Povedz mi, čo čítaš a ja ti poviem, komu fandíš

11. marec 2020. Posledná aktivita zo strany LFC. Judgement Day. A štadióny na istý čas stíchli.

„Časy jsou zlé, Kamile.“ Legendárna hláška z filmu Policajt nebo rošťák, ktorej autorom je hlavný protagonista Jean-Paul Belmondo. Áno, aj súčasná doba, resp. situácia, nie je ideálna. Celosvetový fenomén v oblasti športu zatienil globálny problém. Nik nevie, ako dlho toto celé potrvá.

Brány štadiónov sú zatvorené a opatrenia zase „zatvorili“ nás vo väčšej miere do našich domácností.

Jediným zdrojom futbalu je tak nateraz televízny archív či príslušné internetové kanály. A tak si futbalový fanúšik môže spríjemniť čas aj tým, že nazrie (nielen) do svojej knižnice a vychutná si futbal aj v tlačovej podobe.

Nižšie prinášame zopár tipov, ktoré knižný trh už nejaký čas ponúka, ale aj novinky, ktoré vyšli len nedávno. Samozrejme, že sú zamerané na Liverpool FC 😉

autor: Donald McRae
ISBN: 978-80-89311-81-1
počet strán: 422

Chronologicky veľmi dobré spracovaná autobiografia liverpoolskej ikony. Predpokladám, že väčšine priaznivcov LFC prešla rukami, či skôr očami. Gerrard v nej mapuje záverečné roky 27 ročnej kariéry, obklopenej množstvom zážitkov, informácií a osobných analýz, ktoré ovplyvnili nielen jeho futbalový, ale aj osobný život.

Je zaujímavé, že bol akýmsi mentorom v situáciách, kedy sa klub snažil priviesť na Anfield konkrétnu posilu. Gerrardova úloha bola osloviť daného hráča a dať mu dôvody, prečo by práve on mal byť súčasťou kádra The Reds. Takisto je spomenuté, že bolo len dielom náhody, kedy kluboví lekári včas odhalili zranenie v oblasti členka, ktoré mohlo liverpoolskemu rodákovi ukončiť kariéru.

Osobne mi na knihe najviac imponoval fakt, že keď sa Gerrard rozhovoril o nejakej téme, a počas nej došiel k určitej situácii či faktu, tak najprv ho detailne opísal, kľudne aj na tri strany, a až tak sa vrátil k pôvodnej téme. Aby čitateľovi nič neuniklo.

Čo v knihe určite bude?

 • detaily okolo odchodu Torresa a Suáreza a Gerrardov vplyv na oboch hráčov
 • názor na klubovú politiku resp. vlastnícke pomery
 • vzťah k reprezentácii
 • Hillsborough

 

autor: Raphael Honigstein
ISBN: 978-80-249-3667-3
počet strán: 289

Kniha je autorovým prvým vydaním v českom jazyku. V originále bola vydaná v titule "Klopp: Bring the Noise".

 

Čo v knihe určite bude?

 • jeho vzťah a vášeň k futbalu
 • nemecká škola futbalu
 • Kloppove detstvo, hráčska kariéra a inšpiratívny prístup k trenérskej práci
 • zákulisie 1.FSV Mainz 05, Borussia Dortmund a Liverpool FC

autor: Elmar Neveling
ISBN: 978-80-8182-140-0
počet strán: 344 (+ 16 strán obrazová príloha)

Kniha mapuje jeho osobnosť, vášeň pre futbal, chuť vyhrávať, ale predstavuje ho aj ako človeka. V publikácií sa Klopp často vracia k svojim začiatkom a uvedomuje si, čo všetko pre neho znamená. Dozvieme sa aj to, že oveľa radšej futbal trénuje ako keď ho hral.

„Walter, hádajte, kto je novým trénerom Mainzu?“ spýtal sa Klopp. Baur (trenér TuS Ergenzingen, kde J.Klopp pôsobil ako hráč) to najprv nepochopil. Musel sa spýtať dva razy, kým to Klopp nepovedal na rovinu: „Už desať minút ja.“ (Neveling, 2019, s. 33)

A mal len jednu podmienku: nechcel byť hrajúcim trénerom, chcel byť len tréner. Takže v podstate hráčska kariéra sa preňho skončila vo chvíli, kedy položil telefón.

Citíť tam aj jeho charizmu, aj uštipačný humor. Kto si ešte spomína ako charakterizoval vyvoleného?

„Mourinho je vyvolený, ja som len obyčajný".

 

 

Čo v knihe určite bude?

 • jeho vášeň k mužstvám, ktoré miloval
 • píše sa tam aj o tom, ako oslavoval s Dortmundom
 • celá jeho genéza v Nemecku
 • kniha končí pred finále Ligy majstrov 2018

autor: Simon Hughes
ISBN: 978-80-264-1877-1
počet strán: 336

Kniha, ktorej predslov patrí Stevenovi Gerrardovi, mapuje históriu klubu od začiatku nového tisícročia, ktorú odštartoval francúzsky tréner Gérard Houllier. Pohľad do zákulisia klubu je sprostredkovaný rozhovormi s mnohými osobnosťami: Phil Thompson, Danny Murphy, Michael Owen, Gérard Houllier, Neil Mellor, Dietmar Hamann, Xabi Alonso, Albert Riera, Jamie Carragher, Rick Parry a Fernando Torres.

Mimochodom, uňho, ako aj u Owena, je zaujímavé sa dozvedieť okolnosti pri ich transferoch. U Owena sa čitateľ naviac dozvie, čo bolo príčinou jeho prestupu z Realu Madrid do Newcastle United, aj keď sám prejavil túžbu vrátiť sa na Anfield.

Kniha vás prevedie bránami melwoodského treningového centra a naskytne sa aj „pohľad“ do svätyne, liverpoolskej šatne. Vyššie uvedené osobnosti spomínajú na úspechy ale aj nezdary, výhry v pohároch v Cardiffe a Istanbule, či vnútornú klubovú politiku, ktorá postupne rozložila manažérske rady.

Čo v knihe určite bude?

 • Phil Thompson a jeho vzťah k Shanklymu
 • Dietmar Hamann a jeho úžasný vzťah k Liverpoole
 • Danny Murphy a jeho góly na Old Trafforde
 • Michael Owen a jeho prestupy
 • Neil Mellor a jeho vzťah k akadémii
 • Xabi a jeho prihrávky
 • Albert Riera: „Na anglickom futbale je najkrajšie to, že pre ten hluk z tribún nepočujete, čo vám hovoria spoluhráči.“
 • „Kedysi sme boli štvorka. Michael Owen a ja, Danny Murphy a Steven Gerrard. Keď Michael a Danny odišli, skamarátili sme sa so Steviem. Býval som s nim na izbách v každom hoteli, keď sme hrali vonku. Len som ho počúval a hovoril si: „Stevie, však ty si najlepší hráč na svete.“ (hádam tu ani netreba popisovať, komu táto veta patrí)
 • Gérard Houlier a jeho učiteľský vzťah k mužstvu
 • Rick Parry ako generálny riaditeľ klubu
 • Fernando Torres a to ďalšie...

Existuje veľa ďalších publikácii o klube resp. hráčoch a trenéroch, či už bývalých alebo súčasných. Sú však (zatiaľ) len v originále v anglickom jazyku. Napríklad tieto dve boli oficiálne vydané v závere roka 2019.

James Milner: Ask a Footballer
ISBN: 1529404932, 9781529404937
počet strán: 320

Robbie Fowler: My Life In Football: Goals, Glory & The Lessons I've Learnt
ISBN-10: 1788701100
ISBN-13: 978-1788701105
počet strán: 336

A ako ste na tom vy ? Určite máte za sebou zaujímavú publikáciu, či už to bola autobiografia, komiks, prípadne historické a štatistické údaje.

Budeme radi, a nielen my, za akýkoľvek tip, o ktorý sa môžete podeliť v komentároch.

3
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
kwopFabio21kwop Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
kwop

a ked mam radsej dostojevskeho, kafku, hesseho ci kunderu ako futbal biografie, tak podla nadpisu clanku komu fandim? 🙂