Najpamätnejšie zápasy od príchodu Jürgena Kloppa, časť tretia

Po dlhšej dobe počas pauzy v Premier League vám prinášame tretí diel najpamätnejších zápasov pod vedením Jürgena Kloppa. V ňom sa pozrieme celkovo na šesť zápasov, predovšetkým na tie v Lige majstrov.

Liga majstrov, osemfinále, 14.2.2018, Porto 0:5 Liverpool

Po troch výhrach a troch remízach v skupine E, kde sme čelili španielskej Seville, ruskému Spartaku Moskva a slovinskému Mariboru, nám v osemfinále Ligy majstrov žreb prisúdil portugalských „drakov“ z Porta. Prvý zápas sa odohral na štadióne v Porte.

Mužstvá nastúpili v týchto zostavách:

Porto: De Sá – Ricardo Pereira, Reyes, Marcano, Telles, Oliveira, Herrera, Marega, Otávio (45’ Corona), Brahimi (62’ Waris), Soares (74’ Paciênca)

Liverpool: Karius – Alexander-Arnold (79’ J. Gomez), Lovren, van Dijk, Robertson, Milner, J. Henderson (75’ Matip), Wijnaldum, Salah, Firmino (80’ Ings), Mané

Domáce Porto začalo v prvých pätnástich minútach náporom, Liverpool hrozil najmä z brejkových situácií. V 25. minúte sa práve z rýchleho prečíslenia presadil Mané šťastnou strelou, ktorá prepadla brankárovi domácich popod telo a The Reds, alebo v tom prípade oranžoví, viedli 0:1. Pre domácich to bola studená sprcha a v 29. minúte krásnou strelou Milner opečiatkoval žrď, následne sa lopta odrazila k Salahovi, ktorý si obhodil brankára a pohodlne zvýšil z pohľadu domácich na 0:2.

Porto sa snažilo znížiť, no v 53. minúte sa Kloppova družina dostala do ďalšieho brejku, Firminovu strelu brankár stihol vyraziť, ale znova len pred hráča hostí, ktorým bol v tomto prípade Mané a ten upravil skóre na 0:3. V 70. minúte sa dostal k lopte Milner, prihral do šestnástky Firminovi a ten neomylne pridal štvrtý gól. V 85. minúte ešte natiahol spoza šestnástky Mané a lopta skončila v sieti. Krutý konečný výsledok pre domácich 0:5, ktorý na Anfielde ešte utvrdila remíza 0:0 a Liverpool postúpil do štvrťfinále.

Liga majstrov, štvrťfinále, 4.4.2018, Liverpool 3:0 Manchester City

Prvýkrát v tejto sérií sa pozrieme na celý dvojzápas. Po zdemolovaní Porta sa v ďalšom kole očakával súboj dvoch veľkých rivalov z posledných čias. Manchester City kráčal k rekordnej sezóne v Premier League a brúsil si zuby aj na ušatú trofej. V prekážke im bol Anfield a Kloppova družina.

Liverpool: Karius – Alexander-Arnold, Lovren, van Dijk, Robertson, Oxlade-Chamberlain (85’ Moreno), J. Henderson, Milner, Salah (52’ Wijnaldum), Firmino (71’ Solanke), Mané

Manchester City: Ederson – K. Walker, Otamendi, Kompany, Laporte, K. De Bruyne, Fernandinho, Gündoğan (57’ Sterling), D. Silva, Sané, G. Jesus

V prvých desiatich minútach bolo na Anfielde počuť len obrovský piskot, pretože to boli hostia, ktorí začali tlakom. Lenže v 12. minúte sa k protiútoku dostal Firmino, Ederson mu jeho strelu zneškodnil, lenže Bobby znova vybojoval loptu, posunul ju Salahovi a ten otvoril skóre. V 20. minúte sa po pressingu na súperovej polovici dostal k lopte Oxlade-Chamberlain a strelou z takmer 25 metrov vymietol roh Edersonovej brány a zvýšil na 2:0. Dokonalú tridsaťminútovku zakončil po Salahovom centri hlavou Mané a upravil skóre zápasu na konečných 3:0.

Liga majstrov, štvrťfinále, 10.4.2018, Manchester City 1:2 Liverpool

Manchester City: Ederson – K. Walker, Otamendi, Laporte, Fernandinho, K. De Bruyne, D. Silva (66’ Agüero), Sterling,  B. Silva (74’ Gündoğan) G. Jesus, Sané

Liverpool: Karius – Alexander-Arnold (81’ Clyne), Lovren, van Dijk, Robertson, Oxlade-Chamberlain, Wijnaldum, Milner, Salah (89’ Ings), Firmino (81’ Klavan), Mané

V druhou zápase na Etihad Stadium sa domáci pustili do hostí hneď zostra. V 2. minúte otvoril skóre Gabriel Jesus po prihrávke od Sterlinga. Liverpool bol pod obrovským tlakom a na konci polčasu inkasoval aj druhý gól, ktorý našťastie pre nás neplatil.

V druhom polčase sa v 56. minúte dostal cez obranu Mané, Ederson mu dokázal loptu vypichnúť, ale len k Salahovi, ktorý ho obišiel, lobom prehodil obrancu pred bránou a všetkým liverpoolskym fanúšikom padol veľký kameň zo srdca – 1:1. Tlak domácich opadol a v 77. minúte Firmino milimetrovou strelou upravil na konečných 1:2, čo v konečnom dôsledku znamenalo skóre 5:1 pre Liverpool v oboch zápasoch a The Reds sa mohli tešiť na semifinále.

Liga majstrov, semifinále , 24.4.2018, Liverpool 5:2 AS Rím

Po vyradení Manchestru City na Liverpool čakal v semifinále najľahší súper z trojice AS Rím, Bayern Mnichov a Real Madrid. Na Salaha čakali bývalí spoluhráči z Ríma, ktorí nečakane vyradili Barcelonu vo štvrťfinále. Pre The Reds tu bola veľká príležitosť postúpiť do finále po jedenástich sezónach Ligy majstrov.

Liverpool: Karius – Alexander-Arnold, Lovren, van Dijk, Robertson, Oxlade-Chamberlain (18’ Wijnaldum), J. Henderson, Milner, Salah (75’ Ings), Firmino (93’ Klavan), Mané

AS Rím: Alisson – Fazio, Manolas, Nunes Jesus (67’ Perotti), Florenzi, De Rossi (67’ Gonalons), Strootman, Kolarov, Ünder (45’ Schick), Nainggolan, Džeko

Liverpool resp. Anfield čakala ďalšia európska noc. Diváci vytvorili neskutočnú atmosféru, ktorú v 18. minúte schladilo zranenie Oxlada-Chamberlaina, a ako sa ukázalo, bolo dlhodobé. V 35. minúte Salah zdvihol zo sedadiel divákov nádhernou strelou do vinklu a náš budúci brankár Alisson nemal šancu zasiahnuť. V nadstavenom čase prvého polčasu vysunul Firmino nášho egyptského kráľa a ten gólovým lobom zakončil polčas s výsledkom 2:0.

V 56. minúte sa za obranu znova dostal Salah, prihral do šestnástky Manému a ten zvýšil skóre na 3:0. Liverpool pokračoval v deštrukcii a o štyri minúty zvýšil skóre Firmino znova po prihrávke Salaha pred prázdnu bránu. V 68. minúte po rohu Milnera zvýšil na 5:0 hlavou Firmino a všetci si mysleli, že je Liverpool vo finále. No v 81. minúte znížil Džeko a v 85. minúte po ruke Milnera premenil penaltu Perotti a výsledok z prvého zápasu bol 5:2. V odvete Liverpool síce prehral 4:2 no s celkovým skóre 7:6 postúpil do kyjevského finále, kde ho čakal Real Madrid.

Liga majstrov, skupinová fáza, 18.9.2018, Liverpool 3:2 PSG

Po nešťastnom finále v Kyjeve (prehra 1:3 s Realom Madrid, pozn.) sa Liverpool chystal do ďalšej sezóny a los mu prisúdil takzvanú skupinu smrti s francúzskym PSG, talianskym Neapolom a srbskou Crvenou Zvezdou Belehrad. V prvom zápase na Anfield zavítal najväčší súper zo skupiny a to PSG s Neymarom, Mbappém a ostatnými hviezdami nabitého parížskeho celku.

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, J. Gomez, van Dijk, Robertson, Wijnaldum, J. Henderson, Milner, Salah (85’ Shaqiri), Sturridge (72’ Firmino), Mané (93’ Fabinho)

PSG: Areola – Meunier, Thiago Silva, Kimpembe, Bernat, Rabiot, Marquinhos, Di María (80’ Choupo-Moting), Mbappé, Cavani (80’ Draxler), Neymar

V prvom polčase diváci mohli vidieť vyrovnaný zápas dvoch európskych veľkoklubov. V 30. minúte po centri Alexandra-Arnolda hlavou otvoril skóre Sturridge. V 35. minúte Bernat fauloval Wijnalduma v pokutovom území a Milner zvýšil na 2:0. No o štyri minúty sa po centri dostal k lopte v šestnástke domácich Meunier a znížil na 2:1. V 83. minúte sa snažil preštrikovať do šestnástky Neymar, lopta sa dostala k Mbappému a ten vyrovnal na 2:2. Zápas sa chýlil ku koncu a vyzeralo to tak, že si mužstvá body rozdelia. V nadstavenom čase sa na rohu šestnástky zmocnil lopty Firmino a krížnou strelou zariadil pre Liverpool dôležité tri body.

14.kolo Premier League, 2.12.2018, Liverpool 1:0 Everton

Posledným zápasom v tomto článku je zápas v Premier League, kde sme v tradičnom Merseyside derby privítali modrú stranu Liverpoolu, a to Everton. The Reds do štrnásteho kola neprehral ani jeden zápas a práve Toffees sa snažili po dlhej dobe vyhrať na Anfielde.

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, J. Gomez, Van Dijk, Robertson, Wijnaldum, Fabinho, Shaqiri (71’ N. Keïta), Firmino (84’ Origi), Mané, Salah (75’ Sturridge)

Everton: Pickford – Coleman, M. Keane, Mina, Digne, Walcott (63’ Lookman), A. Gomes, Gueye, Bernard (89’ Calvert-Lewin), Sigurðsson (91’ Zouma), Richarlison

Pravdepodobne prvý a posledný zápas v týchto článkoch, kedy si človek duel nepamätá vďaka skvelému výkonu, ale kvôli jednému momentu. S trochou nadsázky môžeme tento zápas nazvať ako aj znovuzrodenie Origiho. Ale poďme trocha aj k tomu, čo sa odohrávalo na trávniku. Obrovskú šancu mal v prvom polčase Everton, keď loptu z čiary vykopával Joe Gomez. Na druhej strane spálil tutovku zoči-voči Pickfordovi Shaqiri.

Ku koncu zápasu sa prihlásil o slovo Origi, keď najprv spálil obrovskú tutovku. V 96. minúte sa schyľovalo k poslednej štandardke, loptu do šestnástky posielal Alexander-Arnold, van Dijk z prvej netrafil volej ako si predstavoval, lopta veľkým oblúkom letela na bránu, kde nepochopiteľne zazmätkoval Pickford, lopta poskákala po brvne, dostal sa k nej Origi a hlavou rozhodol toto Merseyside derby. „Modrým“ zostali oči pre plač a v tento deň sa zrodila veta, pri ktorej sa usmeje každý fanúsik The Reds: Football without Origi is nothing.