Gerrard chcel zostať, LFC ale zaváhal. PS: Stevie prekvapil tipom na kouča Anglicka

Steven Gerrard

Redaktor Daily Mail Lee Clayton si zašiel do Los Angeles. Dôvod je prostý, okrem slnka si chcel užiť aj prítomnosť Stevena Gerrarda. Ikonu Liverpoolu, ikonu Premier League, ktorá mu venovala trochu zo svojho času.

“Sedím si tu pri diétnej kole a okolo ide Megan Fox. To predsa nemôže byť zlé, či?” vtipkuje na úvod rozhovoru dnes už 35-ročná legenda The Reds, ktorá po dlhých rokoch vymenila chladné Anglicko za horúcu Californiu.

V tíme Los Angeles Galaxy je najväčšou hviezdou, spoločne s Robbiem Keanom, ex-spoluhráčom práve z Liverpoolu, má za úlohu doviesť svojho nového zamestnávateľa až na majstrovský vrchol.

Liverpool mu chýba

Stevie G má ale aj napriek novým povinnostiam a novej výzve myšlienky stále pri tíme od rieky Mersey. Po tak dlhej dobe strávenej v “červenom” je celkom prirodzené, že mu je z času načas clivo.

“Úprimne? Žiarlim na to, že už nie som v Premier League, že už nenastupujem pred 50-60-tisícovou kulisou, že ako kapitán LFC nevyvádzam svoj tím na trávnik. Kiežby som mal teraz 25 a pred sebou ešte desať rokov v najvyššej anglickej súťaži,” zasníval sa.

“Jasné, boli aj zlé chvíle, nevydarení zápasy, po ktorých sa cítite príšerne, ale čo mi naozaj chýba je pocit, keď som Liverpool doviedol k víťazstvu. Vtedy to bolo, ako byť na vrchole, navyše v žiari reflektorov,” hovorí, pričom v Hollywoode ich asi tiež nebude málo.

“Mal som ale v Anglicku zopár dobrých rokov,” dodáva.

Steven Gerrard

Steven Gerrard

Mohol zostať, lenže LFC nezvážil jednu možnosť

Aktuálne už 35-ročný Gerrard si život v Los Angeles užíva. Tamojšia profiliga Major League Soccer rastie na kvalite, tempo ani kvalita v nej nie sú ani náhodou také náročné, ako v Anglicku či vyspelej Európe, Stevie teda stále robí to, čo ho baví, čo miluje a aktuálne ho ani nemusia trápiť myšlienky, či bude v ďalšom dueli hrať v základe.

A práve neschopnosť vyrovnať sa s faktom, že v takomto veku už nemôže v Premier League nastúpiť v každom zápase, tobôž v základnej zostave, ho donútila k radikálnej zmene.

“Hlavu som na to mal i skúsenosti samozrejme boli, ale fyzicky to už nešlo, nemohol som hrať každý zápas a to ma zožieralo. Viem, že je to z časti aj sebecké, ale bol som naučený, že hrám stále v základe a od toho sa ťažko odvyká. A práve to ma napokon primälo k odchodu sem do LA,” hovorí.

Liverpoolsky odchovanec a jeden z najlepších hráčov histórie ďalej ukazuje na možnosť, ktorá by ho snáď na Anfiede udržala.

“Neviem, či by som bol dosť dobrým manažérom, či asistentom, prípadne jedným z trénerov, v lete tu ale bola situácia, kedy ma klub mohol osloviť. Odišli totiž Colin Pascoe a Mike Marsh, klub teda hľadal náhradu. Takémuto postu by som sa určite prispôsobil, obzvlášť, keby som ešte mohol byť aj členom hráčskeho kádra.”

Dôvod je pritom jasný, Gerrard ešte kariéru futbalistu ukončiť nechce, smerom do budúcna už ale premýšľa nad tým, že by to skúsil aj na trénerskej dráhe. Ak by ale prišla ponuka na vyššie špecifikovaný post, zvážil by svoje nároky na to hrávať stále základ.

“Na takejto pozícii získate skúsenosti, ktoré si nekúpite za žiadne peniaze,” vysvetľuje.

