14. december sa v histórii LFC tradične oslavuje. Od roku 2020 sa však na 14. december pozeráme inak. V ten deň zomrel Gérard Houllier.
V roku 1959 bol Liverpool doslova v bahne. Nikto nevedel, čo robiť. Prišla však myšlienka, že v Huddersfielde je niekto, kto by mohol klubu pomôcť. „Čo keby ste trénoval najlepšiemu klubu v Anglicku?“ opýtali sa ho. Uštipačne ich prekvapil otázkou. „Matt Busby dal výpoveď?“
Nakoniec ho teda presvedčili a škótsky manažér sa objavil 14. decembra 1959 na Anfielde. Neexistuje na svete fanúšik Liverpoolu, kto by nepoznal tento príbeh. Príbeh Billa Shanklyho, ktorý si doslova podmanil červený svet. Sám sa chválil, že ani Mao Ce-tung nedokázal mať toľkých červených priaznivcov ako on. Shankly je v Liverpoole považovaný za symbol. Symbol toho, že sa všetko dá dokázať.
14. decembra 1959 sa začala písať história Billa Shanklyho. Každoročne, takto pred Vianocami sa zahrávam s myšlienkou, čo všetko pre Liverpool urobil Bill Shankly.
Je to deň, kedy sa v Liverpoole zmenila história. On nie je len obyčajným trénerom, ktorý vytiahol mužstvo z druhej ligy. Shankly založil dynastiu, vytvoril symboly, ako „tunel na ihrisko“. Sedával v The Boot room a vytvoril príbehy, hráčov, ktorí v sebe majú kúsok jeho prirodzeného nadšenia.
Všetko zmenil rok 2020. Dozvedel som sa, že Gérard Houllier zomrel a nemohol som tomu uveriť. Spomenul som si na Gerrardovu knihu, kde hovorí, že najradšej mal Houlliera, lebo mu dal šancu.
No a potom som si spomenul na to, ako som sa ja vlastne dostal k Liverpoolu.
Gérard Houllier a Steven Gerrard. (foto: Twitter)
Gérard Houllier bol v mojom sledovaní Liverpoolu prvým trénerom, ktorého si pamätám. Bol to sympaťák a vďaka nemu som mohol spoznať hráčov, akými bol Redknapp, Fowler, ale aj Owen (bez ohľadu na to, čo potom bolo) a o Stevenovi Gerrardovi ani nehovorím.
Reds nehrali bohvieaký futbal za jeho doby. Nikdy sa nedostali do popredných priečok, nevyhrávali v Európe, bol to obyčajný klub v Anglicku. Ale ja som to strašne užíval. Gérard Houllier je kúsok môjho detstva, futbal jeho doby ma naučil milovať futbalovú vášeň.
Gérard Houllier. (foto: Twitter)
Bol to tréner, ktorý v roku 2001 vyhral Pohár UEFA divokým výsledkom. Liverpool porazil Alavés 5:4. Mnohí toto finále vnímajú ako zázrak. Je tu však oveľa väčší zázrak, ktorý sa stal vďaka trénerovi Gérardovi Houllierovi. Spravil zo Stevena Gerrarda veľkého futbalistu. Za tento zázrak mu, ako fanúšik nikdy neprestanem byť vďačný.
V tomto roku Francúz doviedol The Reds dovedna k piatim prvenstvám – okrem Pohára UEFA k FA Cupu, Ligovému poháru, Európskemu Superpoháru a Community Shield.
Odpočívaj v pokoji Gérard, nikdy si nekráčal sám!
Pekný článok, ďakujem zaň.
Marsur, dobre napísané, zaujímavý príbeh tvoj životný spätý s klubom, ďakujem zaň
P.S. oprav si meno aj v nadpise aj v článku Gérard Houllier, chybička se vloudila
https://twitter.com/Robbie9Fowler/status/1338482056930549762
Houllier vyhral predtým nepoznané treble Ligový pohár, FA Cup, UEFA Cup. K ním pridal Charity Shield a UEFA Super Cup proti obrovskému favoritovi Bayernu. 2001 bol zlomový rok pre moje ponímanie Liverpoolu. Dovtedy som bol fanúšik, odvtedy ja a môj brat sme sa stali fanatikmi. Cítim sa strašne starým, pretože to znamená že LFC sledujem podrobne už 20 rokov ale na Houliera a jeho úsmevy nikdy nezabudnem. Keď Gary McAllister rozhodol Liverpoolske derby tým priamym kopom, tak výraz Houlierovej tváre sa jednoducho zabudnúť nedá. On s klubom žil, bolo to niečo nové pre mňa, dovtedy som sledoval len Duklu BB… Read more »
Kto by ho nemal rád a v srdci nenosil, presne tak a ešte ten jeho úsmev. Nech ním na druhom svete robí radosť rovnako ako na tomto.
Určite nová krv, nové ponímanie futbalu na konvenčných Britských ostrovoch, ale mne sa jeho defenzívny futbal nepáčil… samozrejme, vytiahol Gerrarda, Fowler, McManaman a pod pobrali na taktickej vyspelosti od neho, ale v lige sme hrali maozaj boring football… po ofenzívnom Evansovi to bol naozaj pre mnohých šok a často balenie očí…
Každopádne ale dal klubu veľa dobrého a je to veľký gentleman…
Kwop už len bol gentleman…
Myslel som to obrazne… ze v spomienkach stále je, bude…
citacia „Tréningy boli intenzívnejšie a lepšie rozvrhnuté. Podobalo sa to na Arsenal pod Wengerom. (Houllier) priniesol skvelé princípy ako disciplínu a to sme naozaj potrebovali. Ale po futbalovej stránke zaviedol aj tzv. team-block culture (tím sa spoliehal na bránenie v blokoch – pozn. red.), ktorá bola trochu primitívna. Nešlo o revolúciu ako v prípade Wengera,“ hodnotil Houllierov bývalý zverenec David Thompson.