Tvořili historii LFC II : Matt McQueen

V novém seriálu na našem webu se zaměřujeme na manažery i hráče, kteří tvořili tak bohatou historii našeho klubu.

Do části o manažerech jsme vybrali ty, kteří v klubu odkoučovali alespoň 200 soutěžních utkání. Ve druhém díle se tak podíváme na poválečná léta na Matta McQueena.

Profil a statistiky

Matt McQueenMatt McQueen byl prvním Skotem na lavičce našeho klubu, narodil se 18.5.1863 v Harthillu. Matt byl stejně jako jeho bratr Hugh výborným hráčem a oba dva stáli v roce 1892 na trávníku při prvním soutěžním utkání Reds v historii proti Middlesbrough. V barvách LFC strávil jako hráč téměř sedm let a odehrál více než stovku utkání ve všech soutěžích, ve kterých vstřelil dvě branky.

Jako manažer odkoučoval na lavičce Reds celkem 229 soutěžních utkání. V nich dokázal 93x zvítězit, 60x remizoval a 76x odešel ze hřiště poražen.

Kariéra hráče a manažera jednoho klubu

Po konci aktivní kariéry si Matt udělal potřebné zkoušky na to, aby mohl vykonávat funkci rozhodčího a v roce 1904 se krátce dostal i do nejvyšší soutěže jako čářový rozhodčí. Jeho kariéra sudího však netrvala dlouho a na konci první světové války se stal ředitelem Liverpoolské rady.

V zimě roku 1922 nečekaně skončil na Anfieldu David Ashworth, který odešel do Oldhamu Athletic se Reds obrátili právě na jednoho  ze svých ředitelů, aby dočasně klub vedl. Matthew sice neměl žádné manažerské zkušenosti, přesto dokázal klub dotáhnout k obhajobě mistrovského titulu, bohužel, na dlouhou dobu i poslednímu. McQueen si však vysloužil plnohodnotný kontrakt a na lavičce Reds zůstal pět let i přesto, že na ni usedal jako téměř šedesátník.

1925-26 season | Liverpool FC Wiki | Fandom

Krušná léta a nezapomenutelná sezona 27/28

Další sezony však již nebyly tak úspěšné jako roky 1922 a 1923. Reds následně skončili na dvanáctém, čtvrtém, sedmém a devátém místě. Sezona 27/28 však začala katastrofálně, tým měl při derby s Manchesterem United o Vánocích pouze šest výher ze sedmnácti utkání a čekal jej boj o  záchranu. Nakonec Reds sezonu dohráli na šestnáctém z 22 míst v tabulce. Na pohled to vypadá, že boj o záchranu nebyl tak horký, jenomže byl.

Poslední Middlesbrough získalo 37 bodů a Tottenham padal spolu s nimi se 38 body. Jenomže hned dalších SEDM! klubů (mezi nimi i Reds) se zachránily s 39 body, tomu se říká vyrovnaná tabulka co? Konce sezony se McQueen na lavičce Reds však nedočkal. Na začátku 20. let totiž při dopravní nehodě přišel o nohu a na konci desetiletí se jeho stav tak zhoršoval, že mu nedovolil dále pokračovat v trénování.

Jako nejlepší tah v jeho pozici můžeme označit nákup Gordona Hodgsona. Šlo o výjimečný nákup,  neboď šlo o rodáka z Johannesburgu z JAR. V barvách našeho klubu odehrál 377 utkání ve kterých nastřílel úžasných 241 branek!

Tvořili historii LFC I : Tom Watson

4
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Xabi18Aleshkwop Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Alesh
Alesh

Ďakujem!

Alesh
Alesh

Čakaním na PL som podľahol k pozretiu minisérii:
https://www.csfd.cz/film/830613-hra-z-anglie/prehled/

Xabi18
Xabi18

Tohle mám taky za sebou, bohužel to bylo tak návykové že jsem to sfouknul za odpoledne 😀

kwop

super citanie, dik 🙂