Ox zariadil výhru v Genku, LFC konečne vyhral vyšším rozdielom

Tretie vystúpenie The Reds v Lige majstrov 2019/20 ponúklo potrebné tri body, konečne vyššie víťazstvo i posun v rámci E-skupiny na postupové 2. miesto.

Champions League 19/20 (23.10.), Genk, Luminus Arena

KRC Genk - LIVERPOOL FC 1:4 (0:1)

góly: 88. Odey - 2. Oxlade-Chamberlain (Fabinho), 57. Oxlade-Chamberlain (Firmino), 77. Mané (Salah), 87. Salah (Mané)
ŽK: Odey - J. Gomez
ČK:
rozhodca: Slavko Vinčić (SVN)
TV: Orange Sport 3 (CZ/SK), O2 Sport (CZ)

zostava KRC

Coucke - Mæhle, Cuesta, Lucumí, Uronen, Bongonda (66. Ndongala), Heynen, Berge, Samatta, Onuachu (81. Odey)

lavička: Vandervoordt - De Norre, Dewaest, Odey, Hrošovský, Hagi, Ndongala

Alisson - Milner, Lovren, van Dijk, Robertson (63. J. Gomez), Fabinho, N. Keïta, Oxlade-Chamberlain (73. Wijnaldum), Salah, Mané, Firmino (80. Origi)

lavička: Adrián - Wijnaldum, J. Gomez, J. Henderson, Lallana, Brewster, Origi

Nebyť zlyhania v koncovke v I. polčase, mohli sme teraz ako fans The Reds mať kopec negatívnych komentárov. Liverpool napokon duel zvládol a z Belgicka vezie 3 body. Duel, v ktorom ako jasný favorit aj napriek pár slabším chvíľam (najmä v obrane) obstál.

Poďakovať môže dvojgólovému strelcovi Alexovi Oxladovi-Chamberalinovi, pričom obzlášť jeho druhý presný zásah si pýta nomináciu do ankety gól sezóny. Po jednom presnom zásahu pridali Mané a uzdravený Salah.

V druhom zápase E-skupiny zvíťazil Neapol na pôde RB Salzburg 3:2.

Sadio Mané a Mo Salah sa radujú z gólu. (foto: Twitter)

I. polčas

Ešte sme sa niektorí ani nestihli usadiť a Oxlade-Chamberlain po prihrávke 26. narodeniny oslavujúceho Fabinha poslal The Reds do vedenia. Rýchly gól ale hostí učičíkal a už v 5. min mal veľkú šancu domáci kapitán Samatta, ktorý našťastie minul.

V 8. min mal snáď ešte väčšiu tutovku Onuachu, šiel sám na Alissona, ale brazílsky gólman skvele zasiahol. Liverpool, čo by jasný favorit tohto duelu hral dozadu naozaj veľmi laxne.

25. min ponúkla krásnu kombináciu LFC, Firmino rabonou vtipne vysunul Maného, toho ale vo veľmi dobrej príležitosti vychytal Coucke. Skóre sa menilo o pár sekúnd na to, keď domácim vyšla rýchla prechodová akcia a Samatta prestrelil Alissona. Stav 1:1 ale napokon neplatil, keďže zasiahol VAR a gól pre ofsajd neuznal.

Po polhodine hry to skúšal z priameho kopu Salah, ale tesne prestrelil. Krátko na to Mané pätičkou na Robertsona, ale škótsky bek nie je dobrý strelec, čo sa aj v šanci ukázalo. V 33. min po rohu The Reds bol v dobrej možnosti Lovren, jeho hlavička našla len Salaha a ten sa takisto v sľubnom postavení nepresadil.

40. min ponúkla veľkú šancu Genku, Sanatta ale na prudký center zo strany tesne nedočiahol a Bongonda sa následne nepresadil. V 44. min Fabinhov volej, s ktorým nemal domáci gólman najmenší problém.

II. polčas

Liverpool začal aj druhú 45-minútovku tlakom, resp. výrazne dlhšie držal loptu ako domáci. Zaujímavá vec sa udiala až v 57. minúte, kedy sa po kombinácii a prihrávke Firmina dostal na 16-ke k lopre Oxlade-Chamberlain a ukážkovo „šajtlí“ aj za pomoci brvna skóroval. Druhý gól dodal hosťom viac pokoja.

V 59. min mali ale príležitosť domáci, Samatta sa ale nepresadil. Zaplená Luminus Arena si tak „gól“ nezakričala ani tentoraz. V 67. min Mané pekne vysunul Salaha, Lucumí bol ale pozorný.

O desať minút neskôr to už The Reds vyšlo. Po krásnej kombinácii Firmino – Salah – Mané posledne menovaný preloboval gólmana Couckeho a favorit viedol už o 3 góly.

V 83. min mieril striedajúci Wijnaldum z 13 m tesne vedľa, o 4 min na to sa ale presadil Salah, ktorý sa po prihrávke Maného skvele uvoľnil na 16-ke, a rovnako tak zakončil – 0:4.

O necelých 60 sekúnd sa ale dočkali aj domáci. Lovren školácky stratil pri autovej čiare a Odey dal svoj premiérový gól v Lige majstrov – 1:4.

V samom závere mal ešte príležitosť Uronen, ale Alisson bol pozorný.

Liverpool teraz čaká v nedeľu 27.10. domáci ligový duel proti Tottenhamu.

Klopp vôbec po prvý raz postavil trojčlennú zálohu v zložení Fabinho - N. Keïta - Oxlade-Chamberlain.

Konečne máme hráča, ktorý sa nebojí vystreliť spoza 16-ky. Oxlade-Chamberlain to skúšal aj v derby s Man Utd, teraz mu to ale vyšlo aj gólovo a to hneď dvakrát.

Možno sa to niekomu zdalo málo, možno si mnohí nevšímali komplexnosť jeho hry a celkový prínos pre tím aj výsledok, ale Naby Keïta bol výborný. Ak by Oxlade-Chamberlain nedal dva góly, tak rozhodne hráč zápasu.

Liverpool pôsobil obzvlášť v I. polčase neprítomne, možno až frajersky a môže byť rád, že domáci fakt dobré príležitosti nevyužili.

V minulej víťaznej sezóne Ligy majstrov sme v skupinovej fáze nevyhrali na trávniku súpera ani raz, resp. sme všetky zápasy prehrali. Teraz je tu prvé away víťazstvo v aktuálnej edícii.

ALISSON (8) - V 8. minúte chytil istý gól, inak veľmi spoľahlivý. Hra nohou ukážková.

MILNER (7) - Nastúpil ma pravej obrane, po príchode J. Gomeza na trávnik šiel na ľavý kraj obrany. Bol aktívny, neúnavne behal, bojoval a bol aj platný. Teda až na rohy, ktoré mu ale že vôbec nešli.

LOVREN (7) - Fajn výkon. Teda až na 88. minútu, kedy sa zahral na samého seba a pri autovej čiare stratil loptu ako prípravkar, z čoho sme následne inkasovali.

VAN DIJK (8) - Dominantný. A tým je povedané všetko.

ROBERTSON (7) - Jeho typický výkon, typický prístup.

FABINHO (8) - 26. narodeniny oslávil prihrávkou na gól a výborným výkonom. Držal stred poľa. Pamätám si, ako sme boli pred 3/4 rokom nespokojný, že sa dlho aklimatizuje. Teraz je jasné, že Klopp vedel, čo robí, že sa oplatilo.

KEïTA (8) - Podľa pozápasových štatistík odobral súperom pri snahe založiť útok 12 lôpt - najviac spomedzi aktérov stretnutia, rovnako najviac urobil aj tackles (4). Mal aj najviac presných prihrávok. Toto všetko len podčiarkuje jeho výkon - výkon, ktorý pôsobil ako niečo, čo spevňuje prechodovú fázu, čo dodáva pokoj na kopačky. Fakt ukážkový výkon.

OXLADE-CHAMBERLAIN (8) - Sem tam sa (hlavne v I. polčase) zdalo, že je stratený, nemal až tak dobrý pohyb. Dal ale prvý veledôležitý gól, v druhej 45-minútovke pridal aj druhý (skvostný), ktorý bol zároveň pre LFC ukľudňujúci.

SALAH (7) - Väčšinu stretnutia sa v zásade len hľadal, chýbalo mu lepšie tempo, rytmus. Ale to, čo predviedol pred 4. gólom The Reds, to je na obrovský palec hore, klobúk a sánku dole.

MANÉ (8) - Krásnym lobom zvyšoval na 3:0, jeho výkon postupom času (hlavne v II. polčase) stúpal.

FIRMINO (7) - Mal pár ukážkových momentov i chvíľ, kedy ho nebolo vidieť.