Rozhovor: Fanda Man Utd sa pýta, ja odpovedám. Lebo derby je derby

Pred najväčším anglickým derby (nedeľa 19.1. o 17.30) tu máme v krátkom slede aj ďalší rozhovor. Tentoraz v opačnom garde. Pokiaľ som totiž v tradičnom predzápasovom Priestore pre súpera „spovedal“ jedného z adminov FB site, resp. webu devilpage.cz Markyho, tentoraz to bude obrátene.

Premier League 19/20 (19.1.), Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - Manchester United FC 17.30


kto s kým: 1. vs 5.
rozhodca: Craig Pawson
TV: Premier Sport (SK/CZ)

Začnem otázkou, že ako dlho fandíš Liverpoolu? A prečo práve Liverpoolu?

Fúha. Dlho. Asi 25 rokov. A prečo? Ako deti či puberťáci sme hrávali pred panelákom futbal a ono to bolo o chalanoch s brazílskymi dresmi, Man Utd, Barcelonou, Argentínou, talianskymi dresmi, kopec nemeckých tam bolo. No a keďže sa v tomto veku potrebuješ s niečím identifikovať, navyše jedna z tých slušnejších vecí, ktorú moja partia „vykonávala“ bol práve futbal, tak som sa s nimi pod oknami za loptou naháňal.

Najprv som si za vreckové chcel zadovážiť dres Del Piera (Juventus). Keď som ale v obchode ten dres „starej dámy“ videl, tak mi bol nesympatický a za tie prachy som si radšej kúpil CD Davovej Psychózy (SVK punk, pozn.).

O dva dni na to som si ale na posteli našiel liverpoolsky dres s menovkou McManaman (darček od rodičov, výber tímu bol úplne náhodný). A keďže ma bavilo a baví si o veciach zisťovať, tak som sa dostal k info, že Macca hráva za Liverpool. No a to už bol len krok od naštudovania si, mimochodom veľmi zaujímavej histórie klubu z Anfieldu, zohnanie si video kaziet so zápasmi LFC. Tak som už pri Liverpoole zostal.

Navyše v tom čase boli v áčku mladé „pušky“ ako spomínaný McManaman, tiež Fowler, Redknapp, neskôr „Judáš“ Owen, Carragher, už dosluhujúci ale aj tak famózny John Barnes. Hrali pod Evansom super ofenzívny futbal a aj keď to výsledkovo bola bieda, tak ma Liverpool chytil. Samozrejme som nevedel, že o nejaký čas na to začne éra defenzívneho marazmu v podaní Houlliera, Beníteza, a potom aj šialené roky lemované pôsobením Hodgsona či Rodgersa.

Steve McManaman vo farbách Liverpoolu. (foto: The Anfield Wrap)

Ako vnímaš túto sezónu, keďže po tých desiatkach rokoch je ligový titul blízko?

Možno to vyznie ako nejaká priposratosť, či bojazlivosť, ale nerád by som sa v tejto fáze bavil o tom, ako ďaleko je prípadný titul. My, čo The Reds sledujeme dlhšie, si toto obdobie náramne užívame.

Naozaj sme vydržali dlhé roky niekedy až absolútneho diletantizmu, futbalu, z ktorého neboleli len oči, vytváranie zo supertragédov ako Jovanović, Voronin, Konchesky, Zenden, A. Carroll, Lucas Leiva a veľa veľa ďalších naoko akože kvalitných futbalistov (prostredníctvom LFC ako klubu, jeho oficiálneho webu, osobností). A myslím, že pre nás všetkých takýchto najväčším možným zadosťučinením za to, že sme vytrvali, je práve aktuálny posun LFC.

Takže neviem, či je titul blízko alebo ďaleko. Viem ale, že ideme od zápasu k zápasu, s veľkým zanietením, charakterom a s nohami na zemi. Ale klamal by som, keby som tvrdil, že ma nenahnevá, keď to LFC v tejto sezóne pokazí. Lebo čakáme už snáď milión rokov.

Priestor pre súpera: LFC a Man Utd majú toho veľa spoločného

Čomu podľa teba vďačia scouseri za taký úžasný bodový náskok v ligovej tabuľke? Je to hlavne top forma a dokonalá hráčska ´chémia´ hráčov Liverpoolu? Alebo tá totálna dominancia z časti vychádza a ťaží aj z hernej krízy ostatných konkurentov resp. prestavby tímov, zmeny manažérov, či už v Chelsea, Manchestri United, alebo v Spurs?

Podľa mňa sme tam, kde aktuálne sme preto, že hráči, realizačný tím, vedenie, fans sme hladní po úspechoch. A viac ako inokedy za posledných 30 rokov si nezakrývame oči pred realitou. Už sa nemusíme hrať na to, že čojaviem aký to len ten Kuyt je skvelý futbalista, aký je Škrtel TOP class stopér, ako nám Andy Carroll alebo Balotelli vystrieľajú titul, aký to len je Rodgers super manažér, atď., atď. Už nadobro zmizla mantra, že v Liverpoole môžu hrať len tí najlepší hráči. Zmizlo aj to, že už nie sme len prestupová stanica tých najtalentovanejších futbalistov na ceste na najvyššiu úroveň.

Sme tak suverénne na čele Premier League, lebo Klopp absolútne pozitívne nainfikoval svojich hráčov, majiteľov, spolupracovníkov i fans svojou filozofiou. Ale aj charizmou a osobnosťou, kde poctivá práca napĺňajúca stanovený koncept, ktorý mu fungoval už v Nemecku, je proste na každodennom poriadku. Nehovoríme veľkohubo o tituloch, ale ideme poctivo od zápasu k zápasu. A keďže máme enormnú futbalovú i mentálnu kvalitu, tak sme tak vysoko.

To, že sú tímy z TOP 6 v prestavbe (až na superbohatý Man City) nijako nedehonestuje aktuálny výsledok Liverpoolu. Prekonali sme pár rekordov, sme výrazne pred The Cityzens a to tí do kádra naliali výrazne viac prachov ako LFC.

Na druhej strane, keď si pozrieme koľko peňazí vrazil napr. od nástupu Kloppa do kádra Liverpool a koľko zvyšok tímov TOP 6, tak sa ukazuje, že proste z pohľadu koncepčnosti práce sme na tom najlepšie.

Jürgen Klopp

Aký je tvoj názor na VAR? Aj vzhľadom na početné chyby, alebo nejasné verdikty v rôznych zápasoch aj pomimo Liverpoolu.

VAR konečne posunul futbal čoby celosvetový fenomén z doby kamennej do 21. storočia. Ak sa vychytajú „muchy“, bude to výborný doplnok. Už teraz je výborný. A ešte dodám, že si nemyslím, že sme prví lebo VAR. Ostatne, aj tabuľka vynímajúca rozhodnutia VAR-u vidí LFC na líderskej pozícii.

A zasa, to, že nás fans konkurencie, či komentátori „napádajú argumentom LiVARpool“, tak to ma náramne baví. Sme najlepší, tak si ten zvyšok proste potrebuje vymýšľať hovadiny. 😊 Takisto mi vôbec nevadí, že im kopec ľudí verí. Však dnes je taká doba – ľudia proste veria výmyslom. Veľakrát dnes platí už otrepaná, ale trefná veta, že pokiaľ nebol internet, len tvoji najbližší vedeli, že si *****.

Čo bolo podľa teba kľúčové pri tvorbe súčasného tímu Liverpoolu?

Klopp. Toľko stačí.

Ktorý zo súčasných hviezdnych resp. kľúčových hráčov The Reds odíde podľa teba ako prvý?

Prečo by mal niekto z kľúčových hráčov odchádzať? A kam by chodili? Veď vyššia úroveň už nie je. 😊

Prípadne podobná otázka, ale viac na teba, že ktorého hráča Liverpoolu by si nikdy nechcel vidieť opustiť Anfield?

Bobbyho Firmina. Ale rovnako tak ani Maného, van Dijka, Fabinha, Alissona, Alexandra-Arnolda, J. Gomeza či Salaha. No a potrebujeme aj Škóta – takže Robertson musí byť. 😊

A čo káder Manchesteru United, kto sa ti najviac herne páči a prečo?

Hmm, dobrá otázka. Zo „seniorov“ nikto. Teda nie, Martial je dobrý futbalista s potenciálom, ktorý nie je podľa mňa ani spolovice využitý. Mladíci McTominay, B. Williams a Greenwood ale stoja za zmienku. Ale čo sledujem aj juniorku, tak si myslím, že my máme v C. Jonesovi, N. Williamsovi, Elliottovi či Hoeverovi lepšie mládežnícke voľby.

Z pohľadu rivala, je aký tvoj nezaujatý a subjektívny názor na manažéra Ole Gunnara Solskjaera? Môže byť úspešnejší ako jeho predchodcovia?

Rozhodne je to pre neho výborná a určite v tejto fáze jeho trénerskej kariéry aj životná skúsenosť. Keďže nie som zástanca rýchlych zmien, ale skôr mi imponuje koncepčná práca, tak byť na mne, dám mu šancu na pár sezón. Navyše ma baví, že to Red Devils pod jeho vedením nejde. 😊

A či bude úspešnejší? Neviem. Ale viem to, že Ferguson bol v úvode svojej MUFC kariéry na vyhadzov. A dnes je legenda.

Vymenil by si minuloročný triumf súčasného tímu Liverpoolu v Lige majstrov za majstrovský titul v Premier League s božským Steviem Gerrardom? Predsa je to nesplnený sen mnohých fanúšikov The Reds.

Na milión percent.

Liverpoolska legenda Steven Gerrard. (foto: Twitter)

Aký tipuješ priebeh nedeľného zápasu, keďže Liverpool je doma bez pochýb favoritom? Myslíš, že sa to zaobíde bez VAR-ka a pochybných verdiktov rozhodcov?

Budeme mať viac loptu, bude sa hrať viac pred bránou de Geu, myslím, že si aj viac šancí vypracujeme, ale Kloppovi sa proti mancs nedarí. Strašne chcem, aby sme vás rozbili – buď total na sra*ky, napr. 5:0, alebo potom nejakým super trápnym poodrážaným gólom ideálne v 7. minúte nastavenia. 😊 Ale nevsadil by som na výhru LFC. Práve pre vyššie spomenuté, že to Kloppovi v týchto derby až tak nejde.

K rozhodcom len toľko, že píska Pawson. Takže to je výhoda pre MUFC, keďže ten Liverpool v obľube nemá. A neviem, či do hry zasiahne aj VAR. Ale je to pomerne vysoký predpoklad, keďže sa tak deje pravidelne.

Ako vnímajú a hodnotia priaznivci Liverpoolu majiteľov klubu? Predsa za tú poslednú jednu až dve dekády sa tam vymenili Benítez, Hodgson, Dalglish, Rodgers, Klopp aj keď je známe, že Moores to v roku 2007 odpredal americkým obchodníkom Georgovi Gillettovi jr. a Tomovi Hicksovi v kontraste s príchodom Glazerovcov na Old Trafford v roku 2005. Avšak v roku 2010 bol Liverpool následne predaný spoločnosti Fenway Sports Group. Je teda Liverpool v tých správnych rukách? Lebo napríklad ja som po tom obrovskom úspechu v Lige majstrov očakával, že vedenie pustí pre Kloppa financie na minimálne 1 až 2 posily, ktoré by určite hodili.

Máme najlepších možných majiteľov. Veľa fans to v ich prvých rokoch nechápalo, veľa priaznivcov rozmýšľa spôsobom – úspech treba hneď a na to treba hneď kúpiť tých najdrahších futbalistov, ale realita je iná. Našťastie.

FSG je v porovnaní s Mooresom, ktorému ušiel moderný futbal i americkými kovbojmi Gillettom jr. a Hicksom, ako krásny sen. A našťastie, ono to nie je sen, je to realita. Koncepčnými krokmi Liverpool zdvihli a posunuli až na svetový vrchol.

A prečo LFC po triumfe v Lige majstrov 18/19 nenakúpil hráčov za neviem koľko desiatok miliónov? Či až na troch tínedžerov nikoho? Lebo Klopp. Lebo Klopp ich nepotrebuje, lebo Klopp najlepšie vie, čo robí. A robí to sakra dobre. 😊

V lete síce nikto neprišiel, ale teraz v zime sme doplnili káder o šikovného Japonca Minamina. Navyše toto je snáď prvé prestupové okno vôbec, kedy väčšine liverpoolskych fans ani len nenapadne sa sťažovať na prestupovú aktivitu, či si dovolím povedať, že je januárový termín pre nich naozaj nezaujímavý.

Lebo Klopp.

Jürgen Klopp a John Henry

0 0 hlasuj
Article Rating
Haters gonna hate
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
7 Comments
Najnovšie
Najstaršie S najviac hlasmi
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
keeno
keeno
19. januára 2020 2:30

Citujem

Navyše toto je snáď prvé prestupové okno vôbec, kedy väčšine liverpoolskych fans ani len nenapadne sa sťažovať na prestupovú aktivitu, či si dovolím povedať, že je januárový termín pre nich naozaj nezaujímavý.

Var systém obral Liverpool tiež o góly , osobne som šťastný, že var existuje a ak navyše Liverpool FC vyhrá ligu, tak ju vyhral v čase, kedy nepadali góly z ofsajdov a vymyslených penált.

Áno, áno a tisíckrát áno.

robroy
robroy
17. januára 2020 14:53

Nech sa na „vec“ pozerám z rôznych uhlov mi stále vychádza, že za úspechmi LFC aj v širšom spektre, je rukopis a práca Kloppa

robroy
robroy
Odpoveď na  kwop
17. januára 2020 15:49

Myslím, že za „hrubými“ dverami aj Klopp si musel vyjasniť svoje požiadavky, bez ktorých dohoda (zamestnanca so zamestnávatelom,) by nebola možná.
Predsa neexistuje, že status spolupráce je jedenostraný, istým kompromisom musí príst, hoci je jasné kto platí koho..

robroy
robroy
Odpoveď na  kwop
17. januára 2020 16:07

Henry musí byt v konečnom dôsledku rád, však tú symbiozu si pochvaluje a Kloppa prehovoril aby upustil zo svojich 7-ročných cyklov zmeny pôsobenia – téj sa úprimne už dnes hrozím.
Dnes už Kloppova práca znáša zlaté vajíčka, s hráčmi akých sme tu mali(iste sa nájdu výnimky) to však by bolo sotva možné. Veci (teda) aj káder, sa daju nekonečne vylepšovat. Dokonca obmena je nutná (generačná, kvalitatívna). Klopp to vie určite lepšie nez ja.. Každý je spokojní aj my aj majitelia.

LFC4ever
LFC4ever
17. januára 2020 13:03

VAR Liverpoolu nepomáha. Tieto hlúposti sú v tejto dobe typické. Už len kvôli takýmto rečiam by sme mali v nedeľu vyhrať.

1
0
Podeľ sa v diskusii o názor. Zaujíma nás ;)x
()
x
| Reply