Repre futbal treba zrušiť. Aspoň načas

Nikdy som nebol fanúšikom reprezentačného futbalu.  Veľmi zovšeobecnene povedané, ako fanúšik LFC som zakaždým len tŕpol, či sa nám počas ‚international break‘ nezraní dôležitý hráč. Či viacerí.

Alebo či bude dostatočne oddýchnutý pre klubové povinnosti, rovnako tak či neutrpí jeho pohoda. A tiež som sa obával možného vyvedenia z tempa. Platí to, samozrejme, pre celý tím.

Lebo, ak klub vyhrá pár zápasov v rade, veci fungujú, je prítomná akási radosť, zapálenie, keď stúpa viera vo vlastné schopnosti, keď sa približuje cieľ, tak popri výpadku kľúčových hráčov je repre pauza rovnako neželanou vsuvkou. Za roky, čo mám voči reprezentačnému futbalu istú davku apatie, ma v zásade nič nepresvedčilo o jeho správnosti.

Téma na diskusiu: Potrebuje Bobby Firmino lavičku?

Pre repre futbal by aktuálne nemalo byť miesto

A tak som neraz, aj tu na lfcway.com prezentoval jasne nepopulárny, pre mnohých nepochopiteľný i tupý názor, že repre futbal treba zrušiť.

Lebo keď si každý odmyslí nacionalistický rozmer (toto netreba brať v zlom, to, že je niekto hrdý na svoju krajinu je absolútne v poriadku), tak international football nemá nič navyše, čo by neponúkal klubový.  Pekné góly,  vzrušujúce akcie, výsledkové prekvapenia alebo obľúbení hráči, to všetko nájdeme aj na klubovej úrovni.

Paradoxne, Liverpoolu môže po ostatnom, pre mnohých stále výprasku, ktoremu sa proste nedá veriť, resp. po potupe, ktorú sme si zažili vo Villa Parku, z repre pauzy vyťažiť.  Hráči prídu na iné myslienky, tréneri majú čas zmeniť herný plán, zanalyzovať chyby.

Jürgen Klopp (foto: Twitter)

Absolútne zbytočný risk

Ale nie o tom som chcel. Čo ma aktuálne desí (rádovo) viac ako samotná podstata národných tímov, je fakt, že takéto zápolenia pokračujú aj v dobe, kedy svet kvári pandémia koronavírusu.

Ak je totiž v rámci národných asociácií určených niekoľko striktných pravidiel – obzvlášť týkajúcich sa cestovania, zhromažďovania a tzv. social distancingu, v momente, kedy sa v rámci medzištátneho  stretnutia proti sebe postavia hráči, trénerský kolektív či členovia realizačného tímu – a toto je dôležité – každý z inej národnej asociácie, ktorá sa síce na prvý pohľad riadi rovnakými, ale v praxi rozdielnymi náhľadmi na opatrenia týkajúce sa zdravia, máme tu reálny problém.

A preto, síce si uvedomujúc, že identifikovať sa s vlasťou je v najlepšom poriadku i to, že samotná repre má v záujme v prvom rade len a len komerčný rozmer, zopakujem – aspoň na nejaký čas treba túto formu futbalu zrušiť.

Sadio Mané. (foto: Twitter)

Show must go on. Coz money talks

Liverpool má podľa čerstvých informácií 3 hráčov nakazených Covidom-19, aktuálna situácia s reprezentačným futbalom dáva predpoklad, že toto číslo narastie.

Čo, pochopiteľne, ide ruka v ruke s vyšším predpokladom bodovej straty v ligových zápasoch. Však si len predstavme, že mám zo základu vypadne 5-6 futbalistov – máme tu reálny problém. Bolestivý kopanec do gulí dlhodobých ambícií, ktoré sú prípade The Reds len tie najvyššie.

Kompetentným už síce napadlo, že by sa Premier League nemusela dohrať, i to, že by mohla byť rovnako ako na jar pozastavená, absolútnou prioritou je ale postupovať podľa plánu a ročník nechať bežať a napokon ho dohrať.

Niekto naivnejší by si mohol pomyslieť, že to všetko kvôli fans, v skutočnosti je to kvôli prachom.

Kluby ani televízne spoločnosti si nemôžu a ani nechcú dovoliť stratiť ďalšie desiatky až stovky miliónov eur. A tým je povedané všetko.

Takže by som vôbec nebol prekvapený, keby tímy v nie tak vzdialenej či katastrofickej budúcnosti nastupovali s béčkovými zostavami. Veď infikovaní zostanú v karanténe, navyše sa súťaž môže vyrovnať až tak, že ju napokon vyhrá Everton či Burnley. V tomto zreteli by zostal vlk sýty i koza celá.

Alisson si nezahrá mesiac a pol. A čo teraz?

0 0 hlasuj
Article Rating
Haters gonna hate
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
7 Comments
Najnovšie
Najstaršie S najviac hlasmi
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
johnysheek
johnysheek
11. októbra 2020 21:55

O tvojom postoji k repre viem už veľmi dlho, avšak až časom si akosi uvedomujem, že repre svoj zmysel má.. ako tu v komentoch ktosi písal – mnohí hráči sa práve skrz ňu predajú do zahraničia, inak nemajú šancu byť videní vo svojich ligách a podobne… taktiež, a síce ako všetko je o peniazoch, tie idú z popularity a popularita je založená na tom, že daný šport sleduje čo najviac ľudí.. a veľmi málo ľudí by sledovalo šport ak by k nemu nemalo žiaden vzťah, no a ten často vzniká práve aj z nacionalizmu.. ono vo futbale to tak nevidieť,… Čítaj viac »

Fabio21
Admin
9. októbra 2020 18:34

Ak pominiem súčasnú situáciu, repre futbal schvaľujem v podobe najnutnejšieho zla t.j. kvalifikácia a následne ME a MS. Liga národov je len ďalším výmyslom resp. nástrojom ako naplniť pokladnicu za TV práva atď. Hráči nie sú stroje, liga, domáce poháre, LM, EL atď. Chvíľka voľna a zase repre. Program je veľmi nahustený ale chápem, že Liga národov už bola odsúhlasená a „musí“ sa dohrať. Ak to beriem čisto z pohľadu fanúšika futbalu, ohľadom repre zápasov ma zaujímajú iba záverečné turnaje, kvalifikácia výnimočne.

kiralok
kiralok
9. októbra 2020 10:35

ked sa nikto nechytil, tak skusim ja 🙂 na zaciatok rovno poviem, ze nesuhlasim s takouto uvahou. Pride mi to ako velmi velke zjednodusenie. Chapem, ze ak sa na to pozerame ocami fanusika LFC a na prvom mieste mame LFC, tak su pre nas repre zrazy zbytocne lebo ako pises hrozi tam riziko zranenia, momentalne aj nakazy, hraci mozu vypadnut z tempa. Na druhej strane rovnako aj ty spominas, ze to za istych okolnosti moze mat aj vyhody pre LFC – nastartovat sa v repre, ak mi to nejde na klubovej urovni, trenera ma cas analyzovat chyby a nieco zmenit.… Čítaj viac »

Alex85
Alex85
Odpoveď na  kiralok
9. októbra 2020 12:24

Ja si myslim, a v tom s kwopom suhlasim, ze ide o samotne cestovanie ako take v dobe corony. Epidemiologovia tvrdia, aspon ja to tak vnimam, ze corona v zasade preziva nasim cestovanim. A toto je podstata repre futbalu. Niekto pride k nam, nasi futbalisti vycestuju niekam do zahranicia, a pravdepodobnost (opakujem pravdepodobnost 😉 ) nejakej nakazy sa zvysi. Aj ked samozrejme aj cestovanie z mesta do mesta je cestovanie, ale v ramci jedneho statu sa riadi v zasade rovnakymi pravidlami.

kiralok
kiralok
Odpoveď na  Alex85
9. októbra 2020 16:01

ok, rozumiem tomu pohladu. Korona je tenky lad a asi sa nechcem pustat do spekulacii ci hrat zapasy v ramci UK je momentalne bezpecnejsie ako hrat medzistatne zapasy.

kloppinho
kloppinho
Odpoveď na  kiralok
9. októbra 2020 23:44

Korona tu bude uz s nami furt… Podľa mňa je to len otázka času, kedy kluby doplatia na reprezentácie. Hráči sa vrátia z Afriky, Ameriky alebo čo ja viem z čiech.. vírus sa rozšíri v šatni a kluby budú musieť hrať aj s dorastencami. Prídu o dôležité body v boji o titul, top-4, alebo o záchranu, proste budú prichádzať zase o ďalšie prachy v tejto ťažkej dobe. A kto platí hráčom 100k týždenne? Reprezentácie? FIFA alebo conmebol?

kwop
kwop
Odpoveď na  kloppinho
10. októbra 2020 9:09

Chápem ešte fakt, kt som v článku nespomenul, resp len naznačil, ze s repre sa identifikuje cely národ, zatiaľčo s klubom devalvovane povedané len mesto…takisto si myslím, ze by sa nemali hrat ani nadnárodné klubové súťaže..a aj napriek týmto faktom mi príde repre ci LM a pod v tejto dobe veľmi riskantna voľba..pripadne to hodiť celé do 1 mesta,kde majú 2 štadióny a urobiť to ako zaver LM 19/20,ked to teda už musí mať zelenú..

15
0
Podeľ sa v diskusii o názor. Zaujíma nás ;)x
()
x