Jamie Carragher – jeden z nejlepších hráčů v historii Anglie

V poslední době oznámilo několik osobností svůj odchod z fotbalové scény (Ferguson, či Beckham). Bylo by však nefér, kdyby se ve stínu těchto událostí zapomnělo na Jamieho Carraghera.


Odchovanec Liverpoolu si odbude v utkání s Queens Park Rangers svůj poslední zápas v červeném dresu. Při této příležitosti se mnoho fotbalových osobností vyjádřilo na jeho adresu.

Gerrard Houllier

Carra byl dokonalou ukázkou hráče, který během každého tréninku pracuje na 110 procent. Jeho snaha je fantastická, je to soutěživý člověk, který vždy chce být lepší než ti druzí. Všichni vědí, že je neobyčejně věrný – svému klubu, fanouškům, rodině a přátelům. Zejména ve vztahu ke klubu je to v současnosti velice neobvyklé. Jamie je absolutní profesionál, na hřišti i mimo něj.

Když je vám 35 a stále hrajete na vrcholné úrovni, znamená to, že děláte věci správně; Jamie fotbalem žije, a to jsem u něj vždy oceňoval. Byl opravdu soustředěný na svůj cíl, bylo snadné poznat že s tímto přístupem bude vyhrávat trofeje. Další věc, na kterou by se nemělo zapomenout, je jeho štědrost – vím, že věnoval opravdu spoustu peněz na charitu.

Pro své okolí a pro fanoušky je opravdovým symbolem. Prožil úspěšnou kariéru a dokázal ze sebe dostat vše. Svou tvrdou prací a odhodláním se dostal na skutečný vrchol, což možná ani sám neočekával.

No a v neposlední řadě – jeho smysl pro humor. Kde je Carra, tam je vždy veselo, vždy má v zásobě nějaký vtip. Jeho humor (stejně jako jeho řeč) je specifický – typicky “Scouserský“.

Champions of Europe: Jamie Carragher (left) and his fellow Scouser Steve Gerrard kissing the European Cup in 2005

Robbie Fowler

Myslím, že každý tým by chtěl Jamieho Carraghera. Je a vždy byl tím typem hráčem, kterého chcete mít po svém boku.

Občas vám přijde jako bručoun, ale vždy to dělá ze správných důvodů, chce takto dostat z ostatních maximum. Pokud jej nějaká píseň vystihuje skutečně perfektně, pak to musí být “We all dream of a team of Carraghers“.

Když se zeptáte kohokoliv v týmu – brankáře, obránce i záložníka, všichni vám řeknou stejnou věc. Na těchto postech musíte komunikovat a dávat pozor, kam nabíhají útočící hráči. Když máte v týmu Jamieho, víte, že on tyto věci zahlédne a nemá strach to říci.

Už během svých prvních zápasů křičel na starší spoluhráče, což vypovídá o jeho charakteru. Neměl strach z nikoho; pokud jste nedělal svoji práci, nezáleželo kdo jste – Ian Rush, John Barnes, já nebo mladý kluk který právě přišel do A-týmu – buďte si jistí, že vám Jamie řekl, co děláte špatně.

Je neskutečné, ke kolika zápasům Jamie nastoupil, když vezmete v úvahu ostatní hráče kteří prošli klubem během všech těch let. Jamie oprávněně patří mezi ty největší hráče v historii klubu. Při jeho debutu nikdo nečekal, že dosáhne takovýchto úspěchů, byl nezkušený, občas zbytečně tvrdý, ostatně jako každý mladý hráč.

Během let se z něj však stal skutečně výborný hráč na každé pozici, kde hrál. Nikdy si nestěžoval a klub je pro něj na prvním místě, za což si zaslouží velké uznání. Bylo zde mnoho hráčů kteří chtěli Jamieho posadit na lavičku – a žádný z nich to nedokázal.

Roy Hodgson

Skutečně jej vysoce hodnotím. Už jen pro to, že odehrál přes 700 zápasů za jediný klub, což je věc, kterou v budoucnu jen tak neuvidíme.

Během té doby dokázal vyhrát prakticky vše, co šlo. Dokázal být skvělým hráčem pro svůj klub a také pro svou zemi.

Společně se Stevenem Gerrardem představují to, čím Liverpool Football Club je a co pro lidi v Liverpoolu znamená. Pokud existuje něco jako duch Liverpoolu či Anfieldu, Jamie a Steven jsou toho ukázkou.

Sir Alex Ferguson

Je to hráč, kterého naprosto obdivuji. Je ztělesněním věrného, obětavého hráče a pro Liverpool bylo velkým přínosem mít jej v týmu po tak dlouhou dobu.

Po dlouhá léta byl základním článkem obrany Liverpoolu, což jsem na něm miloval. Je perfektním příkladem pro všechny mladé hráče co chtějí hrát fotbal.

Je to skutečně, skutečně obrovský profesionál, ten typ hráče, kterého chce každý manažer. Vždy jsem se rozplýval na Stevem Brucem a těmi devíti lety, které s námi strávil, a myslím že, Jamie Carragher je ze stejného těsta. Může hrát se zraněním, může být faulován a stejně se vždy zvedne, zápas vynechá jen výjimečně.

V Liverpoolu musí být šťastní, když mají hráče jako je on. Já byl šťastný za Steva Bruce a Jamie je naprosto stejný hráč. Fantastický hráč!

Dietmar Hamann

Jamie je ukázkou odhodlání a odpovědnosti. V současnosti málokterý hráč zůstane v klub takto dlouho, případně celou kariéru. I Manchester United měl jen pár takových. Je těžké popsat, co je potřeba aby jste mohli hrát na této úrovni tak dlouho.

