ČESKO - SLOVENSKÝ WEB FANS LIVERPOOL FC, FUTBALOVÉHO TEAMU PREMIER LEAGUE

neprihlásený užívateľ

Academy news

Všetky info o mládeži LFC >> KLIK

Zápasy - program

PL 14/15 (V) - Swansea 16.3. 21:00, PREVIEW >>
FA 14/15 (D) - Blackburn 8.3. 17:00, PREVIEW >> 0:0
PL 14/15 (D) - Burnley 4.3. 21:00, PREVIEW >> 2:0
PL 14/15 (D) - Man City 1.3. 13:00, PREVIEW >> 2:1
EL 14/15 (V) - Beşiktaş 26.2. 19:00, PREVIEW >> 0:1, 4:5pen
::rozpis a výsledky 14/15
::ako a kde pozerať LFC
::stats hráčov 14/15

Tabuľka Premier League

DÔLEŽITÉ INFO:

Pomôž lfcway.com a staň sa redaktorom vyprofilovaného webu o Liverpool FC. Baví ťa písať, robiť grafiku, videá? Kontaktuj nás na [email protected]
Liverpool FC - LFCWAY.com > Fans zone > Blog > Malý a veľký - Andy Carroll, Luis Suárez a 4-2-3-1 hádanka
Malý a veľký - Andy Carroll, Luis Suárez a 4-2-3-1 hádanka
Napsal uživatel t3kk1    Pátek, 14 Říjen 2011 16:17

“Heatmapy“ na Guardian schémach nám ukazujú, že Kenny možno zmenil predsezónnu otázku z „Koho použije Liverpool na podporu Andyho Carrolla?“, na „Ako by mohol Andy Carroll a ostatní čo najlepšie podporiť Luisa Suáreza?“

Nakoniec som prišiel na kĺb schémam zverejňovaným pravidelne denníkom Guardian (Guardian tactical chalkboard thing). Už nemusím vôbec chodiť von medzi ľudí. Tieto schémy sú zdrojom všetkých mojich znalostí. Stačí si vymyslieť nejakú narýchlo premyslenú teóriu, naplniť ju premennými a predtým ako niekto povie ”Jordan Henderson rozdá viac nahrávok a úspešne oberie o loptu viac súperov, ako by zdalo len voľným okom”, vieme, že naše nespočetné výpočty a všetky staré futbalové pravidlá sú k tomu úplne zbytočné.

Ozbrojený a nebezpečný, som si zadal moju teóriu testujúcu cieľ. V poslednej dobe som mal taký pocit, že Dalglishovo-clarkove taktické manévre začínali vidieť tandem Carroll/Suárez v úplne novom svetle. Výsledná analýza bola, že jedno z najlepších využití Carrolla je ako baranidlo, veľkého muža na hrote, viac literárne ako metaforicky „na ramene“ posledného obrancu. Pripravený a schopný vrhnúť sa na zakončenie krížnych pasov, aby Comolli strávil 50 miliónov minutých toto leto.

Podobne Luis Suárez, kúpený ako umelecký doplnok ku Carrolovmu trochu neokrôchanému prejavu, sa na začiatku javil viac ako David Silva, ako tvorca hry, zakladajúci naše útoky, využívajúci príležitosti medzi šestnástkami alebo v krídelných priestoroch. Mnoho 4-2-3-1 rozostavení bolo v predsezónnych dohadoch, kde Suírez bol takmer vždy ako jeden z troch podhrotových hráčov. S čím nikto nepočítal bolo to, čoho znamenia sme mohli vidieť uprostred našich trosiek na White Hart Lane a čoho bol určite nudným svedkom doma s Vlkmi a tiež opäť vo víkendovom derby. Skôr než sa zhostil role top zakončovateľa v útoku, ako jeho najvyspelejší zástanca, Carroll namiesto toho hral podpornú rolu pre muža, o ktorom si mnohí mysleli, že ho bude v skutočnosti len zásobovať „jedlom a pitím“, Luis Suárez.

Či už sa chúlia v útulných krčmách, okolo zvukových záznamov zo zápasov alebo prispievaním na fórach, futbaloví fanúšikovia po celom svete diskutovali o Liverpoolskom letnom „nábore“ takmer výhradne v rámci odpovede na jednu kľúčovú otázku:„Tak kto prinesie tak potrebnú krídelnú hru a kvalitné krížne nahrávky pre hlavičkovanie Andyho Carrolla?“

Bolo to tak často opakované a označené, ako skutočné kritérium pre ďalšiu fázu vývoja LFC, ktorý za krátky čas mal byť vynaložený k vyriešeniu základných predpokladov. Po prvé, je tu predpoklad, že veľký Andy je prvé meno v hlave Kennyho Dalglisha, keď sa prebudí ráno s jeho notesom a ceruzkou v posteli. Potom je tu zjednodušený taktický zámer Kennyho a spol:”dať to na krídlo, center, veľký Andy hlavou skóruje, máme 3 body a ideme domov“.

Uprostred trosiek a obviňovaní vychádzajúcich z červených kariet po masakre na White Hart Lane, sa objavili zvláštne názory:“O čom sakra Dalglish rozmýšľal, ked nechal Andyho hrať na krídlach?“. Tá istá kritika sa neozývala o týžďeň skôr pri víťazstve nad Vlkmi, hoci Carrolla bolo opäť príležitostne (a teraz aj efektívne) vidieť v krídelných priestoroch. Carroll sa nestáva zrazu krídlom, aj keď akonáhle sa objavil na novej pozícii, mohli sme vidieť oveľa viac rozmanitosti v našej hre. Základ jeho novej hry vyzeral, že aj on bude ostávať na „posvätnom území“ normálne vyhradenom pre telesne subtílnejších hráčov so skvelým myslením a technikou.

Nie, že by sme boli svedkami jeho prerodu, ako u Jariho Litmanena, pretože jeho celkový výkon bol viac podobný v rozsahu a rozmere Emilovi Heskeymu počas jeho jedinej sezóny v Liverpoole (2000/2001). Na ten jeden rok sa Emil stal nebrániteľnou útočnou kompletnou mašinou. Dokázal podržať hru s jeho „suchým zipsom“ na hrudi, nezadržateľne skórovať hlavou, napádať súperových hráčov, neustále si nabiehať do voľných miest a vysielať nebezpečné strely. Alebo využiť rýchlosť a silu, aby sa dostal za obranu a podporoval útočné snaženie. Aká tragédia pre Houllierov Liverpool, že nedokázali objaviť niektoré psychické prekážky, vďaka ktorým už nezopakoval skvelú sezónu.

Carrollova hra, nápadne pripomínajúca práve Heskeyho nebola jediným retro prvkom v našej útočnej hre v zápase s Vlkmi. Suárez s jeho vlastným veľmi vrtkým štýlom hry napodobňuje pohyb a zaujatie pre hru Michaela Owena počas jeho úspešnej éry (1999 - 2003).

Ak je Carroll útočník zbiehajúci si hlboko dovnútra ihriska, pripravený na zaútočenie, potom Suárez prevzal pozíciu po Rushovi/Owenovi na pätách posledného obrancu, pripravený využiť svoju rýchlosť a prefíkanosť k úniku do priestorov, kde sklapne naprázdno každá offside pasca a môže si zatancovať posledné tango medzi útočníkom a brankárom.

Pozerajúc youtube videá Andyho Carrolla v Newcastli som objavil dosť dôkazov ako môžeme profitovať z viac zasunutej pozície. Dokáže potiahnuť loptu po krídle a jeho schopnosť vyhrávať vzdušné súboje mu umožňuje vletieť do lopty a odraziť brániaceho hráča. Operujúc viac mimo šestnástky ma zároveň ideálnu pozíciu dostať sa k loptám, ktoré vyústia v jedovaté gólové strely. A akých svedkom sme boli počas demolácie Manchesteru City na Anfielde minulú sezónu, s 20 yardovou delovou strelou, ktorou sme otvárali skóre zápasu.

Pre Suáreza úlohu Owena zoslalo samo nebo. Má slobodu pohybovať sa kde mu to vyhovuje, improvizovať na celej ploche a využívať svoju rýchlosť, kde je to najefektívnejšie. Suárez je jasne iný hráč ako bol Owen, ale ozývajú sa hlasy zo zlatej éry zabudnutého hrdinu, vďaka Luisovej neuveriteľnej túžbe po góle a neuhasiteľnom smäde dostať sa za obranu súpera.

Formácia 4-2-3-1 je v súčasnosti skutočne v móde pre viacerých trénerov po celom svete. V televíznych taktických tabuľkách a futbalových hrách sa vyskytuje ešte častejšie. Táto formácia vyzerá obzvlášť dobre na zelenej tabuli, pretože poskytuje dojem, že Váš tím útočí so štyrmi hráčmi, čo je skvele vyzerajúce a sexi.

Pravda je taká, že táto formácia nie je vo svojej podstate zameraná na troch voľne sa pohybujúcich útočných hráčov. Je to návrat k viac talianskej futbalovej škole, kde obrana, zjednodušene povedané bola vždy považovaná za najlepší útok. Systém 4-2-3-1 nie je o moc viac či menej, než to čomu sa bežne hovorí 4-5-1, čo je vlastne iba opatrnejšou verziou 4-4-2.

Rozdiel medzi 4-4-2 a 4-5-1? V systéme 4-5-1 (4-2-3-1) sa druhý útočník často vôbec nenachádza. Namiesto toho on je to, čomu hovoríme Tresquartista, alebo ofenzívny tvoriaci záložník v jednoduchej reči. Aby sme boli fér k modernej futbalovej teórii, je tu malý rozdiel medzi 4-2-3-1 a 4-5-1. Staré poňatie tejto stratégie bolo zamerané na udržanie stredu pola pod kontrolou. Systém 4-2-3-1 tiež vychádza z tohto konzervatívneho predpokladu, ale zahŕňa viac ofenzívne zmýšľajúcich hráčov na krajných pozíciách, ktoré sú ideálne na prepnutie z preťaženej defenzívnej zálohy na útok so štyrmi hráčmi. V skutočnosti, staršia 4-5-1 zostava to mohla poskytnúť tiež, ale jednoducho sa tým tak často neprejavovala.

Pri pohľade na moderný Liverpool so zamýšľanou 4-2-3-1, väčšina expertov má tendenciu vidieť LFC s Carrollom ako „1“, podporovaného zo stredu poľa Suárezom a dvoma krajnými hráčmi. Problémom je, že väčšina trénerov očakáva, že keď príde k strate lopty, „útočiaca trojka“ pod útočníkom by sa mala vrátiť späť a doplniť stred poľa.

Fajn teoreticky, ale tým otupíme gólovú hrozbu hráčov ako Luis Suárez, hrajúcich na pozícii podhrota hneď za útočníkom. Systém hry žiada od nich pohybovať sa až príliš veľa v priestoroch ihriska, kde nie sú príliš nebezpeční pre súpera. V druhom rade by príliš často uviazol v bitkách v strede pola za loptou, čo v skutočnosti nie je jeho parketou.

Počas derby s Evertonom (2:0) bolo jasné, že Kenny spätne sledoval priebeh zápasu s Vlkmi, ktorý bol dostatočný k opätovnému preukázaniu úspešnosti spojenia Suáreza a Carrolla vo viac tradičnej „malý a veľký“ pozícii. Je jasné, že to je experiment, ktorý stojí za to zopakovať, ale nech už je to využitie v 4-4-2 (alebo 4-3-3 varianta) alebo s Carrollom efektívne hrajúcim jedného z troch hráčov za Suárezom. To všetko bude závisieť od rôznych testov, ktoré nás práve čakajú.

“Heatmapy“ na Guardian schémach nám ukazujú, že Kenny možno zmenil predsezónnu otázku z „Koho použije Liverpool na podporu Andyho Carrolla?“, na „Ako by mohol Andy Carroll a ostatní čo najlepšie podporiť Luisa Suáreza?“

Vznikajúca pravda je, že je možné, že sme sa všetci pozerali v zlom smere a že Dalglish ešte len rozbehol jednoducho majstrovský taktický kúsok, ktorý nie len, že vezme tlak z Carrollových pliec, ale tiež správne využije najúčinnejší nástroj nášho útoku – Lusia Suáreza.

Či tak alebo onak, záznamy zo zápasov s Vlkmi a z Goodison Parku naznačujú, že s Luis – Carroll kombom Liverpool smeruje priamo k bránam kvalifikácie o Ligu majstrov.

príklad Guardian tactical chalkboard


theanfieldwrap.com / Rob Gutmann

Aktualizováno Pátek, 14 Říjen 2011 18:22
 

Přidat komentář

LFCWAY.COM si vyhradzuje právo mazať všetky komentáre, či ich časti, ktoré porušujú pravidlá slušného správania sa. Buďme teda ľudia a podľa toho sa aj správajme :)

Ako si vložiť fotku (avatar) k nicku?


Vlož za pomoci BBCodes do komentárov viac smajlíkov - klikni na návod


Bezpečnostní kód
Obnovit

ŠTATISTIKY 2014/15 (po zápase s Man City 2:1)

GÓLY
10 Gerrard, Sterling 5 Lallana, Coutinho 4 Balotelli, J. Henderson
ASISTENCIE
11 Sterling 10 J. Henderson 7 Coutinho 4 Lallana
ZÁPASY (všetky súťaže)
40 Mignolet 38 J. Henderson, Coutinho 37 Škrtel 35 Sterling 33 Gerrard, Moreno
POČET MINÚT (všetky súťaže)
3643 Mignolet 3286 J. Henderson 3190 Škrtel 3085 Sterling 2832 Coutinho 2787 Moreno 2612 Gerrard 2540 Moreno
BODOVANIE HRÁČOV (na základe reviews, všetky súťaže)
27 Sterling, Coutinho 20 J. Henderson 17 Škrtel 13 Mignolet 8 Gerrard... -8 G. Johnson - 10 J. Enrique -18 Marković, -24 Lovren
HRÁČ ZÁPASU (všetky súťaže)
7 Sterling, Gerrard 5 Coutinho 4 Mignolet 3 J. Henderson, Emre Can
ŽLTÉ KARTY (všetky súťaže)
9 Gerrard 8 Škrtel 5 Lucas Leiva, J. Henderson, Balotelli, Moreno, Lovren 4 - Coutinho, Emre Can
ČERVENÉ KARTY (všetky súťaže)
1 Marković, Borini
HODNOTENIE (posledných 10 zápasov, škála 1 až 5, na hodnotenie na základe reviews)
2, 4, 2, 3, 2, 2, 3, 2, 2, 3 = priemer 2,5
FORMA (posledných 10 zápasov)
V P V V V V R V V R
ZRANENIA
10.3. Flanagan (koleno) 12.3. Gerrard (sval), J. Enrique (noha), Br. Jones (noha) 22.3. Lucas Leiva (triesla), 1.4. Ibe (koleno)

Krátke správy

Lloyd Jones putuje do IV. ligy

19-ročný stredný obranca U21 Lloyd Jones bude mesiac hosťovať v štvrtoligoom Accringtone Stanley. Pre urasteného stopéra je to už druhá krátkodobá hosťovačka v tejto sezóne začiatkom roka 2015 pôsobil takisto v tíme z League Two Cheltenhame.

 
Poznáme zostavy All Stars Game

Charitatívny zápas hviezd, v ktorom sa 29.3. na Anfielde proti sebe postavia výbery Stevena Gerrarda a Jamieho Carraghera, už pozná zostavy. Pozrite si video.

 
Liverpool pozná dátum odvety FA Cupu s Blackburnom

8.4. je dátum, ktorý si fanúšikovia The Reds istotne dobre zapamätajú.

Od 20.45 sa totiž v Ewood Parku hrá opakovaný zápas štvrťfinále najstaršej pohárovej súťaže sveta.Víťaz tohto duelu sa v boji o finále postaví proti Aston Ville.

 
LFC sa v FA Cupe môže s Arsenalom stretnúť až v prípadnom finále

Víťaz štvrťfinále FA Cupu LFC vs Blackburn sa v semifinále predstaví v Birminghame, kde sa stretne s Aston Villou. Rozhodol o tom žreb.

Istým teda je, že The Reds sa v aktuálnej edícii najstaršej futbalovej súťaže sveta s obhajcom Arsenalom stretnú najskôr vo finále. Najprv ale treba zvládnuť opakovaný duel s Rovers a potom aj ten proti Villans.

 
Wilson zariadil výhru v miniderby

Famózny obrat LFC U21 dokonal v 3. minúte nadstaveného času derby s Evertonom parádnou strelou spoza 16-ky Harry Wilson. Ofenzívny futbalista prišiel na ihrisko v 64. minúte a bol aj pri vyrovnávajúcom góle The Reds, ktorý po jeho priamom kope strelil v 73. minúte Cleary, írsky mladík v deň zápasu (9.3.) oslavujúci 19. narodeniny.

