V Liverpoole FC sa za celú dobu vystriedalo 20 manažérov. Postupne si predstavíme všetkých, ktorí viedli „The Reds“ v majstrovských zápasoch. Don Welsh dosiahol za svojho pôsobenia v klube najhoršiu percentuálnu úspešnosť a s mužstvom zostúpil do Second Divison.


Don Welsh

  • Dátum narodenia: 25. 2. 1911
  • Miesto narodenia: Manchester, Anglicko
  • Začiatok kontraktu: 5. 3. 1951
  • Prvý zápas: 23. 3. 1951
  • Koniec kontraktu: 4. 5. 1956
  • Počet zápasov ako manažér: 232
  • Percentuálna úspešnosť: 34,91 %

Welsh prišiel do Liverpoolu FC v marci roku 1951 po predčasnom konci Georga Kaya, ktorý skončil pre zdravotné problémy dva mesiace pred koncom ročníka 1950/51. Predtým pôsobil štyri sezóny v Brighton & Hove Albion.

V roku 1935 až 1947 hral Welsh v Charltone Athletic na poste stredného útočníka. V 199. zápasoch strelil 44 gólov a v roku 1947 vyhral FA Cup. Práve po tomto roku ukončil aktívnu činnosť a vydal sa na manažérsku dráhu.

Wlesh bol mladým manažérom, veď do Liverpoolu prišiel ako 4-ročný a to už pôsobil 4 sezóny v Brightone. V Liverpoole podpísal zmluvu na tri roky za 1500 libier na rok, plus 500 libier na náklady.

Welsh prácu s nadšením prial: „Liverpool ma požiadal, aby som prišiel na pohovor a na druhý deň mi oznámili, že ma chcú. Bola to skvelá príležitosť, aby som svoje nápady preniesol do praxe.“

Liverpool v 50. rokoch prežíval ťažké časy a práve Welsh ho mal dostať na výslnie. Sezónu dokončil Welsh na deviatom mieste. V tej nasledujúcej sa však mužstvu opäť nedarilo a skončilo len na jedenástom mieste. Ani v FA Cupe Liverpool FC veľký úspech nedosiahol.

Welsh prevzal mužstvo v zlom stave a mužstvo stagnovalo a nedarilo sa ho prebudiť ani jemu. V sezóne 1952/53 mužstvo skončilo na sedemnástom mieste a bojovalo o záchranu. Obdobie kedy hviezdili Balmer a Stubbins sa skončilo a Billy Liddell sám na všetko nestačil.

A tak prišiel v štvrtej sezóne pod Welshom pád až na samé dno. Liverpool FC skončil v sezóne 1953/54 na poslednom mieste, keď dokázal vyhrať len deväť krát a nazbieral 28 bodov.

Pred sezónou priviedol do Liverpoolu FC aj nové posili za 45 000 libier. Ale ani John Evans a Frank Lock (Charlton Athletic), Tommy McNulty (Manchester United), David Underwood (Watford) a Geoff Twentyman (Carlisle) zostupu nezabránili.

Welsh aj napriek tomu mužstvu veril, že sa čoskoro vráti do First Divison: „Boli to dobré podpísaný hráči len v nevhodnej dobe, veci nám nevychádzali a dôvera bola nízka. Teraz je nový začiatok a všetci hráči budú ťahať za jeden povraz. Od predsedu až po personál v mužstve sme rozhodnutý vrátiť sa späť.“

Liverpool FC však v nevýrazných výkonoch pokračoval aj v Second Division. Veľkú hanbu si mužstvo spravilo 11. decembra 1954, kedy prehral Liverpool FC na St. Andrews 1:9 s neskorším víťazom Second Divison Birminghamom City.

V ďalšej sezóne už Liverpool FC podával stabilnejšie a lepšie výkony a bojoval o postup, ale nakoniec obsadil tretie miesto. Sezóna 1955/56 bola zároveň aj poslednou sezónou Welsha na pozícii manažéra.

Welsh potom v rokoch 1958-61 pôsobil v Bournemouthe v tretej divízii a po neúspešných sezónach ho taktiež prepustili. V roku 1962 prijal ponuku Wycombe Wanderers, ale ani tam sa mu nedarilo a v roku 1964 skončil.

Potom sa vrátil do klubu, kde sa mu darilo za hráčskych čias a v Charltone pôsobil ako administratívny pracovník

Welsh prišiel do klubu v zlom období, kedy Liverpool FC prežíval ťažké obdobie, ale za jeho pôsobenia sa kríza ešte viac prehĺbila a Liverpool opúšťal ešte v horšom stave, ako keď do klubu prichádzal.


You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply