LIVERPOOL FC, FUTBALOVÝ TEAM PREMIER LEAGUE

neprihlásený užívateľ

Academy news

Všetky info o mládeži LFC >> KLIK

Zápasy - program

PL 14/15 (V) - Stoke 24.5. 16:00, PREVIEW >> 1:6
PL 14/15 (D) - Crystal Palace 16.5. 18:30, PREVIEW >> 1:3
PL 14/15 (V) - Chelsea 10.5. 17:00, PREVIEW >> 1:1
PL 14/15 (D) - QPR 2.5. 16:00, PREVIEW >> 2:1
PL 14/15 (V) - Hull 28.4. 20:45, PREVIEW >> 0:1
::rozpis a výsledky 14/15
::ako a kde pozerať LFC
::stats hráčov 14/15

Tabuľka Premier League

DÔLEŽITÉ INFO:

Pomôž lfcway.com a staň sa redaktorom vyprofilovaného webu o Liverpool FC. Baví ťa písať, robiť grafiku, videá? Kontaktuj nás na [email protected]
Liverpool FC - LFCWAY.com > Fans zone > Blog > Je Rodgersova liverpoolska misia zbytočná?
Je Rodgersova liverpoolska misia zbytočná?
Napsal uživatel johnysheek    Neděle, 24 Květen 2015 22:23

Sme približne 4,5 roka po tom, čo do štruktúr LFC prišiel obnovený "americký" vietor v podobe kúpy klubu NESV, dnes už FSG, vedenou Johnom W. Henrym a Tomom Wernerom. Táto zmena nám opäť dovolila snívať ...

...hlavne po angažovaní Kennyho Dalglisha, i keď s dovetkom "dočasne", tak i po privedení "mladého Rodgersa", ktorý mal spĺňať filozofiu, ktorou sa tomuto zoskupeniu podarilo vrátiť na výslnie v MLB hrajúci Boston Red Sox.

S liverpoolskymi The Reds to však také jednoduché akosi nie je.

Manažér

Brendan Rodgers je len tretím manažérom, ktorý v prvých 3 sezónach nezískal pre LFC žiadnu trofej a to prvý po vyše polstoročí. Zároveň jeho "kraľovanie" poznačili viaceré výkyvy formy a výsledkov, ktoré fanúšikovia neradi vidia, a tak opäť prišiel čas na "Manager Out".

Cieľom tohto blogu je možno nepresný, no minimálne opačný pohľad na to, čo BR predvádza v LFC.

Jún 2012

Rodgers v konkurencii Martíneza bojoval o post manažéra a nakoniec ho vyhral svojou celkom optimistickou, až možno povedať trochu vysnívanou, predstavou, ako viesť futbalový klub.

Stála za ním však práca v Swansea a predtým ešte vo Watforde. V oboch prípadoch však šlo zväčša o čas v Championship (2. anglická liga). Stačí to však na manažéra top tímu Premier League?

Sezóna 2012/2013

Čo sa týka nákupov v LFC sa celkom šetrilo a skôr prišli čistky, než nejaké veľké zmeny a nákupy. Napriek tomu do tímu pribudli Allen s Borinim (Assaidi, Şahin a Yeşil sú aktuálne pasé), ktorých doplnil Sturridge s Coutinhom, čo sú doteraz asi dva najlepšie nákupy Rodgersa. (Pominúc fakt, že Sturridge je sklenený.)

Odchody J. Colea, Adama, Aquillaniho, F. Aurélia, Maxiho Rodrígueza, Bellamyho a Kuyta asi nikomu veľmi tlak nedvíhali. Predsa len, mala sa začať nová éra, s novým vlastníkom, pod novým koučom.

7. miesto na konci sezóny vyzerá ako katastrofa, najmä pre tím, ktorý sa chce nazývať a patriť do TOP 4 . Faktom však je, že po 8. mieste z predošlej sezóny sme získali o 10 bodov viac, i keď na 5. miesto stále strácali vyše 10 bodov.

Hodnotiť prvú sezónu po príchode do tímu, ktorý nepodával práve oslnivé výkony a ktorý opustilo kopec hráčov bez ekvivalentnej náhrady (viď vyššie) je ťažké. Tím však začal dostávať svoju tvár a opäť najmä v jarnej časti ukázal, že to nie je úplne márne.

Sezóna 2013/2014

Všetkým bolo zrejmé, že LFC je vysoko poddimenzovaný, čo sa kvality, tak i počtu hráčov/šírky kádra týka.

Reina tiež nemal práve vydarenú sezónu, a tak mu prišla konkurencia v podobe Simona Mignoleta. Do útoku mali prísť "španielske hviezdy“ Aspas a Alberto a Moses a posilniť obranu mali M. Sakho, Cissokho, Ilori a K. Touré, kde väčšina z týchto hráčov už spadala do filozofie FSG "mladí a perspektívni".

Na opačnom konci prestupovej listiny sa lúčili Gulácsi, nevyužití A. Carroll, Spearing a Shelvey s nepresvedčivým Downingom a Pachecom, ako aj prekvapujúco Adam Morgan.

Druhá sezóna Rodgersovi až prekvapujúco vyšla a vedieť na jej začiatku, kde sa umiestni LFC, málokto by tomu uveril.

Síce obrana nežala veľkú slávu a 50 obdržaných gólov robilo priemer skoro 1 a 1/3 gólu na zápas, 101 vstrelených gólov však hovorí za všetko. LFC sa vracal na výslnie a z Rodgersa sa stával malý boh.

Veľmi mrzí strata bodov v záverečných kolách, najmä Gerrardovo zakopnutie v zápase s CFC, ktorej už o nič nešlo a zo sľubného náskoku bolo nakoniec "len" 2. miesto s 2 bodovou stratou na Man City.

Po výkonoch v tejto uplynulej sezóne sa dá povedať, že hoci LFC chytí formu po prelome rokov, koncom sezóny nám akosi dochádza dych.

Tak či onak, Rodgers dokázal, že predsa len vie, a tak vo svojej druhej sezóne dovolil všetkým fanúšikom snívať a snívať krásny sen o titule až do 35. kola PL.

Tu snáď treba ešte dodať, že napriek príchodom nových hráčov, sa okrem "protežovaného" Mignoleta v podstate nikto výraznejšie nepresadil, no zohratosť stávajúcich hráčov ako i rozohratie sa najmä januárových príchodov z predošlej sezóny (Couts a Studge) s Gerrardom a Suárezom priniesli úspech.

Sezóna 2014/2015

Začiatok tejto sezóny bol výrazne poznačený opätovným "kusancovým" zákrokom Suáreza a úplne nepochopiteľnom treste FIFA vzťahujúcom sa na všetky zápasy i v tíme.

K jeho odchodu zároveň prispel i fakt o navýšenej "release clause", ktorá sa na Luisa po predĺžení kontraktu vzťahovala, ako i faktu, že žiaden hráč nie je "väčší" ako klub a "nenahraditeľný".

Rozhodnutie o jeho odchode sa zdá logické i s ohľadom na "finančnú fair-play", ktorá začala platiť a tiež v súvislosti s potrebou rozšíriť káder LFC, keďže sa kvalifikoval po dlhých sezónach do Ligy majstrov.

Spolu s ním sa porúčali ešte i Reina, mladíci M. Kelly a J. Robinson ako i stále častejšie zranený Agger, ktorého v obrane mali nahradiť nové mladé posily.

Ako sa však dá logicky odôvodniť odchod Suaréza, je zarážajúce, že takmer celá (2/3) prestupová čiastka za neho šla do Southamptonu za trojicu hráčov Lovren, Lallana a Lambert a za Balotelliho do AC Milan.

Sot'on síce hral dobre a dosiahol pekné umiestnenie, avšak tituly sa nevyhrávajú tak, že nakúpim hráčov, ktorým vyšla jedna sezóna, už vôbec všetkých z jedného tímu a ešte k tomu priemernému. A v neposlednom rade nie za také peniaze.

Už raz to LFC predviedol pri kúpe A. Carrolla po predaji F. Torresa, čo sa však dalo ešte ospravedlniť nutnou potrebou útočníka v januárovom okne. Nie však v lete, po tom čo Suaréz bol predaný hneď jeho začiatkom.

Príchody Markovića, Emreho Cana, Morena a Manquilla ako i Origiho, ktorý bol vzápätí poslaný na hosťovanie, len podčiarkli nastolenú filozofiu.

Toto všetko však opäť viedlo k jednej veci. Liverpool sa vrátil o sezónu späť. Všetci chceme tituly a všetci vieme, čo pre to treba - kúpiť hotových hráčov na posty, kde nás to páli. Hotových hráčov, ktorí by však hneď po príchode boli posilou nie je veľa. A takých do 25 rokov snáď len na prsty jednej ruky vo svete.

A tak už na začiatku sezóny bolo jasné, že titul to nebude, i keď Rodgers mal svoje veľké vyhlásenia.

Celú túto prestupovú rošádu podčiarkol ešte nepochopiteľný odchod Susa do AC Milan, hlavne keď Lallana nepodával výkony v hodnote svojej ceny a Marković s Morenom tiež nevyrážali dych fanúšikom ani súperom.

A keď sa na začiatku sezóny odpísal Sturridge (ktorý mimochodom napriek tomu, že nehral drvivú väčšinu sezóny strelil viac gólov ako naši ostatní "útočníci" dokopy), bolo vymaľované.

LFC a TOP 4

Už som to písal kedysi dávno, ale Liverpool je stále len priemerný klub. A tak ako Soton dokázal figurovať dlho na priebežnom 2. mieste PL, sa i LFC podarí raz za pár rokov na ňom skončiť.

Na pravidelnú účasť v TOP 4 to však stále nie je. Nie preto, že by sme na to nemali hráčov, nie preto, že by na to nebol manažér. Aktuálne však preto, že na to nie sú skúsenosti a psychika týchto hráčov.

Najviac tomu však "uškodilo" minulé leto. Prievan, ktorý nastal v tíme. Fakt, že vyše polovica "základnej zostavy" a vrátane nových hráčov sa skoro polovica celého kádra musela "zabývať" v novom klube, v novom systéme, zákonite nemohla viesť k titulu.

A to všetko vo filozofii toho, že príchodzí hráči boli do 25 a väčšina dokonca do 22 rokov. Tiež sme stratili 50 ligových gólov (Suárez + Sturridge), ktoré by nás túto sezónu opäť dostali tam, kde byť chceme.

Potom tu bol ešte jeden faktor. Tím bol vek SG8 (Gerrard). Napriek mnohým hlasom, ktoré so mnou nebudú súhlasiť, SG túto sezónu už nebol a nemohol byť tým, ako zo sezón, keď ťahal tím s Torresom.

Má svoj vek a hoci jeho prehľad a myslenie sú skvelé, stmeľovanie tímu v novej filozofii, v novom systéme, ktorý ani on sám ešte nemal v kostiach, bola veľmi ťažká úloha. Keď sa k tomu pridalo zranenie ako i rozhovor s Brendanom, prišli sme o srdce zálohy, na ktoré Hendo ešte nemá a kde to Couts v prvej polovici sezóny akosi nedával.

Navyše, keď sa bolo treba pobiť o prvú štvorku, zrútil sa i jeden z najlepších hráčov Sterling, ktorý si (zásluhou asi svojho agenta) sám začal hádzať polená pod nohy.

BRENDAN OUT či ONE MORE SEASON?

Snažiac sa hodnotiť všetky fakty i vrátane nepresvedčivých výkonov LFC, faktu že sme od vysoko priemerného tímu dostali 6 gólov (i keď by sa dalo povedať, že o nič nešlo - "Vďaka City!"), že sme opäť zas a znova padli s Crystal Palace, ešte k tomu doma (a v zápase, ktorý mal byť vyvrcholením sezóny kvôli SG) a opäť po tom, čo vyhrávame, nie som toho názoru, že výmenou BR sa toto "zázrakom zmení".

Hlasy o príchode Kloppa znejú veľmi lákavo, avšak aj ten túto sezónu úplne nehviezdil. Tri mesiace bez víťazstva a jednoznačné prvé miesto v lige od konca v tom čase poukazuje len na to, že i keby manažér skákal na ušiach, na ihrisku sú hráči.

A aj s ohľadom na to, čo sa udialo v minulom lete musím skonštatovať, že Rodgers by to mal potiahnuť ešte jednu sezónu a dokázať, že jeho systém funguje a že hráči, ktorých si doviedol v tomto ich mladom veku splatia jeho dôveru.

(Mimochodom, i sám Alex Ferguson povedal, že každý nový hráč v tíme potrebuje v priemere pol roka/pol sezóny na to, aby sa aklimatizoval v meste, v systéme, v hre a medzi spoluhráčmi.)

Zároveň treba povedať, že nový tréner by chcel takmer určite nový tím/prebudovať ho podľa svojej predstavy. Opäť by sa vyhadzovalo a nakupovalo, opäť by sa museli zohrávať a opäť by sme začínali od znova. A tiež by to nezaručilo výsledok.

PRESTUPY

Tu by som mohol začať snívať, kto má prísť. Necítim sa však takým odborníkom a nemám ani tak napozerané iné tímy a hráčov. Hlavne však neviem čítať myšlienky nášho realizačného tímu a ani predvídať budúcnosť či hráč, do ktorého sa veľa investuje aj splatí to, čo sa do neho investuje.

To čo tu však chcem povedať je, že LFC má v transfer politike veľké problémy už dlhé sezóny a naša úžasná "prestupová komisia" je dobrá na všetko možné len nie na nákup toho, čo skutočne treba.

Podčiarkuje to hlavne príchod Balotelliho na konci leta 2014, ktorý nielenže prišiel nečakane a dokonca po jasnom vyhlásení BR, že "jeho nikdy nekúpime", ale ktorý tiež postrádal zmysel, keďže sme potrebovali strelca a bez urážky, Mario ním nikdy nebol, určite nie "kreatívnym" stredným útočníkom, ktorého LFC jednoznačne a viditeľne potreboval do systému.

Mimochodom, i toto je dôkaz, že Rodgers asi predsa len nemá také silné a jednoznačné slovo v prestupoch, akoby mať mal či aspoň chcel.

Preto síce všetci vieme, kde nás "bota" tlačí (útok a náhrada Gerrarda), je dôležité, aby si aj naša "super transfer komisia" zrátala pre a proti a radšej kúpila len 2-3 hráčov, a možno i starších, ale aby sme sa dostali konečne vyššie a chceli k ním prichádzať i ďalšie hviezdy (nie ako A. Sánchez uprednostniaci AFC).

ZÁVER

Preto som ešte stále za Rodgersom, i keď sám priznávam, že ako som sa potešil jeho príchodu pred 3 rokmi, teraz by som úplne s jeho transparentom nebehal a chorál mu spieval len veeeľmi potichu.

Racionálne mi však stále vychádza, že by mal mať šancu dokázať ešte jednu sezónu čo vie. Ono medzi nami po štvrťstoročí je jedna sezóna hore dole už asi jedno.

A tak na záver tejto sezóny chcem poďakovať tým pekným chvíľam, ktoré som s LFC túto sezónu zažil. Dve semifinále v pohároch boli fajn, škoda že ani z jedného nebola účasť vo finále. Hrať v Európe na jar už tiež dávno nebolo, i keď škoda toho výkonu a potom penált.

Tiež chcem poďakovať všetkým okolo lfcway, ktorí do tohto projektu dávajú kopec svojej energie a času a dúfam, že budúcu sezónu to už ten titul bude a hlavne v aspoň jednom zápase i s mojou účasťou na Anfielde, nech si už aj na zraze budeme môcť po sezóne zaspievať "We're the ch..."

Dovtedy ... You'll never walk alone!

 

Aktualizováno Neděle, 24 Květen 2015 22:36
 

Přidat komentář

LFCWAY.COM si vyhradzuje právo mazať všetky komentáre, či ich časti, ktoré porušujú pravidlá slušného správania sa. Buďme teda ľudia a podľa toho sa aj správajme :)

Ako si vložiť fotku (avatar) k nicku?


Vlož za pomoci BBCodes do komentárov viac smajlíkov - klikni na návod


Bezpečnostní kód
Obnovit