V dueli sa na prvých 45 minút predstavil aj Mamadou Sakho, ktorý ho bral ako dobrý dôvod na naberanie kondície a zápasovej praxe po zranení. Späť bol po čase aj Jack Dunn, v minulej sezóne najlepší strelec U21. Derby mohlo vidieť aj červenú kartu, resp. Jordan Williams, ktorý v závere duelu nešetrne sklzom zašiel do protihráča.

LFC sa týmto víťazstvom bodovo dotiahol na lídra Barclays Under 21 Premier League Division 1 Man Utd, má ale rovnako ako Tottenham o zápas menej.

LFC - Everton 2:1

góly: Cleary, H. Wilson

zostava: Vigouroux - J. Williams, L. Jones, M. Sakho (46. B. Smith), Maguire, O´Hanlon (32. Cleary), Stewart, Branagan, Dunn (64. H. Wilson), Canós, J. Sinclair

 
Chce niekto ísť na Liverpool FC Players’ Awards 2015?

Máme možnosť zakúpenia lístkov na Liverpool FC Players’ Awards 2015, oficiálny galavečer usporadúvaný klubom je aj o fanúšikoch, ak je tu teda niekto, kto by sa rád tejto "party" zúčastnil, nech sa ozve tu v diskusii, alebo potom na [email protected]

 

Liverpool FC

názov: LIVERPOOL FC
založený: 15.3. 1892
klubové farby: červená
prezývky: The Reds, LFC, Merseysiders

káder 14/15, stiahni: foto v plnom rozlíšení
majiteľ: Fenway Sports Group (USA)
štadión: Anfield (45.276 divákov)
úspechy: 18x majster Anglicka, 5x Liga majstrov (PEM), 3x Európska liga (Pohár UEFA), 7x FA Cup, 8x League Cup, 15x Community Shield, 3x Európsky Superpohár

Infobox

►►® LFCWAY_COM (v prevádzke od októbra 2008)
►► preklady, vlastné články, blogy, glosy, A-team, Akadémia, previews, zápasové komentáre, špeciály, rozhovory s fans, Fantasy League, lístky na zápasy, grafika, štatistiky, hráči na hosťovaniach, súpiska A-team, súpiska Akadémia, rozpis zápasov a výsledky A-teamu, rozpis zápasov a výsledky U21, rozpis zápasov a výsledky U18, vaša ideálna zostava, tipy redakcie, fanzone, komix, história LFC, chorály, videosekcia
►► lfcway.com_chat: porozprávajte sa s ďalšími fans The Reds
►► redakčný_tím
►► lfcway.com_VIDEO: naše videá

 


►► Chceš nám pomôcť s aktualizáciou webu?
►► Máš nápady, ktoré by ho mohli skvalitniť?
Staň sa súčasťou redakcie LFCWAY.COM !!!
►► Hľadáš priestor, kde by si si mohol oddýchnuť od bulváru a špekulácií a prečítať si aj niečo iné?
►► Chceš vymeniť banner či umiestniť reklamu u nás?
Kontaktuj nás na a [email protected]

 


pre fans baseballu

bazénová chemie

fórum pre tipérov

Sportuj.com

Posledné komentáre

 • tady musí dojít jednoznačně ke kompromisu. Nevím jaký plat má Coutinho,ale tito ... čítaj viac
  napísal cristiano.K.
 • Coutinho podpisal pred nedavnom zmluvu na nieco vyssie ako 80k/w libier... Sterl... čítaj viac
  napísal Jamie23
 • Vy jste mě ale špatně pochopili :-D :-D hodnotil jsem jen zápasy s Burnley a S´t... čítaj viac
  napísal Xabi18
 • tak ak ma 35 tyzdenne tak potom je tych 130 co pyta raz vela zaskuzi si viac aj ... čítaj viac
  napísal saty7
 • Lucas je zly priklad,tam je to jedno,ci je pred,alebo po zraneni,ale velmi dobry... čítaj viac
  napísal trapy
 • Môj názor je, že Raheema si treba každopádne udržat, ano, hoci aj za také prachy... čítaj viac
  napísal Rob Roy
 • Hendo odmietol 80tis./week,ale to bolo este na jesen.Novinari,co sa nezmozu na n... čítaj viac
  napísal trapy
 • na takychto informaciach je zavse kopec nepravdy .. v zasade by som ale pri konr... čítaj viac
  napísal kwopor
 • btw cital som nieco ze aj henderson odmietol novu zmluvu kvoli platu co je natom... čítaj viac
  napísal saty7