Klopp dostal na úvod dve facky. V hlavnej úlohe veľkí smoliari J. Gomez a Ings

Zľava Joe Gomez a Danny Ings

Život je už taký, spieva sa v jednej punkrockovej piesni. A on je. Radosť zavše vystrieda smútok a beznádej. Nevadí, že je kontext čisto futbalový, bolesť dvojice mladíkov LFC je totiž všeobecná a hlavne reálna, resp. minimálne najbližší polrok dlhá.

Rana číslo 1

14.10. 2015, čas: 21.05. Jaymz mi píše: „Gomez je out na 6-9 mesiacov.“

Zmôžem sa len na veľavravné a zároveň také bezmocné „Fu*k!“ a s priam neviditeľnou nádejou, že je to inak, bežím vygoogliť, čo sa vlastne stalo. „Nech je to len Jaymzov fór,“ veľmi veľmi ticho, veľmi veľmi zakríknuto hovorí moje fanúšikovské „ja“. Lebo Gomezovi proste prajem.

Výsledok už poznáme. Zranenie kolena, zranenie, ktoré, keď už nie ukončilo, tak negatívnym smerom zadefinovalo kariéru hneď niekoľkých futbalistov.

Out na 6-9 mesiacov. Má po sezóne. A Twitter plný nadávajúcich, lamentujúcich, smutných a zároveň skoré uzdravenie prajúcich fans. Do toho skvelé slová Kloppa, ktorý má v úvode liverpoolskej kariéry o dva problémy viac. Možno zaberú a o nejaký ten týždeň-dva utrpenie ex-obrancu Charlotonu skrátia.

Zranenie Joa Gomeza

Zranenie Joa Gomeza

Na druhej strane trochu prítomného cynizmu: „Ešte šťastie, že sa to nestalo nejakej opore, resp. dôležitejšiemu hráčovi,“ zaiste si povedali mnohí.

A vlastne, Joe má len 19, jeho organizmus sa so zranením, nech je akokoľvek vážne, vysporiada, v lete ho tu máme silného a odhodlaného. A Klopp mu šancu dá. Lebo je to Klopp.

Pekné slová, aj povzbudivé, viera a dúfanie na prvom mieste. Lenže, čo ak sa koleno mladého obrancu dokopy nedá? Možno si to zasa až tak neuvedomujeme, ale v kariére športovca nie je veľa horších zranení, ako práve toto. Teda, ak vôbec nejaké sú.

Prípady, kedy koleno zruinovalo kariéru

Len tak narýchlo mi napadá legenda Juventusu Alessandro Del Piero, Talian mal tiež ako približne 20-ročný ťažké zranenie kolena, a akú kariéru aj tak spravil.

Sú tu ale aj opačné prípady. Falcao, Khedira, či ex-Liverpoolčania J. Cole a Djibril Cissé už nikdy neboli po takomto ťažkom zranení schopní návratu na predošlú úroveň.

Svoje určite zohráva aj psychika, keď si hráč operované koleno šetrí, nezaťažuje ho na 100%. To sa potom celkom pochopiteľne prejavuje na jeho výkone, ktorý určite nemá stúpajúcu tendenciu.

Svoje o dlhej pauze od futbalu vedia aj mladíci z kádra The Reds.

Jon Flanagan

Jon Flanagan

Prvý z nich, Jon Flanagan, sa zranil v príprave na sezónu 2014/15. Doteraz maródi, má za sebou dve operácie kolena, jeho návrat sa musel niekoľkokrát odložiť. Aktuálne by mal byť späť v plnej záťaži v decembri.

Bude ale schopný naskočiť na úroveň, akú mal pred pauzou? Nebude ho limitovať strach z opätovného zranenia?

Druhým do partie je Samed Yeşil. Pred 3 rokmi o ňom hovorili, že je to nový Klinsmann, či Klose.

Mladý zakončovateľ tureckého pôvodu schopný skórovať z akejkoľvek pozície dával jeden gól za druhým nielen v juniorke Leverkusenu, ale aj v mládežníckych výberoch krajiny súčasných majstrov sveta.

Po prestupe do Liverpoolu si v priebehu 12 mesiacov dvakrát ťažko poranil koleno. Najprv jedno, potom druhé. Rok a pol bez futbalu, rok a pol na liekoch od bolesti, rok a pol mimo trávnika. Navyše, ako to na mladého futbalistu zapôsobí, keď mu zakážete behať za loptou?

Yeşil aktuálne hosťuje vo švajčiarskom Luzerne a pokojne sa môže stať, že predpovedanú kariéru výborného útočníka nikdy nenaplní.

Lebo poraniť si väzivá v kolene, v ešte horšom prípade si ich potrhať, nie je žiadna sranda. Aj pri súčasnej medicíne a pokroku chirurgie, či finančných možnostiach a kontaktoch, aké LFC určite má, nie je ani 50%-ná záruka, že daný hráč ešte predpoklady naplní.

Samed Yeşil

Samed Yeşil

Rana číslo 2

16.10. 2015, čas: 15.46. Zasa Jaymz. Neprekvapuje ma to, lebo spolu toho na dennej báze preberieme dosť.

Lenže zasa jóbovka: „Ings si už v tejto sezóne nezahrá!“

„Fuuuuu*k!“ Teraz som už fakt frustrovaný. Ďalší nádejný hráč na pol až trištvrte roka out!

Žiaľ, na otázku, prečo sa takéto niečo muselo stať dvom snaživým hráčom, dvom mladíkom, ktorí chceli Kloppa presvedčiť, že na to majú, ktorí boli pri počiatku novej éry LFC na rovnakej štartovacej línii, ako zvyšok hráčov kádra The Reds, sa ale odpovede nedočkám.

Držím ale obom palce. Netrúfnem si však povedať, čo bude.

A ani si teraz s vervou otvoriť Facebook a pozrieť, či mi Jaymz opäť raz neposlal nejaký vtipný tweet či kvalitný názor…alebo spravu, ktorú by som najradšej nevidel.

7 Comments

 1. Adass

  16. október 2015 at 10:06

  Když jsi u těch hráčů kterým vazy zničili kariéru, tak bych tam zařadil určitě i Torrese nebo i Leiva byl před zraněním úplně jinde.

  • kwop

   16. október 2015 at 11:16

   jj mr loyalty torres .. na toho som zabudol ..

   a leiva, ako lucas leiva? kde inde bol? v zasade slaby ako caj ci velmi velmi priemerny pocas celeho LFC posobenia .. az na tych 10-15 vynimiek ..

   • Mark

    16. október 2015 at 12:37

    Súhlasím, že je priemerný, ale na druhej strane to bol najlepší tackler v lige. Po zranení mu klesol počet úspešných tacklov na polovicu, pretože bol ešte pomalší a navyše sa tam bál strčiť v nohu. Až v tejto sezóne je znovu top v lige (v úspešných tackloch). Takže tým zranením vlastne na niekoľko rokov prišiel o svoju v podstate jedinú prednosť (okrem interceptions, v ktorých je tiež celkom dobrý).

    • jaymz

     16. október 2015 at 15:24

     Nejlepší je ve zbytečných faulech před šestnáctkou a o to nepřišel

 2. emil

  16. október 2015 at 13:54

  navyše sa zo zrazu vratil zranený aj Rossiter … nuž asi ten Lucas ozaj bude v základe …

 3. robroy

  16. október 2015 at 17:09

  Aj M. Kelly-ho sme stratili pre kolenné väzy…

  • kwop

   16. október 2015 at 18:21

   to ano … napada mi, ze ci prave tie sustavne zranenia nestoja prioritne za tym, ze kelly napokon z klubu odisiel, resp., ze nebol brogiemu na ociach a ten si ho tym padom nedal na listocek s napisom “oblubeni hraci” ..

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *