LFC bez Ligy majstrov. Čo na to predstavy o letnom supernakupovaní?

Haaland, Mbappé, Konaté, Sancho, Doku, Bissouma, Raphinha, Mandi, Harry Kane, Ćaleta-Car, Depay, Koulibaly, Pulisic, A. Ramsey, Varane, I. Sarr, B. White. Toto je približný zoznam hráčov, ktorých zaručene informované médiá spájajú s prestupom do Liverpoolu, resp. v niektorých prípadoch krásnych predstáv priaznivcov The Reds, ktoré majú od reality asi tak ďaleko ako dôveryhodnosť športových novinárov.

A zasa, nebol by som to ja, aby som sa k (pre mňa) vrcholne obťažujúcemu a v zásade hlúpemu bulváru nevyjadril. Tu len poznámka, že každý, kto chce veriť všetkému, čo sa mu zobrazí na displeji mobilu či monitore NB alebo stolového PC, nech sa páči. Vôbec to nevadí, rovnako tak, ako nevadí ani to, že dnes bežný fanúšik netuší, čo je to clickbait, čo je to relevantný zdroj, či info. A úprimne, ani nemusí.

Futbalom sa treba baviť, a ak je potom zábavné myslieť si, že by klub z Anfieldu mohol v ďalšej sezóne mať v útoku Haalanda s Mbappém a Sanchom, tak je to v najlepšom poriadku. Síce to nechápem, nepríde mi to vtipné, ale s*al to pes, však čo už len ja čo mám posudzovať, čo má byť komu vtipné, čo má byť pre koho zábava.

Každopádne si teraz dajme pár čísel, ktoré vyššie spomenuté mená spojené s vymyslenými prestupmi (toto je môj postoj založený na skúsenostiach, v zásade ale môže byť v istej rovine rovnako dôveryhodný ako ten, ktorý vypľuje čo ja viem, goal.com, 90min.com, Bild, Sky Sports, Liverpool Echo, atď, atď.) do Liverpoolu, posunú aspoň pre niektorých do o čosi realistickejšej podoby. Resp. aspoň niektorým fans sa nemusí stať, že budú o nejaký čas nasratí na to, že sa neudialo niečo, čo si nejaký clickbait chytrák za sekundu vycucal z prsta a pustil to do sveta vediac, že mu dnešný, do značnej miery neinformovaný svet uverí.

Spomenuté čísla sa týkajú možnosti, že sa Liverpool nekvalifikuje do Ligy majstrov, resp. toho, že bude hrať len podradnejšiu Európsku ligu, s čím je potom pochopiteľne spojený finančný prepad, resp. pokles výnosov. A ten nie je malý. Bavíme sa totiž o sume na úrovni minimálne 40 miliónov libier. To je napr. jeden slušný záložník, ktorý do klubu nepríde.

John Henry, majiteľ LFC a Jürgen Klopp. (foto: Twiter)

Otázne leto, otázne nákupy

Ešte pred tým, ako tento text naberie reálne číselné kontúry, ktoré viacerým z nás nemusia zhola nič hovoriť, je tu východiskový bod, ktorý veľa napovedá o tom, či vôbec, a ak hej, tak akú sumu Fenway Sports Group vynaloží v lete na príchody do LFC.

Tím z mesta Beatles zaznamenal v prvom roku pandémie stratu 46 miliónov, pričom pred ňou bol v pluse 42 miliónov (pred zdanením). Pokles výnosov je na úrovni 43 mil. (z 533 na 490), na druhej strane sa zvýšili výdavky o 31 mil., čo činí 6%. Klesol aj zisk z predaja hráčov (konkrétne o 18 mil.), na opačnej strane stojí zisk v podobe 4 mil. z predaja Melwoodu.
Celková strata po zdanení je teda 39 mil. libier.

Liga majstrov je tradične zlatá baňa. (A predpokladajme, že si na zisky z nej FSG zvykla)

272 miliónov eur je rozhodne impozantná čiastka, ktorú Liverpool vďaka účinkovaniu (a ťaženiu v nej, veď v 2019 ju aj vyhral, v 2018 bol vo finále) v Champions League v posledných 3 sezónach získal. Podľa Swiss Ramble, čo je twitter konto zamerané na financie, výnosy, zisky, atď. zarobil len Man City od roku 2016 viac. Bavíme sa teraz o anglických tímoch.

The Reds aktuálne 5 kôl pred koncom strácajú na priebežnom 6. mieste na miestenku do LM 4 body, a musia sa teda spoliehať na zaváhania súperov, pričom pri dnešnom Liverpoole je vysoko pravdepodobné, že sa nemôže spoliehať ani sám na seba – teda určite nie na to, že do konca sezóny všetko povyhráva.

Zostaňme ale v období od začiatku sezóny 2017/18. Síce ešte bez zarátania príjmov z aktuálnej edície Ligy majstrov, komerčný príjem Liverpoolu vzrástol o 16%, čo v praxi znamená o 29 miliónov libier, konkrétne zo 188 na 217 miliónov. Dôvodom je výrazné zvýšenie výnosov, ktoré sa týkajú sponzoringu a obchodného predaja. Pre porovnanie, Manchester United je aktuálne na hodnote 275 miliónov. V trojročnom období je v tomto ohľade na tom najlepšie Man Utd, nasledujú Man City a práve Liverpool.

Rast liverpoolskych príjmov je teda v ostatných rokoch markantný. Nejeden priaznivec LFC by sa mohol spýtať, prečo potom Henry a spol. viac neinvestujú do kádra. Lenže investujú – náklady na hráčov (prevažne platy) stúpli za toto obdobie o 56%. Ale o tom o čosi neskôr.

Champions League je, samozrejme, len jednou z častí, ako naplniť klubovú pokladnicu, resp. ak niekto chce, tak vrecká majiteľov. Lukratívna spolupráca so Standard Chartered Bank prináša ročne 40 miliónov libier, navyše sponzora doplnkov, resp. dresov, súprav, ktorý bol ešte donedávna americký New Balance nahradil veľký gigant v tomto obore, rovnako z USA, Nike.

Ten síce ročne prináša „len“ 30 miliónov libier na priamo, ale následne aj 20% licenčných poplatkov, čo potom vo finále generuje v 12 mesiacoch sumu približne na úrovni 70 miliónov libier.
No a aby toho nebolo málo, tak ďalších 20 miliónov prináša zmluva so spoločnosťou AXA, ktorej logo vídavame na tréningových súpravách hráčov a jej názov nesie aj nové tréningové centrum v Kirkby.

Pokles príjmov

To, že Liverpool v 2019/20 vypadol v Lige majstrov už v prvom kole vyraďovačky znamenalo, že jeho zisky klesli o 13 miliónov libier, navyše sa na tomto čísle prejavila aj pandémia Covid-19.

Zareagovali aj televízne spoločnosti. Nie ale v pozitívnom zmysle, ako boli kluby na to roky zvyknuté. V liverpoolskom prípade šli príjmy za vysielacie práva dole o 23% a klub zaznamenal stratu 59 mil. libier! Z plánovaných 261 na 202 mil. Teda inak povedané, klub stratil v istom zmysle peniaze napr. na Konatého + nejaký backup na lavičku.

Spadli aj príjmy zo samotných match days, na jeden zápas o 16%, čo ale bolo vyvážené komerčným rastom, ktorý stúpol rovnako o 16%.

Mimochodom, LFC berie z predaja lístkov v rámci Anglicka 4. najvyšší balík. Od rekonštrukcie Anfieldu, resp. rozšírenia tribúny Main Stand vzrástli príjmy klubu zo 62 na 71 miliónov libier.

Zostaňme teraz na chvíľu pri Anfielde. Priemerná návštevnosť (samozrejme bez tejto sezóny, kedy až na pár výnimiek vo výrazne obmedzenom počte /2000/ nemohli fans štadión navštíviť, pozn.) je 53.143 divákov, čo je 4. najvyššia v rámci Premier League.

Aj preto FSG plánuje rozšírenie tribúny Anfield Road End, aby sa celková kapacita štadióna navýšila na 61-tisíc.

Pre tých, čo si stále myslia, že FSG pre spokojnosť fans zhola nič nerobí, je tu jeden údaj – navýšenie cien za vstupenky sa už neudialo 4 sezóny v rade (mimo aktuálnej pandemickej, pozn.).

Platy

Možno paradoxne vyznieva fakt, že Liverpool aj napriek tomu, že zaznamenal pokles výnosov, minul na platy hráčov, trénerského i príslušného personálu viac, ako pred obdobím končiacim pandémiou. 5-percentný nárast v tomto období činí 16% celkovo, mzdové náklady šli hore z 310 na 326 miliónov. Môže za to prítomný odmeňovací systém, resp. bonusy za dosiahnutie cieľov vrátane výhry v Lige majstrov či titulu v Premier League.

Celkovo sa mzdy za ostatné 3 roky zvýšili o 56%! Bavíme sa o najvyššom náraste v rámci klubov najvyššej anglickej súťaže.

LFC aktuálne disponuje, čo sa platového ohodnotenia týka, druhým najbohatším kádrom. Merseysiders dokonca po rokoch predbehli konkurenčný Man Utd. V tomto ohľade vedie ďalší manchesterský tím City (351 mil.), nasledujú Liverpool (326), Man Utd (284), Chelsea (283), Arsenal (225) a Tottenham (165).

Swiss Ramble ďalej prináša info, že Liverpool aktuálne má pokope káder, ktorý po prvý raz od 2016 berie najviac peňazí na mzdách. Mzdy vzrástli z 58 na 66%, teda o 8%, kvôli pandémii sa ale očakáva smerom k letnému prestupovému obdobiu, že príde pokles približne na úrovni 6-7%.

Takže ešte raz – naozaj je Fenway Sports Group až taký zlý majiteľ? Naozaj nič pre hráčsky káder nerobí?

Šetrí FGS na transferoch?

Ok, poďme si ale zanadávať, veď to je aj nielen v ostatných dňoch vyhrotených vstupom (a o pár hodín i vystúpením) Liverpoolu do European Super League pomerne obľúbená zábavka miliónov fans po celom svete.

Klub z Anfieldu minul len 29 miliónov libier na doplnenie hráčskeho kádra. Pozor ale, sem je zarátaný rozdiel medzi príchodmi i odchodmi z tímu. Pre lepšiu predstavu je v tomto smere aktívnejších hneď 14 účastníkov PL, líder v tomto ohľade Manchester United je na čísle 183, Arsenal 182, Man City 180, Aston Villa 156, Tottenham 136, Wolverhampton 116, Everton 113. A zopakujem, Liverpool 29.

Svedčí to ale naozaj o neochote FSG investovať do kádra, alebo len o chytrom prístupe v podaní vedenia FSG či Michaela Edwardsa, ktorý má v Liverpoole na starosti vyjednávanie prestupov?

Nezmysel, ktorý sa navyše dá ľahko vyvrátiť jedným konkrétnym číslom – Liverpool za posledných 6 rokov minul na hráčske transfery 761 miliónov libier. Opäť pozor! Toto je celkové číslo, ktoré zahŕňa nielen prestupové čiastky, ale celý proces okolo, vrátane platieb agentom, hráčom, bonusy a pod. Ide o štandardný postup.

Kto by ale radšej chcel vedieť, koľko sme minuli len čisto na prestupy hráčov, tak za dané obdobie ide o sumu 337 mil. Teda v priemere niečo vyše 56 mil. ročne. Je to veľa, ok, či je to málo? Nech posúdi každý sám, tu ale pripomeniem už vyššie spomenuté, že máme v PL druhý najdrahší káder, čo sa miezd týka.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Liverpool FC (a až tak nezáleží na tom, kto je jeho majiteľ) je klub, ktorý si pri transfer aktivite smerom do tímu pomáha predajom vlastných hráčov. Liverpool v tomto ohľade ušetril za posledné 4 roky až 333 mil. libier! Opäť sú sem zarátané prestupové čiastky, platy hráčov, agentov, celková starostlivosť.

Dlh LFC výrazne narástol

Ak si niekto doposiaľ myslel, že Fenway Sports Group, teda konkrétne Henry, Werner či Gordon dávajú do klubu len vlastné peniaze, tak sa mu pri tomto údaji zrejme rozsvieti.
Hrubý dlh klubu od rieky Mersey totiž narástol zo 129 na 268 miliónov – aby ale bolo jasné, stalo sa tak pre zvýšenie tzv. secured bank loan, akejsi zabezpečovacej pôžičky, ktorou FSG reflektovala na pandémiu a s ňou spojený úbytok ziskov z predaja vstupeniek, atď.

Na druhej strane sa o čosi znížil úver na rekonštrukciu štadióna – konkrétne o 8 mil. Tu ale ešte treba pre férovosť doplniť, že toto je úplne bežná prax naprieč stovkami športových klubov po celom svete. A pochopiteľne sa to nedeje len v športe.

Liverpoolsky dlh je v súčasnosti 5. najvyšší v Premier League. V tejto štatistike nedostižne vedie Tottenham s 831 mil. (dôvodom je stavba nového štadióna, pozn.), druhý je Man Utd (526), tretí Everton (409) a štvrtý pre niekoho prekvapujúco Brighton (306), ale aj ten investoval do štadióna.

FSG aj pre tieto zistenia, resp. finančné straty odpredala začiatkom apríla 2021 desaťpercentný balík akcií spoločnosti RedBird Capital za zhruba 539 mil. libier. Ekonómovia vyrátali, že strata počas koronapandémie činí v rámci LFC približne 120 miliónov, pričom sú sem zarátané aj náklady spojené s rekonštrukciou Anfieldu.

Henry a spol. sa teda do nejakej miery snažia presunúť časť výdavkov, čo má mať za následok zlepšenie finančnej situácie. Znalci čísel ale príliš nepredpokladajú, že by to malo mať nejaký vplyv na to, koľko FSG pre letné nákupy vyčlení.

Navyše netreba zabúdať, že za „veľkou mlákou“ vlastní Henry väčšinový podiel aj v Bostone Red Sox, ktorý rovnako tak „žerie“ desiatky miliónov.

FSG predala zhruba 10% svojich akcií. Čo to pre LFC znamená?

5 1 hlasuj
Article Rating
Haters gonna hate
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
14 Comments
Najnovšie
Najstaršie S najviac hlasmi
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
keeno
keeno
29. apríla 2021 21:43

kwopor, mne sa na tebe paci, ze ty vzdy vytiahnes nieco, co sa tebe hodi do kramu, a dnes sa ti hodili tieto statisticke akoze fakty, ktore nikto z nas nevie porovnat zatial s niecim inym. To mas ako s Hendersonom, ktorohe 90 percent diskuterov na lfcway.com neuznava. Dajme statistiky akoze fakty, ze ako na tom v tejto sezone bol LIVERPOOL FC s Hendom a bez neho?

kwop
kwop
Odpoveď na  keeno
30. apríla 2021 6:35

a mne sa zasa na tebe paci …. 😉 kazdopadne mi odpalilo hlavu az niekde na obeznu drahu … (takze ti davam za nazor palec hore) do hlavy ti nevidim a ani nechcem, neviem, co si si v nej pospajal, ze ta to potom donutilo vyplut prave takuto reakciu, ale na druhej strane by som ti rad podakoval za konstruktivmu kritiku – takze tak urobim, ked s nou realne prides .. lebo ked mi napr. nie je nieco jasne, tak nebudem v diskusiach v komentaroch nieco cisto subjektivne konstatovat, ale najskor pouzijem minimalne google .. to len, aby som sa… Čítaj viac »

keeno
keeno
Odpoveď na  kwop
30. apríla 2021 18:39

pochopil som ten článok , ktorý bol plný faktov a tie čísla ma prekvapili, určite nielen mňa a potom o pár hodín po prečítaní článku som si pozrel diskusiu a ništ moc, tak vo mne opäť raz malý diabol sa rozhodol robiť zle. Neviem prečo to robím, ale očividne mám asi problém byť dlhodobo pozorný, rešpektujúci pokoj a kľud iných ľudí, hej ako vždy musím robiť raz za čas zle, lebo bez toho by som asi zomrel, alebo by sa zemeguľa prestala točiť, alebo alebo alebo, naozaj neviem, kde sa to vo mne niekedy berie.

Fabio21
Admin
29. apríla 2021 19:56

Uvádzaš, že bulvár je hlúpy. Áno, cucajú si info neviem odkiaľ, ale keď im za to redakcia platí (+ clickbait), prečo nie. Ale radšej športový bulvár, než hovná á la selebrity, politika atď.
A za druhé, ofiko info resp. prestupy čítaš len 2x počas TW v roku. A čo po ostatné dni? Treba to okoreniť a každý zváži, akú vierohodnosť daná téma má 😉

Last edited 16 dni pred by Fabio21
kwop
kwop
Odpoveď na  Fabio21
29. apríla 2021 21:27

Môj postoj roky poznáš, nemá zmysel ho opakovať, navyše mi neprekáža, keď niekto bulvár číta (každý nech číta, čo len chce), neprekáža mi ani to, keď ho berie ako zábavu (len mne zábavný nepríde), dokonca ani to, keď mu verí… sem-tam mi ale vadí, keď pindá napr na LFC preto, že do tímu neprišiel hráč, ktorý mal prísť len na základe info, kt si bulvár vymyslel a dotyčný jej uveril…

PS: v ine dní čítam predpoveď počasia, kafku, recepty na raw segedin, evitovky a booklety Michala Davida.. vyber si;)

Last edited 16 dni pred by kwop
Fabio21
Admin
Odpoveď na  kwop
30. apríla 2021 10:00

to suhlas, len ludia sa nudia tak ten bulvar citaju, nez aby sa venovali niecomu zmysluplnejsiemu…a prave v tom case, kedy nie je na ofiko strankach potvrdena „posila“ so zmluvou pred sebou

ved sam to pozorujes na asoc. sietach, tie komenty o teme ako uvadzas vyssie…Mbappe apod. nezmysly a zbozne priania fanusikov urobit z LFC Galacticos Vol.2

Fabio21
Admin
Odpoveď na  kwop
30. apríla 2021 18:55

vzdávam sa, stiahol si ma na svoju úroveň a prebil argumentami 😉 inak, len na margo: fabio21: … Ale radšej športový bulvár, než hovná á la selebrity, politika atď. myslel som to tak, že ak niekto napíše, že sme podpísali Dybalu a ponúkli o stravenku viac než konkurent, tak zaujme to viac (aspoň čo sa týka odľahčenia) než to, že Putin zastrelil medveďa, Belohorcová sa fotila nahá, Vladko Weiss masturboval pred Kmotríkom ml. alebo že Trump nesúhlasí s výsledkami volieb…toto sú tie pravé kktiny, ktoré nikoho nezaujímajú pretože BULVÁR + ja, všeobecne známy ortodoxne apolitický človek a „milovník“ magazínu Blesk či… Čítaj viac »

Trapy
Trapy
Odpoveď na  Fabio21
30. apríla 2021 21:28

Chlapci,vidim,ze sa naozaj nudite a predhanate sa,kto napise vacsiu chujovinu.😂😂
Mali by sme radsej skocit na pivko a pobavit sa o futbale.

marsur
Admin
Odpoveď na  Trapy
1. mája 2021 11:57

to je napad! 🙂 tesim sa na spolocne pivo 🙂

Alex85
Alex85
29. apríla 2021 11:27

Kwop super analyza… financna.. asi niet co dodat… ale… Neverim ze tim ktory za posledne 2-3 roky toho tolko dosiahol moze za par minut dostat 2 goly od NZ… nemozne… preto si myslim ze musi nastat „upratovanie“ v kadri ktory jednoducho vyprchal… Ja si myslim ze nedoktnutelny je JK, VvD, Hendo a Robertson mozno Jota. Na vsetkych ostatnych v pripade super ponuky musime reagovat o moznom predaji… a nie preto ze Salah je nejaky slaby. To urcite nie je. Ale ked ten kader neokyslicime, tak neviem ci bude stacit navrat VvD buducu sezonu. Predsa len debilne stvrtkove zapasy nam budu… Čítaj viac »

Trapy
Trapy
Odpoveď na  Alex85
30. apríla 2021 21:29

Asi tak.

Trapy
Trapy
28. apríla 2021 22:16

Si hotovy makroekonomicky analytik:-) Ale dobre,podlozil si to faktami.Ale aj zbytocnymi podkomentmi o FSG. Ano,mohli dat viac,resp. mali dat,ak sa chceli udrzat na vrchole.Stare osvedcene a fungujuce pravidlo hovori jasne. Asi nechceli. V lete treba poriadne vygruntovat,t.j. poprepustat kopec zbytocnych hracov,za akukolvek cenu,lebo v ich platoch a nakladoch( napr.aj na liecenia)je po sucte skryty obrovsky rocny budget,s ktoreho si naozaj mozme dovolit aj napr. Mbapeho. Otazka je,ale ci takyto nejaky top hrac bude chciet prist. V tych podkladovych analyzach mi chyba este jedna dolezita a vysoka polozka,a to ciastka na agentov. Tu sme mali roky najvyssiu zo vsetkych teamov okolo… Čítaj viac »

6
0
Podeľ sa v diskusii o názor. Zaujíma nás ;)x
()
x