ČESKO - SLOVENSKÝ WEB FANS LIVERPOOL FC, FUTBALOVÉHO TEAMU PREMIER LEAGUE

neprihlásený užívateľ

Academy news

Všetky info o mládeži LFC >> KLIK

Zápasy - program

PL 14/15 (V) - Swansea 16.3. 21:00, PREVIEW >>
FA 14/15 (D) - Blackburn 8.3. 17:00, PREVIEW >> 0:0
PL 14/15 (D) - Burnley 4.3. 21:00, PREVIEW >> 2:0
PL 14/15 (D) - Man City 1.3. 13:00, PREVIEW >> 2:1
EL 14/15 (V) - Beşiktaş 26.2. 19:00, PREVIEW >> 0:1, 4:5pen
::rozpis a výsledky 14/15
::ako a kde pozerať LFC
::stats hráčov 14/15

Tabuľka Premier League

DÔLEŽITÉ INFO:

Pomôž lfcway.com a staň sa redaktorom vyprofilovaného webu o Liverpool FC. Baví ťa písať, robiť grafiku, videá? Kontaktuj nás na [email protected]
Liverpool FC - LFCWAY.com > Fans zone > Blog > Záhada menom rezerva, resp. Akadémia LFC
Záhada menom rezerva, resp. Akadémia LFC
Napsal uživatel kwopor    Pondělí, 23 Duben 2012 00:23

Logika využitia rezervného tímu pravdepodobne v Liverpool FC neexistuje. Alebo, keď áno, je rozhodne veľmi ťažko pochopiteľná. Presnejšie, úplne nepochopiteľná.

Stačí začať už pri, slušne povedané, nešťastnom modele rezervných tímov v Anglicku. Pokiaľ v iných futbalovo vyspelých krajinách hrá béčko akéhokoľvek tímu riadnu súťaž (druhú, tretiu, prípadne ešte nižšiu ligu s tým, že nemôže postúpiť do tej ligy, kt. hrá jeho áčko), v Anglicku hrá vlastnú súťaž - tzv. Reserve League. Tá je potom kvôli cestovaniu rozdelená na dve skupiny, stačí si len mapu Anglicka v strede rozdeliť a je to.

S tzv. európskym modelom postupne prišli zahraniční manažéri. Wenger ho navrhoval snáď 10 rokov dozadu, Benítez sa pridal o čosi neskôr. Dostalo sa im však len hlasného NIE. Pričom Football League (FL) zastrešujúca súťaže od Championship až po League Two, vehementne argumentovala, že zaradením rezervných tímov by sa narušila integrita a potlačila celá história a fair-play jej líg.

Predstavitelia FL mali určite na mysli aj to, že by sa pokojne mohlo stať, že dajme tomu rezerva LFC by na jeden zápas mohla (chcela) nastúpiť s plnou zostavou áčkarov a na ďalší nie. To, áno, ale mne to ako argument nestačí, pretože pravidlá sa dajú formovať dajú sa čo najviac prispôsobiť tomu, aby férovosť súťaží zostala nedotknutá.

V aktuálnom vydaní Reserve League môžu hrávať hráči bez vekového obmedzenia, nehľadí sa ani na status, ktorý môže dotyčný futbalista zastávať a tak sa pokojne môže stať, že si Gerrard zahrá aj za béčko. Vlastne je to zlý príklad, LFC diletantsky B-team napr. na rozohranie sa hráčov po zranení či ako priestor pre tých, ktorí tých šancí v áčku zase až tak veľa nedostávajú, v podstate vôbec nevyužíva.

Za tie roky, čo sledujem The Reds, tu bol (samozrejme sa môžem mýliť) len jeden príklad, kedy hviezdny hráč hral za rezervu. Pred pár rokmi to bol Alonso, ktorý sa potreboval po zranení dostať do zápasového tempa, pamätám si, že vtedy odohral zhruba polčas. Na stopérovi.

 
LFC a jeho pohľad na rezervný tím


- v takmer 100% prípadov nevyužívanie áčkarov, aby sa v nej po zranení rozohrali


- vo veľkej väčšine prípadov nevyužívanie áčkarov, aby v nej nastupovali hráči, kt. v ňom nehrávajú, resp. dostávajú minimum príležitostí


- rezerva neslúži k tomu, aby pre prvý tím ponúkala talenty


- a keď sa tak aj stane (Flanagan, Robinson, Sterling), sedia tie skôr na tribúne a nehrávajú ani za A ani za B-team


- vo veľkej väčšine prípadov presvedčenie, že hráč, ktorý trénuje s áčkom, nemôže hrať za béčko


- neustále sa vynárajúca otázka, akú majú mať najlepší hráči rezervy, resp. 18-ky a pod. motiváciu, keď vedia, že do áčka je cesta skôr nemožná


- aké je teda poslanie rezervy? A čo Akadémie? Sú naozaj ich hráči takí slabí, že na áčko proste nemajú? Sú následne slabé výkony Adama, Kuyta, Enriqueho, Carrolla, Hendersona a pod. len výmyslom fans? Asi nie, viď postavenie v PL 

 

Realita dnešného rezervného tímu, resp. toho ako naozaj dlhé roky funguje proste áčkarov vyníma. Nie, že by sa nevyskytli príklady, kedy sa tak stalo, ale ak na to príde, ide výlučne o mladé talenty. Aby som bol konkrétny, postupne sme v pár zápasoch rezervy mohli vidieť napr. Mellora, Le Talleca, Sinamu-Pongolla, Kromkampa, Nuneza, Ngoga, Spearinga, Voronina, Jovanoviča, F. Aurélia či čerstvejšie Shelveyho, Flanagana, D. Wilsona, Coatesa či Robinsona.

Mien je samozrejme viac, mňa však v prvom rade zaráža logika využívania hráčov A-teamu v béčku. Pritom takýchto príležitostí bolo snáď milión, no LFC k tejto možnosti pristupuje úplne diletantsky. Keď hrala rezerva pred pár týždňami proti Evertonu, za "karamelky" nastúpilo snáď 8 hráčov prvého tímu. Rodwell, Coleman, Anichebe, McFadden, Osman a pod., teda všetko známe mená, niektorí z nich sú už aj poriadne ostrieľaní.

Za LFC hrávajú v rezerve len rezervisti. Hráči širšieho kádra áčka sa v jej zostave objavujú len sporadicky a pritom dôvodov na to, aby sa napr. po zranení, či kvôli poklesu formy v nej rozohrali, bolo je a určite aj bude až až.

Tím z Anfieldu je teda presvedčení, že hráčovi viac dá vysedávanie na tribúne, či v lepšom prípade na lavičke náhradníkov viac, ako súťažný zápas za rezervu.

Po návrate Dalglisha na manažérsky post sa hráči ako Škrtel, Kuyt či Carragher vyjadrili, že tréningy sú teraz tempom bližšie k tomu zápasovému. Fajn, aspoň hráči nebudú prekvapení, aké tempo na nich súper ´vybehne´.

A tu niekde sa môže aj rodiť argumentácia, prečo napr. taký Sterling v poslednej dobe trénujúci s áčkom v závere sezóny nehrá ani za prvý tím, ani za rezervu. Podotýkam, že tento argument je veľmi hlúpy. Na druhej strane je ale jediný, ktorý má akési nelogické šetrenie 17-ročného krídelníka vysvetliť.

Teda argumentom je, že je unavený - dva dni pred súťažným zápasom náročný tréning s áčkarmi, ktorý ho zmôže natoľko, že sa môže maximálne tak posadiť na tribúnu. Hlúposť, však? 

Ak by nebola, určite sa nielen ja spýtam, prečo potom nehrá ani za rezervný celok. Žeby preto, aby bol na zápas áčka fit? Toto by vlastne mala byť aj odpoveď, lebo sa aktuálne nachádzame v nejakom nie začarovanom, ale poriadne tupom kruhu náhľadu na to, ako sa chovať ku hráčovi, ako narábať s mladým talentom.

Naozaj nechápem, a to som si to opakovane prešiel, ako má súčasný stav Sterligovi pomôcť v napredovaní. V rezerve patril k ťahúňom, prišla šanca zatrénovať si s áčkarmi a aj tých premiérových 10 min v seniorskom drese, ale prečo práve táto príležitosť má byť dôvodom, aby za béčko nehrával?

Ešte raz, ako mu má pomôcť to, že sedí na tribúne v kvalitatívnom raste? Ako v sebavedomí? Pripomenúť musím aj to, že keď rezerva príde o jedného z lídrov, aj jej výkon ide logicky dole. Prečo na takýto hlúpy náhľad na to, ako narábať s hráčmi, majú trpieť všetci? Teda hráč a rezervný tím rozhodne. A pri súčasnej forme The Reds aj áčko, lebo všetci veľmi dobre vieme, aké ´zázraky´ dokážu na ihrisku urobiť niektorí plne vyťažovaní futbalisti.

Dalglish po Sterlingovom debute hovoril, že nechce prechod mladých talentov do áčka uponáhľať, že vraj by im to mohlo uškodiť. Taký Wenger, slizký červenonosý úhor Ferguson, O´Neill a pod. si ale evidentne myslia niečo iné.

Podľa toho, čo sa deje, sa teda dá na plné ústa povedať, že talentovaný hráč z rezervy nedostane do áčka, ako je tomu zvykom v iných kluboch, ale na tribúnu. Trikrát hurá tomuto kocúrkovskému riešeniu. Shelvey, Flanagan či Robinson by vedeli rozprávať.

Keď som pri týchto troch menách, musím sa opätovne spýtať, prečo nehrali v prestížnej NextGen Series? Áno, Robbo mal v tejto sezóne opakované zdravotné problémy, ale Shelvey pred odchodom na hosťovanie do Blackpoolu a aj po návrate z neho, bol vo veľkej väčšine prípadov len lavičkový hráč, ktorý proste do zápasu nezasiahne. Prečo potom nehral v juniorskej obdobe Ligy majstrov (napr. semifinále proti Ajaxu, ktoré sa skončilo zahanbujúco 6:0 pre Holanďanov), alebo potom v rezerve? Flanagan detto.

Posledným futbalistom, ktorý sa z rezervy prepracoval až do prvého tímu zostáva teda aj naďalej Insúa, aktuálne už hrávajúci za lisabonský Sporting CP. Na to, že sa kompetentní vkuse oháňajú tým, ako po Benítezovej reorganizácii Akadémie a pod. všetko kvalitou výrazne stúplo, je to teda v skutočnosti, pravdupovediac, o ničom. Len rečičky, z ktorých sa fanúšikovia a v prvom rade ani mladé talenty nenajedia.

V súčasnom Liverpoole tak platí, že talentovaný tínedžer sa do áčka dostane len veľmi ťažko a keď sa tak stane, robí sa všetko preto, aby sa jeho potenciál stratil niekde na tribúne. Lebo klasickí áčkari proste musia hrať, lebo zarábajú viac... Alebo je to inak, a my fans, pozerajúci sa na vec z diaľky, sa proste mýlime?

Ak sa ale nemýlime, spýtam sa, aká je v Liverpoole úloha Akadémie a rezervy. Ak len tá, aby v nej hrávali akože mladé talenty, tak potom je to podľa mňa drahý špás a kompetentní by celú mládežnícku základňu mali radšej rozpustiť.

A úplne na záver ešte otázka, ktorá nám všetkým rezonuje v mysli aktuálne až priveľmi - Kedy bude čas, aby najlepší hráči z mládežníckej základne dostali šancu, keď nie je teraz? Teda v dobe, kedy sme v lige úplne trápni, kedy hráči s veľkými platmi myslia maximálne tak na finále FA Cupu?

Otázok je ako vždy veľa a odpovede nie sú. Roky volám po revolúcii v LFC, na rad prišla tá finančná, zmenili sa majitelia, klub sa oddĺžil, ale pokiaľ The Reds neurobia aj zmenu v rozmýšľaní, stále to bude len o tom, že voľakedy dávno to bol slávny klub a my naň môžeme len spomínať.

Aktualizováno Pondělí, 23 Duben 2012 15:12
 

Přidat komentář

LFCWAY.COM si vyhradzuje právo mazať všetky komentáre, či ich časti, ktoré porušujú pravidlá slušného správania sa. Buďme teda ľudia a podľa toho sa aj správajme :)

Ako si vložiť fotku (avatar) k nicku?


Vlož za pomoci BBCodes do komentárov viac smajlíkov - klikni na návod


Bezpečnostní kód
Obnovit

ŠTATISTIKY 2014/15 (po zápase s Man City 2:1)

GÓLY
10 Gerrard, Sterling 5 Lallana, Coutinho 4 Balotelli, J. Henderson
ASISTENCIE
11 Sterling 10 J. Henderson 7 Coutinho 4 Lallana
ZÁPASY (všetky súťaže)
40 Mignolet 38 J. Henderson, Coutinho 37 Škrtel 35 Sterling 33 Gerrard, Moreno
POČET MINÚT (všetky súťaže)
3643 Mignolet 3286 J. Henderson 3190 Škrtel 3085 Sterling 2832 Coutinho 2787 Moreno 2612 Gerrard 2540 Moreno
BODOVANIE HRÁČOV (na základe reviews, všetky súťaže)
27 Sterling, Coutinho 20 J. Henderson 17 Škrtel 13 Mignolet 8 Gerrard... -8 G. Johnson - 10 J. Enrique -18 Marković, -24 Lovren
HRÁČ ZÁPASU (všetky súťaže)
7 Sterling, Gerrard 5 Coutinho 4 Mignolet 3 J. Henderson, Emre Can
ŽLTÉ KARTY (všetky súťaže)
9 Gerrard 8 Škrtel 5 Lucas Leiva, J. Henderson, Balotelli, Moreno, Lovren 4 - Coutinho, Emre Can
ČERVENÉ KARTY (všetky súťaže)
1 Marković, Borini
HODNOTENIE (posledných 10 zápasov, škála 1 až 5, na hodnotenie na základe reviews)
2, 4, 2, 3, 2, 2, 3, 2, 2, 3 = priemer 2,5
FORMA (posledných 10 zápasov)
V P V V V V R V V R
ZRANENIA
10.3. Flanagan (koleno) 12.3. Gerrard (sval), J. Enrique (noha), Br. Jones (noha) 22.3. Lucas Leiva (triesla), 1.4. Ibe (koleno)

Krátke správy

Lloyd Jones putuje do IV. ligy

19-ročný stredný obranca U21 Lloyd Jones bude mesiac hosťovať v štvrtoligoom Accringtone Stanley. Pre urasteného stopéra je to už druhá krátkodobá hosťovačka v tejto sezóne začiatkom roka 2015 pôsobil takisto v tíme z League Two Cheltenhame.

 
Poznáme zostavy All Stars Game

Charitatívny zápas hviezd, v ktorom sa 29.3. na Anfielde proti sebe postavia výbery Stevena Gerrarda a Jamieho Carraghera, už pozná zostavy. Pozrite si video.

 
Liverpool pozná dátum odvety FA Cupu s Blackburnom

8.4. je dátum, ktorý si fanúšikovia The Reds istotne dobre zapamätajú.

Od 20.45 sa totiž v Ewood Parku hrá opakovaný zápas štvrťfinále najstaršej pohárovej súťaže sveta.Víťaz tohto duelu sa v boji o finále postaví proti Aston Ville.

 
LFC sa v FA Cupe môže s Arsenalom stretnúť až v prípadnom finále

Víťaz štvrťfinále FA Cupu LFC vs Blackburn sa v semifinále predstaví v Birminghame, kde sa stretne s Aston Villou. Rozhodol o tom žreb.

Istým teda je, že The Reds sa v aktuálnej edícii najstaršej futbalovej súťaže sveta s obhajcom Arsenalom stretnú najskôr vo finále. Najprv ale treba zvládnuť opakovaný duel s Rovers a potom aj ten proti Villans.

 
Wilson zariadil výhru v miniderby

Famózny obrat LFC U21 dokonal v 3. minúte nadstaveného času derby s Evertonom parádnou strelou spoza 16-ky Harry Wilson. Ofenzívny futbalista prišiel na ihrisko v 64. minúte a bol aj pri vyrovnávajúcom góle The Reds, ktorý po jeho priamom kope strelil v 73. minúte Cleary, írsky mladík v deň zápasu (9.3.) oslavujúci 19. narodeniny.

V dueli sa na prvých 45 minút predstavil aj Mamadou Sakho, ktorý ho bral ako dobrý dôvod na naberanie kondície a zápasovej praxe po zranení. Späť bol po čase aj Jack Dunn, v minulej sezóne najlepší strelec U21. Derby mohlo vidieť aj červenú kartu, resp. Jordan Williams, ktorý v závere duelu nešetrne sklzom zašiel do protihráča.

LFC sa týmto víťazstvom bodovo dotiahol na lídra Barclays Under 21 Premier League Division 1 Man Utd, má ale rovnako ako Tottenham o zápas menej.

LFC - Everton 2:1

góly: Cleary, H. Wilson

zostava: Vigouroux - J. Williams, L. Jones, M. Sakho (46. B. Smith), Maguire, O´Hanlon (32. Cleary), Stewart, Branagan, Dunn (64. H. Wilson), Canós, J. Sinclair

 
Chce niekto ísť na Liverpool FC Players’ Awards 2015?

Máme možnosť zakúpenia lístkov na Liverpool FC Players’ Awards 2015, oficiálny galavečer usporadúvaný klubom je aj o fanúšikoch, ak je tu teda niekto, kto by sa rád tejto "party" zúčastnil, nech sa ozve tu v diskusii, alebo potom na [email protected]

 

Liverpool FC

názov: LIVERPOOL FC
založený: 15.3. 1892
klubové farby: červená
prezývky: The Reds, LFC, Merseysiders

káder 14/15, stiahni: foto v plnom rozlíšení
majiteľ: Fenway Sports Group (USA)
štadión: Anfield (45.276 divákov)
úspechy: 18x majster Anglicka, 5x Liga majstrov (PEM), 3x Európska liga (Pohár UEFA), 7x FA Cup, 8x League Cup, 15x Community Shield, 3x Európsky Superpohár

Infobox

►►® LFCWAY_COM (v prevádzke od októbra 2008)
►► preklady, vlastné články, blogy, glosy, A-team, Akadémia, previews, zápasové komentáre, špeciály, rozhovory s fans, Fantasy League, lístky na zápasy, grafika, štatistiky, hráči na hosťovaniach, súpiska A-team, súpiska Akadémia, rozpis zápasov a výsledky A-teamu, rozpis zápasov a výsledky U21, rozpis zápasov a výsledky U18, vaša ideálna zostava, tipy redakcie, fanzone, komix, história LFC, chorály, videosekcia
►► lfcway.com_chat: porozprávajte sa s ďalšími fans The Reds
►► redakčný_tím
►► lfcway.com_VIDEO: naše videá

 


►► Chceš nám pomôcť s aktualizáciou webu?
►► Máš nápady, ktoré by ho mohli skvalitniť?
Staň sa súčasťou redakcie LFCWAY.COM !!!
►► Hľadáš priestor, kde by si si mohol oddýchnuť od bulváru a špekulácií a prečítať si aj niečo iné?
►► Chceš vymeniť banner či umiestniť reklamu u nás?
Kontaktuj nás na a [email protected]

 


pre fans baseballu

bazénová chemie

fórum pre tipérov

Sportuj.com

Posledné komentáre

 • Coutinho podpisal pred nedavnom zmluvu na nieco vyssie ako 80k/w libier... Sterl... čítaj viac
  napísal Jamie23
 • Vy jste mě ale špatně pochopili :-D :-D hodnotil jsem jen zápasy s Burnley a S´t... čítaj viac
  napísal Xabi18
 • tak ak ma 35 tyzdenne tak potom je tych 130 co pyta raz vela zaskuzi si viac aj ... čítaj viac
  napísal saty7
 • Lucas je zly priklad,tam je to jedno,ci je pred,alebo po zraneni,ale velmi dobry... čítaj viac
  napísal trapy
 • Môj názor je, že Raheema si treba každopádne udržat, ano, hoci aj za také prachy... čítaj viac
  napísal Rob Roy
 • Hendo odmietol 80tis./week,ale to bolo este na jesen.Novinari,co sa nezmozu na n... čítaj viac
  napísal trapy
 • na takychto informaciach je zavse kopec nepravdy .. v zasade by som ale pri konr... čítaj viac
  napísal kwopor
 • btw cital som nieco ze aj henderson odmietol novu zmluvu kvoli platu co je natom... čítaj viac
  napísal saty7
 • rozhodne by som ho nenechal pytat si kolko sa mu zaziada nemam presne info otom ... čítaj viac
  napísal saty7