Tvořili historii LFC IV: George Kay

V našem seriálu se zaměřujeme na persony, které tvořily bohatou historii našeho klubu. Ve čtvrtém díle se podíváme na období Druhé světové války a George Kaye.

George KayGeorge Kay byl rodákem z Manchesteru a prožil úspěšnou hráčskou kariéru. Z lokálního klubu Eccles se dostal do Boltonu, ze kterého odešel do Belfastu. Po První světové válce se přidal k West Hamu United, který v roce 1923 dovedl do finále FA Cupu ve Wembley a k druhému místo v lize.

Ke konci dvacátých let přestoupil do Stockport County a poté do Luton Town, kde dohrál kariéru a pomalu se přes funkci hrajicího manažera dostal do role manažera. V ní působil až do sezony 30/31, když dostal příležitost trénovat prvoligový Southampton. Během pěti let v klubu se však nedokázal dostal do první poloviny tabulky, nicméně byl širokou veřejností velmi respektován za atraktivní herní projev a zkoušení inovativních metod. Právě tyto kvality upoutaly pozornost Livepool FC  v srpnu 1936, kdy na jeho lavičce končil George Patterson a přivedli jej do svých řad.

Kay dovedl během tří sezon LFC pouze 18. a dvou 11. příčkám a poté ligu přerušila Druhá světová válka. První liga se pochopitelně nehrála, nicméně hrály se různé regionální soutěže. Toto však nebylo pro kluby nic jednoduchého, většina hráčů totiž musela narukovat a manažeři měli problém sestavit alespoň základní jedenáctku.

George Kay - Wikipedia

George musel napsat tisíce dopisů hráčům a strávit mnoho hodin na telefonu s velícími důstojníky, aby sehnal hráče pro náš klub. Jeho osobnost dokázala přimět hráče klubu i hosty, aby za tým přijeli hrát. Jedním z takových hráčů nebyl nikdo jiný, než Bill Shankly.

“ Hrál jsem takový zápas za Liverpool proti Evertonu během války v Liverpool Senior Cupu jako host z Prestonu. Všichni hráči stáli v průchodu a manažer nemluvil, prostě obešel všechny hráče a pokud se vás dotkl tak jste hráli. 

Po válce Liverpool podnikl nezvyklý krok a vydal se na turné po Severní Americe a Kanadě. Byl to nápad Goerge Kaye. Ten si byl jist, že nové klima a strava v části světa, která nebyla ovlivněna Druhou světovou válkou bude pro tým prospěšná. “ uvedl v jednom rozhovoru Shankly.

Reds na turné sehráli mezi 12. květnem a 11. červnem hned deset přátelských duelů na deseti různých místech. Hráčům to prospělo a první poválečnou sezonu zahájili v mnohem lepší kondici než mnoho jejich soupeřů- Kay v rozhovoru pro Liverpool Echo prohlásil: “ V Americe jsou hráči o 25% vyšší než u nás a je to podle mě díky množství a kvalitě jídla.“

Tato nezvyklá příprava Liverpoolu opravdu prospěla a na konci sezony 46/47 mohl slavit 5. mistrovský titul.  Ale rozhodně to  nebylo bez boje. V posledním kole totiž o titul hrál Liverpool, Manchester United, Wolves a Stoke City. Reds měli na kontě 55 bodů což bylo o jeden méně než měli Wovles a hráli na jejich půdě. Utkání zvládli a po výhře 2:1 museli čekat na další výsledky, které nakonec byly pozitivní. Bohužel, tato sezona byla pro George Kaye nejlepší na Liverpoolské lavičce.

Jedním z klíčových hráčů sezony byl Albert Stubbins: “ George byl prvotřídní manažer, který na mou hru měl velký vliv. Byl tichý a hluboký myslitel. Četl kniho o psychologii a věděl, jak z hráčů dostat to nejlepší. Jeho myšlenky směřovaly vždy k hráčů, nikdy nešel proti nám, nikdy nás nekrizizoval v tisku. Ačkoliv jsme v poločase prohrávali, nikdy v šatně neřval. Jen přišel do šatny, poukázal na naše chyby ale nezapomněl nás chválit. Všichni věděli, že nehrajeme dobře, ale jeho víra nám dodávala síly. „

Pin on Liverpool FC

Klub se však dalšímu mistrovskému titulu již ani nepřiblížil a největším úspěchem tak bylo finále FA Cupu v roce 1950, teprvé druhé za 36 let. Bohužel, ani toto finále Kayovi nevyšlo a prohráli jsme s Arsenalem, přesto byla jeho smlouva prodloužena na dalších pět let.

V lednu 1951 však Kay své působení v klubu ukončil a odešel do důchodu několik měsíců po svých šedesátých narozeninách kvůli dlouho trvající nemoci, které o tři roky později podlehl.

Legendární Bob Paisley měl pro George Kaye jen slova chvály. “ Byl jedním z lidí, kteří položili základy modernímu Liverpoolu. Dal základy hernímu systému, se svým týmem se snažil udržet míč na zemi a být silný při jeho kontrole. Pro klub dýchal i v těžkých chvílích nemoci a pokud o někom můžeme říct, že se pro Liverpool FC obětovat, byl to právě George Kay.

George Kay Liverpool manager (6485143) Framed Prints, Wall Art

Tvořili historii LFC III: George Patterson

0 0 hlasuj
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
6
0
Podeľ sa v diskusii o názor. Zaujíma nás ;)x
()
x