Musíte být odpovědní a odhodlaní – a to vždy byla jeho silná stránka. Musíte se stále snažit zlepšit, přizpůsobit se na nové okolnosti.

Jamie se zlepšoval každým rokem, ve všech aspektech hry. Klubem prošli různí manažeři a hra se během posledních let také neuvěřitelně změnila. Jamie se tomu dokázal přizpůsobit pokaždé během své kariéry a to je právě důvodem, proč je takovým hráčem jakým je a také tím, koho fanoušci milují. Je to jednoduše proto, že se na Carru mohli vždy spolehnout.

Jerzy Dudek

Cara byl srdcem kabiny, velmi emotivní chlapík. Myslím, že někteří hráči ze zahraničí mu vyloženě nerozuměli – a tím nemyslím jeho přízvuk.

Velký vliv na něj měl Rafa, díky jeho radám působil Jamie na hřišti jako vysílačka. Způsob jakým hrál, jak se choval v kabině, byl prostě tím co je Liverpool. Je to místní chlapec, zná celou historii. Kdyby byl kvíz o historii fotbalu, nikdo v Evropě by jej neporazil.

Jako gólman jsem se na něj mohl vždy spolehnout. Často se stalo, že útočník střílel a já se chystal ke skoku, avšak Carra stihl střelu zablokovat, aniž bych tušil, kde se tam vzal.

Vzpomínám na Istanbul, v nastavení, kdy hrál jako o život. Měl křeče, ale vždy se stejnak zvednul a šel do dalšího souboje. To je Jamie Carragher.

To finále bylo typickou ukázkou charakteru LFC: bojovnost, pracovitost a čekání na to, co se stane. I když nevyhrajete, poučíte se ze svých chyb a budete silnější. Bylo to jako Jamieho kariéra, museli jsme pracovat celou dobu až do konce, abychom dosáhli vrcholu.

Steve McManaman

Jamie je pořád stejný místní chlap. Stále má stejné přátele jako v době, když jsme hráli spolu. Když s ním mluvím, je stále stejný. Úžasný hráč, to je jednoduché říci. V pozdější části kariéry byl na hřišti slyšet mnohem víc než Steven. Je obrovskou inspirací pro místní chlapce, kteří chtějí dosáhnout toho, co on, zejména proto, že si prošel akademií a stal se tak neuvěřitelně úspěšným.

Je úžasné, kolika startů dosáhl, nechápu jak mohl Ian Callaghan dosáhnout ještě více – ten snad nikdy nebyl zraněný! Jamie měl pár zranění na začátku své kariéry, ale celkově se udržel zdravý až doposud. Je přímo ohromující, jak dokáže ve svém věku stále hrát.

Thierry Henry

Bude to velmi smutný den nejen pro fanoušky Liverpoolu, ale i pro všechny ostatní, co se ve fotbalu vyznají. Vždy si jej budete pamatovat jako hráče Liverpoolu a nikoho jiného, to je neobyčejné.

Měl jsem s ním spoustu soubojů. Některé jsem vyhrál, jiné zase prohrál, vždy to však bylo fér. Tvrdé, ale fér. Je to bojovník, vždy bylo těžké dostat se kolem něj. Vždy šel do souboje tvrdě, zároveň však dokázal i výborně rozehrát. Způsob jeho bránění byl tvrdý, naprosto odhodlaný získat míč nebo vám zamezit v šanci. Užíval jsem si tyto souboje. Svým způsobem jsem se na takové bitvy těšil, je to výzva hrát proti takto kvalitním hráčům.

Musím říci, že zůstat na takové úrovni stejně dlouho jako Jamie, musí být opravdu obtížné. On to dokázal až do posledních dnů své kariéry. Je pro mě jeden z nejlepších hráčů v historii Anglie. Osobně bych ho zařadil do první pětice, právě proto jak dlouho hrál a co dokázal vyhrát.

Jason McAteer

Jeho čtení hry je naprosto fantastické. Nebyl ten největší, ani ten nejrychlejší, ale byl o pět metrů před ostatními, co se týká jeho myšlení.

Mohl hrát na spoustě pozic a debutoval jako stoper. Nikdy jsem ho tam hrát neviděl, ale nakonec se stal špičkovým hráčem na této pozici díky čtení hry a fotbalovému myšlení. Dokázal se skutečně skvěle přizpůsobit. Jeho touha po vítězství a přístup ke hře celkově je naprosto výjimečná. Jamie Carragher je vítězný typ.

Warrior: Carragher bandaged up (and playing on) against Aston Villa in 2009

Roy Evans

Navzdory tomu, že na začátku své kariéry dokázal být univerzálním hráčem, vždy jsme jej viděli jako stopera, vždy jsme doufali že z něj bude dobrý hráč.

Nikdy jsme však netušili, že až tak dobrý. Stal se skvělým hráčem zejména proto, že byl ochotný naslouchat radám ostatních a také proto, že vždy odevzdal své maximum, ať už to bylo v rezervě, na tréninku či v A týmu. Toto odhodlání z něj udělalo hráče, kterým je. Jeho profesionalita byla příkladná nejen pro Liverpool, ale také pro celý fotbal.

Ryan Giggs

Je to pro Liverpool obrovská ztráta. On, Steven Gerrad, já, Paul Scholes a Gary Neville, všichni jsme hráči, kteří celou kariéru hráli ve stejném klubu.

Během let se mnohé změnilo, ale vliv hráčů jako je Carragher jak na hřišti, tak i mimo něj, bude vždy velmi důležitý. Předávat tradice a způsoby mladým hráčům, kteří procházejí akademií, je nesmírně důležitá věc. A to je něco, co bude Liverpool odchodem Carry postrádat.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply