Kenny Dalglish: príbeh mojej najobľúbenejšej sedmičky

King Kenny

„On bol skutočným kráľom Anfieldu, ale ja som ho vnímala ako milého človeka, ktorého sme prijali v našom meste.“ (Margaret Aspinall)

„Vždy, keď šoférujem smerom na Anfield, myslím na tragédiu v Hillsborough.“ (Steven Gerrard)

Hillsborough

15. apríla 1989 sa Anfield zmenil. Tam kdesi za Shanklyho bránou pribudlo niečo nové. Do tej doby fanúšik Reds vnímal Anfield symbolmi. Shanklyho brána, Paisleyho brána, The Boot Room, prach starého Kopu a mnoho iných. Po tomto dni sa Anfield zmenil, pribudol nový symbol: Hillsborough flame. Všetkých 96 (97) obetí si zaslúži spomienku a dodnes im tam horí plameň, aby sa na nich nezabudlo.

Hillsborough je štadión v meste Sheffield. 15. apríla v roku 1989 sa tam hralo semifinále F.A. CUPu medzi Liverpoolom a Nottinghamom Forest. Na preplnenej tribúne vypukla obrovská tlačenica, v ktorej bolo ušliapaných 96 ľudí. (Viac ako 700 ľudí bolo zranených.) Kto bol ten 97.? Jeden z fanúšikov Liverpoolu sa chcel dostať na zápas a mal kúpený lístok. Nemohol však odcestovať, pretože musel ísť v deň zápasu do práce. Predal tak svoj lístok a keď sa dozvedel o tom, čo sa stalo, spáchal samovraždu.

 

Počas jednej z najväčších tragédii v udalostiach športu, prišlo o život množstvo mladých chlapcov. Okrem iného aj bratranec Stevena Gerrarda, preto je tragédia v Hillsborough pre neho oveľa citlivejšia.

Po tragédii sa množstvo ľudí rozhodlo hľadať svojich milovaných a vznikla tak skupina The Hillsborough Family Support Group. Ide o skupinu, ktorá hľadala a vyšetrovala, čo sa vlastne v Hillsborough stalo. Margaret Aspinall, dáma, ktorá je v úvode so svojim citátom, je predsedníčka spomínanej skupiny. Dnes vám napíšem príbeh o skutočnom kráľovi Anfieldu.

King Kenny

Predpokladám, že poznáte povesť o sitnianskych rytieroch. Keď bude v krajine najhoršie, prídu sitnianski rytieri a zachránia nás. Liverpool má svojich rytieroch kdesi v Škótsku.

V roku 1892, keď v septembri začali hrať svoj futbal, všetkých 11 hráčov, boli Škóti. V 30. rokoch mali Reds kapitána Škóta, ktorý neskôr vytvoril dynastiu pre ich najväčšieho rivala. 50. roky 20. storočia boli dobou temna pre liverpoolsky futbal. Jedného večerného dňa v decembri prišiel tvrdý Škót a začal sa písať príbeh najväčšej trenérskej legendy a snáď najväčšieho Škóta, ktorý sa dotkol Liverpoolu.

Kráľ Anfieldu, Kenny Dalglish, sa narodil takisto v Škótsku. Bývali neďaleko Ibroxu, kde domáce zápasy hrá Glasgow Rangers. Kenny však začal hrať za katolíkov a obliekal si dres zeleno-bielych. On nielenže hral za Celtic, bol ich kapitánom. V tom čase (60. roky) za Celtic hral Kenny Dalglish a za Glasgow Alex Ferguson. História sa opäť zopakovala, veď pred niekoľkými rokmi za škótsku reprezentáciu hrali spoločne Matt Busby a Bill Shankly.)

 

 

70. roky predstavovali pre Liverpool neuveriteľnú dobu. Vyhrávali všetko, čo sa dalo. Mali vynikajúceho trénera, ktorý tvrdil, že futbal sa nedá hrať, pokiaľ v sebe nemáte prírodný entuziazmus. Jednou z najväčších hviezd Liverpoolu bol Kevin Keegan. Slávna liverpoolska sedmička, ktorá tešila fanúšikov, zrazu odišla.

V lete v roku 1977 prišiel do Liverpoolu usmievavý Škót. Obliekol si dres číslo 7 a stal sa adekvátnou náhradou za Kevina Keegana. Hneď v prvej sezóne strelil 31 gólov (v lige 20) a stal sa miláčikom tribún. Darmo, bol to vynikajúci nákup Boba Paisleyho.

Určite poznáte Paisleyho výrok. „Zažil som aj horšie časy. Jednu sezónu sme boli druhí.“ Bola to práve táto sezóna. 10. mája 1978 však Liverpol vyhral Pohár majstrov európskych krajín. Vyhrali nad Club Brugge 1-0 a prvý gól strelil práve Kenny Dalglish.

Kenny Dalglish prišiel do Liverpoolu, keď sa spoznával so Steviem Heighwayom (Gerrardov detský tréner). Hrával tam aj Phil Thompson. Škoda, že sa Kenny „vymenil“ s legendárnou 4kou, Tommym Smithom. Číslo 4 si v čase Kennyho Dalglisha obliekal Phil Thompson.

Ďalšie roky Kennyho Dalglisha v Liverpoole boli veľmi dôležité. V roku 1980 prišiel do klubu Ian Rush, ďalšia známa legenda, ktorá dodnes drží rekord v počte gólov za sezónu (47).

Heysel

Prišiel však 29.máj 1985. Finále v Brusseli na štadióne Heysel. Kenny Dalglish a Ian Rush v základnej zostave. Za Juventus hral Marco Tardelli, Paolo Rossi a najmä Michel Platini. Francúzsky kúzelník a jeden z najlepších hráčov svojej doby, vstrelil jediný gól zápasu. Juventus získal európsku trofej. Počas vystrájania fanúšikov (najmä rowdies) spadol sektor a zomrelo 39 ľudí.

 

Po tragédii sa Kenny Dalglish stal hrajúcim trénerom. Počas svojho trénerského obdobia priniesol do Liverpoolu Johna Aldridga a Johna Barnesa.

Hillsborough

Keď sa Liverpool rozhýbal po tragédii v Brusseli, prišiel 15. apríl 1989. Dalglish bol v tom čase trénerom a zúčastnil sa mnohých pohrebov. Podporoval rodiny a ukázal všetkým fanúšikom, že Anfield nikdy nezabudne na tragédiu v Hillsborough.

King Kenny je veľkou osobnosťou liverpoolskeho futbalu. Bill Shankly prišiel do Liverpoolu, keď sa klub moril v druhej lige. Kenny Dalglish ako ďalší šḱótsky rytier prišiel do klubu, keď bol jednym z najlepších v Európe. (Mimochodom, bavíme sa o dobe Cruijffa, Beckenbauera, Sandra Mazzolu a mnohých ďalších.)

Liverpool koncom 80. rokov zažil dve futbalové tragédie. Kenny Dalglish tam bol a dával klub dokopy. Darmo, Škóti majú ten dar Liverpool ochraňovať.

Keď som sa dozvedel o Kennym Dalglishovi, vnímal som ho ako obyčajného futbalistu. Ale potom som si prečítal o góle, ktorý vstrelil v roku 1986 na Stamford Bridge a Reds vyhrali titul. V roku 1990 začal hrať za Liverpool mladík z mestskej časti Kirkdale. Počas doby Kennyho Dalglisha prišiel do klubu aj Steve McManaman, hoci v tej sezóne odohral len 3 zápasy.

V októbri 2017 vznikla tribúna Kenndy Dalglish Stand a tiež bol povyšený do šľachtického stavu. S manželkou založili charitatívnu organizáciu, ktorá pomáha chorým. Kenny je skutočným kráľom Anfieldu. Škoda, že som nezažil jeho futbalovú dobu.

 

0 0 hlasuj
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
1
0
Podeľ sa v diskusii o názor. Zaujíma nás ;)x
()
x