Spekulace o přestupech šly stranou, fanouškovské weby a fóra příznivců (nejen Liverpoolu) dnes zasáhla vlna hysterie v návaznosti na vystoupení Velké Británie z Evropské Unie, což s sebou přinese i řadu výrazných změn, zejména v přestupech. Na ty základní se nyní podívejme.
Aktuálně se má situace tak, že hráči ze zemí EU na základě principu volného pohybu mohou být podepsáni bez pracovního povolení. V tomto ohledu mají těžší situaci hráči ze zemí mimo unijní 28, kteří jej potřebují. To se v několika budoucích letech změní a i fotbalisté z Evropy budou muset žádat o vydání pracovního povolení.
Jeho zisk je aktuálně podmíněn kromě minimálního věku a souhlasem se smlouvou, také procentem účasti v mezinárodních zápasech své země. Pracovní povolení se tak automaticky uděluje pouze reprezentantům svých zemí. Výše vyžadovaného procenta účasti je určena v závislosti na postavení země v žebříčku FIFA, tudíž jiné limity mají reprezentanti Brazílie a např. Faerských ostrovů.
Své by o tom mohl vyprávět devatenáctiletý brazilský talent Allan Rodrigues de Souza, jenž ani pro letošní sezonu nedostal pracovní povolení a tak bude muset další sezonu strávit na hostování mimo britské ostrovy. Zatímco vloni vyhrál finskou ligu, tak letos bude nastupovat v belgické nejvyšší soutěži.
Na základě výše zmíněných skutečností by tak nastal výrazný odliv kvality z anglické nejvyšší soutěže. Zajímavý je pohled na hráče, kteří by kvůli nesplnění aktuálních kritérií v Premier League nehráli. Dimitri Payet, N’Golo Kante či Anthony Martial, stejně jako více než stovka fotbalistů napříč celou ligou by v případě platnosti pravidel nemohla hrát Premier League.
Tyto restrikce by zasáhly i současný kádr Liverpoolu. Phillipe Coutinho, Emre Can, Alberto Moreno, Simon Mignolet, Dejan Lovren, Mamadou Sakho a Tiago Ilori, ti všichni by aktuálně nemohli za The Reds nastupovat, pokud by pravidla platila v době, kdy s Liverpoolem podepsali kontrakty.
Výraznou změnou u hráčů z Evropy bude i minimální požadovaný věk pro způsobilost právního jednání (podpis smlouvy). Kluby aktuálně mohou podepsat hráče z EU po dovršení jejich šestnáctých narozenin. Toto kritérium se posune pro anglické kluby na 18 let, což bude mít vliv na kvalitu celé soutěže. Stačí si vzpomenout na boj o podpis Martina Ødegaarda. Z tohoto boje budou anglické kluby vyřazeny.
Zastánci minimálních kvót počtu domácích hráčů v Premier League však mohou jásat, veškeré nové změny by měly přispět k většímu důrazu na výchovu domácích hráčů a může to vést k rozvoji akademií. O to více v budoucnu mohou mrzet odchody hráčů, kteří akademií prošli jako jsou dnes např. Sinclair, Suso či Teixeira.
Co dodat závěrem? Panika v žádném případě není na místě, protože výše popsané změny nenastanou ze dne na den, ale v horizontu několika let. Nikde navíc není psáno, že se aktuální legislativní rámec nezmění. Pokud však zůstane zachován…..
kwop
26. júna 2016 at 15:32
ktovie, ci to bude az take dramaticke .. zmeny v dosledku brexitu pridu, ale najvlizsie mesiace to bude skor o rokovaniach medzi GBR a EU, na kt. sa vyjednaju dohody a podmienky spoluprace na najroznejsoch urovniach ..