súťažiach, a keď budeš dobrý, dostaneš šancu aj v prvom tíme účastníka najvyššej súťaže.

Harry Kane z Tot´hamu (foto: Eurosport)

Seniorská skúsenosť je cesta

A keď si teraz vymenujeme mená ako Salah, Mané, van Dijk, Firmino, Robertson, Alisson, tak títo všetci toho pred prestupom do Liverpoolu odohrali na senior leveli naozaj dosť. Najmenej Alisson – 179 zápasov.

Celkovo si klub (Liverpool FC) nechal urobiť analýzu, ktorá ukazuje, že veľká väčšina hráčov, ktorí sa dostanú do áčka elitného európskeho tímu, odohrajú minimálne 170 stretnutí. Na šancu si teda treba počkať, treba si ju oddrieť. Veď každý rok byť na hosťovaní v nejakom inom klube nie je práve to najpríjemnejšie.

„Platí, že 19-20-ročný mladík proste vo väčšine prípadov nedostane miesto staršieho etablovaného hráča,“ hovorí Inglethorpe, ktorý jednoznačne naráža na skúsenosti. Klopp dnes uvažuje veľmi podobne. A to sa mladým talentom nie veľmi páči..

Už napr. taký (azda najväčší talent z Akadémie) Rhian Brewster sa pred rokom hodlal k odchodu. A jeho pohnútky odísť sa pokojne môžu vrátiť hneď ako sa jeho predstava o pravidelnom hrávaní v prvom tíme nestretne s realitou.

Takže skúsenosti. To v naviazanosti na talent, prístup k povinnostiam a kvalitatívny rast je cesta.

Dvadsaťročný Mo Salah by dnes predsa nezobral miesto v zostave aktuálnemu Salahovi, ktorý má 27 rokov.

Inglethorpe to trafil, a tak sa nám mnohým môže zmeniť aj pohľad na prospects ako sú Ojo, Kent, Chirivella, Grujić, Ejaria, H. Wilson, atď, atď.

Napr. Ryan Kent, ktorý sa v 2018/19 stal v Rangers FC (ten vedie Steven Gerrard, pozn.) mladým hráčom sezóny, má na konte 5 hosťovaní a už 125 zápasov na seniorskej úrovni. Podľa vyššie spomenutého je len jednu sezónu od reálnej šance v áčku The Reds. Takže ako 23 a pol ročný by mohol pomýšľať na to, že bude reálne hráčom Liverpoolu – klubu, ktorý ma dnes veľký cveng.

Manažér glasgowských Rangers Steven Gerrard spoločne s Ryanom Kentom (foto: ibroxnoise.co.uk)

Jeho kolegovia z mládežníckych výberov H. Wilson a Ejaria odohrali v tomto zmysle 68 resp. 63 duelov, Srb Marko Grujić ich má po 2 hosťovaniach dovedna 97 a ďalšie v berlínskej Herthe ho čaká.

Samozrejme, to, že futbalista niekde odohrá 170 a viac stretnutí ešte neznamená, že bude automaticky súčasťou A-teamu. Neustále zlepšovanie sa, príkladný prístup a plnenie úloh kompetentných sú len bežným balíkom požiadaviek, ktoré ak nenaplní, tak dovi-dopo.

Woodburn ako problém či len klasika?

Sčasti tú odvrátenú stranu spĺňa Ben Woodburn. S áčkom začal trénovať približne v dobe ako Alexander-Arnold, mladý Walesan, ktorý dokonca v prvom tíme reprezentuje svoju krajinu, je ale dnes na mále za Trentom. Alexander-Arnold je člen základu víťaza Ligy majstrov, anglický reprezentant a jeden z najhodnotnejších hráčov sveta. Woodburn naproti tomu musí zaťať zuby a makať. A potom makať ešte viac. Lebo len talent nestačí.

Čo sa Woodburna týka, Liverpool ho v minulej sezóne poslal hosťovať do Sheffieldu United (postúpil do Premier League), ale tam sa mladík ale že vôbec nechytil. Odohral dokopy asi 20 minút, a tak tu máme príklad toho, kto vyzeral lepšie, možno aj uveril tomu, že tak vyzerá, ale skutek (zatiaľ) utek. Je potom pravidlom, že ak mladý talent nevydrží – nezatne sa, tak mu jeho futbalový dar bude na dve veci.

Menšia odbočka – fanúšikovská verejnosť to skôr nevie, ale v Akadémii máme 16-ročného záložníka Laytona Stewarta, ktorý je v skvalitňovaní svojej hry a dostávaní sa do povedomia rovnako nenápadný ako napr. Alexander-Arnold.

Alexander-Arnold príkladom

Liverpoolska 66-ka je navyše príkladom, ako nemusíš byť najväčšou hviezdou mládežníckych kategórií, aby si sa dokázal presadiť.

Spomínaní Woodburn, Kent, Ojo, H. Wilson i mená ako Curtis Jones (18-ročný stredopoliar, ktorý trénuje s áčkom, pozn.), Camacho (už prestúpil do Sportingu, pozn.), Canós (Brentford), Dhanda (Swansea), Adekayne (Lazio), Masterson (QPR), atď. boli rozhodne výraznejšími hráčmi s vyššou dávkou talentu, ale napokon sa v prvom tíme Merseysiders presadil mladý scousser. Len on.

Veľkým problémom pri prechode juniora medzi seniorov je potom aj častá zmena trénerov áčka. Dnešný trend nemať dlhoročnú koncepčnú prácu pred okamžitými výsledkami je doslova katom stoviek talentov po celom svete.

Keď tému trochu posuniem, tak Liverpool sa nezameriava len na samotnú výchovu mladých hráčov, ale aj na čo najlepšie speňaženie tých, ktorí podľa neho na to až tak nemajú. Ako uvádza goal.com, Conor Coady, dnešný kapitán Wolves, odchádzal pred rokmi z Liverpoolu ako kapitán U21 za smiešnych £500.000, dnešný trend premrštených transferov i výborná práca Michaela Edwardsa (CEO) nám do pokladnice doniesla peniaze aj z transferov takých futbalistov, o ktorých sa v súvislosti s presadením sa vôbec neuvažovalo.

Napr. keby dnes chcel niekto natrvalo kúpiť Harryho Wilsona, tak si proste musí pripraviť £20m aj keby nechcel.

Na záver len toľko, že stratégia výchovy i predaja hráčov je nastavená a už vykazuje úspechy. A už len do áčka dostať viac takých, ako je dnes Alexander-Arnold. A to podľa Inglethorpa ide len vtedy, keď si to hráč okrem spomenutého balíka požiadaviek ešte aj zrovná v hlave, nechá nohy na zemi a určite v neposlednom rade sa poučí z pádov, ktoré zavše bývajú veľmi tvrdé.

0 0 hlasuj
Article Rating
Haters gonna hate
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
5 Comments
Najnovšie
Najstaršie S najviac hlasmi
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
keeno
keeno
Guest
4. júla 2019 19:12

kwop , mladeznikov mas v malicku, velmi dobre si pamatam, ze ich roky pravidelne sledujes, niekedy som mal pocit, ze mozno ani niektori treneri v akademii nemaju lepsi prehlad ako ty. Celkom zaujimavy postreh a skusenost s tym poctom zapasov odohranych na hostovackach, alebo v nizsich ligach a podobne. 170 zapasov to je v podstate 5 sezon pravidelneho hrania a mat stastie navyse vyhybat sa zraneniam. K Woodburnovimusim povedat, ze nikdy sa mi nepozdaval, ze ma na to, aby prerazil / pravda je, ze som ho hodnotil iba podla cca desat zapasov/ , ale nevidel som v nom nic specialneho,… Čítaj viac »

Alex85
Alex85
Guest
4. júla 2019 9:54

Fantasticky clanok!!! Dakujem pekne, to ako sukas mena tych mladych hracov… To mas snad niekde spisane, to snad ani neni mozne aby si si to pamatal… 🙂 A k obsahu: 1000% suhlas. Talent – to je jasne ze musi byt, Drina – uplne bez diskusie, A podla mna navyse aj zapal a nejaka zarputilost v zmysle nezlozit sa hned pri prvej, druhej ci tretej prekazke. Vsetci mladi by mali mat povinne nad postelou plagat takeho Andyho R. a denne si opakovat ako na sebe makal…. A tvrdim, ze potom ma kazdy jeden mladik nadej… Len ubrat tych socialnych sieti… a… Čítaj viac »

robroy
robroy
Odpoveď na  kwop
4. júla 2019 17:50

Fakt prepracované kwop, dal si si riadnu námahu.. No čo bude sa diat v „štáte Dánskom“ letné prestupy plynú, deň z a dňom odchádza a vítaz Ligy Majstrov je ticho.. Klopp je ticho. Niekto ale „objavil“ Ameriku, s hláškou : „že hráči „musia“ byt do novej sezony (predsa) zdraví !! Uff ! Už v januari, nám zostali oči pre plač, ked sme opäť a úplne automaticky, odignorovali TW, nuž, povedal som si, čo už, nevadí, však cez leto si to „silne“ vynahradíme.. Dalšie ticho..(az na tú nepodarenú hlášku..). Aj KLopp mlčí.. Už vlani bolo celkom zjavné, že niektoré tímy, nás… Čítaj viac »

kwop
kwop
Guest
Odpoveď na  robroy
4. júla 2019 18:38

dovolim si taky maly predpoklad – do uzsieho kadra prveho timu toto leto nikto nepride .. ale o tom aj blog, kt. vyjde v piatok rano .

0
Podeľ sa v diskusii o názor. Zaujíma nás ;)x
()
x