Najpamätnejšie zápasy od príchodu Jürgena Kloppa, časť štvrtá

V dnešných ťažkých časoch bez futbalu a športu ako takého (psychopatov z Bieloruska nerátam), nám jedine zostáva spomínať na staršie zápasy. A práve preto som sa rozhodol Vám ponúknuť štvrtú časť mojej série o najpamätnejších zápasoch pod vedením Jürgena Kloppa. Prajem príjemné čítanie a spomínanie na nie až tak dávnu históriu.

Liga majstrov, základná skupina, 11.12.2018, Liverpool 1:0 Neapol

Titulnú fotku k tomuto článku som zvolil práve z tohoto zápasu, kedy si asi všetci budeme pamätať skvelý Alissonov zákrok v posledných sekundách zápasu vďaka ktorému sme mohli postúpiť zo skupiny a po finále oslavovať šiesty titul v najprestížnejšej futbalovej súťaži sveta.

Mužstvá nastúpili v týchto zostavách:

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold (90′ Lovren), Matip, van Dijk, Robertson, Wijnaldum, J. Henderson, Milner (85′ Fabinho), Salah, Firmino (79′ N. Keïta), Mané

Neapol: Ospina – Maksimović, Albiol, Koulibaly, Mário Rui (70′ Ghoulam), Callejón, Marques Loureiro, Hamšík, Ruiz (62′ Zieliński), Insigne, Mertens (67′ Milik)

Neapolu stačilo na postup uhrať bod na Anfielde, neprehrať o viac ako dva góly alebo aby zápas neskončil 1:0. Liverpool začal zápas tradičným náporom, udomácnil sa na polke hostí, ktorí čakali na protiútoky.

Už v 13. minúte domácim zatrnulo, keď po faule Van Dijka na Mertensa videl domáci stopér našťastie len žltú kartu. V 22. minúte si domáci priaznivci mohli prvý krát zakričať po góle Maného, ktorý ale neplatil pre ofsajd po prihrávke od Arnolda. Hra sa kúskovala, Reds dobíjali obranu hostí. To sa podarilo až v 34. minúte kedy sa Salah šikovne telom zbavil obrancu, obišiel aj Koulibalyho a pomedzi nohy Ospinovi zariadil pre Liverpool postupujúci výsledok.

Liverpool v druhom polčase mohol viac krát rozhodnúť, kedy Mané dva krát zoči-voči Ospinovi nedal, Salah s Milnerom netrafili bránu. Vďaka nepremeneným šanciam sa na Anfielde držala dráma až do posledných sekúnd kedy van Dijk nedočiahol na center, Lovren si neustrážil Milika, ktorý zakončoval v šestnástke, ale Alisson vytiahol zázračný zákrok a posunul Liverpool do osemfinále, kde sa stretol s Bayernom Mníchov.

Premier League, 18. kolo, 16.12.2018, Liverpool 3:1 Manchester United

Po skvelom víťazstve nad Neapolom v Lige majstrov nás cez víkend čakalo jedno z najväčších derby na svete. Po dlhšom období bol jasným favoritom domáci Liverpool, ktorý v tabuľke viedol o bod pred City, druhým klubom z Manchestru. Hostia sa trápili pod vedením Mourinha na šiestom mieste. Portugalský stratég vedel vždy na Anfielde uchmatnúť body a domácich čakal neľahký boj na súperovej polovičke.

Liverpool: Alisson – Clyne, Lovren, van Dijk, Robertson, Mané (84′ J. Henderson), Wijnaldum, Fabinho, N. Keïta (70′ Shaqiri), Firmino, Salah

Manchester United: de Gea – Darmian, Bailly, Lindelöf, A. Young, Dalot (45′ Fellaini), A. Herrera (79′ Martial), Matić, Rashford, Lingard (85′ Mata), Lukaku

Od úvodných minút sa predpovede naplnili. Domáci The Reds zatlačili súpera pred svoju šestnástku a snažili sa prekonať povestný Mourinhov autobus. Postupne sa po chybách v defenzíve hostí dostávali do šancí Fabinho a Lovren, kedy prvý menovaný mieril tesne vedľa a Lovrenovu hlavičku zastavil na čiare obranca United.

V 24. minúte to ale prišlo, za obranu si nabehol Mané, ktorého milimetrovou prihrávkou našiel Fabinho a bolo 1:0. Z ojedinelého výpadu hostí na polku Liverpoolu v 33. minúte prišiel šok. Loptu do vápna centroval Lukaku, Alissonovi lopta vypadla presne pred nohy Lingarda, ktorý sa na všetkých počudovanie nemýlil a vyrovnal.

V druhom polčase Liverpool márne dobíjal bránu de Geu. V 73. minúte Mané po krídle obišiel Herreru, odcentroval, lopta sa poodrážala až k čerstvému Shaqirimu a ten nekompromisne od brvna poslal domácich do vedenia. V 80. minúte sa po prihrávke od Firmina dostal znova k lopte žolík Shaqiri a tečovanou strelou zakončil zápas so skóre 3:1 a podpísal Mourinhovi výpoveď v United.

Liga majstrov, osemfinále, 13.3.2019, Bayern Mníchov 1:3 Liverpool

Los Liverpoolu prisúdil ťažkého súpera z nemeckej ligy, kde je Bayern dlhodobým hegemónom a vládne nemeckému futbalu. Kloppovi sa proti Bavorom z pôsobenia v Dortmunde darilo a bol posledný kto pretrhol nadvládu Bayernu. V prvom zápase na Anfielde sme videli bezgólovú remízu a všetko sa malo rozhodnút v Allianz Arene.

Bayern: Neuer – Rafinha, Süle, Hummels, Alaba, J. Martínez (72′ Goretzka), Thiago Alcantara, Gnabry, James Rodríguez (79′ Renato Sanches), Ribéry (61′ Coman), Lewandowski

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Robertson, Wijnaldum, J. Henderson (13′ Fabinho), Milner (87′ Lallana), Mané, Firmino (83′ Origi), Salah

Kloppovej družine zápas nezačal najšťastnejšie, pretože sa v 13. minúte zranil kapitán Jordan Henderson, ktorého nahradil Fabinho. Čakalo sa na to, kto strelí prvý gól a ten sa v 26. minúte podarilo po pase van Dijka a nádhernom zakončení Maného práve našim chalanom. Mané obišiel Neuera a lobom prekonal aj obranu.

Bayern sa vrhol do útoku a v 39. minúte si nešťastne zrazil center do brány Matip a bolo vyrovnané. Do polčasu sa stav nezmenil a po prvom dejstve postupoval Liverpool. V druhom polčase sa čakalo na gól do 69. minúty kedy sa po rohovom kope hlavou presadil van Dijk a priblížil v dnešnom zápase sivých bližšie k postupu. V 84. minúte utíšil Allianz Arenu po centri Salaha znova Mané, ktorý hlavou upravil konečný výsledok na 1:3 a zariadil postup Liverpoolu do štvrťfinále, kde nám los pridelil Porto.

Liga majstrov, semifinále, 7.5.2019, Liverpool 4:0 Barcelona

Na začiatku napíšem, že pre mňa je toto zápas, na ktorý si spomeniem ako prvý, pri otázke, na ktorý zápas si najradšej spomínam. Po prvom zápase na Camp Nou, kde sme prehrali 3:0 a Messi predviedol svoju genialitu len málokto čakal, že to dokáže Liverpool otočiť. Lenže všetci kto fandíme Liverpoolu vieme, kde sa zázraky dejú. 🙂

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Robertson (45′ Wijnaldum), J. Henderson, Fabinho, Milner, Shaqiri (90′ Sturridge), Origi (85′ J. Gomez), Mané

Barcelona: Ter Stegen – Roberto, Piqué, Lenglet, Alba, Vidal (75′ Arthur), Busquets, Rakitić (80′ Malcom), Coutinho (60′ Semedo), Messi, L. Suárez

V zápase pre problémy so zraneniami nenastúpili Firmino a Salah. Od prvej minúty Anfield vytvoril neopakovateľnú atmosféru, ktorá hráčov pohltila až po krk.

Liverpool začal zápas ako z rozprávky. V 7. minúte sa k strele predral J. Henderson, Ter Stegen ju vyrazil pred Origiho a ten otvoril skóre zápasu. Potom sa hra v prvom polčase prelievala zo strany na stranu. Šance hostí zahodili Messi, Coutinho, Alba. Za Liverpool sa takmer ujala tečovaná strela Robertsona, ktorého v druhom polčase pre zranenie nahradil Wijnaldum.

V druhom dejstve nastala zázračná dvojminútovka kedy v 54. a v 56. minúte práve Wijnaldum dvoma gólmi vyrovnal skóre v dvojzápase a v odvete zvýšil na 3:0. V prvom prípade sa presadil po tečovanom centri Alexandra-Arnolda a druhý gól strelil hlavou po centri z druhej strany od Shaqiriho. Anfield bol vo vytržení a tlačil domácich k vytúženému obratu. Paralyzovaná Barcelona dostala v 79. minúte poslednú ranu, keď Alexander-Arnold šikovne využil nekoncentrovanosť obrany hostí, rozohral roh takmer po zemi a Origi sám pred bránou dal gól na 4:0 a upravil konečné skóre dvojzápasu na 4:3. Hlášku komentátorov – Corner taken qucikly Origiiiiiiiiiiiiiiii!!!! si dodnes vybaví každý ako prvú pri tomto zápase.

Liga majstrov, finále, 1.6.2019, Tottenham 0:2 Liverpool

Po postupe do finále, v ktorom nás čakal Tottenham, ktorý taktiež otočil dvojzápas s Ajaxom už nikto nepochyboval, že do Madridu si ideme pre šieste víťazstvo v tejto súťaži. Fanúšikovia v červenom z celého sveta obsadili ulice hlavného mesta Španielska a všetci netrpezlivo čakali na výkop večerného zápasu o ušatú trofej.

Tottenham: Lloris – Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose, Mou. Sissoko (74′ Dier), Winks (66′ Lucas Moura), Eriksen, Alli (82′ Llorente), Son Heung-min, Ha. Kane

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Robertson, J. Henderson, Fabinho, Wijnaldum (62′ Milner), Salah, Firmino (58′ Origi), Mané (90′ Gomez)

Tento zápas si určite nebudeme pamätať vďaka výkonu hráčov, ale vďaka tomu, že práve tento duel je pre nás ten najsladší za posledné roky. Klopp nevyhral ani jedno zo svojich troch predošlých finále v európskych súťažiach a podobne zle sa mu viedlo aj v domácich pohároch. Liverpool bažil po víťazstve aj vďaka minuloročnému (2017/18) smolnému finále v Kyjeve.

Už v 1. minúte sa za obranu dostával Mané, Sissoko nezmyselne v šestnástke rozhadzoval rukou, ktorú trafil centrom Mané a rozhodca zapískal penaltu. K tej sa postavil v 2. minúte Salah a nekompromisnou strelou do stredu brány otvoril skóre madridského finále. V prvom polčase sa dostali k strele naši krajní obrancovia, kedy Arnold mieril tesne vedľa a Robertsonovu bombu vyrazil Lloris.

V druhom polčase tesne mieril čerstvý Milner a Alisson dokázal vyraziť nebezpečnú strelu Sona a neprijemný priamy kop Eriksena z rohu šestnástky. Tottenham sa nadychoval k záverečnému náporu, no v 87. minúte sa k odrazenej lopte dostal Matip, prihral Origimu a ten presnou strelou k vzdialenejšej tyči potvrdil triumf. Zápas skončil 2:0 pre Liverpool a v červenej časti mesta mohli začať bujaré oslavy šiesteho víťazstva v Lige majstrov.

Bola to prvá trofej od víťazstva vo finále Anglického ligového pohára v roku 2012 a Liverpool sa zaradil medzi najlepšie kluby na svete.