Danteho (týž)denníček: Uhorky pozbierané

Pohľad obyčajného fanúšika na to, čo LFC ponúkol a veľmi často neponúkol. Trochu vážne a občas ľahkovážne. A nie vždy o tom, čo je nosnou témou daného týždňa.


Uhorkové obdobie futbalového fanúšika pomaly končí. Počas víkendu odštartuje na Ostrovoch nový futbalový ročník. Mnohí si hovoria „konečne“. V mojom prípade však nijak extrémne nadšenie nepanuje. Prečo? Odpoveď je jednoduchá – fandím Liverpoolu FC a v takom prípade sú obavy vždy na mieste. Čo teda letné mesiace na Anfield Road priniesli?


1. Zotrvanie Brendana Rodgersa

Prvé sklamanie prišlo ešte pred samotných začiatkom prípravy. John W. Henry a spol. podržali Brendana Rodgersa. Na vyhadzov nestačili ani tri roky pri kormidle, desiatky či skôr stovky miliónov vyhodených vzduchom za údajné posily a hlavne nula v kolónke vyhraných trofejí. K tomu pripočítajme stále sa opakujúce chyby či ego vyššie ako Mount Everest.

Vrcholom všetkého bol posledný zápas uplynulej sezóny a potupná prehra 1:6 na pôde Stoke City. Človek by si povedal, že to na vyhadzov bude stačiť. Avšak Rodgers tlak ustál, a tak máme pred sebou ďalšie skvelé mesiace v spoločnosti Severného Íra.


2. Odchod Raheema Sterlinga

Telenovela okolo mladého Angličana sa tiahla niekoľko mesiacov a napokon skončila tak, ako asi skončiť musela. Keď aférka okolo nepodpísania nového kontraktu vypukla, tvrdil som, že LFC musí mladú hviezdu umlčať peniazmi. No postupom času sa môj názor začal meniť.

Nech už je Liverpool Football Club priemerným tímom, šéfovaným diletantmi, aspoň minimum rešpektu si zo strany 20-ročného mladíka, ktorý má za sebou jediný vydarený rok, zaslúži. Obzvlášť po tom, akými výkonmi sa Raheem v roku 2015 prezentoval.

Ničoho podobného sa LFC nedočkal. Mladý krídelník vo vlastných predstavách prerástol klub z Anfieldu a vôňa trofejí a veľkých peňazí dotiahla jeho srdce na Etihad Stadium. Nuž, uži si to Raheem, snáď bude tých 200-tisíc týždenne zdrojom tvojho osobného šťastia.

3. Nové posily

Príchod letných mesiacov je pre mnohých dôvodom na radosť – dovolenky, (pre tých neskôr narodených prázdniny), slnko, more, festivaly, párty, grilovačky. Pre fanúšikov LFC však prichádza obdobie obáv. Transferová politika Reds už roky dokonale neguje všetky letných slastí.

Pred rokom dosiahlo hromadné vyhadzovanie desiatok miliónov z okna Anfieldu vrcholu. A ako to skončilo, to snáď ani nemá zmysel pripomínať. Obával som sa niečoho podobného, obzvlášť po predaji Sterlinga.

Prekvapivo z toho v konečnom dôsledku až taká tragédia nebola. Teda nie, že by bol dôvod otvárať šampanské, ale v mojich bujarých predstavách boli k dispozícii (pre LFC) 30-miliónoví Saido Berahino či Charlie Austin a ďalšie jednosezónne „zázraky“ Premier League.

A ako teda hodnotím nové tváre v kádri? James Milner by mohol byť veľmi vydareným prídavkom do liverpoolskej zálohy, Danny Ings ako záskok do útoku je takisto akceptovateľná voľba. Nathaniel Clyne horší ako Glen Johnson byť nemôže.

Pochopiteľne, nebol by to LFC, ak by za hráča nezaplatil čiastku, pri ktorej zostáva rozum stáť. Christian Benteke je určite najlepším liverpoolskym útočníkom súčasnosti, jeho čísla v Premier League sú viac ako slušné, lenže je naozaj hoden 32,5 milióna libier?

Jedni tvrdia, že pre Reds bude belgický útočník výhrou aj za takú vysokú cenu. Iní sú v jeho prípade skeptickí, argumentujú odlišným spôsobom hry Aston Villy a Liverpoolu, čo by nemuselo urastenému strelcovi vyhovovať. Môj názor? Optimisticko-skeptický. Bohužiaľ, lepšieho útočníka v kádri nemáme (ak nepočítame listinu zranených), no obávam sa, že viac ako 30-miliónov je zasa klasicky premrštená cena za hráča, ktorý nepatrí medzi najužšiu svetovú špičku.

Z podobného súdka je i Roborto Firminho. Ofenzívny Brazílčan priťahoval pozornosť viacerých klubov, napokon obliekol dres s Liverbirdom na hrudi. Liverpool poslal za jeho služby do Hoffenheimu takmer 30-miliónov. Asi to bude nejaká anglická prirážka, pretože pokiaľ by 23-ročný ofenzívny záložník prestupoval v rámci Nemecka, som si istý, že by jeho cena bola polovičná.

Pokiaľ ide o odchody, tu človek spokojný byť asi nikdy nemôže. Očistiť zrno od pliev na Anfielde je beh na dlhú trať. Trebárs plevy menom Balotelli sa Liverpool tak skoro asi nezbaví. Samozrejme, môžeme tu argumentovať jeho vzťahom s Rodgersom, tým ako Severný Ír odstavil na vedľajšiu koľaj. Čiastočne súhlasím a občas mi príde Maria i ľúto, lenže on sám až príliš často ukazuje, že má futbal tam, kde chrbát stráca pekné meno.


4. Letná príprava

Ešte pár slov k príprave. Hodnotiť ju je bezvýznamné. Súperi, akých LFC počas uplynulých týždňov vyzval, nemohli kvalitu a pripravenosť tímu nijak overiť. Dokonale sa ukazuje, o čom súčasný futbal je – peniaze, peniaze a zase len peniaze.

Prečo by inak Rodgers a spol. v priebehu týždňa precestovali pol sveta, strávili viac času v lietadle ako na ihrisku a nastúpil proti mizerným súperom? Samozrejme, fanúšikovia v Malajzii, Thajsku či Austrálii boli vo vytržení. Rovnako ako bankový účet LFC.

Ostatné roky sa sám seba pýtam, či by nemali byť letné mesiace dôležité z pohľadu prípravy na novú sezónu. Či by ich hráči nemali tráviť ihrisku a dôkladne regenerovať, aby boli pred úvodným výkopom sezóny fit a vo výbornej kondícii? Asi som naivný a staromódny…


5. Čo nás čaká?

Či už bola príprava dostatočná alebo nie, je momentálne „šumák“. V sobotu štartuje „premierleagový“ ročník 2015/16, po 17 rokoch bez Stevena Gerrarda. Liverpool, ako tradične, bude chcieť znova prekĺznuť medzi najlepších. Obávam sa však, že sa mu to, ako tradične, nepodarí. Už len chýry o tom, že Rodgers nasadí do zápasu proti Stoke Lovrena, u mňa vyvolávajú žalúdočné problémy a ďalšie nepríjemné pocity.

Navyše v mužstve stále chýba svetová kvalita A práve absencia hráčov tej najvyššej extratriedy, v spolupráci s Rodgersovými rozhodnutiami a náročným žrebom na začiatku ligovej sezóny, nás môže stáť boj o Ligu majstrov skôr, ako si vôbec uvedomíme, že nový ročník odštartoval.

Na druhej strane si vravím, že čím skôr to Severný Ír domrví, tým skôr uvoľní miesto niekomu, kto učaruje nielen rečami, ale i manažérskymi schopnosťami. Len dúfam, že nie som zasa príliš naivný.

1 Comment

  1. Jamie23

    9. augusta 2015 at 8:45

    Presne tak suhlasim s tym, ze Rodgers tape a sotva prekroci svoj tien v podobe nejakej trofeje alebo nadlho usadenym klubu medzi TOP4 elitu EPL…
    Los mame na jesen na figu hlavne vonku kopu „smrtelnych“ zapasov… Moze sa kludne stat, ze po 7 kolach Brendan bude balit kufre

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply