Niet miesta pre chudobných. Bohatí vrátane LFC zakladajú novú ligu

Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham, AC Milan, Atlético Madrid, Barcelona, Inter Miláno, Juventus a Real Madrid. To je dvanástka klubov, ktoré súhlasili s vytvorením European Super League (ESL).

Podcast #10: European Soccer/Super League. Jaymz a kwop mudrujú o 100 600

Menované kluby de facto končia v štruktúrach Európskej futbalovej únie (UEFA), tým pádom aj ňou organizovaných súťažiach a v strede týždňa si namiesto Champions či Europa League zahrajú novú súťaž pre bohatých. „Zlé jazyky“ už ale teraz nahlas hovoria, že sa bohatí chcú stať ešte bohatšími.

V tomto bode ešte treba dodať, že všetky menované kluby nateraz zostávajú vo svojich domácich ligách, pokiaľ sa ale nenájde v stanovisku UEFA a FIFA smerom spomenuté tímy kompromis, je možné, že sa o nejaký čas dočkáme, že Premier League bude bez Liverpoolu, Man Utd, Arsenalu a pod., La Liga bez Realu a Barcelony a Serie A nebude vo výpise účastníkov evidovať mená ako Juventus, Inter, AC.

K dovysvetleniu tohto odstavca treba ešte dodať info, že práve Európska futbalová únia v súčinnosti s Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA) trvá na striktnom nariadení, aby celky z novovytvorenej Super League nemali možnosť pôsobiť nielen v Lige majstrov či Európskej lige (logicky by kvôli fakt, že sa ESL bude hrať v strede týždňa ani na to nemali v kalendári priestor, pozn.), ale dokonca ani v domácich súťažiach, či aby ich hráči mali zákaz reprezentovať svoje krajiny.

Podľa novej ESL b sa Liverpool s realom Madrid mohol stretávať častejšie. (foto: twitter)

Zakázať hráčom reprezentovať je hlúposť

Tu sa dá očakávať, že je to len emotívna reakcia a teraz budú nasledovať rozsiahle rokovania o tom, ako sa napokon vysporiadať s novou situáciou v európskom futbale, ktorý je, ako dobre vieme, aj v rámci celosvetového merítka nosný. Predstava, že si niekto povie, že „Sorry Messi, C. Ronaldo, Salah, Mbappé a pod., ale hrať za svoju krajinu nejdeš!“ je scestná.

Na druhej strane repre futbal spadá pod organizáciu FIFA a tá aktuálne nie je príliš uspôsobená s tým, čo si veľké európske kluby vymysleli. Na druhej strane ale chce argumentačne vyváženú a hlavne konštruktívnu diskusiu, ktorá nielen že upokojí situáciu, ale aj prinesie riešenie, ktorý viac či menej uspokojí všetky zainteresované strany.

Blog: Liga bohatých pre bohatých. Čaro futbalu je ale preč už dávnejšie

Navyše od nedeľného (18.4.) oznámenia, že elitné anglické kluby súhlasili s vytvorením ESL, prichádzajú tlaky z prostredia zvyšných klubov i Futbalovej asociácie (FA), aby sa minimálne prehodnotila myšlienka účasti klubov v Premier League. Keď už pre nič iné, tak potom pre fakt, že FA je síce autonómna asociácia, ale nie až natoľko, aby nad sebou nemala vyšší riadiaci orgán, ktorým je UEFA.

Tá aktuálne musí akútne riešiť, čo s Champions a Europa League. Tieto súťaže totiž bez popredných anglických, španielskych a talianskych prestávajú byť tak atraktívne ako doteraz. A nezvrátil by to ani fakt, že by UEFA zdvihla dotácie pre kluby. Lebo ak má byť od augusta 2023, kedy je European Super League naplánovaná, vo finále 4 z 5 rokov Bayern a PSG, tak o čom to ako má byť. A to sa ešte predpokladá, že tieto dva celky sa k ESL čoskoro pridajú.

Oficiálne vyhlásenie ESL:

„Zakladajúce kluby sa v budúcnosti tešia na diskusie s UEFA a FIFA o spolupráci v partnerstve s cieľom dosiahnuť najlepšie výsledky pre novú ligu a pre futbal ako celok.“

Ide o stovky miliónov eur

Zainteresované kluby i strojcovia myšlienky ESL pochopiteľne budú ideu obhajovať tvrdením, že ide o to urobiť vo futbale krok vpred, ponúknuť divákom nezabudnuteľné zápasy, ak ale odstránime tento síce pekne znejúci, ale stále balast, tak je zrejmé, že ide len a len peniaze.

Rozmenené na drobné (aj keď v tomto prípade o drobné ani náhodou nejde), kompetentní ešte na jeseň 2020 dohodli s JP Morgan Bank dotáciou vo výške 4.6 mld. libier. Pôvodne to ale malo byť o podporení nového formátu Champions League. Ako to už ale v aktuálnej dobe býva, veľkým sa málilo, koľko by im z celkového balíka kvaplo peňazí, a tak je tu European Super League.

Predstavitelia Liverpoolu, Arsenalu, manchesterských klubov, Realu a Atlética Madrid, Tottenhamu, milánskych Interu a AC i turínskeho Juventusu sa za ostatné mesiace dohodli, že sa brutálne nabalia, na druhej strane ale celkom logicky za ich počinom stojí chrumkavé vyhlásenie, že okrem dobra pre celý futbal ide aj o to, že celosvetová pandémia koronavírusu celý proces urýchlila, navyše spôsobila v európskom rozmere futbalu zrejmú nestabilitu, a tak bolo treba konať. Menšie či malé kluby môžu aktuálne len nasucho pregĺgať a cítiť krivdu.

Mnohí dokonca hovoria, že toto je koniec futbalu, že princíp založený na tzv. people clubs, medzi ktoré sa radí napr. aj Liverpool, nadobro končí a ak sme si to doteraz nedostatočne uvedomovali, tak čaro futbalu, vášeň a príťažlivosť masovej hry zvanej futbal sa nadobro preklápa len do roviny čo najväčších ziskov.

Super League totiž predpokladá účasť super klubov, super hráčov, a tí, samozrejme, musia stáť super veľa, a rovnako tak mať super platy. Jeden by si mohol pomyslieť, že v Liverpoole sa teda budú nakupovať hráči za horibilné sumy, a také isté sa budú vynakladať aj na gážu hráčov. Lenže toto až na malé výnimky je niečo, čo sa pri rieke Mersey proste roky rokúce nerobí.

„V posledných mesiacoch prebehol so zainteresovanými stranami rozsiahly dialóg o budúcom formáte európskych súťaží,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku ESL. „Zakladajúce kluby sa domnievajú, že riešenia navrhnuté na základe týchto rozhovorov neriešia základné problémy vrátane potreby zabezpečiť kvalitnejšie zápasy a ďalšie finančné zdroje pre celkovú futbalovú pyramídu.“

(foto. Daily Sabah)

ESL bude hrať dvadsiatka tímov

12 zakladajúcich členov (Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham, AC Milan, Atlético Madrid, Barcelona, Inter Miláno, Juventus a Real Madrid), k nim tri zatiaľ nekonkretizované kluby. To je súčasná podoba ESL, ktorá sa ale v princípe dohodla na to, že novovytvorenú súťaž bude hrať v jednej sezóne 20 celkov.

Pokojne si teda do nej tipnem mníchovský Bayern i parížsky Saint-Germain, veď predstaviť si, že by sa tak bohaté kluby nechceli podieľať na generovaní ešte väčšieho zisku, je v tejto dobe nepredstaviteľné.

Zaujímavosťou je, že Borussia Dortmund pozvánku do tejto spoločnosti odmietla.

OK, 12 + 3 je teda 15, zvyšných 5 tímov by sa potom malo do ESL dostať na základe výsledkov v domácich súťažiach.

ESL má štartovať sezónu v auguste, pričom sa kompetentným za ideálny zdá formát o dvoch skupinách po desiatich tímoch. Hralo by sa dvojkolovo, teda klasicky doma a vonku každý s každým.

Prví traja z každej skupiny sa kvalifikujú do štvrťfinále, celky na 4. a 5. miestach si zasa zahrajú play-off o zvyšné dve miesta.

Vyraďovacia fáza má byť tiež o dvoch dueloch, teda po prvom zápase príde na rad odveta, takže pôjde o dobre známy formát. Finále sa potom hrá len na 1 stretnutie, ktoré na neutrálnej pôde určí víťaza.

ESL si je teda istá, že novou súťažou vygeneruje vyšší zisk, ako by to bolo v prípade zachovania aktuálnej podoby Champions League. A to je aj alfa a omega celej myšlienky. Teda nie tradície, hodnoty, radosť, nie udržanie myšlienky futbalu, ktorý za desaťročia svojej existencie dokázal spojiť nespojiteľné, ale len prachy. Holt, taký je svet a je len na nás fanúšikoch, ako sa rozhodneme.

Prezident Realu Madrid Florentino Pérez. (foto: twitter)

Tí, čo sú IN, sú pochopiteľne spokojní

Prezident Realu Madrid Florentino Pérez, hovorí, že ide o vítanú pomoc futbalu ako takému, podľa jeho názoru ide o posunutie najpopulárnejšieho športu sveta na novú úroveň.

Andrea Agnelli, ktorý šéfuje Juventusu sa už stihol vzdať prestížnej stoličky v exekutíve UEFA – konkrétne v European Club Association (ECA), kde bol prezidentom. A to len preto, aby udal jasný smer, akým sa futbal, ktorý má naplniť predstavu, že patrí len veľkým, uberať.

„Spoločne prekonávame kritický moment, v ktorom sa aktuálne futbal nachádza,“ ospravedlňuje svoj krok Agnelli.

Čo to má do projektu ESL, resp. všeobecne futbalu povedať aj spoluvlastník Manchestru United Joel Glazer, ktorý sa navyše stal viceprezidentom ESL.

„Dostali sme najväčšie svetové kluby a hráčov na miesto, kde budú spoločne počas celej sezóny hrať. Super League je novou kapitolou európskeho futbalu, ktorá prinesie súťaženie na najvyššej možnej úrovni, najlepšie vybavenie v rámci futbalu ako takého a v neposlednom rade výrazne podporí ekonomickú stránku veci.“

Šéf UEFA Aleksander Čeferin tlmočil stanovisko Európskej futbalovej únie, v ktorom sa hovorí, že hráči, ktorí budú hrať ESL sa nebudú môcť zúčastniť MS a ME.

Devastačný nápad. Pre celý futbal

Naproti „vyvoleným“ ale stojí celý zástup klubov, stovky tisícov fanúšikov, ktorí tieto zmeny nevítajú.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uvítal, že sa kluby z krajiny galského kohúta k ESL (zatiaľ) nepripojili. Ministerský predseda britskej vlády B. Johnson zasa vyhlásil, že nastolený plán je vlastne pre futbal devastačným.

UEFA sa medzitým snaží apelovať na jednotlivé federácie ako sú FA, Premier League, Španielska futbalová federácia, La Liga, Talianska futbalová federácia, Serie A, aby zostali jednotní a hlavne spolu.

Niekdajší pravý bek Man Utd a dnes komentátor Sky Sports Gary Neville sa k nápadu veľmi kriticky vyjadril, pričom ho považuje za absolútne nechutný. Ex-záložník Liverpoolu či Tottenhamu Danny Murphy zasa pre BBC povedal, že futbal nadobro stratil svoju dušu.

Navyše je tu aktuálne až úpenlivo znejúca otázka týkajúca sa motivácie – ak si teraz najbohatšie kluby vymysleli a zrealizovali vlastnú súťaž, pričom stávajúce nechávajú zdevastované, aká má byť potom motivácia pre „nebohatý“ futbalový svet snažiť sa byť úspešným napr. v Lige majstrov či Európskej lige, o ktorej sa, mimochodom, uvažuje, že nadobro zanikne.

Football will be in the near future on a brink of complete collapse. Nobody is thinking about the bigger picture, only the financial side.

I still believe we can solve this unpleasant situation.

— Dejan Lovren (@Dejan06Lovren) April 19, 2021

Americký formát víťazí

V riadiacich štruktúrach ESL nájdeme na poste vieprezidenta už spomenutého Joeal Glazera z Man Utd, majiteľ LFC John Henry, u ktorého vieme, že ho futbal zasa až tak veľmi nebaví, bude rovnako tak zastávavať viceprezidentský post, presne tak ako Stan Kroenke z Arsenalu. Najvyšším šéfom ale bude Florentino Pérez z Realu. Stará múdrosť poukazujúca na prosté money talks, je teda zasa raz na programe dňa.

A tak sa od augusta 2022, kedy ESL oficiálne odštartuje, resp. sa tak plánuje, budeme stretávať s formátom, ktorý nápadne pripomína veľké súťaže bohatých zo severoamerického kontinentu.

European Super League totiž nemá ďaleko od NHL, NBA, NFL a pod., súťaží odkiaľ sa nevypadáva, do ktorých sa nepostupuje. Do ktorých si ale na druhej strane môžeš za tučný balík kúpiť vstupenku.

V tyrkysovom Thiago (vľavo) a Fabinho. (foto: Twitter)

0 0 hlasuj
Article Rating
Haters gonna hate
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
9 Comments
Najnovšie
Najstaršie S najviac hlasmi
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
Fabio21
Fabio21
19. apríla 2021 15:25

Repre futbal spada jak pod UEFA tak aj pod FIFA, zalezi kto, co a kedy organizuje.

Ako povedal 2019 Klopp, ze hrat 10x proti tomu istemu superovi v relativne kratkom casovom intervale…koho (ako fanusika) toto zaujima?
Ja tiez nejem kazdy den buchty na pare.

Pre mna ako nezaujateho fanúšika chora myslienka, ak pominiem šachy s peniazmi.

Na domace sutaze nema UEFA paky ale ako uz bolo spomenute, bude sa uprednostnovat to, co je pre klub v ten moment dolezitejsie. Terminove kalendare nabite takze logicky tu pritiahnut, tam povolit.

sugar
sugar
Odpoveď na  kwop
19. apríla 2021 16:19

Tak keď im sľúbili väčší príjem a hlavne záruku, že bude každý rok rovnaký s potenciálom narastať.
Pre mňa budú zaujímavé prestupy. Prečo by si napríklad taký Haland mal vybrať Bayern alebo PSG a hrať každý rok nudnú ligu a este nudnejšiu LM. Veľké kluby, ktoré odmietnu účasť budú mať podľa mňa problém získať kvalitných hráčov. Jednak budú mať menší príjem z LM a nebudú mať hráčom čo ponúknuť iba ak možnosť reprezentovať svoju krajinu 😃

sugar
sugar
19. apríla 2021 12:56

Som zvedavý ako sa k tomu postaví Klopp ale aj iný tréneri a hráči z vybraných klubov. Keď im zákážu reprezentovať svoje krajiny. UEFA ale v tomto pôjde proti sebe keďže klesne zaujem o EURO keď tam nebudu hráči z top klubov.

Celá táto súťaž znamená ešte viac ťažšich zapasov čo znamená väčšiu unavu hráčov. Bude to veľmi náročné. Z PL nás podľa mňa nevyhodia. Ale celý tento projekt má ešte dosť otáznikov.

Možno to skončí nejakou vzájomnou dohodou s UEFA.

MengiCZE
19. apríla 2021 12:11

z premier league nás určitě ani ostatní týmy nevyhodí… to by liga ztratila absolutně sledovanost atd… otázkou je spiš, že jakmile přestane boj o titul, týmy se nebudou muset snažit o top 4…

6
0
Podeľ sa v diskusii o názor. Zaujíma nás ;)x
()
x
| Reply