Pred derby LFC – Man Utd: Štipľavý rozhovor fans oboch tímov

LFC vs Man Utd, ale aj kwop vs Marky, lfcway.com vs devilspage.cz. Najväčšie anglické derby prináša aj pomyselný, ale zároveň aj kamarátsky súboj fans oboch táborov.

Premier League 20/21 (17.1.), Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - Manchester United FC 17:30


kto s kým: 2. vs 1.
rozhodca: Paul Tierney
TV: Premier Sport (SK/CZ)

Najprv kladiem otázky ja, potom Marky.

🔴 KWOP

kwop: Je tu najväčšie anglické derby (17.1., 17.30, Anfield), pred ktorým si množstvo fans na oboch stranách myslí, že ide takpovediac o zápas sezóny, resp. rozhodujúci v boji o titul? Ako ho vnímaš ty?

Marky: Nemyslím si, že ide o rozhodujúci zápas. Ako povedal Solskjær pred pár dňami novinárom, ktorí ho chcú zatiahnuť do týchto šumov, je veľmi skoro hovoriť o titule. Ole povedal, že ak sa tím udrží na popredných priečkach do 30. kola, potom budeme môcť možno hovoriť o nejakom titule, ale dovtedy by sa nielen hráči, ale aj fanúšikovia mali držať pri zemi.

kwop: Stretávajú sa v rámci doterajšieho priebehu Premier League najlepší tím doma (Liverpool) a najlepší vonku (Man Utd). Solskjærov celok navyše vstupuje do derby už ako nový líder, keďže po výhre v Burnley šiel do čela, kde má dokonca 3-bodový náskok. Domáci na Anfielde neprehrali tri roky, Red Devils zasa v ligovej súťaži naposledy ešte v prvý novembrový deň 2020, odvtedy ťahajú sériu 10 víťazstiev – 2 remízy a v porovnaní s Liverpoolom majú aktuálne jasne lepšiu formu.

Bude toto zohrávať rolu?

Marky: Tie čísla Liverpoolu na Anfielde sú neskutočné, ale každá séria sa raz končí. Bez ohľadu na formu tímov, alebo nejaké tabuľkové postavenie, hovoríme tu o najväčšom anglickom derby, o dvoch najúspešnejších kluboch, ktoré si nikdy nič nedarujú.

Každopádne som veľmi rád, že od toho bolestivého sklamania v Lige majstrov, po prehrách s PSG a Lipskom naskočil tím počas decembra na výbornú sériu výsledkov. U fanúšikov si napravili reputáciu, ale treba makať ďalej.

Najväčšie anglické derby: Aké sú vaše tipy? Porazíme Man Utd?

kwop: Teraz prejdem k niečomu, čo nenechá pokojných veľa fans MUFC (predtým ešte vsuvka, že nejaký rešpekt k Solskjærovmu tímu pochopiteľne mám), a tak očakávam, keď zasa raz dostanem naložené.

Kontroverznou témou sú samozrejme penalty a chybné verdikty. Tak poďme na ne. A začnem pre mnohých podpásovkou: Rozhodne North-west derby napr. penalta či pripískavanie zo strany rozhodcov v prospech Man Utd? Obzvlášť keď ligový duel píska Tierney, arbiter, ktorý v ostatných 10 dueloch odpískal Man Utd 5x pokutový kop + 1 proti nemu, Liverpoolu z posledných 14, čo mu rozhodoval, ani jeden, naopak 1 proti nemu.

Solskjær sa pred pár dňami nechal počuť, že on pokutové kopy, ktoré rozhodcovia prisúdia LFC či súperom, proste nepočíta, čo bola reakcia na Kloppa, ktorý sa snáď po prvý raz počas jeho pôsobenia v anglickej najvyššej súťaži k niečomu takému vyjadril, resp. namieril prst na úhlavného rivala.

Tí, čo si myslia, že aspoň z pohľadu penált je Man Utd protekčný klub, argumentujú faktom, že z jeho ostatných 61 ligových zápasov mal k dispozícii 33 penált, Bruno Fernandes dal vyše 42% svojich gólov práve z bieleho bodu. Na druhej strane, v komunite fans MUFC veľmi populárny Alex Ferguson pred zhruba dekádou, kedy sa do popredia pretláčal Man City, pred médiami vyhlásil, že keby mal Man Utd toľko penált, tak by na rad prišlo šetrenie, že ako je to vôbec možné.

Marky: Samozrejme sledujem tie reči fanúšikov, titulky médií, internetové diskusie, ale osobne sa nad tým nejako nevzrušujem, pretože každý si varí svoju polievočku, hovorí svoju pravdu.

Alex Veľký si za tie dekády v anglickom futbale dovolil hovoriť hocičo, nebál sa bez servítky zničiť rozhodcov, novinárov, alebo samotnú FA, ale na to Solskjær ešte ani z ďaleka nedorástol. Na druhej strane ma poteší, že sa tu takto opäť začne všade hovoriť o United. Hlavne z úst najväčšieho rivala, súčasného šampióna, od jedného z najlepších trénerov súčasnosti, čo asi znamená, že „červení diabli“ upriamujú na seba pozornosť s poskočením na špicu tabuľky.

Ale teraz k penaltám a chybným verdiktom… v prvom rade začnem systémom VAR, ktorý má veľa nedostatkov a chýb. Rovnako samotní rozhodcovia nie sú s ním viditeľne zohratí. Mnohým sporným verdiktom predchádza aj samotný systém VAR.

Posledná ligová dohrávka proti Burnley (1:O pre MUFC, pozn.) bola toho príkladom, nehovoriac o slabom výkone rozhodcov. V mnohých zápasoch aktuálneho ročníka VAR uškodilo United. Greenwood či Rashford boli nejedenkrát na pokraji zranenia, aké mal Luke Shaw, keďže im protivník takmer urval nohu, ale rozhodca netrestal.

Pripomína mi to zranenie Virgila van Dijka, ktoré nepochopiteľne zostalo nepotrestané. De Gea mal zaliatu tvár od krvi po údere lakťom súpera, ktorý zahrával roh skóroval. VAR situáciu prehliadol a gól uznal. Ale o tomto sa hovorí a píše menej, lebo to by nikoho nezaujímalo. Naopak o penaltách, ktoré Manchester United kopal, budú novinári radi hovoriť a podsúvať s tým spojené otázky Kloppovi či Mourinhovi.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Ale poďme k tým penaltám. Klopp povedal, že počul o období za dva aj pol roka. Sledoval som ten zápas Liverpoolu, kde jeho zverenci nevedeli vystreliť na bránu a aj podľa môjho názoru bol Liverpool poškodený, mal kopať penaltu. Ale prečo Klopp zvolil také obdobie?

Prečo nehovorí o celom období, od októbra 2015, kedy Liverpool prevzal ako hlavný kouč? V takom ponímaní kopal Manchester United 41 penált a Liverpool 30. Rozdiel 10 penált. To ako keby Solskjær na najbližšej tlačovke povedal, že je to neférové, lebo Liverpool kopal najviac penált v novodobej histórii Premier League.

Prikladám zo zaujímavosti štatistiku ESPN UK, podľa ktorej od začiatku novodobej éry Premier League kopal najviac penált Liverpool (130), nasleduje Chelsea (124), Manchester United (120), Arsenal (113) a Everton (98). V takom prípade by sa všetky reči a titulky ohýbali iným smerom, takže v takom prípade asi rozhodcovia najviac nadržiavajú Liverpoolu?

Jednoducho mňa tieto reči naozaj nezaujímajú, ale fanúšikovia z jednotlivých táborov nech si na tejto vlne aj naďalej plávajú. Doteraz Manchester United nikto neriešil, ale zrazu poskočí v tabuľke a už sú tu hocijaké šumy vytvárajúce zbytočné mediálne tlaky.

Mňa skôr zaujíma ďalší postoj a prístup FA ku systému VAR, pretože ten dokáže futbalu dosť škodiť, čo je naozaj veľká škoda. Treba vyriešiť nedostatky, zjednotiť pohľady rozhodcov pri posudzovaní VAR verdiktov, aby sme sa predišlo komentárom, aké má Klopp či Mourinho, pretože za posledný rok si Jürgen Klopp s Josém Mourinhom môže podať ruku. A to si spomínam na fanúšikov Liverpoolu ako Mourinha v United hejtovali, že neustále narieka, alebo sa vyhovára. Raz to bol vietor, potom zlý terén, potom opäť vietor, neskôr zlý video-rozhodca.

A práve tento týždeň prišiel so zaujímavým výrokom Mark Clattenburg, ktorý povedal, že Klopp je vo svojich vyhláseniach veľmi pokrytecký, keď si myslí, že len hráči United sa pokúšajú o zisk penaltových kopov. Pre príklad uviedol Maného a Salaha, ktorí sa u rozhodcov pokúšajú o to isté.

Takže asi toľko ku VAR, penaltám a celkovým ´media trash talk´.

Kľúčový súboj derby LFC – Man Utd? Thiago vyzve B. Fernandesa

kwop: Ako teda derby LFC – Man Utd tipuješ? Daj výsledok…

Marky: Manchester United vyhrá po penalte v 93. minúte z kopačky Bruna Fernandesa 1:0. Bude tomu predchádzať sporná situácia v pokutovom území, ale VARchester opäť zaúraduje.

Ale nie teraz bez žartu, tipujem akčný zápas a remízu 2:2.

kwop: Ešte niečo nepríjemné, čo trochu „poškádlí“ nervy priaznivcov Red Devils – Ako veľmi musím byť ako fanúšik Man Utd či len taký bežný priaznivec futbalu (= mám základné znalosti, sem tam si pozriem zápas v telke, ale žiadne hlbšie info nemám) naivný, aby som si myslel, že tím z Old Traffordu vyhrá v tejto sezóne ligový titul?

Marky: Ja sám nerozumiem myšlienkovým pochodom niektorých fanúšikov United. Ešte pred mesiacom po vypadnutí z Ligy majstrov časť publika vyhadzovala Solskjæra z klubu von.

Je začiatok nového roka 2021 a zrazu sa tu hovorí o nejakom titule. Mne osobne to príde komické, pretože sezóna nie je ani v polovici, a hlavne sa pozrime na bodový rozdiel prvých 6 – 8 tímov.

Na druhej strane je pekné mať nejaké sny, hlavne v dnešnej zložitej dobe, ktorú vo svete žijeme. Nevidím nič zlé na tom, že niekto chce tomu veriť, pretože v tejto špecifickej a nevyspytateľnej covid sezóne je možné asi všetko. No treba zostať pokorný, sústredený a nohami na zemi.

kwop: Zostanem v rovine, ktorá mi na sympatiách nepridá, ale budiž – kde by bol Manchester United bez B. Fernandesa?

Marky: Ale no tak kwop, hneď by si ho bral do Liverpoolu, nemusíš to hrať na takého tvrďáka. To asi vieš, že ho sledoval aj Liverpool, no najbližšie bol prestupu do Tottenhamu predminulý rok 2019 v lete, ale Spurs neboli ochotní Sportingu zaplatiť požadovanú čiastku.

Našťastie takto pred rokom prestúpil do United, čo bola jediná Solskjærova záchrana. A tým ti aj odpoviem, že bez Brunalda by tu Solskjær asi už dávno nebol a v minulom ročníku by United skončili mimo pohárovej Európy. A vieme ako dopadol Louis van Gaal a José Mourinho, keď neuhrali Ligu majstrov.

Opora Man Utd Bruno Fernandes. (foto: Twitter)

kwop: Man Utd viditeľne psychicky rastie. V zápasoch síce nehrá najpohľadnejší futbal, ani výkony zavše nie sú úplne oslnivé, na druhej strane je ale dostatočne trpezlivý a spolieha sa na ofenzívne kvality, ktoré jednak má, a potom aj tieto pravidelne zaberajú, resp. menia zápasy na víťazstvá. Čím to je? Je v kádri niečo, čo fans konkurencie nevidia, naproti tomu to len alibisticky zhadzujú na náklonnosť rozhodcov či šťastenu?

Marky: Nielen fanúšikovia konkurencie, ale aj časť samotných MUfanov si neuvedomuje dôležitú vec, že niektoré veci si vo futbale nekúpite.

Môžete si kúpiť hviezdy typu Di María či Pogba, alebo mega talenty typu Depay a Zaha, ale bez správnej mentality nikdy nedosiahnu vrchol.

Z môjho pohľadu je tu však kľúčový hlavne tento fakt, Manchester United má jeden z troch najmladších kádrov v lige. Pre zmenu Liverpool má kostru tímu v najlepších rokov viď Alisson, Matip, van Dijk, Mané, Firmino či Salah. Všetko hráči okolo 28 rokov, ktorí sa po rokoch zohrali a brutálne vybrúsili vo veľkých lídrov a opory tímu.

My sme sa posledný rok spoliehali v útoku na Rashforda – Greenwooda – Martiala. V zálohe dokázal odchovanec Scott McTominay vytlačiť zo zostavy Paula Pogbu. Jednoducho je to mladý a neskúsený tím, ktorý nie je ani na pol ceste svojej prestavby.

Jedna vec je futbalová kvalita, druhá vec je dozretosť tímu. Potrebujeme vodcov a tých si len tak vo futbale nekúpime. Takí hráči jednoducho musia vystúpiť z radu a chytiť sa tejto dôležitej úlohy. Pre mňa nie je vodcom ani kapitán Harry Maguire, ale ani David De Gea od ktorého som to pár rokov očakával.

Naopak spomínaná dvojica Bruno (Fernandes) či Scotty (McTominay) sa na ihrisku správajú ako kapitáni bez pásky, a tam to presne niekde začína. A to sa podpisuje aj na tých výkonoch, ktoré si spomínal.

So Solskjærom je to druhý rok o tom istom. Slabšie týždne, lepšie týždne, skvelá séria víťazstiev a zrazu zakopnutie s tímom zdola tabuľky, alebo ešte horšie, absolútne fiasko v Istanbule proti Başakşehiru, čo nakoniec tím stálo postup zo skupiny Ligy majstrov.

V niektorých momentoch sa pod výkyvy formy podpísala aj zlá zostava, alebo taktika zo strany trénerského tímu, ale aj ten sa musí podobne ako hráči vybrúsiť. Chyby urobí Solskjær aj jeho hráči, no dôležitá je konzistencia individuálnych výkonov, aby sa v tíme ukázala kostra tímu, kde potom môžete dosadiť skúsenosť a talent, čo je základ budúcich úspechov.

Sadio Mané a Xherdan Shaqiri. (foto: Twitter)

kwop: V čom je súčasný Man Utd lepší ako Liverpool? V čom je všeobecne tím z Old Traffordu pred veľkým rivalom od rieky Mersey?

Marky: Tak z časti som odpovedal v tej predchádzajúcej otázke. Klopp už za tie roky prekopal celý káder, dokázal kúpiť lídra obrany, skúseného brankára a zároveň zohrať fantastický útok.

Vyzretosť tímu, neoceniteľné skúsenosti, hlad po úspechu dokázal vytvoriť víťaznú mentalitu Kloppovho tímu, ktorý posledné dva roky patril medzi absolútnu európsku špičku. Z môjho pohľadu úplne zaslúžene a tá koncepčná práca trénerov – skautingu – vedenia môže byť príkladom aj pre ľudí z červenej časti Manchestru.

A v čom je tím z Old Traffordu pred veľkým rivalom? Hmm, nikto nedokáže z klubu dostať viac peňazí von ako Glazerovci z Manchestru United. V tomto sú naozaj unikátni, veď práve minulý rok to bolo presne 15 rokov odkedy prezvali klub do svojich rúk. Vypočítalo sa, že z neho za tých 15 rokov dokázali pre vlastné potreby vytiahnuť viac ako miliardu libier.

A to nielen na splátky ich dlhu, ktoré previedli na klub, ale aj v rámci dividend a bonusov, ktoré si odpisujú. A teraz si predstavte, že by tie peniaze investovali do tímu.

kwop: Naopak, čo by si okamžite zobral z kvalít Liverpoolu?

Marky: Asi vyššie spomínanú vyzretosť, líderstvo v defenzíve, nezlomeného ducha celého tímu a jednoduchú efektívnosť pri pohľade na ofenzívnu časť hry. Ako som povedal, to sa kúpiť len tak nedá, to sa musí v tíme prirodzene vykryštalizovať poctivou koncepčnou prácou.

Ale ak môžem povedať aj po hráčskej stránke. Priznám sa, že Trent Alexander-Arnold je asi prvým futbalistom v mojom živote, ktorému ako hráčovi Liverpoolu naozaj fandím. Teda nielen ho obdivujem po futbalovej stránke, ale naozaj sa mi na ňom páči tá pokora, je sám sebou, veľký pracant. A potom Sadio Mané, ktorý mi je častým príkladom. Taký Martial sa má od neho čo učiť.

Priestor pre súpera: Môžeme vyhrať aj na Anfielde, myslí si fanda Man Utd

kwop: Dám aj pár krátkych otázok, daj ideálne jednoslovné odpovede bez nejakého väčšie premýšľania.

Titul vyhrá LFC, Man Utd, Man City či niekto iný?

Marky: Fandím United, ale myslím, že Man City potvrdí investície do tímu a vyhrá titul.

kwop: Pogba alebo J. Henderson?

Marky: Henderson.

kwop: Salah alebo Rashford?

Marky: Sorry Rashforda nevymením ani za Mbappého, je to srdcová záležitosť, Red Mancunian.

kwop: Bailly alebo Matip?

Marky: Zdravého Baillyho.

kwop: De Gea alebo Alisson?

Marky: De Gea.

kwop: Solskjær alebo na lavičke skúsenejší a renomovanejší manažér?

Marky: Solskjær, lebo po tých výmenách už chcem, aby aspoň jeden manažér dostal od vedenia plnú podporu počas celého kontraktu. Nie som o ňom úplne presvedčený, ale dôverujem mu a fandím z celého srdca.

Otvorene sa priznám, časť mojej dôvery vychádza z jeho minulosti. Je to taká romantika, ale ako urobil mnoho chýb, tých pozitív je tu oveľa – oveľa viac. Snaží sa oživiť stratenú klubovú kultúru, viac sa dívať na tradície, podporovať mladých hráčov. Vysvedčenie mu vystavím až na konci kontraktu.

Edinson Cavani. (foto: Twitter)

kwop: Tím, ktorému nepraješ, ani keby čo bolo…

Marky: Nemám rád tímy typu Man City, PSG, Chelsea… jednoducho Oilers.

kwop: Berieš Liverpool ako rivala? A keď, väčšieho ako Man City?

Marky: Liverpool bude v očiach fanúšikov Manchestru United vždy ten najväčší rival. A to hovorím aj po skúsenostiach a rozhovoroch so staršími Mancunianmi priamo z MCR, s ktorými spolupracujem.

Manchester City je na úrovni Leedsu United. Je tam obrovská rivalita, ale Liverpool je z dlhodobého hľadiska najväčším rivalom. Tá rivalita siaha sto rokov dozadu, týka sa samotných miest, celá tá história je veľmi zaujímavá a pritom sa ani netýka futbalu.

kwop: O Man City, Chelsea, PSG a pod. sa v posledných rokoch hovorí ako o umelých kluboch, ktoré sú zavše riadené ako FIFA game niekde na Play Statione. Toto sa dá často počúvať aj z úst fans Man Utd. Ako to vnímaš ty, a to v kontexte, že klub, ktorému fandíš nakúpil v ostatných rokoch hráčov za vyše pol miliardy. Jasné, nech si každý vraví čo chce, ale možno máš k tomu nejaký postoj.

Marky: Sú to reči fanúšikov, takže nech si každý hovorí, čo chce. Viac ako polovica futbalového obecenstva nemá ani tušenia o tom, kto vlastní Manchester United. United začali investovať veľké peniaze až po odchode Sira Alexa Fergusona a Davida Gilla.

Ed Woodward si myslel, že rýchle peniaze znamenajú rýchle úspechy, ale čo by sme od bankára vôbec čakali.

Naopak mňa veľmi mrzí, že Glazerovci neinvestujú viac. Síce od príchodu Solskjæra sa to výrazne zlepšilo, sú tu dobré nákupy, rovnako sa snažia po odchode Alexisa Sáncheza a zdá sa aj Pogbu upraviť platovú štruktúru, takže aj toto všetko vnímam pozitívne zo strany Oleho tímu.

Áno, cena za Maguirea bola prestrelená, ale v lete 2018, keď bol dostupný za polovicu, pretože mu končila v Leicestri zmluva ho Mourinhovi ani na jeho žiadosť nepriviedli, aby ho o rok preplatili, ale to je typický Woodward, no mimo toho boli poslední kúpení hráči prínosom.

Koniec koncov, kluby ako Liverpool či Manchester United si vybudovali svoju značku prirodzene po dlhé desaťročia nezameniteľnou históriou spojenou s trofejami a legendami. Z toho prirodzene časom plynuli aj komerčné výhody, nebolo to o tom, že nejaký Arab, Číňan, alebo Rus, ktorého prestali baviť konské dostihy, Formula 1, alebo golf, sa rozhodol kúpiť nejaký európsky veľkoklub. Chápeme sa.

Alexander-Arnold (vľavo) a Salah v súboji s Martialom. (foto: Twitter)

kwop: Aj keď za vyššie uvedené riadky už mám u prívržencov „účok“ zasa raz očko, resp. nálepku obmedzeného a zaujatého idiota, som naozaj rád, že sa Man Utd po čase opäť zapája do boja o najvyššie priečky. Aj keď si nemyslím, že vydrží do konca, pre celkovú rivalitu i meno Premier League je dobré, keď sa o čelo „bijú“ tradičné tímy a k nim napr. plastic kluby ako Man City a Chelsea.

Marky: To si vôbec nemyslím, tentokrát si mi prišiel ešte celkom empatický a jemný. (smiech) Na druhej strane ja som za tie roky naučil jedno. Je jedno aký znak nosíme na srdci, v každom tábore sú také isté typy fanúšikov. Sú tam aj tí srdciari a tí verní, alebo aj tí, ktorí fandia len keď sa darí. A potom tí, ktorí konštruktívny názor nepoznajú, ale potrebujú si svoju frustráciu vyliať na fanpage Liverpoolu, či Manchestru United.

Samozrejme, aj ja som rád, že sa tradičné anglické celky opäť môžu pobiť o tie vyššie priečky, hlavne pri tej mediálnej AntiUnited agende, ktoré sa tu posledný rok proti neschopnému Solskjærovi tak urputne vedie.

Na druhej strane by v takom merítku mohli možno kritizovať aj jeho kolegov Franka Lamparda a Mikela Artetu, ale bohužiaľ nie každý klub predáva titulky médií tak, ako držiteľ 20 majstrovských titulov. Nech si každý hovorí, čo chce, ale je to tak. Čísla a štatistiky nepustia.

kwop: Tak díky za čas a držím palec s webom i celkovo.

 

🔴 MARKY

Marky: Ako zatiaľ hodnotíš sezónu Liverpoolu z pohľadu obhajcu ligového titulu?

kwop: Pri všetkej smole, ktorá sa od začiatku sezóny na nás nalepila počnúc zraneniami opôr (a nie hocijakými, veď van Dijk je out do konca sezóny, J. Gomez tiež zhruba tak, Thiago bol out 2.5 mesiaca, zranenia sa opakovane nevyhli ani Alissonovi, Alexandrovi-Arnoldovi, Jotovi, N. Keïtovi, Matipovi, Oxladovi-Chamberlainovi i Shaqirimu), navyše na maródke sme ešte od úvodu 20/21 ešte nemali menej ako 5 hráčov užšieho kádra, a pokračujúc fakt čudnými a dovolím si povedať, že až žalostne tragikomickými výkonmi rozhodcov na trávniku i za VAR-om, čo sa následne prejavilo na celkovom hernom prejave, ktorý sa z heavy metalu vybral kdesi smer produkcia Rádio Expres, taktiež výkonoch a celkovo psychike tímu (čo je úplne pochopiteľné), som z faktom, že sme dnes druhí tri body za lídrom nanajvýš spokojný.

Sme stále zrejmý kandidát na titul. Je pred nami ale ešte veľmi dlhá cesta. Máme však na našej strane stále veľmi silnú psychiku a aj keď si aktuálne myslím, že dnes rozbehnutý Man City je naj adeptom na majstra, tak si myslím, že začiatkom mája (aj sa samozrejme PL nepreruší), budeme mať stále reálne vyhliadky na obhájenie primátu.

Sezóna navyše ukazuje, že pravidelne stráca každý a snáď aj bude. Je to zaujímavé pre fans bez klubovej príslušnosti, novinári majú o čom písať, priaznivci sa majú o čom rozprávať.

Sadio Mané (vľavo) a Roberto Firmino. (foto. Twitter)

Marky: Za posledné dva roky ste stiahli na absolútny futbalový európsky trón, ale nepríde ti, že tá podpora voči Kloppovi mohla byť zo strany vedenia o niečo väčšia? Predsa klub zarobil obrovské peniaze, majitelia o takom niečo určite ani nesnívali, ale predminulý rok ste v lete fakticky nič neminuli. A naposledy to bol Thiago a Jota. Veľa známym Scouserom som hovoril, že raz prídu vážnejšie zranenia a môže sa to Kloppovi vypomstiť. Táto sezóna je toho príkladom.

kwop: Toto je ťažká otázka. Lebo na ňu je hneď niekoľko pohľadov, každý pritom vychádza z istej dávky objektívnosti.

Jasné, bolo by fajn tu dnes mať zdravého seniorského stopéra, možno aj vyššiu kvalitu záskokárov napr. za ofenzívne trio. V lete, resp. na jeseň prišli ale Jota, ktorý sa chytil parádne a Thiago, o ktorom si ani ten najzadubenejší fanda konkurencie nemôže myslieť, že to nie je geniálny futbalista.

Klopp podľa mňa pred sezónou rozmýšľal tak, že Thiago vystuží stred poľa a v po odchode Lovrena nie je potrebné kupovať štvrtého stopéra, veď Mickey Mouse Cup či FA Cup odohráme pokojne s juniorským bekom a zvyšok zápasov, keby bola potreba, zaskočí Fabinho.

Lenže realita je dnes taká, že Fabinho proste stopéra hrať musí.

Majiteľ LFC Fenway Sports Group klub dostal spred bankrotu (pred dekádou), finančne ho ozdravil, má zrejmú a zároveň veľkú zásluhu na tom, kde LFC dnes je, čo v ostatných mesiacoch dosiahol. A ja mám zasa ďaleko od FIFA Play Station fandu, ktorý keď dnes nedá útočník gól, tak si zajtra praje kúpiť niekoho iného.

Z tohto pohľadu teda neviem zodpovedne odpovedať, či FSG investuje do kádra málo. Viem ale, že v praxi platí luxusné životy hráčov aktuálneho tímu, ktorý má v užšom kádri hneď niekoľko výnimočných futbalistov, čo pri Kloppovom presvedčení pracovať s úzkymi kádrami, je podľa mňa úplne vyhovujúce. Samozrejme v dobe, keď sa v jednom momente nestane, že máte štvrťroka v kuse na maródke polovicu základnej zostavy.

Divock Origi. (foto: Twitter)

Kto podľa teba z najväčších hviezd Liverpoolu opustí klub ako prvý? Mané? Salah? Či niekto iný?

kwop: Origi bude prvý. 😉

Zvyšok nemá dôvod Liverpool opúšťať.

Jedine sa môže stať, že Wijnaldum po rokoch naozaj dobrej a poctivej roboty pôjde v lete pre končiaci sa kontrakt preč. Čo bude istotne veľká škoda. Ale uvidíme, o práci vedenia LFC viem asi toľko, čo o hre na zobcovú flautu, takže si proste počkám a budúcnosť dá odpoveď.

Marky: Čo považuješ za najväčšiu slabinu, alebo nedostatok súčasného tímu Liverpoolu?

kwop: Ako som už spomenul v prvej odpovedi, nepressujeme tak, ako by sa patrilo. To v minulosti opakovane robilo súperom veľké problémy. Sme ale psychicky nižšie – kvôli zraneniam, kvôli stratám, verdiktom rozhodcov a možno práve to je dôvod, prečo proste hráči nepressujú ako sme si zvykli.

Keď opäť začneme, bude to z popíku opäť raz riadny metalový kravál. Alebo aspoň punkrockový.

Marky: Ako vnímaš súčasný Manchester United po taktovkou Ole Gunnara Solskjaera?

kwop: Mám k nemu rešpekt. Ten som mal vždy. Nie som totiž ako mnoho LFC fans, ktorým niekto vygumoval mozog, empatiu a pod. Toto som povedal A, doplním však aj B.

Solskjær je podľa mňa slabý manažér. Ale prajem mu, aby v MUFC vydržal čo najdlhšie. Z čisto mojich egoistických dôvodov, pretože rád by som po sezóne, kedy Red Devils nenaplnia ciele, ironicky poznamenal „tak im treba“.😊)))

MUFC pod Nórom nešiel podľa mňa nejako hore – pri toľkých prachoch, čo sa vrazilo do kádra, by som očakával, že výkony budú lepšie. Na jednej strane nie je herný prejav nijako okulahodiaci, Red Devils vypadli z Ligy majstrov, na druhej strane ale ide viditeľne psychika tímu hore, darí sa mu v lige, kde v zásade v ostatnej dobe len vyhráva, a tak je po práve na čele priebežného poradia.

MUFC je ale klub – v rámci pomyselného zoznamu tímov, ktorým neprajem úspech – jednoznačne na prvom mieste. Nikdy nefandím MUFC, naozaj nikdy. Spoločne s Evertonom, ktorý vidím rovnako.

To ale neznamená, že nie som rád, že sa tím z Old Traffordu konečne zapojil do boja o najvyššie priečky. Futbal je tak zaujímavejší, je tam väčší náboj, je emotívnejší a pod.

Paul Pogba. (foto: Twitter)

Marky: Ktorého hráča Manchestru United by si si vedel predstaviť v tíme Liverpoolu?

kwop: Je ich viacero. Martiala, Pogbu, B. Fernandesa, Baillyho, Greenwooda, McTominaya. Až na B. Fernandesa, ktorý je hotovým hráčom a dnes aj jasným lídrom Man Utd, si dovolím povedať, že by zo zvyšku menovaných spravil Klopp o level lepších futbalistov. Napr. pri Francúzoch Martialovi a Pogbovi je zrejmé, že potrebujú lepšie vedenie, pretože sú to rozhodne talentovanejší futbalisti v zmysle kvalita výkonov – daný talent.

Marky: Tvoj názor na systém VAR?

kwop: VAR je najlepšia vec, čo svetový futbal postretla. Ever. Žiaľ, zatiaľ čo vo zvyšku popredných líg Video Assistant Referee posunul futbal do 21. storočia, v Anglicku len tak do roku 1970.

Dnes je množstvo ľudí nasratých na VAR neuvedomujúc si, že za ním sedia a rozhodujú tí istí nekompetentní tĺci, ktorých pravidelne vídavame s pišťalkou v ruke behať po trávniku v zápasoch Premier League. Korunu tomu nasadzuje FA, jedna z najhlúpejších a najskostnatelejších asociácii nielen v rámci športu, a to v celosvetovom meradle.

Dnes ako blbec poškodím pred monitorom či na trávniku tím a čo spraví FA? Áno, nič.

Pokiaľ ale VAR neprejde zjednotením pravidiel, ktoré jasne zadefinujú, čo je ruka, faul, jednoducho čo pískať, tak bude počet jeho odporcov rádovo narastať.

Najideálnejšie by bolo, keby futbalové zápasy vôbec nerozhodovali ľudia, ale software. Žijeme v technologickej dobe, určite by bolo kopec ideálnych možností. Vypojil by sa ľudský faktor, ktorý produkuje chyby, zmizli by reči o korupcii.

Lenže futbalu ako takému trvalo 20 rokov pokiaľ súhlasil s VAR-om, netuším, ako dlho by sme museli čakať na takúto nadstavbu.

Zľava Wijnaldum, Salah a Firmino. (foto: Twitter)

Marky: Aké tipuješ umiestnenie tímov v TOP4 na konci sezóny?

kwop: Dám to fanúšikovsky, aj keď si racionálne myslím, že ligu vyhrá Man City. 1. LFC, 2. Man City, 3. Tot´ham, 4. Man Utd

Marky: Tvoj tip na výsledok víkendového derby?

kwop: Opäť fanúšikovsky a tiež možno trochu naivne – 2:1 pre LFC. Aj keď si myslím, že ak Solskjær nie je tupý, tak bude hrať betón s vyhliadkami na brejky, kde potom má v ofenzíve naozaj veľkú silu, čo môže priniesť výsledok.

Marky: Ďakujem za rozhovor a držím palce v ďalšej práci!

Haters gonna hate

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of