Priestor pre súpera: Je vám čo závidieť, v derby ale nie sme odpísaní

Už v stredu 4.12. tu máme ligové pokračovanie Merseyside derby, a tak sa v našej rubrike rozhovorov s fanúšikmi súpera o svoje názory podelil chlapík, pre ktorého je Everton viac než futbalový klub.

Premier League 19/20 (4.12.), Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - Everton FC 21.15


kto s kým: 1. vs 17.
rozhodca: Mike Dean
TV: žiadna SK/CZ

Pár rýchlych otázok na internetovom fóre a pár naozaj zaujímavých odpovedí. Tie poskytol Cole Carter, priamo v Liverpoole žijúci priaznivec „karameliek“, ktorým, ako sám hovorí, fandí úplne od narodenia.

Prečo Everton a nie Liverpool FC?

Tam je to úplne zrejmé. Everton má dušu. LFC je len niečo, čo sa zrodilo práve z Evertonu, čo sa hneď v úvode vyformovalo ako futbalový klub, ktorému ide len a len o peniaze a čo si na nich aj postavilo športový úspech.

No, takýto starinársky a veľmi zaujatý postoj našich čitateľov príliš nepoteší. 🙂 Narážaš na vznik The Reds, ktorí uzreli svetlo sveta po tom, ako sa Everton nedohodol finančne s obchodníkom Johnom Houldingom na prenájme Anfieldu a vidím, že ešte aj takmer o 130 rokov neskôr je tu niekto zatrpknutý a urazená. To, ťe je EFC síce tradičným, ale v zásade v celosvetovom meradle len klubom druhej kategórie, tak za to nemôže história LFC, jeho financie, ani počasie či konštelácia hviezd. Za to môžu tí, ktorí Everton spravujú. Ostatne, už takmer 4 roky (od februára 2016) tím z Goodison Parku vlastní bohatý biznisman Moshiri a ten už do neho stihol naliať desiatky miliónov libier. A výsledok nikde. 

Pýtal si sa, prečo Everton a nie LFC a toto je moja odpoveď. Mám k Liverpoolu rešpekt, ale nie prehnaný, navyše Everton je hrdý klub množstva ľudí pracovnej triedy, pričom veríme, že sa situácia ešte otočí a budeme opäť siahať na najvyššie priečky.

Veriť môžem aj ja, že slnko bude svietiť na zeleno, ale realita ukazuje niečo iné…

Toto je proste môj postoj. Myslím si, že za vznikom i úspechom Liverpoolu sú peniaze, že ten klub je proste na ne odkázaný a že pre futbal na ostrovoch kluby ako Everton urobili viac ako kluby ako Liverpool, Manchester United a pod.

Mám päťdesiatku za sebou, celá moja rodina fandí The Toffees, môj pradedo ma brával do Goodison Parku ešte ako 4-ročného. Pre nás je to vášeň, náboženstvo a Liverpool proste nemáme radi. Nie je dôvod ho mať rád.

V poriadku, tak priama otázka – ktorého hráča zo súčasného kádra LFC by si si prial do Evertonu? 

Najradšej by som povedal, že nikoho, ale aj kaď som pred chvíľou povedal, čo som povedal, tak si plne uvedomujem, že sila súčasného LFC je enormná a len hlupák ju neocení. Nám by sa hodil každý futbalista The Reds, ktorý hráva u vás základ, najviac ale celkom isto van Dijk, Fabinho či Mané.

Fabinho si už v tomto roku nezahrá. Nájde Klopp riešenie?

Práve Fabinho si najnovšie poranil väzy v členku a tento rok si už nezahrá. Ako vnímaš túto stratu tímu z Anfieldu? 

Je vo vašich silách sa s tým vysporiadať, samozrejme, mňa teší, keď proti nám nenastúpite v plnej sile. Fabinho je špičkový defenzívny záložník. Čítal som, že sme sa o neho tiež pokúšali, ale vybral si Liverpool a tým je povedané všetko.

Táto sezóna vám vôbec nevychádza, víťazná zápasová šnúra je len zbožným prianím fanúšikov, Everton sa nachádza tesne nad pásmom zostupu a to jeho vedenie i fans pred sezónou hovorilo o útoku na na pohárové priečky. Musí to byť riadne frustrujúce. Čo je za tým? 

Nefunguje chémia. Marco Silva (tréner) sa aj snaží do hry dostať nejaké nov prvky, snaží sa, aby sa jeho myšlienky pretransformovali na trávnik, skúša to či ono, ale proste to nejde. Navyše mám taký pocit, že sme najako urazili futbalovú šťastenu. Pravidelne máme početnú maródku, pravidelne sa nám stáva, že aj keď hráme dobre, tak na konci je neuspokojivý výsledok.

Chce to teda zmenu, a ak áno, tak akú? Či len treba zostať trpezlivými, lebo sa dá povedať, že Everton má koncept, má nastolenú filozofiu a len treba toto zlé obdobie proste prečkať? 

Bavíme sa o tomto veľa aj doma. Môj brat i švagor si myslia, že my Marco Silva ma odísť a to čo najskôr. Ja som v takomto vyhlásení zdržanlivý, lebo vidím, že urobil kopec dobrých vecí i to, že veľakrát tie dobré veci pre to či ono nezafungovali. Ono to znie ako výhovorka, ale nemáme šťastie – pri nákupoch hráčov, v samotných zápasoch. Potrebujeme sa chytiť a myslím, že Merseyside derby, navyše proti tak nadupanému súperovi ako už dávno nie, by to pre nás bola obrovská psychická vzpruha.

Jasným favoritom je ale aj podľa stávkových kancelárií LFC. Bude aj v tomto prípade ale skôr platiť, že derby nemá favorita? 

Určite je to 50 na 50. To som si istý. Však aj v minulej sezóne sme v týchto dueloch dokázali s vami držať krok, a napokon rozhodli len detaily.

Ako ten gól z iného sveta v podaní Origiho … 🙂 

Také niečo sa môže udiať raz za milión rokov a žiaľ, doplatili sme na to my.

Doma sme ale s Liverpool uhrali bezgólovú remízu a myslím si, že je v našich silách bodovať aj teraz.

Takže to je aj tvoj tip? 

Nie. Tipujem výhru Evertonu v pomere 2:1. Nemyslím si, že by sme boli už pred výkopom derby odpísaní.

Ono, The Reds je čo závidieť, klamal by som, keby som sa na aktuálne výsledky tohto pre mňa fakt neobľúbeného tímu nepozeral so závisťou. Na druhej strane si ale myslím, že toto derby môže pre oba tímy určiť smerovanie sezóny. A my naozaj potrebujeme body.

Haters gonna hate

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
kloppinho Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
kloppinho
kloppinho

Rici je nula, tento typek má everton v génoch, parádny rozhovor. Ľúbi sa mi že karamelky nevedia zabudnúť na anfield (prvý fotbalovy štadión na svete), bola to svätokrádež hehe a to je asi najviac čo urobil everton pre fotbal na ostrovoch 🙂 ale ešte viac sa mi ľúbi, keď vidím everton na dne. Fotbal sa už dávno nehrá za pivo párky… Včera keď hrali proti líškam som započul komentátora, že ten ich nový majiteľ napumpoval do nich už 460m a nič…. idú stavať aj nový štadión pre 60000… Proste chceli by sa dostať na vyššiu úroveň, zahrať si aj CHL,… Read more »