Danteho (týž)denníček: Nový manažér, nová nádej do žíl

Pohľad obyčajného fanúšika na to, čo LFC ponúkol a veľmi často neponúkol. Trochu vážne a občas ľahkovážne. A nie vždy o tom, čo je nosnou témou daného týždňa.

Už dlho som sa na zápas Liverpoolu netešil tak, ako je tomu pred duelom proti Spurs. Kto si občas moje denníky prečítal vie, že záver vlády Brendana Rodgersa ma takmer uhnal do depresií. Vidieť LFC v posledných mesiacoch v akcii bolo priam utrpením pre oči i dušu. Vždy som sa potešil, ak mi sledovanie priameho prenosu zmaril program, ktorý nešlo odmietnuť.

Lenže všetko toto je minulosťou. Rodgers už nie je pánom na liverpoolskej lavičke a moje neblahé obavy o ďalšom manažérskom zajacovi sa, našťastie, nevyplnili. Písanie mena Jürgen Klopp síce bude o niečo zložitejšie, no túto obetu som ochotný podstupovať týždeň čo týždeň (oukej, nebudem klamať sám seba, tak často to asi nebude).

Konečne totiž americkí majitelia priviedli renomované trénerské meno, o ktoré sa zaujímali tie najvýznamnejšie kluby na futbalovej mape sveta. Klopp má za sebou výborné pôsobenie v Mainzi a hlavne nemalé úspechy s Borussiou Dortmund. Tím, ktorý sa pred jeho príchodom spamätával z ťažkého finančného knokautu, sa pod vedením rodáka zo Stuttgartu vrátil späť medzi nemeckú i európsku elitu.

Nával eufórie po menovaní nového lodivoda bol zjavný. Je len škoda, že sa John W. Henry a spol. k podobnému kroku neodhodlali už počas letnej pauzy, kedy by mal nemecký kouč možnosť upraviť si mužstvo podľa svojich predstáv. Ale vždy lepšie neskoro, ako nikdy. Angažovania Jürgena Kloppa vo mne navyše vzbudzuje nádej, že snáď Američania v čele klubu začali brať „soccer“ naozaj vážne a chcú sa poučiť z chýb, ktorá napáchali v minulosti.

Je jasné, že Klopp žiadnou paličkou Harryho Pottera nedisponuje, takže očakávať radikálnu zmenu zo dňa na deň by bolo príznakom bláznovstva. Upratať neporiadok napáchaný na Anfielde za posledné dva roky, to by bol tvrdý oriešok pre kohokoľvek. Navyše Jürgen Klopp je nováčikom v anglickej ligovej súťaži a taktiež sa musí vyrovnať s tlakom obrovských očakávaní.

On sám žiadal o čas, možno i obetovania aktuálneho ročníka v prospech budúcich úspechov. Osobne som na to pripravený. Viem, že veci sa nezmenia v priebehu pár dní či týždňov. Treba na to mesiace, ba roky. No rovnako tak nový kouč sľúbil do štyroch sezón titul, čo je v prostredí pri rieke Mersey obrovský záväzok. Pevne dúfam, že tieto slová nebude časom ľutovať.

Na druhej strane už má 48-ročný lodivod s podobnou situáciou skúsenosti. Keď nastupoval do Dortmundu, žlto-čierni prežívali neľahké časy a hoci práve prehrali vo finále Nemeckého pohára, dvakrát v rade sa obávali o prežitie v Bundeslige. Po Kloppovom nástupe sa situácia na Westfálskom štadióne stabilizovala a o tri roky oslavovalo mužstvo ligový titul.

Súhlasím, že práca vo vtedajšom Dortmunde a súčasnom Liverpoole nie je jedno a to isté, no práve stabilizácia bude potrebná i na Anfielde. Ostatné dve prestupové obdobia boli z liverpoolskeho pohľadu viac ako rušné. Odišli Suárez či Sterling a Rodgers spolu s majiteľmi vyhodili von oknom obrovské milióny. Výsledky sa však nedostavili.

Klopp musí na prípadné posily počkať minimálne do januára. Dovtedy musí pracovať s kádrom, ktorý zdedil po svojom predchodcovi. Snáď sa mu podarí oddeliť zrno od pliev a pokiaľ do tímu privedie nové tváre, musí sa vyhnúť podobným omylom, akým bol Ciro Immobile v jeho poslednom roku v BVB. Podobných prípadov máme na Anfielde viac ako dosť.

Každopádne očakávaná premiéra nového manažéra je za dverami. Teším sa, s čím Jürgen Klopp vyrukuje na Tottenham. Verím, že sa časom naozaj dočkáme „heavymetalového“ futbalu, ktorý má podľa vlastných v obľube. Heavymetalová hudba je totiž prvotriedna kvalita a po tých Rodgersových nevydarených „ploužákoch“ by to bola príjemná zmena.

Takisto som zvedavý, ako sa Nemec vyrovnal s faktom, že prípravu na jeho úvodný duel na Ostrovoch narušila reprezentačná prestávka a oklieštený káder, ktorý mal počas prvých dní svojho pôsobenia v Melwoode k dispozícii. A hlavne – ako zvládne tlak, vyvíjaný na jeho osobu zo strany majiteľov, fanúšikov i medií.

No nech už je ako chce, na sobotu sa teším. Stačí prežiť šesťhodinový nadčas v práci a akonáhle odbije dvanásta hodina, všetky moje zmysly sa budú sústrediť len a len na Liverpool. Snáď prichádza éra, kedy sa nebudeme musieť len obzerať do minulosti, kedy už LFC prestane byť terčom posmechu a kedy nás futbal v podaní hráčov, nosiacich Liverbirda na hrudi, znova bude dlhodobo baviť. A samozrejme, prídu nejaké tie trofeje.

4 Comments

 1. robroy

  16. októbra 2015 at 22:19

  Na sobotu sa teším aj ja… Ako tradične, zápas však neuvidím, pre pracovné vyťazenie (doslova).
  Moja oblubena kapela na kt. som vyrastal bola prioritne AC/DC, alebo ZZ top či Judas priest, potom kopa dalších ale menej metalových.. Tie dalšie, (energickejšie) cvendžali, ako šrot na šrotovisku.. 😀

  Verím, že v Jurgenovi máme persónu, ktorá sa dokáže v rekordnom čase vysporiadať sa novým pracovným prostredím a vyťaží z daného materialu maximum. ALE dalej verím, že náznaky herného zlepšenia,ZMENA nasadenia, budú viditelné možno aj hned !! Taktika, spresnenie hry, PROSTE nevyhnutná zmena k lepšiemu – lebo po odchode diktátora, to viditelne ani horšie byť nemôže – nastane postupne.. A cez januárové TW Jurgen čiastočne doplní káder podla svojich predstáv.. ( a ja odrazu nemám obavy, že koho angažuje v budúcnosti.. )

 2. fefe

  17. októbra 2015 at 9:01

  mozno nastal cas na novy styl-jurgenmetal…

 3. Adass

  17. októbra 2015 at 12:15

  To já bych preferoval teda spíše HARD rap 😀

 4. Mark

  18. októbra 2015 at 21:42

  „No rovnako tak nový kouč sľúbil do štyroch sezón titul, čo je v prostredí pri rieke Mersey obrovský záväzok. Pevne dúfam, že tieto slová nebude časom ľutovať.“

  Klopp hlavne nič také nepovedal. Povedal len, že ak do 4 rokov nezíska titul, tak pravdepodobne už na tom mieste nebude sedieť. Veľký rozdiel.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply