Výnimočná situácia si žiada výnimočné riešenia. Naozaj?

V posledných týždňoch sužuje svet kríza s názvom koronavírus (COVID-19), a to ovplyvňuje aj futbalové dianie.

Po dlhšej odmlke na webe sa k situácii okolo futbalu, koronavírusu a Liverpoolu vyjadrím aj ja.

(ONLINE): Premier League pozastavená aspoň do 30.4.!! Prídeme o titul?

Koronavírus, resp. pandemický rozsah tohto aktuálneho celospoločenského problému, zastavil dianie na futbalových trávnikoch a články ohľadom tejto problematiky nájdete aj na lfcway.com. V tomto konkrétnom sa skôr zameriam na dôsledky a situácie, ktoré týmto rozhodnutím vznikli, alebo len vzniknú.

Začnem vyhlásením prezidenta UEFA Aleksandra Čeferina:

Opakovane som videl a počul nejaké falošné správy o tom, že UEFA bude radiť ligám, aby uzavreli súťaže teraz a rozhodli sa, že titul získajú tí, ktorí sú teraz na prvom mieste. Môžem jednoznačne povedať, že to nie je pravda. Naším cieľom je dokončiť ligy a nič podobné sme neodporúčali žiadnej asociácii ani lige.

Aleksander Ceferin

Jasne stanovené hranice

Tu sa na okamih pozastavme – každý jeden z futbalových fanúšikov by si mohol uvedomiť, že aj organizácia, akou je práve UEFA (Európska futbalová asociácia) má vo svojej pôsobnosti mantinely. Ak si niekto stále myslí, že sa napr. Premier League nedohrá, či dohrá neskôr, lebo tak nariaďuje niekto z Nyonu, tak je mimo asi ako fanúšikovia tofu či octovania proti tzv. chemtrails.

Veď aj samotný Slovinec Čeferin, čoby aktuálny šéf tohto riadiaceho orgánu, to navyše aj vo svojom vyjadrení spomína – sústreďme sa na slovné spojenie „nič podobné sme neodporúčali žiadnej asociácii ani lige“. Takže polopatisticky povedané UEFA neodporúča tobôž nenariaďuje – lebo nemôže. 

Prejdem ale ďalej – z doteraz spomenutými myšlienkami môže kdekomu napadnúť táto otázka: Je UEFA proti vyhláseniu národných šampiónov po neodohraní plnej súťaže v jednotlivých krajinách?

Európske súťaže v jednotlivých krajinách riadia vlastné asociácie. Pre priblíženie FA (Futbalová asociácia) v Anglicku je autonómna organizácia, ktorá riadi Premier League (a ďalšie súťaže ako FA Cup, League Cup a pod.). Zároveň je však aj členom UEFA, lebo je to prospešné pre obe strany. A to z pohľadu organizácie Ligy majstrov, Európskej ligy, z pohľadu samotnej súťaživosti, resp. nutnosti mať nejaký orgán, ktorý na to bude/musí dohliadať a samozrejme aj riadiť. V neposlednom rade má pre PL účasť v európskych štruktúrach dôležitý finančný rozmer. Veď si len spomeňme, aké výrazné „peňažné injekcie“ do klubov a tým pádom aj asociácií plynú, výrazne štedré výnosy za televízne prenosy/práva nevynímajúc.

Takže UEFA má dosah, resp. je riadiacim orgánom len pre európske klubové (a repre) súťaže, konkrétne ide o Ligu majstrov, Európsku ligu, Európsky Superpohár) a nehovorí (a ani nemôže, nie je to v jej kompetencii) do vedenia národných súťaží v jednotlivých krajinách ako je Anglicko, Nemecko, Španielsko, Taliansko, vlastne všetkých.

Na druhej strane je predpoklad, že v krízovej situácii ako je teraz (prerušenie súťaží) bude UEFA apelovať na jednotlivé ligy a asociácie, aby ligy vo všetkých krajinách skončili rovnakým systémom. Ešte ale zopakujem, Európska futbalová asociácia má v tomto celom len a len poradný hlas. To, ako sa jednotlivé národné súťaže skončia v prvom rade ovplyvňuje aktuálna spoločenská situácia, rozhodne nie UEFA.

Lebo ak čisto teoreticky v Anglicku sa súťaž neodohrá a čisto hypoteticky titul pridelia Liverpoolu, môže UEFA požadovať rovnaké riešenie aj v Španielsku, Taliansku, Nemecku, Francúzsku atď.

Ako to bude s Ligou majstrov?

V inom prípade bude ďalší ročník Ligy majstrov, Európskej ligy a nominovanie jednotlivých tímov viac ako chaotické. Národné asociácie majú teda čo robiť, momentálne ale nie je pochybnosť o tom, že by už neprehodnocovali záložný plán. Stále platí, že na prvom mieste je idea európske ligy dohrať. A nech sa tak pokojne udeje aj v lete – ak by teda pandémia ustúpila natoľko, že by to bolo možné. Pre podporu tohto nápadu už boli zrušené na jún a júl naplánované majstrovstvá Európy, ktoré boli presunuté na 2021.

Možnosťou, ako nasadiť kluby do nového ročníka Champions a Europa League, je aj využiť prístupné rankingy. Konkrétne tie Európskou futbalovou asociáciou vytvárané práve kvôli koeficientom, ktoré potom ovplyvňujú nasaďovanie klubov do košov pri žrebe kvalifikácie LM i EL.

Ďalším poznatkom na spestrenie situácie je riešenie jednotlivých riadiacich orgánov v jednotlivých ligách. Môžme si byť viac ako istí, že riešenie problematiky ako naložiť s ligami nebude všade totožné.

V Anglicku je situácia jednoznačná, Liverpool ma na čele Premier League 25 bodový náskok, v Španielsku ma vedúca Barcelona náskok 2 bodov a v Taliansku má vedúci Juventus dokonca náskok 1 bod.

Neistota

Ani pri takom markantnom náskoku Merseysiders, kedy na definitívu potrebujú len 6 bodov, sa ale nedá s istotou povedať, že by FA LFC titul prisúdila. Je zrejmé, že nie je v silách konkurentov náskok Kloppovcov zmazať, navyše nebyť pandémie, náš obľúbený tím zo zvyšných 9 duelov s určitosťou 2x vyhrá, a keby aj nejakou zvláštnou supernáhodou nie, tak aspoň 6x remizuje. Lebo tak sú aktuálne nastavené sily a kvalita v Premier League.

The Reds mali v tomto ohľade aj trochu smolu, že sa najvyššia anglická súťaž zastavila v momente, kedy mal druhý v poradí Man City čeliť Arsenalu a Liverpool zasa čakalo derby s Evertonom a následne duel s Crystal Palace.

Tu v tomto bode si je potrebné uvedomiť, že či tím vedie pred koncom súťaže o bod či o 25, je to pri myšlienke vyhlásiť ho za majstra (dokonca aj keď už nie je matematicky možné ho dobehnúť, čo ani nie je liverpoolsky prípad) o nenaplnení regulí – odohratia kompletného dielu zápasov v sezóne. Navyše konkurencia, a potom samozrejme aj tímy hrajúce o fleky v európskych pohárových súťažiach, či o záchranu a následne v nižších aj o postup, môžu úplne legitímne napádať férovosť takéhoto postupu a tiež aj hovoriť o predecense, ktorý, aj napriek tomu, že tu aktuálne máme výnimočnú situáciu, hovorí o nekompetentnosti tej či onej národnej asociácie. Lebo meniť pravidlá hry počas jej priebehu nie je fér ani namieste. Právnici by sa teda rozhodne začali oháňať.

Zásadný krok v boji s koronavírusom v PL. Bude sa hrať?

Tiež by sa však dalo povedať, že nedokončenie súťaže s vyhlásením šampióna v krajinách, kde o titule nie je ani zďaleka rozhodnuté, nie je veľmi neférovým postojom. Tu sa ale naskytá otázka, či futbal ako športový fenomén takým je. Dovolím si povedať, že nie. Aj napriek tomu by ale malo byť pre kompetentných prioritou, aby ho v intenciách férovosti a pravidiel udržali…. a potom sú tu všemocné prachy, dovolím si ironický dodatok 🙂

Preto postoj, ktorý má UEFA a systém dokončenia všetkých súťaží je logickým aspektom.

Otázna však je dĺžka trvania koronavírusu v daných krajinách. Pozrime sa na Taliansko, ktoré nevyzerá, že dokončí akokoľvek svoju futbalovú súťaž, ak tam denne zomiera niekoľko desiatok občanov a nezlepšuje sa to.

Jedinou istou vecou, je však čas, ktorý ukáže ako sa to celé vyvinie. No reálnou možnosťou je aj to, že sa Liverpool po 30 rokoch svojho vysnívaného titulu nedočká.

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
robroy Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
robroy
robroy

https://www.cas.sk/clanok/960728/anglicania-nestracaju-nadej-premier-league-by-chceli-dohrat-podla-tohto-modelu/

Politické „špičky“ krajín absolutne nezvládli svoju úlohu, (narážam na preposledný odsek..). Elity zakladajúcich štátov EU, sa po strmom páde z oblák, rýchlo ocitajú v blate padnutí na hubu.. „Spojeným Štátom Europy“ chýba absolutne plán, či koncept, pre podobné udalosti. Smiešné alebo skôr dementné boli výčitky Ursuly a Macrona, že si dovolujeme zatvárať a kontrolovat hranice..

Ako deti na pieskovisku, tak vypadá prejav Brusselských patrónov..