“Bol som ale aj celkom prekvapený, že keď výkonný riaditeľ Ian Ayre sedel s mojím agentom, tak takáto ponuka vôbec z jeho úst nezaznela. Možno sa tak ale raz stane, určite by som bol šťastný,” dodáva ex-kapitán The Reds.

Steven Gerrard

Steven Gerrard

Titul v Premier League už nezíska

Po anglických trávnikoch behalo, či stále behá množstvo kvalitatívne o dosť horších hráčov, ktorí už ale Premier League stihli vyhrať. Gerrard nie a ako hráč to takmer naisto nedosiahne, jedine, že by sa stal nejaký zázrak, prípadne by sklamal všetkých fans LFC a upísal by sa Chelsea, Man City či nebodaj Man Utd.

Gerrard nal najbližšie k vytúženej méte v sezóne 2013/14, vtedy ale LFC 3 kolá pred koncom ako líder priebežného poradia zaváhal doma s Chelsea (0:2), a to aj “zásluhou” jeho fatálneho pošmyknutia sa pred gólom Dembu Ba, o vytúžený ligový titul tak napokon prišiel.

“Ešte aj teraz ma to sem tam máta, najradšej by som na to zabudol,” hovorí.

Steven Gerrard

Steven Gerrard

Nový život si užíva

V Los Angeles Galaxy je síce za najväčšiu hviezdu, aj napriek faktu, že sa futbal (soccer) v Severnej Amerike dostáva v posledných rokoch výrazne do povedomia, môže sa Gerrard cítiť ako úplne bežný človek. V Hollywoode sa totiž schádzajú tie najväčšie herecké, hudobné a iné osobnosti, má teda oveľa viac súkromia, ako tomu bolo v Anglicku.

“99 zo 100 ľudí ma tu nepozná, pokojne si teda môžem zájsť na pláž, deti môžem zobrať do zábavného parku, len tak sa ísť prejsť a mať istotu, že si ma na každom kroku nebude každý fotiť.”

Inak povedané, môže voľnejšie dýchať, aj keď, na druhej strane hovorí, že si v Európe popularitu užíval.

Popri povinnostiach v Galaxy samozrejme sleduje aj najvyššiu súťaž v Anglicku, pričom hovorí, že “Chelsea netreba aj napriek horšiemu štartu odpisovať. Mourinho ju dostane späť do boja o titul.”

Na margo Liverpoolu hlási, že aj napriek prehre s WHU je rád, že tím stojí solídne, reálnou ambíciou má byť boj o TOP4. “Jordana Hendersona a Jamesa Milnera poznám veľmi dobre, sú to solídni poctiví futbalisti. LFC ale musí využiť svoj talizman Coutinha, ktorý dokáže pripravovať góly. Chce to potom strelca, takého, akým boli pred časom Luis Suárez či Daniel Sturridge,” myslí si.

Steven Gerrard v drese Los Angeles Galaxy

Steven Gerrard v drese Los Angeles Galaxy

Kto by mal viesť Anglicko?

Zmeňme trochu tému. Albion sa ako prvý kvalifikoval na budúcoročné ME do Francúzska, jeho manažér Roy Hodgson, dobre známy aj z pôsobenia v Liverpoole, ale zatiaľ čaká na nový kontrakt márne. Podľa predstaviteľov futbalovej asociácie bude nosným to, ako Three Lions dopadnú priamo na záverečnom turnaji.

Keby neuspokojivo, Steven Gerrard už vie, kto by bol vhodným nástupcom Hodgsona. Mňa to meno teda riadne prekvapilo, odpoveď navyše potvrdzuje, že Captain Fantastic s ním mal nadštandardný vzťah.

“Brendan Rodgers,” znie jeho odpoveď. “Spôsob, akým hrá by Anglicku vyhovovala, dokáže v tíme skvalitniť držanie lopty, čo je cesta, akou sa hrá na medzinárodnej úrovni,” ukazuje Stevie G na to, čo má byť u Severného Íra devízou.

Steven Gerrard a Brendan Rodgers

Steven Gerrard a Brendan Rodgers

“Jeho manažment je výborný, navyše my aj v repre potrebujeme držať loptu na kopačkách,” dodáva. “A že by nemohol (Rodgers) viesť zároveň LFC i Anglicko? Ktovie, viem ale že, ak chcete niekoho, kto zaručí, aby tím ´hral futbal´ a hráči si prácu užívali, Brendan je určite dobrou voľbou.”

“Na druhej strane si ale treba uvedomiť, že na Royovi (Hodgson) nevidím žiadne chyby. Vždy bol pre Anglicko veľmi dobrý a aktuálne sa potvrdilo, že je to muž na správnom mieste. Dúfam, že bude mať dobré EURO, dosiahne úspech a na poste vytrvá dlho. Ak by ale mala nastať zmena, Rodgers je správna voľba. Na druhej strane, kto ale som ja, že by som mal dávať takéto rady?”

Celok isto futbalová legenda, ktorá sa o.i. ešte aj dnes rada zasníva. “V ideálnom svete by som sa prebudil, mať opäť 25 rokov, práve by sme s LFC porazili West Ham a chystal sa na ME. Lenže to nejde,” hovorí na záver pripomínajúc, že sa s okolitým svetom o svoje pocity delí vo svojej autobiografii, ktorá bude na trhu v decembri 2015 a bude niesť názov My Story.

17 Comments

 1. Xabi18

  11. septembra 2015 at 8:01

  Pořád je to krátká doba uvědomit si, že Stevie už není hráčem LFC. Pořád to beru že je zraněný nebo tak, že za chvíli bude hrát :-/
  S tím Rodgersem…Podle toho co čtu i v Suárezově knize tak za ním hráči stojí. Nevím proč, ale oni jsou v kabině, není to náhoda…

  • kwop

   11. septembra 2015 at 9:45

   agger, carroll, reina, sahin, downing, ci suso, teixeira, morgan a dalsi sa asi na to, aky je zevraj fasa, pozeraju inak….
   ono to mozno skor vyzera, ze ho beru anglani a + hlavne jeho oblubenci…vsak, ked ta niekto chvali, dava ta hrat, je pochopitelne, ze ho mas rad…
   na 2. strane sa mi tazko veri, ze hraci ako napr stevie maju mat brodgieho za super manazera po futbalovej stranke….vsak ten fakt nevie, ako hrat….je mi to fakt divne…

   • Švandik

    11. septembra 2015 at 14:19

    Tak ale to je všude, že kdo nehraje, tak remcá a opačně. A je jedno, jestli jste Rodgers, Mourinho nebo Ancelotti. Na tom není nic divného a pak už jen záleží na tobě, které té straně chceš více naslouchat…

   • Xabi18

    11. septembra 2015 at 15:43

    No já ti nevím, já taky nevím proč ho mají tak v oblibě ale mají…On Rodgers s Luisem nemluvil asi tři měsíce po tom co si snažil vydupat přestup do Arsenalu, přesto proti němu luis neřekne půl slova…
    Ono prostě ti hráči do toho vidí přeci jen o trochu více než my 😀

   • robroy

    11. septembra 2015 at 18:16

    Musíme asi opät brat zreteľ na vyslovené nazory a diania v klube z rôznych uhlov .

    Prvý, bohuzial najpodstatnejší, je pohlad (panovnika) z pozicie moci a tú ma v LFC ten, s krátkymi nohami.

    Druhý, je pohlad samotmých hráčov, väčšinou su hrozne mladí v *BR vidia prinajmenšom druheho otca, či šéfa ktorý určuje všetko naokolo, že *Rodgers ukecá hocikoho s hocisčím a hocikde, to nemusím zdôraznovať a čo už také 20 -25 ročné deti.

    *A tretí uhol pohladu, ten najmenej podstatný a najviac rozporuplný je náš..

    • Xabi18

     12. septembra 2015 at 12:56

     ¨tak on tu podporu má od hráčů jako jsou suárez nebo stevie takže nejde o to že oblbne mlaďasy..

     • robroy

      12. septembra 2015 at 14:42

      ja fakt neviem, čo si mám o tom myslieť.. Nevidí ozaj Gerrard rozdiel v hernéj kvalite, v tom, čo hrá LFC dnes, a to čo hralo napr. za Benitéza ? Schválne nechcem ísť daléj do starších dát. Ale dosiahnuté tabulkové postavenia, trofeje jasne hovoria v prospech Rafu. Čo potom, keby Španiel sa tiež tak topil v peniazoch, ako teraz Rodgers ? Alebo to len (Čecho)slovač má tak nespokojný pohlad na vec…

      Rodgers robí jednu zásadnú v chybu, chybou je že kupuje mladých priemerných hráčov mysliac si, (o sebe) že z nich vykreše sochu Dávida.. V skutočnosti, ak sa to aj podarí, tak jedného zo sto.. A ked sa to aj podarí, tak majitelia toho Dávida šmahom ruk predajú.. A balvan sa môže tlačit opäť hore, že?

      Tak mladasov oblbne, ja som to však mapísal tak trochu provokačnom duchu, kedže vekove podobných tady známe, že? 😀

      • kwop

       12. septembra 2015 at 15:47

       benitez bol ocividne lepsi smerom dozadu … ale s tym brodgiem toho maju velmi vela spolocneho .. ja spanielove vysledky v lige vobec nevidim nejako lepsie, aj stats by to mohli potvrdit ..

       ak by mal benitez k dispozicii tie prachy, co BR, podobne by rozflakal vacsinu .. rovnako, ako to urobil pri aquilanim, keanovi ..

       raafa rafael podobne ako severny ir:

       – nestriedal
       – vcas nereagoval na vyvoj zapasu, ale radsej veril v nim nastolenu 11-ku a taktiku
       – opaovane daval sancu hracom bez formy
       – tim rozdelil na oblubenych a tych druhych, z coho pramenilo, ze niektorym hracom proste sancu nedal (napr. keane)
       – mal kopec blbych kecov a pravielne ponukal demagogiu (aj ked brogie ma ovela lepsiu retoriku)

       • robroy

        12. septembra 2015 at 16:54

        Beriem Tvoju averziu..:D

        Na hru pod Rafou sa ale dalo pozerať, mali sme výbornú obranu a záloha bola ako z ríše snov o čom brogie môže dnes len snívať.

        Špica ligy podla mna bola kvalitou jednoznačne vyššie, top tými pravidelne žali v europe a teda v lige bolo náročnejšie s “elitou” niečo uhrať..

        Neobhajujem rafaela, iste máš v príspevku v mnohom pravdu, že chyby robil, to je jasné, nie však také detinské, ako tento tĺk..

 2. Trapy

  11. septembra 2015 at 19:46

  No,ono to neznamena,ze ked je oblubeny v kabine,ze je dobry manager.Za neho musia hovorit vysledky.Myslim si,ze dolezitejsie,ako u hracov,by mal byt oblubeny u fanasikov.
  Ja si spominam,ze ked Mato porovnaval Kennyho a Brodgieho,tak podstatny rozdiel bol v treningoch a predzapasovym couchingom v kabine.Kenny vraj na treningy sral,B.naopak.
  V kabine pred zapasom zasa,ze Kenny vedel hracov neuveritelne vyhecovat. V case,ked sa lucil Carra,tak ho prilis nechvalil:-)))
  S Matom som sa mal naposledy stretnut v Ziline po zapase,ale tie nestastne dopingove kontroly…To su 3 hodiny. Ak sa mi to podari teraz na jesen pri poslednom zapase kvalifikacie,urcite sa ho na to opytam.

  • Trapy

   11. septembra 2015 at 20:10

   Zabudol som este dodat,ze na 1000% suhlasim zo Steviem,ze BR,by bol fantasticky manazer narodaku,najlepsie hned od zajtra.

  • Xabi18

   12. septembra 2015 at 13:05

   Nemůžu souhlasit s tím, že by měl být manažer oblíbenější u fanoušků než u hráčů.
   Pokud bude oblíbený fanoušků ale ne u hráčů, hráči na to budou srát a nebudou výsledky a následně budeme nasraní my všichni.
   Když ho nemají rádi fanoušci ale hráči jo, jsou ochotní za něj bojovat a tím pádem sbírat body a převrátit názor fanoušků výsledky..
   I Luis ve své knize potvrzuje že Kenny na tréninky téměř nechodil, že to vedl Clark, ono to ale vůbec nevadilo, Clark byl Top asistent a tým uměl připravit, to že je Kenny hecíř je jasné.
   To možná i byla chyba že odešel a uvědomil jsem si to až po přečtení Luisovy knihy. Kenny měl asistenta který se staral o tréninky na úrovni manažera týmu Premier League, plus on sám byl typ manažera kterého hráči potřebují. Měli jsme tedy v týmu 2 manažery, ne jen jednoho, byly výsledky v pohárech, to se mohlo změnit i ve výsledky v lize a Kennyho roli mohl po čase zaujmout právě Clark..
   BR si taky zakládá na taktice a jeho herní systém není špatný, nebo alespoň jeho myšlenkové pojetí toho jak by se mělo hrát. Bohužel je téměř neschopný reagovat na vývoj zápasu, jeho největší mínus.
   Potom taky nepochopím jednu věc. Tým pod Rodgersem celý týden trénuje podle toho s kým hraje, jaké herní variace by na toho kterého soupeře měly platit, proč to tedy na tom place nejde vidět??

   • Trapy

    12. septembra 2015 at 14:36

    Protoze,je oblubeny u hracov:-)))Ale nie,srandujem.Ono je v podstate jedno,ci je manager oblubeny,alebo neoblubeny,ked su vysledky. Ked su vysledky,tak kabina nikoho absolutne nezaujima.Ani majitelov,ani fans,ani upratovacky na Anfielde:-)) Naopak,ked nie su vysledky,tak sa zacne v hypotetickej rovine analyzovat uplne vsetko,od kabiny az po rozmnozovanie orangutanov v Afrike.
    Mne nevadi na BR len neschopnost reagovat na zapas,ale dalsich tisic veci,ktore sa tu x-krat rozoberali a som uz z toho unaveny a hlavne znechuteny.Naposledy hostovanie Iloriho v AV s OPCIOU.Sherwood priznava,ze bol z toho velmi prekvapeny,nakolko sa jedna o amazing hraca,najlepsieho obrancu poslednych MS 21.Uz teraz sa ho chysta kupit.
    100 x radsej by som analyzoval,ci sme mohli vyhratnie len o gol,ale o 3-4.No som zvedavy dnes.Aku by si dal zostavu? Ja,ked uz ma hrat Lucas,tak by som hral diamant s Firminom,samo Can,Milner a do utoku by som slahol k Bentekemu,Ingsa.
    V obrane urcite Sakho a miesto Gomeza( u mna tazko jednonohy-pravonohy futbalista),Morena,lebo nic lepsie nemame.

    • Xabi18

     13. septembra 2015 at 10:36

     Nepsal jsem že je BR u hráčů oblíbený, i když mi to podle vyjádření některých zkušených přijde..
     Psal jsem to obecně, pokud manažera berou hráči ale ne fanoušci je to lepší než když ho berou fanoušci ale hráči ne..
     O BR se bavit nemusíme, já jen doufám že budeme pokračovat v nastoleném trendu a až se vrátím v řijnu z dovolené uvidím na lavičce Kloppa.
     No sestava byla jaká byla, hráči kteří tam neměli být tam byli jako vždycky.

 3. cristiano.K.

  12. septembra 2015 at 11:30

  U Pascoea a Marshe se vědělo dopředu,že budou končit v létě? protože Steve udělal rozhodnutí už v lednu.

  • kwop

   12. septembra 2015 at 11:45

   no, to neviem prave .. ale mozno to myslel ak, ze by zmenil rozhodnutie (len ako sa to pod platnym kontraktom robi?) a galaxy nechal tak ..

   • cristiano.K.

    14. septembra 2015 at 14:19

    přijde mi logické,že ho v létě neoslovovali,když byl pod smlouvou. Myslím si, že se nevědělo,že oni mají odejít.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply