Pohľad obyčajného fanúšika na to, čo LFC ponúkol a veľmi často neponúkol. Trochu vážne a občas ľahkovážne. A nie vždy o tom, čo je nosnou témou daného týždňa.
Dnešný denník bude trochu iný ako jeho predchodcovia. Nebude totiž zameraný výhradne na Liverpool FC, ale na celý anglický futbal. Jedným z dôvodov je i fakt, že aktuálna sezóna je pre mňa už prakticky minulosťou.
Sledovať partiu Brendana Rodgersa je v posledných týždňoch záležitosť len pre silné povahy. Zápas na ihrisku Hullu som nevidel, uprednostnil som aktívny futbal pred jeho pasívnou verziou. A podľa výsledku a ohlasov tak spravili i liverpoolski futbalisti.
Predsa ma ale jedna udalosť v tomto stretnutí upútala. Sektor hostí zostal poloprázdny. Nie snáď na protest proti predvádzanej hre či proti manažérovi. Priaznivci LFC sa na podnet skupiny The Spirit of Shankly snažili touto cestou poukázať na vysoké ceny lístkov.
Vstupenka na KC Stadium by Scouserov vyšla na 50 libier, ku ktorej treba pripočítať cestovné náklady či občerstvenie. A tak sa niektorí z nich rozhodli zakúpiť si len juniorské lístky za 10 libier, čím neprídu o prednostné právo dostať sa na ďalšie stretnutia, a do Hullu ani necestovali (s odstupom času tento krok určite neľutujú). „Kluby sú chamtivé a len ťahajú fanúšikov za nos – to musí skončiť,“ povedal Keith Culvin, hovorca The Spirit of Shankly.
Ceny lístkov na zápasy Premier League, to je téma rezonujúca v Anglicku už nejakú dobu. V práve sa končiacom ročníku na ne bojkotom či transparentami poukázali nielen fandovia LFC, ale i priaznivci ďalších klubov.Pravdou je, že vstupenky na stretnutia najvyššej anglickej súťaže sa vyšplhali do závratných výšin, dokonca aj na britské pomery. Počas uplynulých 25 rokov zvýšili niektoré kluby cenu vstupného viac ako 1000-násobne.
Najdrahším klubom na sledovanie je Arsenal. Najlacnejšia sezónna permanentka na Gunners vás vyjde ľahko cez tisíc libier, najdrahšia dvakrát toľko. V prípade LFC je to 710 – 896 libier.
Veľká diskusia sa spustila krátko po tom, čo oznámil ceny permanentiek West Ham United. Nie však na ďalšiu sezónu, ale až na ročník 2016/2017. „Kladivári“ sa v lete 2016 sťahujú z Upton Parku na Olympijský štadión a už teraz predstavili novú kategóriu sezónnych vstupeniek, ktorá fanúšikov vyjde na 289 libier. Poklesku sa dočkajú aj ostatné cenové kategórie.
Otázkou je, čo bolo pravým dôvodom, že manažment WHU sa rozhodol tak výrazne okresať poplatky za vstupenky. Obáva sa snáď, že fanúšikovia Irons nedokážu naplniť Olympijský štadión, ktorý má o 20 tisíc sedadiel viac ako Upton Park? Alebo sa manažment londýnskeho celku rozhodol urobiť ústupok voči priaznivcom, keďže kompenzáciou mu môže byť nová zmluva s televíznymi spoločnosťami?
Práve tá je jedným z dôvodov, prečo ľudia naprieč Premier League žiadajú pokles v cenách futbalových lístkov. BT a Sky Sports zaplatili za vysielacie práva na tri roky (od sezóny 2016/17) rekordných 5,136 miliardy libier. To je sedemdesiat percentné navýšenie v porovnaní so starým kontraktom. Fanúšikovia preto chcú, aby tieto obrovské peniaze, putujúce do klubových pokladní, mali vplyv nielen na platy hráčov, ale i na ceny vstupeniek.
Či sa tak naozaj stane,to je vo hviezdach. Majú totiž kluby Premier League dôvody na zníženie cien? Z pragmatického hľadiska určite nie. Hoci sezónne lístky stoja stovky libier, záujemcovia o ne musia čakať i niekoľko rokov, kým sa na nich usmeje šťastie. Štadióny PL sú vo väčšine prípadov vypredané a dostať sa k lístku na konkrétny zápas nie je vôbec jednoduchá záležitosť, obzvlášť v prípade top tímov.
Druhá vec je však atmosféra, ktorá bola toľko rokov jednou z pých anglickej najvyššej súťaže. Súčasnosť je úplne iná. Napriek faktu, že tribúny sú plné, namiesto chorálov sa v televíznych mikrofónoch až príliš často ozývajú pokyny trénerov či hráčov priamo z ihriska.
Len si spomeňte na stretnutia proti mužstvám zo spodnej polovice tabuľky a na mrazivé ticho vládnuce na Anfielde. Tribúna Kop už nie je tým Kopom z minulosti. A sú tu i ďalšie príklady: Emirates Stadium nemôže v tomto ohľade konkurovať Highbury, Old Trafford už takisto nie je takým hlučným Divadlom snov ako býval v minulosti a o Etihade či Stamford Bridge radšej pomlčať.
Komercializácia Premier League je natoľko silná, že napriek drahému vstupnému dokážu kluby svoje stánky zaplniť. Bohužiaľ, často je to na úkor atmosféry, ktorá dlhé roky nezmazateľne patrila medzi výsady anglickej súťaže. Premier League sa stala vyhľadávanou turistickou destináciou, podobne ako Ibiza či Majorka.
Dnes môžno na tribúnach vidieť zástupy ázijských, arabských i „východoeurópskych“ (v britskom ponímaní) fanúšikov, ktorí sa snažia užiť si každý okamih, často pomocou smartfónu či fotoaparátu. Množstvo domácich fanúšikov si požadované ceny za lístky nemôže dovoliť, a tak ich nahradili turisti a lepšie zarábajúci občania Spojeného kráľovstva. V skratke: futbal už dávno nie je zábavou pre pracujúcu triedu.
No nie je to problém trápiaci výhradne Premier League. Lístok na súboje League Championship kúpite za 25 či 30 libier, a trebárs na Mansfield Town vás pustia za 20 libier a sezónna vstupenka vás vyjde na 330 libier. A za svoje peniaze dostanete možnosť sledovať tím zo spodných priečok League. Two. Mimochodom, z 92 účastníkov štyroch najvyšších anglických súťaží zaplatia za sezónnu vstupenku najmenej fanúšikovia Charltonu – 150 libier.
Len na porovnanie, najlacnejšia permanentka na mníchovský Bayern (státie) vás vyjde v prepočte 110 libier a na duely Borussie Dortmund necelých 170 libier, pričom k 17 zápasom Bundesligy navyše dostanete tri zápasy skupinovej fázy Champions League.
„Mohli by sme si účtovať viac ako 100 libier, povedzme 300. Naše príjmy by sa zvýšili o dva milióny, ale čo sú to pre nás dva milióny? Pri prestupových rokovaniach sa o tejto sume bavíme päť minút. Ale pre fanúšika je rozdiel medzi 100 librami a 300 librami obrovský. Nemyslíme si, že priaznivci sú kravy, ktoré treba dojiť. Futbal by mal byť dostupný pre všetkých. A to je najväčší rozdiel medzi nami a Anglickom“ povedal pred dvoma rokmi na margo poplatkov za permanentky dnes už bývalý prezident Bayernu Uli Hoeness.
Práve Nemecko dávajú britské média za vzor, akoby mohli ceny lístkov vyzerať i na Ostrovoch. Má to však jeden háčik. Kým nemecké štadióny majú k dispozícii i miesta na státie, tie anglické túto možnosť zavrhli krátko po tragédii v Hillsborough.
Každopádne nárast nespokojnosti fanúšikov s cenami lístkom na futbal v Anglicku je priamo úmerný rastu cien vstupeniek. Má 90 minút futbalu naozaj hodnotu 50 či dokonca takmer 100 libier? Môžete argumentovať, že podobne hlboko do vrecka budete musieť siahnuť i pri návšteve divadla či koncertu, lenže je tu jeden markantný rozdiel, zjavný trebárs v súčasnej liverpoolskej situácii.
Kým od hercov či hudobníkov sa dočkáte špičkového výkonu (snáď až na malé výnimky), kráľovsky platení futbalisti vám tento element garantovať nemôžu. Futbal, tak dlho označovaný ako zábava pre chudobných, sa v uplynulých rokoch stal v Anglicku prašivým biznisom a fanúšikovia jedným zo zdrojov príjmov.
zdroj: bbc.co.uk, telegraph.co.uk
You must be logged in to post a comment Login